Üç fazlı bir klima ünitesi bir fazlı üniteden daha az güç kullanır?


8

5 tonluk bir merkezi AC kurmayı planlıyorum. 220V ile çalışan bir yoğuşturma ünitesi ile 207Y üç fazlı ile çalışan daha pahalı bir ünite arasında karar veriyorum.

Anladığım kadarıyla, üç fazlı motorlar daha az güç kullanıyor ve bu onların birincil avantajı. Ama kimse bana ne kadar daha az güç olduğunu söyleyemiyor gibi görünüyor . Bunu bilmeden bir karar vermek benim için zor.

Eminim cevap bir çeşit "duruma bağlıdır" ama kimse bana bir basketbol sahası verebilir mi? % 10 daha az güç tüketebilir miyim, yoksa% 50 daha az. Herhangi bir rehberlik büyük beğeni topluyor.

Ayrıca, üç fazlı güç hakkındaki wikipedia makalesi , üç fazlı motorların daha az titreştiğini iddia ediyor. Bu umursamam gereken bir şey mi? Bu nedenle üç fazlı bir motor, tek fazlı bir motordan daha uzun süre dayanır mı?


1
Bir 'invertör' birimi mi? Eğer öyleyse, motor zaten ünitede değişken frekanslı bir sürücüye sahip üç fazlı bir ünitedir. Tek avantajı tel boyutu ve fazlara daha iyi yük yayılması olacaktır.
Mayıs 16:52

3 faz dönüşüm faktörü% 1.73'tür, motor titreşiminin sahip olduğu fazlar / kutuplarla ilgisi yoktur, ancak ne kadar iyi dengelenir. AC ünitelerinin tümü motor değil kompresör nedeniyle titreşir. Motor arızaları genellikle son yıllarda hem tek fazlı hem de 3 fazlı motorları gördüğüm yataklarda başlar (çoğu HVAC sistemi 20 yıl yapmaz)! Son soru 3 aşamanız var mı? Değilse, oluşturmanız gerekir ve tek fazla karşılaştırılmış olabilecek kazançlarınızı kaybedersiniz.
Ed Beal

Yanıtlar:


8

Buraya gireceğim ve iki sentimi bu diğer iyi cevaplara ekleyeceğim. Orijinal sorunun iki bileşeni vardır:

  1. 3 fazlı klima kompresör ünitesi ne kadar daha az güç kullanır?
  2. Üç fazlı motorun tek faza karşı uzun ömürlülüğü

Güç

Motor Verimliliği = Güç Çıkışı / Güç Girişi

Tek veya üç fazlı güçten bağımsız olarak kompresörü çalıştırmak belirli bir miktar güç gerektirir ... bu güç çıkışıdır. Güç girişi en aza indirmeye çalıştığınız şeydir, böylece verimliliği mümkün olduğunca arttırmak istersiniz. Sorun, bu metrik (verimlilik) kompresör ünitesindeki bileşenlerin (kompresör, fanlar) gizli bir kombinasyonudur. Üç fazın tek fazdan daha verimli olduğu her zaman doğru değildir (ancak genellikle doğrudur).

"Soğutma maliyeti" nin daha iyi bir göstergesi için motor verimliliğini 'otomatik olarak' içeren SEER derecesine bakarım.

Ömür ve Güvenilirlik

Üç fazlı motorlar ve kompresörler genellikle tek fazlı yardımcı parçalarından daha güvenilirdir. Ama her şey gibi, bu özelliklerden daha fazlası var. Philps'in otomotiv motoru örneğini kullanan 4 silindirli bir Honda, eski smallblock V8'den daha güvenilir olabilir.

Titreşim

Üç fazlı motorda kesinlikle daha az. Ve genellikle daha az titreşim daha fazla güvenilirliğe eşittir.

Motor Çalıştırma

Üç fazlı motorlar çok fazla başlatma torkuna sahiptir ve (tipik olarak) başlatmak için herhangi bir özel devre gerektirmez (kapasitörler, santrifüj anahtarlar). Ve elbette daha az bileşen yanlış gitmek için daha az şey anlamına gelir.

Maliyet

Üç fazlı ekipmanın daha pahalı olduğunu hayal kırıklığına uğratıyor. Hemen hemen her zaman, üç fazlı motorlar aslında eşdeğer bir tek fazlı motordan daha ucuzdur.


