Sıcak su iadesi getirmeye değer mi?


8

Bir keresinde Bu Eski Ev'in bir bölümünü sıcak su geri dönüş hatlarına koyduklarını gördüm : boşta sıcak suyu tekrar ısıtıcıya geri döndüren borular, böylece zaman ve su harcamak yerine derhal sıcak su elde edersiniz.

Eşim ve ben ilk evimize dönmeyi istiyoruz ve bunun bir noktada yapılması yararlı bir yatırım olabileceğini düşünüyorum. Ben de maliyetten şüpheliyim.

Onları yüklemek için değer mi? Yoksa kolaylık meselesi mi?

Yanıtlar:


11

Sıcak su geri dönüş hatlarının tam olarak ne olduğu konusunda biraz araştırma yaptıktan sonra , nasıl çalıştıkları, yararları ve sakıncaları hakkında ayrıntılı olarak yer alan bu sayfayı buldum .

Gördüğüm en büyük dezavantajı , borularda oturan sıcak su ile oluşacak kaçınılmaz ısı kaybını en aza indirmek için tüm sıcak su hatlarınızın iyi bir şekilde takıldığından emin olmanız gerekmesidir . Aksi takdirde, kullanmadığınız zamanlarda atıklara gitmesi için su ısıtıyor olacaksınız.

Yani tüm masrafları arttırmanız gerekecek:

  • Ekstra borulama
  • ısı kaybını en aza indirmek için gecikme
  • borular üzerinde çalıştığınız yerde ekstra dekorasyon
  • Ekstra ısıtma maliyetleri
  • vb.

ve anında sıcak su için ödeme yapmanın uygun bir fiyat olup olmadığına karar verin.

Diğer bir alternatif, boru hattını değiştirmek olacaktır, böylece uzun yollarınız kalmaz, hatta evin bölümleri için ikincil ısıtıcılar monte edilir.


2. su ısıtıcısına oy verdim. Eviniz yeterince büyükse, su tüketiminden endişe duymanız çok uzun sürerse, o zaman evin farklı taraflarında 2 adet su ısıtıcısına sahip olmanız yeterli olacaktır.
Kellenjb

3

Duvarlar açıksa ve yine de borulara erişebiliyorsanız (tam bir mutfak reno yaptığınızı söyleyin), buna değer bir proje olabilir. ChrisF'in dediği gibi, sıcak su hattı iyi yalıtılmalıdır. Ben aslında dönüş hattının yalıtılmaması gerektiğini düşünüyorum, çünkü soğumaya bırakıldığı için ısınan suyu konveksiyon yoluyla döngüden geçirir. Bu, tank ısıtıcınızı daha fazla çalıştırma pahasına daha sıcak su sağlayacaktır.

Boruya erişiminiz yoksa, hala birkaç seçenek var. Sıcak su ıstakoz tankından uzak çalıştırmak sıcak ve soğuk besleme boruları arasında uzanan bir akış kontrol valfidir. Sıcak taraftaki su, ayarlanabilir bir sıcaklık eşiğinin altına düştüğünde, valf, soğutulmuş suyun, soğuk su bacağından geri dönmesini sağlamak için açılır (sonuçta HWH'ye de bağlanır). Bu sistemin dezavantajı, soğuk suyunuzun daha sıcak olması ve tahsis edilmiş bir geri dönüş döngüsü kadar verimli olmamasıdır.

Ayrıca gibi bir elektrik noktası kullanımı ısıtıcı kullanabilirsiniz bu bir . Bu, lavabonun altındaki su hattına (veya nerede olursa olsun) bağlanır ve küçük bir miktar suyu anında kullanıma hazır tutar; bu, ana HWH'nizden gelen sıcak su bu musluğa gelinceye kadar yeterli olmalıdır. Bağlantılı olan sadece 1500W'ı çekiyor, 15A kesicinin üzerinde olması gereken değerden biraz daha fazla (kırılma amperinin% 80'i = 1440W, ancak teorik olarak kırıcı 1800W'a kadar açmıyor). Yani, böyle bir ısıtıcı için özel bir 20A kırıcı isteyeceksiniz.


Istakoz ile ilgili problem, suyu HW tankınızdan soğuk su içme hatlarınıza yönlendirmesidir. Birçok insan kurşuntan
DA01

Bunun bir endişe olup olmadığı, evinizin yaşına ve sıhhi tesisattakilere (ve lehime) bağlıdır. 80'li yılların sonlarında inşa edilmiş evler ve daha sonra bakır borular ve kurşunsuz lehim kullanıyorlar (PVC tedarik borularının kullanıldığı birkaç yıl olmasına rağmen kurşun sıcak suya benzer şekilde BPA'yı PVC'den soğuktan daha hızlı bir şekilde geçiriyorlar). Bunun bir sorun olduğunu kabul ediyorum, ancak evinizdeki sıhhi tesisat malzemelerini doğrulayabilirseniz, sıcak su içmekle ilgili tehlikelerden kaçınabilirsiniz.
Keith

Ve her durumda, bir geri dönüş döngüsü, sıcak su hattından geçen suyu HWH'yi besleyen soğuk su hattına geri getirecektir ve yine de soğuk su olarak kullanılmasına neden olabilir. Soğuk su kaynağına önemli kurşun getirme olasılığı daha düşüktür, ancak yine de olabilir.
Keith

Soğuk su kullanımı evinde sıhhi tesisat çok bağımlı iyi bir fikir, dolaşmasına su almak için konveksiyon fırçanın olduğunu, bir bakmak olabilir pompalanan sistemin aynı ama bir sirkülasyon pompası ile yapar
UNECS

2

"değer" senin araman olur. Musluğu açtığınızda suyun anında sıcak olması sizin için ne kadar önemli?

Sirkülasyon pompasının avantajları, sıcak suyun gelmesini bekleyen suyu boşa harcamamanızdır. Dezavantajı, sürekli kullanmadığınız enerjiyi boşa harcadığınız ve kullanmadığınız suyu tekrar ısıtmanızdır.

Çok fazla sıcak su kullanırsanız, göz önünde bulundurulması gereken alternatiflerden biri, musluğun yanına monte edilmiş, isteğe bağlı olmayan bir ısıtıcıdır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.