Akülü matkap ucum varsa akülü tornavidaya ihtiyacım var mı?


12

Şu anda bir cheapo kablolu matkap ve DeWalt'ın alt uç akülü tornavidalarından birine sahibim. Akülü matkap almak istiyorum çünkü uzatma kablolarıyla işim bitti.

Çoğu (iyi) akülü matkap bir tornavida gibi çalışabilir görünmektedir.

Akülü bir matkap alsaydım, muhtemelen tornavida olarak çok kullanılırdı. Muhtemelen bir matkaptan daha fazla.

Akülü matkap tornavida ile aynı rolü doldurabilecek mi? Artık tornavidaya bile ihtiyacım olacak mı? Akülü matkapları birincil güç vidalama aletim olarak kullanmanın herhangi bir dezavantajı var mı?

Değeri için, bir Lityum pil ile bir DeWalt almayı planlıyorum. Yine de belirli bir modele karar vermedim. (Marka / Model önerileri kabul edilir.)

Yanıtlar:


13

Elektrikli tornavida bazen büyük bir matkabın, örneğin elektrik kutularının bulunmadığı yerlere sığabilir. Bunun dışında, matkap ince bir tornavidadır (elbette bir kavramaya sahip olduğu varsayılarak, ama hiç akülü olmayan bir matkap görmedim).

Kablolu matkabınızdan kurtulmayın. Pille çalışan matkaplar, özellikle de ucuz olanlar, 4x4 ile 5/8 inçlik bir delik veya metalin herhangi bir deliği gibi ciddi delme için yeterince güçlü değildir.


5
Kordonlu matkap, akülü matkap projede bir vida / delik kalmışsa da kullanışlıdır.
KeithB

6
Benim 7 yaşındaki DeWalt 18v darbeli matkap gerçekten 4x4 ile 5/8 "delik delebilir ve hemen hemen herhangi bir akülü matkap bu günlerde herhangi bir miktarda metal delebilir. Eskiden olduğundan daha güçlüler. ve piller de çok daha uzun süre
dayanıyor.Pillerin

7

"Tornavida" olarak satılan her şeyde bir vidanın kafasını sıyırmayacak veya bir vidayı ayarlanmış bir derinliğe sürecek şekilde bir kavrama bulunmalıdır. (temel olarak sabit bir torktan sonra kuvvet uygulamayı bırakırlar)

Çoğu tornavida, bunu kilitleyecek ve bu "özelliğin" devreye girmesini engelleyecek bir "delme" ayarına sahip olacaktır.

Matkaplar, diğer taraftan, bu özelliğe sahip değillerse, vidaları sürerken dikkatli olmanız gerekir, ya da kafayı sıyırabilir, hatta kafayı temizleyebilirsiniz, her ikisi de çıkarmayı daha zor hale getirir.

Zaten iyi bir matkapınız varsa ve sadece sıradan işler için bir tornavidaya bakıyorsanız (alçıpan levhalar koymak gibi değil) ve büyük miktarda güç gerektiren şeyleri sürmüyorsanız, dikkate almak isteyebilirsiniz biri 'hızlı şarj' kapasitör tabanlı modeller . Bir dakikadan kısa sürede tamamen şarj edilebilirler, ancak şarj başına sadece bir düzine vida için iyidirler. Gücü olan bir alanda çalışıyorsanız, birkaç şey koymak yeterlidir, bir sonraki parçanın vidalanması için hazırlanırken şarj olmasına izin verin, vb.


1
..ya da matkabınızı kullanın ve elektrikli tornavidayı atlayın. Sıkışık alanlara (daha küçük elektrikli tornavidanın bir matkaptan daha iyi yaptığı tek şey hakkında) ihtiyacınız varsa, birkaç güdük içeren bir dizi manuel tornavida satın alın.
gregmac

6

Gerçekten bir tornavida işlevi olduğunu belirttiğinden emin olmanız gerekir, ancak evet akülü tornavidayı etkili bir şekilde değiştirecektir.

