Küfü yok etmenin önerilen yolu nedir?


14

Gündüzleri ağartıcının küfü öldürmenin iyi bir yol olduğunu duydum. Geçen gün bir ev müfettişi Dawn bulaşık sabununun çamaşır suyundan çok daha iyi çalıştığını söyledi. Dükkandan alınan kalıp katilini kullanmak için başka bir ev müfettişinden haber aldım.

Gerçekten neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilen var mı?


3
Hem ağartma maddesi hem de deterjan yüzey kalıplarını öldürebilir.
DA01

Ağartma maddesi kısa bir süre sonra reaksiyona girecek ve etkisiz hale gelecektir ve küf tekrar oluşabilir. Deterjan daha uzun süre yapışır. Diğer kalıp işlemleri arasında, Sodyum Karbonat, TSP ve özellikle şeyler nispeten kuru tutulursa küf oluşumunu zorlaştıran diğer tuzlar bulunur.
Paul

Evet, bir ev müfettişi şafakla temizlediğini ve ardından çamaşır suyu sıktığını söyledi.

Yanıtlar:


6

Beyazlatıcı, dikkatli kullanıldığında, yüzey kalıbının öldürülmesinde etkili olabilir. Bununla birlikte, göz kalıbına nasıl görünmez olacağımı araştırmaya başladığımda ve bazı bitmemiş ahşabın kokusuyla ilişkili olduğunu, tekrar tekrar ortaya çıkardığımda, ağartıcının aşağıdaki nedenlerle küflenme sorunlarını gidermek için yetersiz olduğu iddiasını buldum:

Küfün hypae (kök yapıları) aslında odun ve alçıpan kökleri gibi büyür. Çamaşır suyu iyonları ağartıcı tarafından öldürülmez çünkü ağartıcının iyon yapısı klorun alçıpan ve ahşap gibi gözenekli malzemelere nüfuz etmesini önler. Dış yüzeyde kalır, oysa küf gözenekli yapı malzemelerinin içinde büyüyen korumalı enzim köklerine sahiptir. Gözenekli yüzey kalıplarını ağartıcıya püskürttüğünüzde, çözeltinin su kısmı ahşap içine ıslanırken, ağartıcı kimyasal madde yüzeyin üstüne otururken gazlaşır ve böylece yapı malzemelerinin su geçirgenliğini arttırırken kalıp yüzey yüzeyini kısmen öldürür. daha küf ve küf gelişimi. [Bu teklif, pek çok web sitesinde neredeyse kelimesi kelimesi olarak görünür, ancak baktığım hiçbir site bu bilgilerin orijinal kaynağına herhangi bir kredi vermedi]

Bu hifleri tahtadan veya başka bir malzemeden nasıl çıkarıyorsunuz? Bir yüzey aktif maddeye ihtiyacınız var.

Sürfaktanlar, bir temizleme çözeltisinin gözenekli yüzeylere nüfuz etmesini sağlamak için suyun yüzey gerilimini önemli ölçüde azaltma amacına hizmet eder - KleanPros

Sürfaktan örneği nedir? Bulaşık sabunu.

Bu nedenle, bazı kalıp temizleme kılavuzlarının, çamaşır suyu / su karışımınıza bulaşık deterjanı eklemenizi ya da çamaşır suyunu tamamen atlamanız ve sadece kalıpları yerinden çıkarmak ve yüzeyden gerçekten "öldürmeden" kaldırmak için yüzey aktif cismi temizleme özelliklerini kullanması önerilebilir. .

Evimizde kalıp testi yapmak için gelen bir kalıp uzmanı, kalıp türlerine bağlı olarak, erozyona uğrayan kalıbın türüne bağlı olarak, çamaşır suyunun bir kalıp probleminin giderilmesinde "yapabileceğiniz en kötü şey" olduğunu iddia etti, çünkü yüksek derecede toksik salınımına neden olabilir. mikotoksin parçacıkları. Ne EPA ne de OSHA, "en" şartlar altında küf sökme için çamaşır suyu önermez.

