Yer karosu üzerine beton blok duvar yapabilir miyim?


13

3 'kısa beton blok duvarlı, yukarıdaki pencereli beton döşeme üzerine kiremitli bir sundurma ekliyorum. Beton bloklar seramik zemin üzerine döşenmeli mi?

Yanıtlar:


18

Karo zemin yapısal bir zayıflık olmamalıdır, ancak sırlı ise iyi bir harç bağı elde edemezsiniz. Her 32 "ya da daha fazla çapa cıvataları takardım, blok çekirdeği ile hizalanır ve bu çekirdekleri harçla doldururdum.

Bununla birlikte, döşemeyi duvar hattının içinde kesmek ve çıkarmak daha kolay olabilir.

Ayrıca döşemenizin ağır bir duvar taşımak için tasarlanmamış olabileceğini unutmayın. Altında uygun temeller yoksa çatlayabilir ve yerleşebilir.


8

HAYIR, HAYIR, HAYIR, fayans üzerine asla beton blok takmayın. Beton döşemenize ne tür bir fayans döşendiğini söylemezsiniz, ancak "seramik karo" veya "pişmiş toprak karo" veya "porselen karo" veya "taş" veya "arduvaz" olması önemli değildir. Ne olursa olsun, gelecekteki sorunlarınız olacaktır: 1) sıkıştırmada farklı mukavemet, 2) farklı genleşme katsayıları, 3) nem emme ve 4) harç yapışma sorunları.

1) Beton blok yer karolarına göre yüksek basınç mukavemetine sahip yapısal bir malzemedir. Bu yapısal bir dış duvar olacak ve duvar üzerinde baskıya neden olacak olan Çini çatlamasına neden olan Çevresel olaylardan (rüzgar, deprem, yerleşme vb.) Hareket edecektir. Çatlaklar duvara ve muhtemelen odaya nem girmesine izin verir.

2) Karo farklı bir malzeme ve kalınlıktan yapıldığı için, dış sıcaklığa bağlı olarak beton bloktan farklı genişleyecek ve büzülecektir. Diferansiyel genişleme meydana geldiğinde çatlaklara neden olur.

3) Yaşadığınız yere bağlı olarak, nem karoya beton bloktan farklı şekilde yapışacaktır. Karonun dış kenarını harçla kapatırsanız, sorunun azaltılmasına (ancak ortadan kaldırılmamasına) yardımcı olur.

4) Bir karo üzerinde “bitmiş” bir yüzey ile, harcın yüzeye nüfuz etmesine izin vermez ve yapışmaz. Yapışma olmadan, fayans ve harç arasında bir çatlak olacaktır. Bu, nemin duvara nüfuz etmesine izin verecektir. Sonra, donma, genişleme ve büyük çatlaklar gelişebilir.

“Döşeme” sorununun yanı sıra başka konular da vardır:

A) Beton blok duvar çatı yapısına bağlanmalıdır veya bir istinat duvarıdır ... ve bölgenizdeki rüzgar ve deprem koşullarına bağlı olarak bir ton çeliğe ihtiyacınız olacaktır.

B) Bu dış duvardadır ve temeller don çizgisinin altına uzanmalıdır. Bu güneyde 12 ”den kuzeyde 48” e kadar herhangi bir yerde olabilir. Aksi takdirde veranda beton blok duvarın üzerine yerleştirdiğiniz tüm pencereleri “kaldırır” ve çatlar.

C) Yeni oda “yaşanabilir bir alan” olarak kabul edilirse, Kurallar duvar ve tavanın yalıtılması gerektiğini belirtir. Ek olarak, levhanın çevresinin yalıtıma ihtiyacı olacak, elektrik sorunları olacak vb.

D) Yapısal olarak, merkezde 32 inçte # 4 yatay takviye çeliğine ve minimumda merkezde 32 inçte # 4 dikey takviye çeliğine ihtiyacınız olacaktır ... eğer bir istinat duvarı değilse ve 12 'den uzunsa. Eğer 20 'kadar uzun olursa, genişleme kontrolüne de ihtiyacı olacaktır. Ekstra soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, daha fazla yatay takviye çeliği kurmanız gerekebilir.

E) Toprak koşulları: 8 ”kalınlığında blok kullanırsanız yaklaşık 100 lbs ağırlığında olacaktır. metrekare başına. Yani, 3 'yüksek duvar artı pencereler artı çatı ile ... Sanırım yaklaşık 1.000 lbs yüklüyorsunuz. Mevcut döşeme ve toprak üzerindeki metrekare başına. Mevcut levha güçlendirilmişse çok fazla değil.

Mevcut kiremitli bir beton avluya beton blok koymayı istediniz, bu yüzden gerileme gereksinimlerine, parti kapsamı oranlarına vb. Girmeyeceğim, ancak bunu yerel Bina Yetkilinizle doğrulamanız gerekecek.

İnşaat İzni alıyorsunuz, değil mi?


Askerin ülkesi / yeri hakkında bir şeyler varsayıyor gibisin. Bu durumda, frostline için örnek konumlarınız, İngiltere'nin kuzey / güneyinde, Avustralya'nın kuzey / güneyinde olduğu gibi aynı değildir. Ve "Kod" hakkındaki ifadeleriniz kesinlikle her Kural için geçerli değildir.
Lyndon White

1
@LyndonWhite Askerin ölçü birimi fit cinsindendir. (BTW, ağaç tepesinde yürümeyi seviyorum.)
Lee Sam

Adil bir nokta, ancak dünyanın pek çok yerinde (veya en azından benim parçalarımda) ayaklar rahatlık birimi olarak kullanılır (yaklaşık 30 cm'lik kısa el olarak); bu yüzden kesin değil. (Evet, bu ağaç tepesinde yürüyüş harika)
Lyndon White

Başarısızlık ihtimaline olan güveniniz eğlenceli, Lee. Bazı endişeleri dile getiriyorsunuz, ancak çoğu son durum ve olası değil. Bir bloğun genişliğinde genişleme oranı sapması muhtemelen sorun olmak için yeterli değildir. (Sonuçta karo, betona yapıştırılır ve gerçekten hareket edemez.) Nem, herhangi bir blok duvarda olduğu gibi ele alınacaktır - gerektiği gibi. Cevabımda eşik bağından bahsettim ve iyi idare edilirse bu korkunç bir endişe değil. OP bir deprem bölgesinde bulunuyorsa, büyük olasılıkla başlamak için blok kullanmaz ve bir istinat duvarı olduğundan bahsedilmez.
isherwood

@isherwood “Nem, herhangi bir blok duvarda olduğu gibi - gerektiği gibi ele alınacaktır” diyorsunuz. Mesele şu ki, eğer harç, kiremitin bloktan diferansiyel ısıl genleşmesi, kiremit üzerinde çatlaklara neden olan hareket vb. Yapışma eksikliği nedeniyle devam eden bir problem olacaktır. Kötü tasarım, ortadan kaldırmaya çalıştığımız şeydir. Hiçbir kiremit üreticisi kiremitlerini yapısal bir unsur olarak önermez. İstinat duvarları sadece duvardaki topraktan değil. Üstte ve altta sınırlanmamış bir duvardaki herhangi bir “yanal yük” (rüzgar, deprem gibi) a olarak kabul edilir
Lee Sam
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.