Evinizde su kalitesini test etmenin iyi bir yolu var mı?


11

Evinizdeki su kalitesini test etmenin en iyi yolları nelerdir? Su bir kuyudan değil, şehir suyundan. Gelen suyu sürekli olarak test edebilen herhangi bir ürün var mı (suyu sık sık manuel olarak örneklemeye karşı)?


Yanıtlar:


7

“Su kalitesi” tek boyutlu değil… ne tür kirletici maddeler denemek istiyorsunuz?

Cevap “her şey” veya “Bilmiyorum” ise, o zaman saygın bir yerel laboratuvar bularak endişelerinizi açıklayın ve bölgedeki su bilgisine dayanarak neler önerdiklerine bakın. Bir kerelik kapsamlı bir test yaptıktan sonra, sürekli olarak neyi test edeceğinize (varsa) karar vermek için bir temeliniz olacaktır.

Bir laboratuvar bulmak için, şehrinizdeki veya çevresindeki kasabalardaki su yetkililerini arayarak başlayabilirsiniz. En azından benim durumumda, yerel, bağımsız bir laboratuvarı tavsiye etmekten mutluluk duyuyorlardı.


13

Suyun kalitesini belirleyen birçok şey vardır, yaygın olanlar şunlardır:

 • "Rahatsızlık" Bakterileri
  • Her zaman zararlı değildir, ancak yaşam döngüleri boyunca suya demir ve kükürt salarlar ve kuyu yüzeylerinde biyofilm oluştururlar
 • Hastalığa neden olan bakteriler
  • En yaygın olanları e. coli ve koliform, ancak diğerleri arasında fekal koliform ve fekal streptokok da içerebilir.
  • Bunların hiçbirini suda istemiyorsun
 • Demir
  • Sarı veya turuncu renk, çamaşırlarda ve demirbaşlarda lekelere neden olabilir ve acı bir tada sahip olabilir
 • Manganez
  • suda siyah veya mor renge neden olur ve armatürleri lekeleyebilir ve acı bir tada neden olabilir
 • Hidrojen sülfür (kükürt)
  • Çürük yumurta gibi kokuyor
  • Doğal olarak ortaya çıkabilir ve bazen bakterilerden kaynaklanabilir
 • Sert su
  • Kalsiyum karbonat (tuz) neden olur
 • Öncülük etmek
  • Kurşunlu lehim ve eski pirinç sıhhi tesisat bileşenlerinden kaynaklanabilir.
  • İçilmesi oldukça tehlikeli olan bir nörotoksindir
 • Kum veya kum

Çoğu ülkenin yüzlerce farklı niteliğin kabul edilebilir seviyeleri için kendi kılavuzları vardır (örneğin, burada EPA kirletici limitleri , Kuzey Amerika'daki bilgilerime göre, yerel standartlar bu seviyelerde veya altındadır).


Şu anda (en azından benim bildiğim kadarıyla) bakterileri kontrol etmek için sürekli bir süreç yok - ticari uygulamalar için üzerinde çalışan en az bir şirket biliyorum (sanırım 20 bin dolara mal olacak). Diğer özellikleri izleyebilen bazı sensörler var. Çoğu ev için çok pahalı (iletkenlik ve pH birkaç yüz dolar için yapılabilecek).

İşte bir şey - kalite özelliklerinin çoğunun değişmesi olası değildir, kesinlikle evinizi izlemek için yeterince hızlı değildir. Bakteriler büyüdükçe kuyucuğunuz biyolojik olarak kirlenirse bakterilerden kaynaklanan kirlenme zamanla artabilir, ancak aksi takdirde, bir yüzey kontaminasyonu kaynağınız (düzgün bir şekilde kapatılmayan kötü yapılandırılmış bir kuyu, kazılmış bir kuyu veya bir su kütlesinden doğrudan etki) daha sonra genellikle su kalitesi oldukça sabit olacaktır.

En azından Kanada'da, yerel halk sağlığı birimlerinin çoğu e.coli ve toplam koliformu ücretsiz olarak test edecektir. Ayrıca, tam bir analiz yapmak için suyunuzu bir laboratuvara veya sizin için bunu yapmak için su arıtma konusunda uzmanlaşmış bir şirkete götürebilirsiniz. Yine de akredite bir laboratuvar kullanan bir tane seçtiğinizden emin olun - bazı gece uçuşları / gölgeli tedavi şirketleri gerçekten "temel" özellikleri arayan "kurum içi" test edecek, ancak aslında size bir yumuşatıcı ve tuz sözleşmesi satmakla daha fazla ilgileniyor gerçek sorunu tedavi etmekten daha fazla (örneğin, bir temizlik yapmak ve daha sonra her ay veya iki kez kuyularınızı şok etmek, ilk başta demir veya manganese neden olan bakterileri öldürebilir - ancak bunu yaparsanız çok daha az para kazanırlar) .

