Nemli bir bodrum için çözümler?


7

Suya yakın oturuyorum ve evimin çevresinde yüksek bir su tablası var. Bu nedenle, bodrum duvarlarından çok fazla su buharı geçmektedir. Eşyaları bodrumda depolayabilmek ve ideal olarak bitirmek ve kalıp için endişelenmek zorunda kalmamak istiyorum.

Baktığım çeşitli seçenekler var. Temel duvarları ve zemini Drylok, Thoroseal, Blue Max sıvı kauçuk ve Xypex Hi-Dry gibi su engelleyici bir yapıştırıcı bileşikle kapamak gibi. Hangi ürünün benim durumumda en iyi sızdırmazlık ve en uzun ömrü sağlayacağından emin değilim?

Şu anda bodrum katımda sürekli çalışan küçük bir nem alma aparatım var. Daha büyük bir birim almak istemiyorum, çünkü bu küçük olan zaten fatura faturamda büyük bir domuz. Bir almayı düşünüyorum hava eşanjörü Bu, temiz havanın yanı sıra nemi de çıkaracak ve nem alma cihazından daha az masraflı olacaktır. Bunları bodrumdaki nemi almak için kullanma tecrübesi olan var mı? Bu şirketi buldum Ez nefes ama onlar sadece profesyoneller tarafından yüklenmiş gibi görünüyor.

Beton üzerine 6mm polislik ısı gibi bir buhar bariyeri koymak beni biraz endişelendiriyor. Suyun kaplamaya yoğunlaştığını ve temelle onun arasında biriktiğini hayal ediyorum. Ayrıca, buhar bariyerini herhangi bir yalıtımdan önce yerleştirmeniz gerektiğini, ancak buhar bariyerinin arkasında su biriktireceğiniz için bana mantıklı gelmediğini duydum.

Fransız Kanallarına içeriye ya da dışarıya koymak şu anda benim için biraz pahalı çünkü bu bir seçenek değil.

Yanıtlar:


2

Yeraltı suyu ise, sorun su buharı değil, sadece sade su. Su tablası bodrum döşemenizden daha mı yakın mı? Eğer öyleyse, bir sürü değil, nem sorunlarını tamamen durdurmak için yapabilirsiniz, çünkü o bodrum katı bir noktada inşa edilmiştir.

Bu, ana çözümün bir toplama pompası ve drenaj döşeme sistemi olacağını söyledi. Topraktan gelen herhangi bir su drenaj döşemesine, pompa kuyucuğuna dökülür ve dışarı pompalanır. Yine de, eğer su tablası bodrum döşemesinden daha yüksekse, bu da hiç bitmeyen bir savaş olacak.

Bu, belki de meselenin sandığınız kadar yeraltı suyu ile ilgili olmadığını söyledi. Bölgenizde nemli mi? Eğer öyleyse, o zaman 'nemli' bodrumları parkur için aynıdır. Bodrum duvarları genellikle havadan daima daha soğuk olacak ve nemli bir ortamda yoğuşma formları olacaktır.

Bunu önlemek için, a) duvarların nemini almak ve / veya b) yalıtmanız gerekir.

Sürekli çalışan bir nem alma cihazı nemli bir bölgedeki herhangi bir bodrumun normal bir parçası olma eğilimindedir, bu iyi bir başlangıçtır. Duvarların XPS veya EPS köpüğü ile yalıtılması da nemli havayı soğuk duvardan uzak tutacaktır.

Bir hava değiştiricinin yardım edip etmeyeceğini söyleyemem. A / C sistemi içeriyorsa, yardımcı olabilir (A / C bir nem giderici olduğu için) ancak aksi halde, uzaya daha fazla nemli hava pompalayacağınıza dair bir his var.

Drylock gibi ürünler pek bir şey yapmazlar. Hidrostatik su basıncını (yüksek su tablası) önleyecek kadar güçlü değillerdir ve yoğuşmayı önleyecek hiçbir şey yapmazlar. Biraz hile yapıyorlar.