EPA ayrıca işaret olduğunu:

Ölü küf, bazı insanlarda hala alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle kalıbı öldürmek yeterli değildir, aynı zamanda çıkarılması gerekir.

Bu yüzey aktif maddeye geri dönüyor. Gözenekli olmayan bir yüzeyden bahsediyorsanız, kesinlikle, çamaşır suyu düzgün bir şekilde kullandığınız sürece (havalandırın, amonyakla karıştırmayın, vb.), Ancak işe yarayabilir, ancak gözenekli veya çatlak dolu bir yüzey varsa bulaşık sabunu veya epa-kayıtlı bir kalıp öldürme ürünü makul bir seçim olacaktır.


1
Temel olarak her zaman üç adım temizleme işlemi olmuştur. Mantar yüzeyinin eşdeğerini öldürmek ve gidermek için ilk geçişte ağartıcı, nemli havlu geçişleri ile durulayın ve daha sonra sadece boyadıktan sonra durulayacağınız sabun çözeltisi ile kalan kısmı alın. Mantar gelişiminin misel bileşenine batırılmalıdır. Sonra boyadığınızda, boyaya karışacak küf önleyici katkı maddeleri bulunur. Ve ilk geçişte, sahip olduklarınız konusunda kendinizi eğittikten sonra, belirttiğiniz gibi yapılması daha iyi olmuştu. Kütüphanelerde deride yetişen bazı kötü şeyler vardır, nefes almak istemezsiniz.
Fiasco Labs

Çamaşır suyu ile dağıtılması kötü bir fikir değildir, klor solunması gereken bir şey değildir.
Fiasco Labs

1
Çamaşır suyu ile karıştırdığınız bulaşık deterjanı konusunda dikkatli olun. Bazı kombinasyonlar toksik buhar üreten kimyasal bir reaksiyon oluşturur. Bulaşık deterjanı arka etiketin üzerinde bir sorun varsa çamaşır suyu ile karışmamasını belirten bir yere sahip olmalıdır. Etiketli göremesem bile genellikle iki kez kontrol etmek için google.
AaronLS

4

İnternette bulabildiğim tüm bilgileri ve hala test edilmesi gereken cevaplanmamış soruları ve hipotezleri özetlemekte fayda var. Lütfen cevabımı düzeltmek ve güncellemek için çekinmeyin veya aşağıya yorum yazarak (Doğrulanmış bilgi ve test sonucu memnuniyetle karşılanacaktır). Bu cevap süreci devam eden bir iştir: burada yazılan birçok şeyin onaylanması gerekir (bkz. (1)) ve diğerleri yığın kimyasında sorular sormayı gerektirir (bkz. (2)).

Birincisi: Mevcut teknolojik seviyemiz bu sorunu çözecek kadar gelişmiş değil. Aşağıda önerilen çözümler her şeyden daha fazla geçici çözümdür. Küf neme, selüloza (onu yer) ve hayatta kalmak için havaya ihtiyaç duyduğundan, en etkili yöntem nemi kontrol etmeyi sürdürür (ki bunu yapamayanlar için talihsizdir).

Kalıpların yok edilmesi zordur, çünkü:

  • Şeylerin içinde derinden yaşayabilir. Bu yüzden sadece görünen kalıbı öldürmek yeterli değil.

  • Tüm kalıbı (görünür olanlar ve derinlemesine köklenmiş olanı) öldürmek, küfler sayısız minik spor (“tohumları”) ürettiği için yeterli değildir. Tek bir spor başlı başına tamamen yeni bir kalıp istilasına başlayabilir. Sporları yok etmek oldukça zordur (1) ve ayrıca havada yüzerler.