Evde test için bir seçenek su test şeritleri (örn . SenSafe'nin yaptığı gibi ). Bunlar nispeten ucuzdur ve bunları evde yapabilirsiniz. Bununla birlikte, sadece bu şeritleri kullanarak su kalitenizi veya güvenliğinizi ölçmek gerçekten mümkün değildir. Size bir fikir verebilir ve tedavinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirler, ancak sağlığınızı bunlara dayandırmayın. Suyun kimyasını ve tüm farklı faktörlerin arıtma seçenekleri bulmak için nasıl etkileşime girdiğini anlayan bir profesyonelle konuşun.

EPA'nın Private Wells hakkında iyi bir sitesi var , daha fazla bilgi için göz atmak isteyebilirsiniz.


(Not: Babam 25 yılı aşkın bir süredir su arıtma şirketi işletiyordu, bu yüzden hiçbir şekilde uzman olmamama rağmen birkaç şey aldım)


1
Bana oldukça "Uzman" görünüyorsun! Mükemmel cevap!
Diğer Steven

4

Yerel ev merkezinden bir test kiti (10 dolar karşılığında) satın alabilirsiniz. Bunlar genellikle suya batırdığınız bir şerit paketidir. Bu şeritler, suyunuzdaki çeşitli kirleticileri belirtmek için renk değiştiren reaktanlar içerir. Bunu söyledikten sonra, bu kitler çok doğru değil, ama makul olacaklar. Suyunuzda çok fazla şey varsa, kit bir sorunu işaretleyecektir. Sadece yüksek doğruluk beklemeyin.

Tabii ki, su insanlarını her zaman arayabilirsiniz - size binlerce dolarlık bir maliyetle tam bir su arıtma sistemi satmaya çalışacak olanlar. Sana bir şey satmaya olan ilgileri var. Bağımsız bir laboratuvarın yaptığı kadar doğru olmasa da, suyunuzu da test edebilirler.

Saygın, bağımsız bir laboratuvar çok daha doğru olacaktır ve bir satışa olan ilgisi yoktur. Ancak bu hizmet için makul bir ücret ödemeyi bekliyoruz.

Bu nedenle, su kalitesini test etmenin "iyi" bir yolu olup olmadığını cevaplamak için, ne kadar doğruluk görmek istediğinizi ve ne kadar para harcamak istediğinizi anlamamız gerekir.


Deneyimlerime göre, mağazalarda ve çevrimiçi olarak mevcut olanlar benzer: birkaç test şeridi, sadece suyunuzu koklamak ve çürük yumurta gibi kokup kokmadığını görmek için birkaç "test" ile birlikte. daha kapsamlı (ve daha pahalı) test paketi için bir posta formu. Tam olarak güven verici değil.
Diğer Steven


1

Sadece sertlikten bahsediyorsak, sertliği gerçek zamanlı olarak ölçebilen ve rejenerasyon frekanslarını eşleşecek şekilde ayarlayabilen su yumuşatıcıları vardır (örneğin, Culligan kendi "Aqua Sensörü" olarak adlandırır.

Laboratuar sınıfı filtrasyon sistemlerinin çıkış tarafında kullanılan gerçek zamanlı TDS (toplam çözünmüş katı madde) sayaçları da vardır. Şeylerin giriş tarafı için benzer birimler olup olmadığından emin değilim.

Bunun dışında bilmiyorum.


1

Sadece temel soruyu cevaplamak için; sürekli bir akış "su kalitesi monitörü" diye bir şey yoktur.

Tıpkı Gregmac ve Vebjorn'un yukarıdaki yazılarında belirttiği gibi, su kalitesini belirleyen birçok unsur var.

Sana elektrik santrallerinde ve sürekli izleme ve kimyasal enjeksiyon yapacak birkaç sisteme sahip olduğumuz büyük fiziksel santrallerde (size sadece birkaç tesiste ...) dayanarak söyleyebilirim, ancak genellikle sadece bir parametreyi izliyordu - pH veya TDS gibi. Enerji santrallerindeki su kalitesi analizlerinin çoğu hala elle yapılmaktadır çünkü testi otomatikleştiren ekipman ya çok pahalıdır, kullanımı pratik değildir ya da buharlı yazılım değildir.

Ve unutmayın, bunlar her birimizden çok daha fazla su kullanan tesislerdir (ve diy.stackexchange'in her üyesi gibi) günlük olarak birleştirilir.


0

ABD'deyseniz, yerel ilçe uzatma büronuzla konuşun. Su testi yapmazlarsa, kiminle konuşacağını bilirler.

Kırsal bir bölgede iseniz, yerel çiftçiler gübre uyguladıktan sonra ilkbaharda test ettiğinizden emin olun.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.