Test standında 2 motorum var, tek fazlı ve 3 fazlı ivmeölçerim aynı olduklarını söylüyor! Motoru değil titreşimi yaratan kompresör kafasıdır.
Ed Beal

6

Kondenserleri önceden seçtiyseniz, karar vermeniz gereken iki veri parçasını alabilmeniz gerekir.

1) 3 fazlı kondansatör için fiyat artışı
2) tek fazlı ve 3 fazlı üniteler için çalışma gücü.

Sanırım iki ünitenin aynı miktarda çalışma gücü tükettiğini söyleyecekler.

Evet, teori, 3 fazlı motorların V8'lerin 4 silindirli motorlardan daha sorunsuz çalıştığı gibi daha sorunsuz çalıştığını söylüyor. Ancak motor yaşamındaki pratik fark, muhtemelen hiç görmeyeceğiniz bir şeydir.

5 tonluk bir ünitenin 3 fazda mevcut olmasının olası bir nedeni, amperin daha düşük olması ve böylece kablolama maliyetinden biraz tasarruf edebilmenizdir. Bu ekstra bir devre kesicinin pahasına gelir.


3
Tersine, eğer üç fazlı 5 tonluk bir sistem için önemli bir fayda sağlamadıysa, üreticiler neden hem üç fazlı hem de tek fazlı versiyonlar yapmaktan rahatsız olurlar? Yani, 5 ton için yapıyorlar, ama 3 ton için değil. Zaten üç fazlı hizmetim var, bu yüzden üç fazı kullanmak için ek kablolama maliyeti yok.
Andrew Cone

@AndrewCone Konutta üç fazınız var mı? Gerçekten mi?
Tester101

1
@ Tester101 Yaşadığım bölgedeki üst düzey ülke kulüplerindeki eski evlerde bol miktarda ya da eviniz 27.000 feet kare ise.
lqlarry

3
@ Tester101 Söz konusu bina, yedi perakende alanına sahip 35 adet apartman binasıdır. Üç faz, şu anda kullanan tek şey olan yıkayıcılar ve kurutucular için monte edilmiş olabilir. Ac o binanın ortak bir alanı için, bir sürü insan geliyor ve gidiyor.
Andrew Cone

2
Phoenix,

4

Tek aşama

1hp = 756 watt

5hp = 3730 watt

230 voltta 3730 watt = 17 amper

Üç faz

3730 watt = 3730 (watt) / (207 (v) x 1,73) veya 3730 / 358,11 = 10,4 amper.

Üç faz% 40 daha az amperdir.

Bunu doğru yapmak için motor verimliliği ve güç faktörü gibi başka şeyler de var. Her biri için 1 tane kullandım.

Bir başka tasarruf, azaltılmış amper ile besleyiciniz için iletken boyutunuzu azaltabileceğinizdir. Bugün bakır fiyatı ile bu da önemli olabilir.

Özel bir sebep olmadan 5hp kullandım, sadece güzel bir yuvarlak sayı.

Üç faz kullanmanızı öneririm.

Formül burada bulundu .


3
Daha az amper iyi bir şey gibi görünüyor, ama watt ile ilgili gerçekten endişeliyim, çünkü her ay için ödediğim şey bu.
Andrew Cone

Watt watttır, orada size yardımcı olamaz. Ancak üç fazın daha az beygir gücünde de size izin vereceğini ve daha az beygir gücünün daha az watt olduğunu düşünüyorum. 5 tonluk bir ünite, tek fazda olduğu gibi üç fazda aynı motoru kullanıyor mu?
lqlarry

1.73 dönüşüm faktörü
Ed Beal

3

Yukarıdaki 240v = 3730 watt ve 5hp 207v üç faz = 3730 watt'ta yukarıdaki örnek doğrudur. Üç faz ile daha az amper çekersiniz, ancak daha fazla voltaj ile. Güç güçtür ve her iki senaryoda da 3730 watt çekersiniz. Tasarruflarınız 3 fazlı bir motorun dayanıklılığı ve daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Ayrıca besleme besleme iletkeni boyutunuzu da küçültebilirsiniz, ancak kesicinize veya bağlantı kesme anahtarınıza bir kutup daha eklemek zorunda kalacaksınız! Üç fazlı bir motor kullanarak, servisinizdeki yükünüzü dengeleyecek ve muhtemelen hidro tesisinizin muhtemelen daha düşük bir motora göre ekstra ücret talep ettiği güç faktörü verimliliğinizi artıracaksınız (faturanızı kontrol edin). Baş üç aşamaya gider, ancak sadece hafifçe. Binlerce değil 3 aşamalı için yüzlerce ödeme yapın.