Basit bir matkap, ne olursa olsun dönmeye devam ederken, tornavidada çok fazla dirençle karşılaşırsa, uç dönmeyi durduran bir kavrama bulunur. Bu, motoru sürerken motoru yakmamanız veya kafayı vidadan çıkarmamanız gerektiği anlamına gelir.

Bu yüzden vidaları sürmek için düz bir matkap kullanırken çok dikkatli olmanız gerekir .

Kablosuz kullanımın dezavantajları:

  • aynı delme gücü için daha fazla ödeme yapmanız için eşdeğer kablolu matkapdan £ £ (veya $ $ için) daha düşük güçtür.

  • pil paketlerini iyi durumda tutmanız gerekir.

  • her zaman bir işin yarısında gücünüz tükenir (ya da sadece ben mi?), ancak yedek bir pil paketi satın alırsanız (veya matkapla birlikte gelirse) bu azaltılabilir.


3

Değeri için, akülü matkap / sürücüler debriyajlar abartılı düşünüyorum. Biraz pratik yaparak, zaten bilmiyorsanız, vida ve malzeme için makul bir torka yaklaşırken sürücüyü yavaşlatmak ve durdurmak için, normal bir tornavida ile yaptığınız gibi hissedeceksiniz. Ne zaman şoförümde debriyajı kullanmaya çalışsam, aynı anda çok fazla vida kullanıyorsam, işleri hızlandırmayı söyleyin, iki şeyden biri kaçınılmaz olarak gerçekleşir: 1) Malzemede birkaç yumuşak noktaya çarpar ve bunları çıkarırım veya 2) Seçilen debriyaj ayarımı güvensiz hale getiriyorum ve vidalardan en az birkaçını elle sıkın. Bu sonuçların her biri, kavrama kayıncaya kadar vidaları körü körüne sürerek elde edilen hız avantajını tamamen ortadan kaldırır.

Bir Li-ion pil seçiminiz iyi - eşdeğer nicad araçlarından daha hafif, daha dayanıklı ve (en sevdiğim fayda) uzun süre kullanılmadığında deşarj olmuyor.


1

Çoğu zaman vidaları sürmek için DeWalt akülü darbeli matkap kullanıyorum, ancak büyük ve ağır. Akülü tornavidalar da kullanımlarına sahiptir, örneğin, elektrikli ekipmanı kutulara (ışık fikstürleri, anahtarlar, çıkışlar) bağlamak için mayın kullanıyorum.

DeWalt 18v lityum matkap harika çalışır. Yeni veya kaliteli bir parça arıyordum, bu ya da Milwaukee ile giderdim. Menards'da satılan gerçekten ucuz şeyler bile bugünlerde oldukça iyi çalışıyor gibi görünüyor.


0

Gerçekten istediğiniz şey bir çarpma sürücüsüdür ... Kullandığım bir Makita 18V Darbe sürücüsüdür ... 3 1/2 "inçlik bir vidayı başınızı sıyırmadan tahtaya sürmenizi sağlar. Tercihen bir yedek al pil uzun bir süre dayanır ve şarj olması yaklaşık 20 dakika sürer.

İşte böyle çalışıyor ... vidayı her döndürdüğünde de biraz ileri itiyor ... direnç çok büyükse, ayna kayacak ve vida başı zarar görmeyecek ... vida başı kırılmayacak kapalı ... Yıllarca vidaları sürmek için mandrenli bir akülü matkap kullandım ve sadece hayal kırıklığı için bir çaba oldu. Ya ayna çok fazla kayar, ya da vida başını sıyırır ya da (çok nadiren) koparır ...

Onsuz nasıl yaşadığınızı merak edeceksiniz ... (Makita ile hiçbir ilişkim yok, ancak ürünlerini seviyorum ...) https://www.amazon.com/Makita-XDT01-Lithium-Ion-Brushless-Cordless / product-reviews / B00NOVNDE2 / ref = cm_cr_dp_see_all_btm? ie = UTF8 & showViewpoints = 1 & sortBy = Recent - Benimki değişken hız ... bu 3 hız ... 3 hız daha iyi olurdu ... benimki biraz zor bir vidayı yaklaştırdığımda kontrol etmek için ... Çok fazla ev projesi yaparsanız harcadığınız en iyi para olacak ...

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.