LED ışık şeridi bir yatağın altında kullanmak güvenli midir?


8

Amazon vb.Gibi sitelerde satılan çok sayıda RGB LED ışık şeridi görüyorum. Işıklar iyi kalitede, 12V bitiyor ancak güç için 5-6 Ampere ihtiyaç duyuyor. Bu çok fazla akım, bu yüzden yatağımın altında kullanmak için güvenli olup olmadıklarını merak ediyorum. Sahip olduğum iki endişe elektrik çarpması ve şerit / modülün ateş yakması ve uykumda beni aydınlatması olasılığı. Projemde bu riskleri nasıl önleyebilirim?

Bu, ilgilendiğim LED ışık şeridi / denetleyici / güç kaynağı :

resim açıklamasını buraya girin


Tipik olarak LED'lerle ısı endişelerini görmezden gelirim, ancak 12V * 5A = 60W. Bu seviyelerde, onu sınırlı bir alanda tutmak istemem.
BMitch

1
Çoğu LED ışık telinde bir transformatör vardır (güç tuğlası). Isı burada üretilecek - LED'lerin kendisinden değil.
DA01

İş yerinde ekran olarak kullandığımız şey 7/24 açıktır ve lambalara istediğiniz zaman dokunabilirsiniz ve ısı farkedilmez.
lqlarry

2
yaratıcı ol. Bunun için ayak oluşturun. Yatağa monte edin. Vb
DA01

7
@ DA01: 60 watt'ın transformatörde ısı üreteceği DOĞRU DEĞİL. LED'ler 12V x 5A gerektiriyorsa, onu alacaklar ve büyük bir kısmını ısı olarak yayacaklar. Transformatör ısınabilir, ancak bunun nedeni 60 watt DC güç sağlamaya çalışan ek kayıplardır. Çıplak LED'lerin% 20 ışık verimliliği (çok yüksek) ve DC transformatörünün% 80 verimliliği varsa, transformatörden 15 watt ısı ve LED'lerin kendisinden 48 watt ısı beklersiniz. Toplam güç tüketimi 75 watt olacak ve 63 watt'ı ısı olarak kaybedilecek.
Hank

Yanıtlar:


9

12v ile kendinizi şok edemezsiniz, ancak 12v'de 5A yapacak olan herhangi bir güç kaynağı ile kendinizi şok edebilirsiniz. 6a'da sadece bir şerit kullanacağınızı varsayarak bir dizüstü bilgisayar güç kaynağı alın (bunu tavsiye ederim: http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16812203037 ) - bu şekilde gerçekten Bu dizüstü bilgisayar güç kaynağını oluşturmak için hangi mühendislik kararları gitti olursa olsun endişelenmenize gerek yok.

Kabloları temiz bir şekilde eklerseniz, herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Onları doğru şekilde lehimleyin, mekanik bir bağlantı için bükün ve elektrik bağlantısı için lehimleyin .. sonra ısıyla daraltın.

LED'ler, ateş yakmak veya yatağınızı yakmak için yeterince ısı vermeyecektir.

Bu proje, herhangi bir risk olmadan serin bir şey yapmak için iyi tasarlanmış 2 ürünün füzyonu olabilir! İyi eğlenceler!


6Amp şeritten akarken daha endişeliyim. AFAIK, gerilim acıyor ama akım öldürüyor. Şu anda şeritlerim yok, ama umarım her iki tarafta da bir çeşit plastik kaplama var ... koruma için. Btw, ısı büzüşmesi hakkında güzel bir ipucu ... Bunları unuttum.
05.06.2012

Dizüstü bilgisayar güç kaynağını halıda bırakmak güvenli midir? Yerleşik aşırı yük koruma devresi olduğunu varsayıyorum?
tunafish24

2
Dizüstü bilgisayar PSU'm 130 watt ve herhangi bir noktada dokunmak sıcak. Kışın soğuk olduğunda, yüzüme sürüyorum. Yani evet, onlar tüketici elektroniği, insanlar ve yanıcı şeyler yakınındaki bir insan ortamında olacak kadar kararlı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bir noktada 60 watt çok fazla, 60 watt'lık bir ampule dokunmazsınız ... ama bu uzun bir şerittir, bu nedenle watt dağıtılır ve ısıyı dağıtmak için yeterli yüzey alanından daha fazlası olacaktır. Burada doğru soruları soruyorsun, güvenli yaklaşımı benimsediğine sevindim!
kavisiegel