Böylece küf istilasından kurtulmak için çeşitli eylemler gerekli gibi görünüyor:

  • Görünür kalıbın 1 / öldürülmesi,
  • 2 / derin ahşabın içine köklenmiş kalıpları öldürmek, duvar kağıdı…
  • 3 / bir sonraki işgali önleme: - çevreyi küflerin büyümesi için sert hale getirerek - sporu etkisiz hale getirerek / öldürerek

Görünür kalıbı öldürmek: çamaşır suyu, peroksit… ile yapmak kolaydır (aşağıdaki cf).

Kalıpları derinden kökten öldürmek: Bu, ürünün (kalıpları öldüren) ahşabın içine girmesine yardımcı olacak bir şeye ihtiyacınız olduğundan başka bir hikaye. Bulaşık deterjanı gibi bir “yüzey aktif madde” kullanmanız gerekir (muhtemelen daha etkili bir tane vardır) (1).

1 / Daha fazla işgalin önlenmesi (çoğu?):

- Çevreyi küflerin büyümesi için sert hale getirerek: Küfler pH'a duyarlı gibi görünmektedir. Bazıları bir asit pH'ı ile yok edilecek, fakat (çoğu) diğerleri çok temel pH (9'un üzerinde) tarafından yok edilecektir.

- Sporları etkisiz hale getirerek / öldürerek: bu gerçekten zor bir kısım.

PH'ı artırın: Görünüşe göre temel bir pH kalıbı öldürebilir ve (ve belki de sporları etkisiz hale getirebilir?). Bu yüzden kullanılıyor.


Boraks (Sodyum borat, sodyum tetra borat veya disodyum tetra borat) oldukça baziktir, bu nedenle küf oluşumunu öldürür / önler veya yavaşlatır. (Çoğu, ancak tüm kalıp tipleri için asidik ortam gerekmez). Ilık suda 1 yemek kaşığı (yaklaşık 40 ° C — çözülmesini kolaylaştırır)

Birçok kaynağa göre, Borax etkili ve dayanıklıydı, ancak sağlık üzerindeki etkisi konusunda bazı endişeler ortaya çıktı (özellikle yutulduğunda veya gözle teması halinde). İyi anladıysam, potansiyel toksisitesi hakkında endişelenmeden her şey ve her şey için yaygın olarak kullanıldı (ayrıca biyolojik olarak parçalanamaz). Sonuç olarak, Avrupa Komisyonu tarafından potansiyel bir tehdit olarak “sınıflandırılmıştır” (diğerleri arasında doğurganlık sorunu).

Boraks'ı bulmak zorlaştığında (AB'de), herhangi bir güçlü temel çözümün bu işi yapıp yapamayacağını merak ediyordum. Örneğin (ucuz) bulaşık makinesi tozu (2) içeren bir çözüme ne dersiniz?

“Borax Yerine Geçiş”: sodyum seskikarbonatın bulunması (AB’de) Borax’tan çok daha kolaydır, ancak gerçekten de verimli midir? Peki dayanıklılığı (boraks'ın aksine, biyolojik olarak parçalanabilir) (2)?


Diğerleri:

-Concrobium Kalıp Kontrolü: Bu ürün aynı zamanda küfleri gidermek için pH üzerinde de çalışmaktadır. Sodyum bikarbonat (kabartma tozu, pH = 9), sodyum karbonat (yıkama sodası, pH = 12) ve trisodyum fosfat (TSP, pH = 12) içerir. TSP sadece pH'ı arttırmak için mi yoksa diğer nedenlerle mi kullanıyor (2)?

—Sodyum Bikarbonat: pH'ı Boraks'tan daha düşüktür, bu yüzden daha az etkili gibi gözükmektedir (benim durumumda, bu çözelti işlemi biraz yavaşlattı ama fazla değil). Ama güvenli.

