Çamaşır makinemiz neden kuru olduğunda kıyafetlerimizin nemli kokmasına neden olabilir?


10

Son zamanlarda, kurutulduktan sonra kıyafetlerimizin nemli koktuğunu fark ettik. Onları kurutma makinesinde kurutmamız, dışarıya asmamız veya içeriye asmamız önemli değildir. Bu da çamaşır makinemiz olduğuna inanmamı sağlıyor. Döngü tamamlandıktan sonra çamaşırları çamaşır makinesinde bırakmayız.

Çamaşır makinesi atık borusu, tuzağın ev tarafındaki mutfakta lavabonun altındaki atık borularına gömülür. Tuzak ve çamaşır makinesinin atık borusu vardı ve koku için bir neden gibi görünmüyor. Çamaşır makinesinin içinde olduğunu düşünüyorum (çamaşır makinesi filtresini kontrol ettim ve temizledim).

Kokunun nedeni için başka hangi şeyleri kontrol edebilirim? Makineyi ortadan kaldırmak için koyabileceğim ürünler var mı veya içinde yeni bir makine satın almam gerektiği anlamına gelen korozyon olabilir mi?


1
Hangi marka / model çamaşır makinesi? Kötü tasarım nedeniyle küf ve küf ile ilgili sorun yaşayan bazı makineleri duydum.
Tester101

Yanıtlar:


7

Çamaşır makineniz önden yükleniyor mu? Bazı (birçok?) Ön yükleyicilerin küf problemleri olduğunu biliyorum, çünkü su contanın etrafında sıkışıyor. Contayı temizlemek ve kullanmadığınızda kapağı açık bırakmak yardımcı olabilir.


Bu sadece ön yükleyicilere mi oluyor?
Pacerier

Sadece ön yükleyicilerde olduğundan emin olamıyorum ... sadece daha eğilimlidirler çünkü conta dikeydir ve su alt kısımda sıkışır.
aphoria

6

Ön yük yıkayıcılardan gelen kötü kokuları iyileştirmek için diğer tüm çözümler denendiğinde ve tatmin edici bulunamadığında, kokunun kaynağının, alüminyum örümceğin, bu korozyon barındıran bu 'su' barındıran ürünleri ile korozyona uğradığını düşünüyorum. aşağıda açıklandığı gibi veya herhangi bir korozyon meydana gelmediyse, örümcek göbeklerinin girintilerinde kalan 'su' yeterince uzun bırakılırsa faul olur. İşte Frigidaire yapımı bir makineden çıkarılan bir örümcekte kokulu birikintilerin birikmesinin bir görüntüsü.

resim açıklamasını buraya girin

Alüminyum ve alaşımları, pH değeri yaklaşık 4.0 (asidik) [nitrik asit iyi bilinen bir istisnadır] veya yaklaşık 8.0 (alkalin), sulu çamaşır çözeltisi, deterjan dahil deterjan, boraks, çamaşır suyu (sodyum hipoklorit), sodyum karbonat (soda), sodyum perkarbant (Affresh ve OxiClean'da bulunur), sodyum hidroksit, Affresh ve OxiClean, gerekli konsantrasyonlara ulaşılırsa 8.0'ın üzerinde pH değerlerine sahip olabilir. Çamaşır makinelerinde bulunan normal çalışma seviyelerinde bu değerler aşılmaz. Bununla birlikte, makine kapatıldığında, geriye kalan su, diğer şeylerin yanı sıra, çamaşırlardan toprağın, toprak ile kullanılan çamaşır yardımcılarının arasındaki etkileşimlerin ürünlerini, kullanılmayan çamaşır yardımcılarını ve musluk suyunda bulunan kimyasalları içerecektir. Bu karışımdan gelen su buharlaştıkça, 'safsızlıklar' konsantrasyonu, bir 'kokulu çamur' gelişene ve / veya yaklaşık 8.0'ın üzerinde bir pH seviyesine ulaşılana ve korozyon meydana gelene kadar artar. Bu birikintilerin meydana gelmesi için başlıca alanlar, bence, ön yük yıkama makinelerinde bulunan bazı alüminyum alaşım örümceklerinin göbeğinde veya çok yakınında bulunan girintilerdir. Son sıkma, ne kadar hızlı olursa olsun, bence, bu 'su'yu bu girintilerden çıkarmayacak.

Ne yazık ki, bu gibi durumlarda kötü koku ve / veya korozyonu tedavi etmenin tek yolu makineyi yıkamak, temizlemek, belki de örümcek değiştirmek, çamaşırları yeniden monte etmek ve değiştirmek. Popüler bir çözüm değil sanırım!


4

Önden yüklemeli bir çamaşır makineniz varsa ve kullanılmadığı zaman kapıyı kapatırsanız, daha sonra giysilere geçebilecek kokular geliştirebilir.

Mümkünse kapıyı açık bırakın - en azından iç mekan kuruma şansı bulana kadar.

Önden yüklemeli çoğu üretici, çamaşır suyu ve sıcak su ile boş bir yük çalıştırarak bir temizlik işlemi önermektedir.

Ön yük GE'm "gizli" bir filtreye sahip - bu, kullanım kılavuzunda hiç belirtilmiyor, ancak bazen tıkanıyor ve yüklerin bitmesi gerektiğinden çok daha uzun sürüyor. Bir paneli çıkarmak ve kendinizde bir panel olup olmadığını görmek isteyebilirsiniz.

Düzenleme: göre bu , sabun aşırı kullanmanın - çok fazla anlaşılan ve herkes kullanır - ayrıca kalıp ve küf birikmesi yol açabilir.


