30 amperlik bir cihazda neden 50 amperlik bir fiş olsun ki?


11

Ofisimin bir süre önce satın aldığı eski bir konveyör kurutucum var, sadece depoda oturuyor. Kurutucu serigraf tişörtler içindir ve büyük bir ısıtma elemanı ve küçük bir pizza fırını gibi altta çalışan değişken hızlı bir konveyöre sahiptir. Çalıştırmakla ilgileniyorum, ancak fiş ve devre gereksinimleri hakkında şaşkınım.

Kurutucunun yan tarafındaki panel, tam yük amplifikatörünün 30 amper olduğunu gösterir. Öyleyse, fiş neden 50 amperlik bir NEMA 14-50R olsun?

Binadaki 220 prizin tamamı 30 amperlik kesiciye sahiptir ve 10 ayar telini çalıştırır. 30 amperden fazla çekmeyeceğini söylese de, birinin bu kurutucu için yeni kırıcılar kurması ve 8 gauge çalıştırması gerekecek mi?


Makinede WATT'age derecesi var mı? Bu işleri temizleyecektir. Ayrıca-50A sigorta orijinal mi veya su ısıtıcısı gibi ek bir bilgisayara yol açan bir fiş kablosu mu? Ayrıca bazı fotoğraflar belki şeye açıklık olur
Piotr Kula

4
Bu yardımcı olabilir. NEC 2008 430.22 Single Motor. (A) General. Conductors that supply a single motor used in a continuous duty application shall have an ampacity of not less than 125 percent of the motor’s full-load current rating as determined by 430.6(A)(1). 30A *% 125 = 37.5A. 30A kesicinin% 80'i 24A, 40A kesicinin% 80'i 32A, 50A kesicinin% 80'i 40A'dır.
Tester101

Yanıtlar:


9

30 amper, 30 amperlik bir kesicinin kesilmesi gereken yerdir ve bundan kaçınmak için, kesicinin kapasitesinin sadece% 80'ini kullanmalısınız. Bu yüzden 30 amperlik bir kesici için 24 amperden fazla kullanmamalısınız. 50 amperlik bir devre kesici ve özel bir priz kullanmak, o cihazla birlikte devrenin kapasitesini aşmamanızı sağlar.


8
50 amper devresi ayrıca devrenin herhangi bir geçici başlatma sarsıntısını idare etmesini sağlar; bunları elektrikli motorlarda görürsünüz, ısıtma elemanlarında o kadar sık ​​olmaz.
KeithS

5
@KeithS Farklı olmaya yalvarıyorum. 30A dereceli bir cihaz, döngüsünün herhangi bir noktasında asla 30A'yı geçmemelidir. Aksi takdirde hassas kesicilerle nasıl eşleştirilirsiniz. Güvenli derecelendirme için genellikle maksimum watt +% 20'dir. Bu nedenle cihaz sadece 5Kilowats kullanıyor ve 25Amp sigortası "minimum sarsıntı" göz önünde bulundurularak mutlak minimumdur - asla yanmamalı veya devre kesiciyi açmamalıdır.
Piotr Kula

6

30 amperlik bir cihazın 50 amperlik bir fişle gönderilmesi sizi hiç rahatsız etmemelidir.

"Aşırı doldurma" fişinin en olası nedenleri şunlardır:

  • üretici, daha iyi bir ampakite fişine sahip olmanın zarar görmeyeceğine karar verdi - her ihtimale karşı bazı ekstra güvenilirlik ve gerçekten çok fazla maliyeti yok
  • üretici, sadece lojistiği basitleştirmek için tüm yüksek güçlü cihazları için 50 amperlik fişler kullandı ( Electronics SE'deki benzer soruyu da görün ).

3

Ya aslında 30A'lık bir cihazsa?

İşte bir şey. Genellikle insanlar * * 21-24 amper olan cihazlar için sadece "30A cihazını" tokatladığında ... Klima, su ısıtıcısı veya kurutucu.

Ancak cihazın aslında 30 amper dürüst olduğunu varsayalım . Hizmet hazırlanırken çoğu cihazın% 125 oranında düşürülmesi gerekir (bu, içeride dışarıda saklanan% 80'lik şeyle aynıdır). Yani 30A cihazımızın gerçekten 37.5A tedarik edilmesi gerekiyor . 40A tel ve kırıcıya kadar yuvarlayın.

Ama durun. Kimse 40A fiş ve priz yapmaz . Codebook bunun için 50A soket kullandığınızı söylüyor. NEC 210.21 (B) (2).

Bu nedenle, 50A soketine sahip 30A (gerçek, isim plakası) cihazınız tamamen normaldir.


2

Endüstriyel / ticari bir ekipman parçasıysa, birisinin fişi veya tüm kabloyu bir zamanda değiştirmesi ihtimali yüksektir. Bu tür ekipmanlar her zaman değiştirilir ve her zaman doğru şekilde olmaz.

