HVAC'ın yapıdan kaynaklanan gürültü sorunlarıyla ilgili yardım almak için ne tür bir profesyonel


8

Her ünitede duvardan paketlenmiş HVAC sistemleri kullanan çok katlı, çok üniteli bir binadayız. Bu birimler genellikle üreticiye bağlı olarak "Magic-Pak" veya "Comfort Pack" adı altındadır. Bu sistemler hakkında özellikle benzersiz olan şey, bağımsız olmaları değil, binanın duvar yapısına ve cephesine doğrudan entegre edilen donanıma monte edilmesidir.

İşte bunun dışarıdan nasıl görüneceğine dair bir örnek. Bizim durumumuzda, çevredeki yapı daha çok çelik ve cam perde duvarından oluşuyor, ancak prensip aynı:

resim açıklamasını buraya girin

Bazı durumlarda, bu sistemler, özellikle birimler arasında bir gecede transfer olduğunda, sorun olabilecek kayda değer düşük frekanslı yapı kaynaklı gürültü üretir. Ancak sorun evrensel değildir (bazı sistemler çok sessizdir) ve bir sorun olduğunda bireysel HVAC sisteminin yaşı ile ilişkili görünmemektedir. Bu, HVAC sistemlerinin monte edilmesinde veya çevredeki yapının zayıflama / sönümleme özelliklerinde bazı tutarsızlıklar olduğu anlamına gelecektir.

Ses yalıtımı ile uğraşmanın kesinlikle birçok yolu vardır, ancak bu konut durumundaki yapı kaynaklı gürültü bileşeninin bir DIY çözümü olduğunu düşünmüyorum. Bununla birlikte, doğru desteği bulmak çok zor:

  • Çok sayıda HVAC yüklenicisiyle (ticari ve konut) temasa geçtim ve hepsi gürültü iletimi ile uğraşmadıklarını söylüyorlar.
  • Çok sayıda ses yalıtımı uzmanıyla görüştüm ve hepsi mekanik HVAC gürültüsü ile uğraşmadıklarını söylüyor.
  • HVAC sistemleri ve ilgili montaj ekipmanı için OEM'lerle iletişime geçtim ve lisanslı HVAC sağlayıcısı dışında hiç kimseyle tartışmayacaklar.
  • Dernek ve bina yönetimi ile temasa geçtim ve HVAC sistemlerinin bakımı bireysel birim sahibinin sorumluluğunda olduğundan, bu konuda herhangi bir rolleri olup olmadığından emin değiller.

Ayrıca uzman akustik mühendislerinin var olduğunu biliyorum, ancak sadece büyük paralı ticari projelere veya son derece lüks lüks konutlara dahil olduklarını söylediler, bu da bir seçenek gibi görünmüyor.

Bir ev sahibi bu durumda ne tür varlıklara ulaşmalıdır?


1
Bu süper bir soru iyi ifade ve arka plan çalışması yapılır. Ne zaman hizmet oldu ben kendine yer alan birimleri farklı gürültü düzeyleri fark ettim. Odama çok sessizdi ama bence korkunç başkaları da vardı. Ekip şefiyle konuştum ve bir savaş bölgesinde nasıl uyuyacağınızı söyledi. Yani bu sadece bazı birimlerin dengede olmadığı ve diğerlerinin sızıntılara sahip oldukları ve bir şarja ihtiyaç duyana kadar daha fazla çalışmak zorunda oldukları, daha iyi tavsiye sunabilmeyi diliyorum, ancak sitede olmadan bu yapabileceğim en iyisi.
Ed Beal

Her odanın kendi birimine sahip olduğu otellerde benzer sistemler gördüm - her zaman varsaydım ki bazı misafirler diğerlerinden çok daha sıcak veya soğuk seviyorlar, bu yüzden merkezi HVAC iyi çalışmıyor. Bu tür bir sistem kullanan yakındaki bir otel bulabilirsiniz, o zaman belki onlar sizi birine yönlendirebilir.
manassehkatz-Moving 2 Codidact

@EdBeal - Varyansla ilgili geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. "Dengesiz" özelliğin kendiliğinden mi yoksa servis yoluyla ayarlanabilecek bir şey mi olduğunu merak ediyorum. Ne yazık ki benim deneyimim eski diyor, ancak belirtildiği gibi yerinde HVAC uzmanlığı elde etmek bir zorluk oldu.
rjacobs

@manassehkatz - Otel örneği iyi bir karşılaştırmadır. Sanırım en büyük fark, bu sistemlerin birçok odaya hizmet edebilen tam kanallı sistemler olmasıdır. Bu nedenle, gürültü iletim faktörü gibi kapasite biraz daha yüksektir. Prensiplerin çoğu devredilebilir.
rjacobs

Yanıtlar:


4

Yarım asırdan fazla bir süredir pencere ve duvara monte klima gürültü sorunlarıyla uğraşan bir mühendis olarak, size gürültü iletiminin en olası nedenini ve gürültü problemini çözmek için çözüm sunabilirim. Ancak önce, bu ünitelerde hepsi olmasa bile, çoğu titreşim titreşiminin kompresör tarafından yayıldığını anlamalıyız. Evet, elektrik motoru (60 zamanlı) tahrikli kompresör, şok dalgalarını pistondan veya kaydırma cihazından iletir ve dalgaları kompresör gövdesinin (mahfazanın) tabanındaki ayak yuvalarına ve daha sonra tüm pencerenin veya duvarın yapısına iletir montaj biriminin kendisi. Bu sonucun öncülünü kabul ettikten sonra, titreşim sorununun nedenini çözmeyi kolaylaştıracaktır. Karşılaştığım hemen hemen tüm durumlarda titreşim sorunlarını çözme, kompresör ayağı yuvalarının stresini hafifleterek başlar. Bildiğiniz gibi, bir kompresör işlemi tarafından oluşturulan mekanik titreşimler doğrudan kompresörün tabanına iletilir. Ve tüm elektrik motoru ve kompresör bir yay mekanizması ile dahili olarak asılı kalırken, bazen yaylar yeterli şok dalgalarını emmez, bu da motor / kompresör titreşiminin A / C ünitesinin çerçevesine iletilmesine neden olur. Tüm söylenenlerle, çözüm ... 1- Kompresörü yerinde tutan kompresör destek somunlarını / cıvatalarını daha da gevşetin. 2- Kompresör destek somunlarını / cıvatalarını sökün, kompresörü (bir inç veya daha fazla) kaldırın ve kompresörü harici olarak desteklemek için (dahili olarak desteklendiği gibi) A'ya titreşimin gerekli şekilde çıkarılmasını sağlayacak kompresör montaj yaylarını takın / C gövde.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.