- Karbonat başına sodyum: (2) - Trisodyum fosfat (TSP): (“boraks yerine” olarak adlandırılır). Biyodegrabilitesine rağmen çalışıyor mu? (2)

- Sızdırmazlık çözeltisi (en etkili gibi görünüyor): Kalıbı destekten temizleyin, kuruması için yeterince bekleyin ve sonra desteği (vitrifiye edin) (örneğin herhangi bir şeffaf temel döşeme ürününü kullanarak). İnce bir “plastik” tabakası yemeğini (selüloz) buna karşı koruduğundan kalıp tekrar geri gelmez. Tabakanın altına kapatılan kalıba gelince, ne olacağı belli değil. İnce bir PU veya balmumu tabakasıyla basitçe elde edilen bir kalıba ne olur. Ancak asıl sağlık sorunu olan sporlardan korunacaktır. (2)?

2 / Kalıbı Öldürmek:

  • Çamaşır suyu: görünen kalıbı (nasıl? (2)) öldürün, ancak klor tahtaya nüfuz etmez, duvar kağıdı duvarları derinlemesine köklenmiş kalıpları öldürmez. Ağartıcıda bulunan su ahşap içerisine nüfuz edecek ve böylece 'iç' kalıpların daha hızlı büyümesine yardımcı olacaktır.

  • Hidrojen peroksit: ağartıcı ile aynı, ancak daha güvenli (toksik gaz yok) pH değerini değiştirerek: Asidik çözelti (Sirke…): Bazik olan kalıbı öldürebilir. Bazik çözelti (kabartma tozu, boraks…) asit gerektiren küfleri öldürebilir.

  • Benim için neyin işe yaradığını (biraz): Bir miktar sıcak suyu boraks ile karıştırın, ardından% 30-50 çamaşır suyu ve biraz da bulaşık sabunu ekleyin. Kalıbı bir süngerle çıkarın.

3 / Sporu öldürmek / devre dışı bırakmak:

Sporlar havada yüzebildiğinden, bazıları Klor Dioksit kullanarak önerilir: bu, sporları (çoğu türün) öldüren (deaktive eden) bir gazdır. Gaz belirli bir konsantrasyonda dengesiz ve patlayıcı olduğundan süpermarkette bulamazsınız. Ancak bunu yapmak kolaydır (“size sodyum klorit bulmanızı sağlar”. Hala onu arıyorum…). Sadece bir damla sodyum klorit ile herhangi bir asitten (ei: sitrik asit) bir damlayı karıştırmanız gerekir. İki damla birleştiğinde, gaz üretilir. İşlem sırasında binayı boşaltmak en iyisidir (48 saat öneriyorlar). (Bu gazın konsantrasyonunu ölçen eBay cihazlarında bulabilirsiniz.). Bazı hastane kullanır.

Kısacası, birçok soru var. Biz hala bekliyoruz bununla başa çıkmak bilimsel buluş (bir gen terapisi?)

(3) PU kaplama DIY tekniği kolaydır: PU'ya PU kaplama malzemesi alabilen suya benzer bir madde (11 gr / 100 ml iyi çalışır, hidrofilik ve su geçirmez değildir. , ama 'nefes alabilir'). Fakat izosiyanatı izleyin: cildinize nüfuz edebilir: lateks eldivenler muhtemelen 10 dakika boyunca iyi durumda olmalı, ancak daha fazla olmamalıdır (veya eldiven olarak bir PP plastik torba kullanın).

Kaynaklar:

http://removemoldguide.com/do-it-yourself/remove-mold-from-wood/

https://chemistry.stackexchange.com/questions/347/why-are-the-majority-of-cleaning-solutions-basic

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1214660/


Bu bilgiyi paylaşmak, oy kullanmak için oldukça zaman harcadım. Neden?
JinSnow

Düşürücü değil, ama cevap için harcanan zamanın uzunluğu doğrudan cevap kalitesiyle ilişkili değildir
Tom Busby

@ TomBusby Katılıyorum. Ancak, yorumunuzun haklı gösterdiği aşağı oylama ile ilgili olarak, ortalama kullanıcının kullanıcının aşağı oy düğmesini kullanma şeklini yansıttığını söyleyebilirim.
JinSnow