Ürün nispeten ucuz olduğundan, sadece sipariş edeceğim ve bir süre çalıştırdıktan sonra ne kadar ısındığını göreceğim. Btw, böyle küçük projeler için herhangi bir 6amp 12v sigorta / devre kesici var mı?
tunafish24

1
@ tunafish24, U = R * I'den: 12V = 2Ω * 6A, bu nedenle LED şeridi sadece 2Ω iç dirence sahiptir. İnsan vücudu önemli ölçüde daha yüksek bir dirence sahiptir (doğru hatırlarsam birkaç MΩ), mevcut döngüde olursanız akımı birkaç μA'ya düşürür. Kısacası, zararsızdır.
Simon Richter

8

Bağlantıları saklamak için bir proje kutusu oluşturarak iyi olacaksınız. Proje kutusu yeterli ısı dağılımı özelliklerine ihtiyaç duyacaktır çünkü LED'ler için sürücüler en fazla ısıyı veren unsurlardır. Işıkların alev alması imkansızdır, çünkü fark edilmeyecek kadar düşük bir ısı seviyesi verirler.


1
Orijinal sorumu ürün bağlantısıyla güncelledim. Bir proje kutusunun bu ürüne yardımcı olacağını düşünmüyorum.
05.06.2012

1
Satın almaya baktığınız şerit, raflarım için odamda koştuğum şeritle benzer. Işıklarım için transformatörü yerde tutuyorum. Ben 2 yıl boyunca çalışan oldu ve hiç problem yaşamadım.
Chris

5

Genel olarak kulüp aydınlatması ve akıllı aydınlatmaya giriyorum ve ana bileşen olarak led şeritleri kullanan birkaç kurulum yaptım. Şeritlere güç sağlamak için mevcut tüm seçenekleri araştırırken, birden fazla şerit kullanıyorsanız mükemmel bir çözüm keşfettim ... bir CCTV güç kaynağı kutusu satın alın. Onları Ebay'de nispeten ucuz bulabilirsiniz. Zaten içine monte edilmiş güç kaynağı ile birlikte gelirler ve her biri için dahili sigortalarla birlikte çoklu çıkışlar içerirler. İşte bir örnek:
http://www.monoprice.com/products/product.asp?c_id=110&cp_id=11009&cs_id=1100902&p_id=6876&seq=1&format=2

Unutmayın, bu çözüm daha küçük şerit parçaları kullanırken en iyi sonucu verir, çünkü güç kaynağının amperini aşmamaya dikkat edin. Gerçekten doğru yapmak istiyorsanız, bu panolardan birini kutuya monte edebilirsiniz:
http://celestialaudio.com/ca_dmx_32_V2_nfet/index.html

Ve sonra tüm farklı bölgeleri böyle bir şeyle kontrol edin :
http://www.nicolaudie.com/en/stick-gu2.htm

İşte etkileşimli hale getirmek için 5 Microsoft Kinect kullanan bir LED bartop videosu. ;)
http://www.vimeo.com/521432830

12VDC olarak derecelendirilmiş üç metre led şerit SMD 3528 60LED / m'ye güç veren bir 12V DC 2A güç kaynağım var. Başlangıçta bu ledleri plastik bir şişeye koymayı amaçladım, ancak testten sonra 5 dakikadan az bir süre boyunca çalıştırdım, led şeritler oldukça ısınır, bu yüzden projeyi terk ederim.


-3

Hun güvenli oynamak ve sadece yapmayın, buna değmez.

Eğer gerçekten bu görünümü istiyorsanız o zaman pil ile çalışan led şeritler için gidin (evet onları google alabilirsiniz)


Böyle bir kurulum bir sürü pilden geçecekti ..
Daniel Griscom

12v nereden olursa olsun 12v'dir. Batıl inançların böyle bir soru-cevap sitesinde yeri yoktur.
Katot
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.