Düşük VOC boya nedir?


8

Düşük VOC boya nedir ve 'standart' yağ veya akrilik esaslı boyalarla karşılaştırıldığında dayanıklılık nasıldır?

Yanıtlar:


7

Genel olarak dayanıklılık, eski boyalar kadar iyi kabul edilir. VOC-Free boyaların hala daha az renk seçimi var (en azından son baktığımda), ancak talep arttıkça bu değişiyor.

Çalıştığım bina (ABD'de) LEED-Platinum tadilatını tamamladı ve tüm VOC-Free veya Low-VOC boyalarını kullandı. Özel amaçlı boyaların bazıları henüz VOC içermiyordu, ancak düşük VOC boyaları ihtiyaç duyduklarının çoğunu kapladı (metal bir çatı için boya dahil).

Taze boyası olduğunu fark etmeden önce birkaç dakika boyunca açık bir boya tepsisi olan bir ressamın yanında durduklarında ne kadar az koktuklarından etkilendim. o zaman rötuş resmini yapıyordu). İlk yıl dayanıklılık ile ilgili herhangi bir sorun görmedik.


'Geçen hafta boyanmış gibi kokuyor' sorununda iyi bir nokta - Bir arkadaşımın yeni ofisini bazı ekipmanlarına taşımasına yardım ediyordum ... bir noktada, eşyalarını taşırken geçmesine izin vermek için yanımda durdum .. ... ve o gün boyanmış olması gerektiği için, yeni bir kat boyayla bitirdim.
Joe

5

VOC = Uçucu Organik Kimyasallar .

Temel olarak, bu 'taze boya' kokusunu veren şeydir, ancak aynı zamanda boyalı odayı havalandırdıktan sonra bile, boya dışarı gaz çıkmaya devam edeceği için duyarlılığı olan insanlar için sorunlara neden olabilir.

Ayrıca sadece 'düşük VOC' değil, 'VOC içermeyen' boyalar da vardır.

Özellikle dayanıklılık hakkında yorum yapamam; boyanın diğer yönlerinin daha önemli bir faktör olması mümkündür.


1
Burada, çözücüler çok ısrarcı olduğu ve vahşi yaşamı öldürdüğü için, Avrupa'da çevresel nedenlerden dolayı yağ bazlı yüksek VOC boyalarından kademeli olarak uzaklaşılmaktadır. Genellikle dayanıklılık, kaplama vb. Kullanılan çözücüden ziyade diğer bileşenler tarafından yönetilir.
Jeremy McGee
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.