Bol miktarda çamaşır suyu kullanırdım ve belki birkaç tekrar yapabilirdim. Küf sporları zordur .
Wayfaring Stranger

@chris, Link donw
Pacerier

3

Bir İngiliz kullanıcısı olduğunuz göz önüne alındığında, önden yüklemeli bir makineniz var. Diğerlerinin söylediği gibi, en büyük ipucu makine kullanımda değilken kapıyı açık bırakmaktır. Sadece biraz açık olsa bile, havanın dolaşmasına izin vermek yeterlidir, bu da tozlu kokuların oluşmasını önleyebilir.

Makinenizi her 3-6 ayda bir iyi bir temizlik yapmalısınız (ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak). Kokuların çoğu, makinenin çeşitli alanlarında sabun pisliği ve toz birikmesi ile ilişkilidir:

  • Toz / yumuşatıcı çekişini temizleyin. Modern makinelerdeki çekilişlerin çoğu serbest bırakılabilir ve çıkarılabilir. Eski tozu ve yumuşatıcıyı temizlemek için sıcak bir musluk altında çalıştırın. Temizlemek için çekmecenin nemli bir bezle geçtiği boşluğa da ulaşabilirsiniz.
  • Kapı contalarını temizleyin. Kalın ve nemli bir bez kullanın ve lastik kapı contasındaki tüm katların içini silin. Orada birikmesi çok sabun pislik biriktirme eğilimindedir.
  • Genellikle atık tahliyesi, kokuların makineye geri dönmesini önleyen hava kilitleri içermelidir, ancak pompa filtresini kontrol ederken her zaman değerlidir (çoğu makinenin makinenin ön alt köşesinde bir kapak / kapı vardır). Bu, atık su içereceğinden dikkatli olun, bu yüzden onu yakalamak için bir şeyler yapın.
  • Makinenizi temizlemek için bir dizi ürün mevcuttur. Tümü genellikle aynı şekilde çalışır - ürünü koyun ve makineyi boş, kaynatın (95+) bir yıkamada çalıştırın. İngiltere'de böyle bir ürün , çoğu süpermarkette bulunan Servis IT'dir.

Neden İngiltere = önden yükleme?
Pacerier

2

Aynı sorunu yaşadım. Çamaşır makinenizi arada bir temizlemeniz gerektiği ortaya çıkıyor. Çoğu yeni yıkayıcı, bir miktar ağartıcı koyduğunuz ve döngünün çalışmasına izin verdiğiniz bir temizleme döngüsüne sahiptir. Washer Magic ve Tide Çamaşır Makinesi Temizleyici gibi ürünler de bulunmaktadır. Bazen yıkayıcıyı temizlemeden ne kadar süre çalıştırdığınıza bağlı olarak sorunu çözmek için birden fazla döngü gerekir. Benimki ilk kez kötü oldu. Bazı ciddi gunk başladı çünkü bazı kağıt havlu ile davul temizlemek zorunda kaldı.


2

Üstten yüklemeli çamaşır makinemizde de benzer bir sorun yaşadık. Çamaşır odasının bazı bakımı sırasında, çamaşır makinesini çıkarmak zorunda kaldım ve bu yüzden dışarı çıkardım, yaklaşık 45 derecede geri eğildim ve bir bahçe hortumu ile küvet ve diğer birçok alana püskürtülür. Çok fazla gunk çıktığını gördüm ve o zamandan beri nemli kokulu kıyafetler problemimiz olmadı. Bunun kolay olmayacağını biliyorum ama dikkate alınması gereken bir şey olabilir.


Çamaşır makinesi tamburunu nasıl çıkarırsınız?
Pacerier

1

Üstten yüklemeli çamaşır makinemizle ilgili bazı sorunlar yaşadık. Yumuşatıcı bölümünü orta karıştırıcıdan çıkardım ve iyice temizledim. Bu, kokunun iyileştirilmesine yardımcı oldu ve giysilerimizdeki bazı rastgele noktaların problemini hafifletti.1

Nemli koku beni delirtiyor. Bir onarım şirketi tarafından tavsiye edildiği gibi çamaşır suyu ve bulaşık makinesi temizleyici kullanmayı denedim, ama bu daha da kötü yaptı. Kokmuş çürük kıyafetler var. Gelecek yıl yeni bir makine satın almak için piyasadayım. Bu arada pahalı yüksek konsantre çamaşır yumuşatıcısı kullanmak gerçekten yardımcı oluyor. Ayrıca kullanımdan sonra makineyi silerek ve kullanımdan sonra asla kapıyı kapalı bırakmayın.


Hangi yıkayıcı markasını öneriyorsunuz?
Pacerier

0

Yıkama ve kurutma arasında ne kadar beklersiniz?

Çoğu yerde yaz ve sıcak. Giysileri bütün gün çamaşır makinesinde bırakmak sizi kokmuş kıyafetlerle bırakacaktır.


0

Aynı yükü üst yükleyicimizle de yaşadık. Bizim yıkayıcı ile başka sorunlar olsa da (rastgele yere su damping, ayrıca ajitasyon durdu düşünüyorum). Giysilerimizi yıkadıktan hemen sonra küf gibi kokuyordu. Belki de giysilerin durgun suda çok uzun süre oturduklarını düşündüm. Sonunda yeni bir LG ön yükleme yıkayıcı ve kurutma makinesi aldık ve daha mutlu olamazdık! Üzgünüm daha iyi tavsiyem yok.


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.