Daha uzun ömürlü 3 fazlı motorlar görmüyorum, ancak başlangıç ​​çalışma kapasitörleri yok, bu nedenle bir avantaj olabilir, çünkü birçok kişi kapak arızalandığında motoru kızartıncaya kadar sigortaları değiştirir.
Ed Beal

Bu. 3 faz, üreticiden ve montörden tasarruf sağlar (her yerde daha az bakır), siz değil. Ayrıca, çoğu 3p ticari veya endüstriyel standartlara uygun olacaktır; tüketici düzeyinde çöp değil. Ayrıca, mülkünüzün 3p gelen servisi yoksa, bir kutup ve bir kesici eklemek hiçbir şey yapmaz;) - Gerçekten size para kazandırırsa, bu gezegende hiçbir şey 3p olmaz.
Mazura

2

Dürüst olmak gerekirse, sadece 5 tonluk bir kondenser üç fazlı tek fazlı kullandığından, anlamlı bir güç tasarrufu olmadığını düşünüyorum. Güvenilirlik gibi. Üç fazlı 5 tonluk bir kompresör, bu büyüklükteki tek fazlı hermetik üniteden sadece çok az daha güvenilirdir. Tek fazlı ünitelerdeki sorun, kompresör çalıştırma kapasitörlerinin her 10 yılda bir kötüleşmesidir; ancak ucuz ve değiştirilmesi kolaydır.

Tek fazdan daha güvenilir olduklarını hissettiği için kurulan 3 faz 3-5 ton kondansatörleri korudum. Doğru kurulum, EER derecesi (SEER derecesi ile karıştırılmamalıdır) ve kompresörle ilgili olmayan doğru bakım, sağlanan güç türüyle ilgili endişeleri boğmuştur.

5 tonluk üniteler hem tekli hem de üç fazlı konfigürasyonlarda satılmaktadır, çünkü bazı ticari ortamlarda üç fazlı gücün gelmesi tek fazlı güçten daha kolaydır.


Sonunda motorları anlayan biri +
Ed Beal

İlgisiz doğru bakım bu sayfada temelde her şey hakkında herkes verimliliğini sürdürmek için her şeyden önemlidir konuşuyor. +1
Mazura

1

208 / 120Y, kat mülkiyeti sağlamak için daha ucuzdur çünkü bir nötr, üç topraklanmamış iletkenin dengesiz yüklerini taşıyabilir. Ancak tüketici için, 208V ve 240V arasındaki voltaj farkı genellikle aynı toplam watt değerine eşittir, tek ihmal edilebilir endişe, ısıtma elemanlarının arzu edilen sıcaklığa ulaşması daha uzun sürmesidir. Motorlara gelince, daha verimli olup olmadıkları bir soru değil, daha çok aylık güç faturanızdaki farkı fark ederseniz. Muhtemelen hayır demek istiyorum çünkü bir yerleşim alanı olduğu için.


1

Phoenix'in merkezindeki üç fazlı bir güç bölgesinde yaşıyorum. 3 faz 5 tonluk ünitem 19 yaşında. My Home 2500 fit karedir. Bu yıllar boyunca bir Ağustos elektrik faturası için ASLA aylık bir elektrik faturasında 100 dolardan fazla ödeme yapmadım. Sözde ... teknisyenlerin ... 3 fazlı ünitelerini tek fazlı olarak değiştirmeleri tavsiye edilen komşularım, Ağustos ayı elektrik faturalarını 300-450 dolar ödüyor.