1

Muhtemelen bundan hoşlanmayacaksınız, ancak bu gibi durumlarla kalıcı olarak baş etmenin tek yolu var: Suyu betona çarpmadan önce durdurmanız gerekiyor.

Bunu birkaç kez farklı evlerle yaptım. Eğer emeği yaparsan o kadar pahalı değil. Ve emeğin zahmetli olması gerekmez - bilgisayarda ya da televizyonda geçireceğiniz akşam saatini alın ve bunun yerine, ayağınıza birkaç metre daha yakın olun. Kuru bir bodrum katı ile biteceksin ve daha iyi durumda olacaksın!

İlk önce, yaklaşık 6 "kadar kaz altında Ayaklar Bu, belki 10 'ya da daha fazla bölümler halinde yapılabilir ve yapılmalıdır. Bir bölümü çıkardığınızda, gerekirse bir ısıtıcı yardımıyla dış duvarın kurumasını bekleyin. Sonra çok sıcak bir günde, duvardaki siyah ziftli macunu kapatıcı ve katran sıcak ve yapışkan iken, 6 mil plastik ile kaplayın. Bir sonraki bölümde, plastik kaplamayı bir ayakla üst üste getirin, ilk plastiği kaplamadan önce bir sonraki duvar bölümü ile katlayın. Yapılana kadar bölümlerde tekrarlayın.

Bir yıl alabilir ve malzemelerde 200 $ 'a mal olabilir. Çocukların var mı? Ödeneği çok fazla kazma koşuluna uygun hale getirin!

Veya kurşunu ısır ve senin için yapması için birini kirala. Ama gerçekten kurutmanın tek yolu bu.


1
temelin 6 'altına kazılması kolay bir iş değildir, ancak eğer bir tane yaparsa, ek adımı atmanızı ve uygun bir drenaj kiremit sistemi kurmanızı, dışını yalıtmanızı ve bir drenaj düzlemi (dimpleboard) takmanızı öneririm.
DA01

1

Yorum yapmak istedim ama bu yüzden temsilcisi yok: Çok yağış alan Almanya'da yaşıyorum. Evimiz kil üzerine inşa edilmiştir. Bodrum eskiden nemliydi - duvarları yıkıyordu. Yani burada ne yaptım:

  1. Dışarıdan kurulayın - duvarın dışını kazın, yaklaşık 60 cm genişliğinde bir hendek açın, kurumasını bekleyin, bitüm ile boyayın ve boşluğu çakıllarla doldurun, böylece her zaman kurumasını sağlar. Bunu birkaç yıl boyunca, kendimi iyi hissettiğim zaman, iyi egzersiz yaparak yaptım. Bu şey diğerlerinden daha iyi yaptı.

  2. Nemli havayı dışarıda tutun. Herhangi bir kapı ve pencerenin hava geçirmez olduğundan ve dışarıdan içeriden daha sıcaksa bunları açmayın. Bu, sezgisel olarak anlaşılır gelebilir, ancak sıcak hava su taşır, içeri girer ve onu serin duvarlarınıza bırakır. İçeriden daha serin olursa yaz aylarında geceleri hava alabilirsiniz. Aksi takdirde sonbahar için bekleyin!

  3. En nemli odayı ısıtın ve kapısını açık bırakın, böylece nem çıkıp yukarı çıkar. Bunu günde 30 dakika, bir zamanlayıcıda küçük bir fan ısıtıcısı olan bir mahzen odasında yapıyorum. Nem alma cihazından çok daha ucuz.

  4. Eşyaları kurutmak için yardımcı bir odanız varsa diğerlerinden iyi bir kapıyla kapatın. Küçük bir pencerenin kısmen açık olmasını sağlayın. Asla diğer odalara yıkama yapmayınız.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.