Geri döndüm ve sorunuzu tekrar okudum ... 50 amperlik bir fiş muhtemelen 30 amperlik bir ekipman için uygundur ... Özel bir devre olsa bile devreyi tam kapasitede çalıştırmazdım.

Kablo ucuna değil, doğru güç gereksinimi spesifikasyonu için gösterge plakasına güvenirim. Fişi kendiniz tedarik çıkışlarınızla uyumlu olana (ve ekipmanın teknik özelliklerini karşılayan) bir şeye geçirecek kadar emin değilseniz, bir elektrikçi bunu çok makul bir fiyata yapabilmelidir (ve aynı zamanda diğer elektrik güvenliği sorunları için kullanılan ekipman).


50amp'ı gereksiz kılıyor çünkü asla başarısız olmayacaktı ... bu yüzden mahcine 30 amp'i aşarsa - mikro amper nedeniyle 45amps (güzel bir watt artışı) deyin, fişi kabloyu güzel bir ısıtma elemanına dönüştürerek başarısız olur, yangına neden olur
Piotr Kula

0

Bu eğilimde daha önce bahsedilen diğer olasılıkların yanı sıra, daha önce satın alındığı göz önüne alındığında, başka bir olasılık, orijinal olarak çalıştığı yerde 14-50R takmış ve erkek fişi değiştirmeyi tercih etmiş olmasıdır; ya da belki de özel bir devre kullanmıyorlardı ve sigorta patlayacak ya da kesici açılacak ve sigorta ve kesiciyi 30'dan 50'ye ve sonra da fişe değiştirmeye karar verdiler.

Konu hakkında çok sayıda olası spekülasyon var, ancak pratik nokta, kurutucuyu 14-30P kabloyla bağlamak için, ancak bir çalışma döngüsü için çalışma yükü olmadan ve kesicinin çalışıp çalışmadığını görmek olurdu. , herhangi bir sorun görülmezse, şimdi tam çalışma yükü ile tekrar açın ve bekleyin ve görün. Hala endişe yoksa, fişten başka bir şey değiştirmeye gerek yoktur; Sigortalı veya kesici açıkken veya yüklü olmayan yükler varsa, makine bağlantılarını, motorunu ve kablo tesisatını, kısayolları veya yanmış elektrik elemanlarını veya motoru aşırı yükleyebilecek mekanik sorunları dikkatle incelemeye ihtiyaç duyar. Ppumkin'in dediği gibi, maksimum 30A çizmek için işaretlenmiş bir cihaz bunun üzerinden geçmemelidir, bu nedenle 8 ölçere yeniden kablo bağlamak ve 50A kesicileri takmak sadece felaket davet ediyor olurdu.


-1

Endişeleriniz gerçekten doğrudur. Neden orada bir 50amp var? Ve size bunun orada olmaması gerektiğini söyleyeceğim! Tek fazlı @ 220v için derecelendirilmiş hiçbir ev cihazında 50amper sigorta gördüm! Fiş sigortasını atlamak için oraya bir ataş veya tel parçası da yapıştırabilirsiniz.

50Amps = 11000WATTS! Nedir?

30Amp Sıcak su kazanlarında gördüm ve her zaman 30AMP kesici, izolatör ve dahili sigortalar ile özel 5mm katı çekirdekli kablo üzerinde çalışıyorlar.

Bu yüzden 50amp'i 30 ampere, hatta 25 ampere düşürmeyi öneririm ... ama düşük seviyeye düşürmek başlangıçta patlayabilir - başlangıçta her zaman elektrikte büyük bir artışa neden olabilir.

Her iki şekilde de ana 30Amp'ınız açılmazsa, 50Amp yedeklidir çünkü asla başarısız olmaz.

Makinenin içinde hangi sigorta var sorulması gereken soru! :-)

Sonunda fişi takın ve o şalter hattında başka bir alet OLMADAN çalıştırın!


1
"Hiçbir ev aletinde" ... Bunun standart bir ev aleti olduğu izlenimine kapılmadım.
BMitch

Ev aletleri normal ev prizlerine takılır. 3/4/5 pinli yuvarlak bir soket gibi normal olmayan bir sokete sahipse, kesinleşmiş fazları çalıştıran endüstriyel standart cihazlardan bahsediyoruz. Bütün bir ev 1 Faz @ 220Vol çalışır .. Endüstriyel bir su pompası 3-5 faz çalışır!
Piotr Kula

All the 220 outlets on the building have 30 bana endüstriyel standart cihazdan değil, büyük ev aletinden bahsettiği izlenimini veriyor
Piotr Kula

1
@ppumkin - ABD'de, elektrik aralıkları 50A devrelerde çalışır ve tam patlama yaparken bu devreleri normal çalışma sınırlarına itebilir.
ThreePhaseEel

1
Amerika Birleşik Devletleri'nde, "standart" cihazlar için 120V var, ancak elektrikli aralıklar (sobalar) elektronikler için 120V ve ısıtma elemanları için 240V kullanıyor. Bazılarını kontrol ettim ve 50A devre gereksinimi olan 13.5kW gereksinimi olan bir ev sobası buldum.
lagweezle
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.