PEX evde koşular gerektirir mi?


9

PEX'in bakırla aynı akış hızını / basıncını korumak için ev manifolduna (veya ağdan borç almak için yıldız topolojisine) ihtiyaç duyduğu söylendi. Bunu duyan var mı?

Yanıtlar:


12

PEX, bağlantı kimliğinin tipik olarak boru ile aynı olduğu bakırdan farklı olarak borudan daha küçük bir iç çapa sahip bağlantı parçaları kullanır. Bu küçük ID, kaynak ve fikstürünüz arasında çok sayıda bağlantı parçanız varsa, akış oranınızı bakırla azaltacaktır, çünkü demirbaşların ana bagajdan çekildiği evde çalışmayan bir durumda olabilir. Düzgün takılmış bir sistemde, bu, bu ana hat için daha büyük çaplı borular kullanılarak bir şekilde geri sayılacaktır.

Yani bu teori, ama pratikte size şimdi evdeki olmayan PEX'e gömülmüş iki evde yaşadığımı ve uzak armatürlerde düşük akışla ilgili sorun yaşamadığımı söyleyebilirim. Bu evlerin her ikisi de gövde için 3/4 "PEX ve şube hatları için 1/2" PEX kullandı.


2
FWIW, evdeki kurulumlardan çok daha fazla bagaj ve şube kurulumu gördüm . Mevcut evim 1/2 "hattı paylaşan bir çift fikstür vardır ve bu basınç için rekabet, ama 3/4" gövde olanlar belirgin sorunlara neden olmaz. Bir noktada tamir etmeyi planlıyorum, ama en azından inşaatçı 3/4 "PEX ve bağlantı parçalarının 10
feetinde

6

PEX genellikle bir manifolda çalıştırılır, ancak mevcut bakır boruya bağlamanızı sağlayan adaptörler vardır. Ancak, koşmak o kadar kolay ki, sadece güzel bir şekilde yapardım.


2

PEX sadece boruların yapıldığı malzeme olduğundan, bakır kullanıyorsanız tam olarak aynı konfigürasyona ihtiyacınız olmalıdır. Akış hızının etkilenmesinin tek yolunun borunun önemli ölçüde farklı bir iç çapa sahip olması olacağını düşünürdüm.


0

resim açıklamasını buraya girinSorun PEX kelepçelerinin iki kıvrım noktası alanı çevresinde sızıntı yapmasıdır. (Üst üste binen ve sızdırmazlık alanı üzerinde homojen bir alana sahip hortum kelepçelerinin aksine) Bu sızıntı, patlamaya ve böylece evin iç seli oluşmasına neden olabilir.

Bu nedenle homerun tasarımları (duvarların ve tavanların arkasında kıvrım olmaz), sızıntı ve açılır pencerelerin bir alana su hasarını içermesine izin verir.


Suyu açtığınızda ve bir şeyleri kıvırmayı unuttuğunuzda PEX'in parçalandığını gördüm, ancak PEX sızıntısını hiç görmedim - ya halkalarla ya da kelepçelerle. PEX ile yapılan yüzlerce su arıtma sistemi üzerinde çalıştım ve şahsen hiçbir sorunu olmayan birçok evi (şu anki ~ 10 yaşındaki evim dahil) biliyorum.
gregmac

PEX kıvrım problemini şu şekilde görebilirsiniz: 1) Kabartmayı karşılaştırarak bir kıvrım açın ve kabartmaya bakın
owlpic

Kıvrımın kıvrımdan kelepçenin geri kalanına kadar karşılaştırılması (kıvrımın kelepçenin metalini topladığı için bir boşluk bıraktığı yerde). Kıvrımın kıvrımın altında daha az temas ettiği yerlerde çok daha az deformasyon göreceksiniz 2) mineral birikintilerinin suda bıraktığı iz ve iki kıvrımın altında ince bir sızıntı yolu göreceksiniz, çünkü kıvrım bandı hortumdan uzaklaştırır. Bana PM gönderin ve size örnek resimler gönderebilirim.
owlpic

4
Paylaşacak bilgileriniz varsa, burada yapın. Bu site ücretsiz bilgi alışverişi içindir; bu sitede bunu yapmanın bir yolu olmadığından hiç kimse size özel bir mesaj göndermeyecektir.
Niall C.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.