Bu senin cüzdanın; yıldan yıla ne ödemek istiyorsun


0

Volt x Amper = Watt 220 voltluk bir cihazım var (motor, kurutma makinesi ne olursa olsun ... bu örnek için çok az fark yaratıyor). Tek fazlı cihaz 43 amper çeker (43 x 220 = ~ 9460 Watt veya 9,5 KW) 3 fazlı aynı ünite 25 amper çeker (25 x 220 = ~ 5500 Watt veya 5,5 KW) *** Aynı miktarda iş çıkışı ünite 3 faza rağmen daha az güç kullanarak daha verimlidir.

Şu anda 0.14 $ / KW ödüyorum ve birimi günde 6 saat çalıştırıyorum. Tek fazın maliyeti günlük (9,5 x 0,14 x 6) veya (6,65 dolar). Üç fazın maliyeti günlük (5,5 x 0,14 x 6) veya günlük ($ 4,62) $ 2,03 / günlük fark. Bu nedenle 1 yıldaki (haftada 5 gün) fark yıllık 527,80 ABD doları tasarruftur.


Bu hesaplamayı tekrar kontrol edin. 3 fazlı güç için 220v'de 25 amper: VA (toplam görünür güç) = 25 x 220 x 1.73 = 9513 veya yaklaşık 9.5 KVA (kabaca tek fazla aynı).

Bu yanlış. Amper için değil enerji kullanımı için ödeme yaparsınız ve enerji kullanımındaki tek fark motorun verimliliğidir. Üç fazlı güç için @ user39367'nin işaret ettiği gibi 3'ün kare kökü ile çarpmanız gerekir.
Mark

0

Bu gerçekten basit bir cevap:

1) Güç çekimi amper * voltaj / verimliliktir. Motor ne olursa olsun belli bir güce ihtiyaç duyar. Tüketilen güç ile ödeme yaparsınız. Böylece, faturanız hemen hemen aynı olacaktır çünkü güç değişmez. Tam olarak aynı olmamasının tek nedeni verimliliktir:

2) Üç faz yükü iki yerine 3 kabloya yayar, akımı (amper)% 50 azaltır. Amper, ısıya neden olan ve bunun için daha fazla amper çekilmesine neden olan artmış dirence neden olan şeydir (verimliliği düşürmek). Yani amperi azaltarak verimliliği artırır, güç tüketimini azaltırsınız. Bu nedenle amp farkı% 50 değildir; % 51 veya% 52 olabilir. Güçteki azalma çok azdır. Çevresel etkilerden gölgede kalacak birkaç puan.

Dikkate alınması gereken daha büyük noktalar, 3 fazın tek faza monte edilmesinin maliyet farkları ve bunları kablolamak için maliyet ve panelinizin toplam amperi. Panele sığacak daha az ampere ihtiyacınız varsa ve kurulum maliyeti önemli ölçüde yüksek değilse, üç faz ile devam edin. Üç fazınız varsa ve maliyeti benzerse, her zaman üç faza geçin. Ancak bunu gerçekleştirmenin neredeyse hiçbir maliyeti yoktur.


1
Ayrıca 3 fazlı kesici ve 3 fazlı bağlantı kesme için daha yüksek maliyet ve çok az sayıda konut teknisyeni 3 fazın nasıl servis edileceğine dair bir ipucu var (en azından benim bölgemde)
Ed Beal

-1

Bildiğimiz Gibi 1 TR = 3.516 KW

5TR İÇİN = 3.516X5 = 17.58 KW

430 V TEDARİK İÇİN AKIM = 17.58X1000 / (1.73 * 430 * 0.9) PF 0.9 = 17580 / 669.51 = 26.2 AMP (YAKLAŞIK)


1
430V nereden geldi? Burada karşılaştırma nedir?
mjohns

-1

Akım = 1 olan üç faz, akım vektörü toplamı 1.5'tir. Tek fazlı motor, 1.5 faz vektör oluşturmak için 4 kutuplu ve 90 derece kutup aralığı ile iki fazlı tahrik olduğunu varsayalım, faz akımı 1.5, 2 fazlı güç tüketimi = 1.5 * 1.5 * 4 (4 sargı) olmalıdır. ) = 9, 3 faz = 1 * 1 * 6 (6 sargı) = 6, 2 fazlı motor aynı tork çıkışına sahip 3 fazlı bir motora göre 9/6 = 1,5 kat daha fazla güç tüketir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.