@ JinSnow, yayınınızı bir yıl sonra tökezledi. Aşırı oylamanın bu sebepten kaynaklandığından şüpheleniyorum. Cevapların kesin çözümler olması amaçlanmıştır. Burada çok fazla bilginiz var, ancak çoğunlukla diğer cevapları çoğaltıyor ve ek bilgilerin çoğu spekülatif, hatta yeni sorular ekliyor. Sonunda bazı genel okuma kaynakları eklediniz, ancak belirli gerçeklere bağlı değilsiniz. Kesin olarak bildiğiniz şeylerle (alıntılar) sınırlandırdıysanız ve kendi yanıtlanmamış sorularınızı ve spekülatif bir şeyi bıraktıysanız, daha iyi bir resepsiyon almış olabilir.
fixer1234

1
@ TomBusby "Cevaplar kesin çözümler olmalı", no. Cevap en yararlı bilgileri getirmeyi amaçlamaktadır. Çoğu durumda kalıcı bir cevap yoktur, çözümler sürekli gelişmektedir. "Belirli gerçeklere bağlı değil", iyi, sadece "kalıptan kurtulmak için bilinen bir alternatif". Bazı insanlar hükmetmek ve fikirlerini empoze etmek için istifine katılır, diğerleri bilgi paylaşmak için Paylaşmak için zamanlarını harcayan insanların zaman kaybettiren / harcayan zamanlarından daha iyi bir cevap önermek için zaman harcarsanız daha iyi olur.
JinSnow

3

Şahsen ben% 20 çamaşır suyu -% 80 su ile bir sprey şişesi en iyi çalıştığını buldum.


0

Hidrojen peroksit ve su kullandığım şey. Çalıştığım hastanede kullandıkları% 3'lük peroksit ve su. Hidrojen peroksitin, artıkları ya da çamaşır suyu gibi kokusu olmayan en güvenli dezenfektanlardan biri olduğunu söylediler. Diğer cevapların okunması bir yüzey aktif madde yardımcı olabilir, ancak muhtemelen jet kuru kullanırım (ilk önce hidrojen peroksit ile karıştırmanın güvenli olup olmadığını öğrenmek zorunda kalırdım), jet kuru, bulaşık sabunu gibi bir kalıntı bırakmazdı. Jet dry, lekeleri azaltmak için bulaşık makinenize eklediğiniz şeylerdir. Uygun nem seviyelerinde bitmemiş odun püskürtdüm, kalıbı öldürdü ve zemini kapattıktan ve kısmen bitmiş bir bodrumda bir nemlendirici ekledikten sonra bir daha geri gelmedi.


-1

Evinizde ciddi bir küf problemi varsa, tedavi edecek bir profesyonel edinin. Bu durumda hiçbir ev ilacı yardımcı olmaz.

TSP esasen piyasadan çekilmiştir. Geçmişte resim için hazırlanmak için sık sık kullanılmıştır. TSP'nin yerine geçenler var, ama bu tehlikeli.

Alerjistim, evde kalıp, banyoda, buzdolabında vb.

Boraks hala hazır. Çamaşır deterjanı koridorundaki markette bulabilirsiniz. Solunum yaralanmasına neden olduğu için, aldırma. Sheesh, doğru kullanılmadığında / talimatlara göre her şey tehlikelidir. Her çamaşırhanede boraks kullanıyorum. Harika, ucuz bir çamaşır yıkama güçlendirici ve temizleme maddesidir.

Biri, ellerini "sodyum klorür" e sokabileceklerini soruyor / umut ediyordu. Mutfağınıza bakın ... sofra tuzu.


Evinizde küf problemi varsa, evinizde su problemi vardır . Su sorununu giderin, yoksa kalıp tekrar tekrar açmaya devam eder.
ThreePhaseEel

Sodyum klorit NaCl O2'yi kastettiler ...
DrFriedParts
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.