Bu kablolama güvenli mi ve koda göre mi?


10

Bireysel ışıkları kontrol etmek için tek bir 12-3 kablosu çift anahtarla çalıştırıldı. Beyaz sıcak olarak kullanılır, bu kablolama doğru / NEC kodu başına mı?

resim açıklamasını buraya girin


1
Neden bunu soruyorsun? Buraya bir akıllı anahtar mı koymaya çalışıyorsunuz?
ThreePhaseEel

1
Yine de açık olsa da, bu anahtarla karşılaşacak gelecekteki ev sahiplerinin olası karışıklığını azaltmak için beyaz sıcak kabloya siyah bant koyabilirsiniz.
Eric Lippert

1
Ek bir küçük sorun olarak, bağ teli aslında kutuya sabitlenmemiş gibi görünüyor - doğrudan anahtarlara gidiyor. Bunu yapmak için kod olduğunu bilmiyorum, ancak topraklama kablosu önce kutuya vidalanmalı, daha sonra kutudaki cihazlara taşınmalıdır.
J ...

1
@J ... Fbox'ın metal yüzeyi duvarla aynı hizadadır ve anahtarın metal boyunduruğu üzerine sertçe inebilir. Bu yüzey, aralarında hiçbir şey olmayan temiz çıplak metal ise, kabul edilebilir bir topraklama yoludur. Yine de, boyunduruk yerine kutuyu topraklamak daha iyi olurdu.
Harper - Monica

1
@ThreephaseEel - Üzerine bir dimmer koymaya çalışıyorum. Bu evin bir sürü bx kablosu vardı. Kutuyu topraklasanız bile, aslında topraklanmayacak veya sigortayı atmayacağını merak ediyorum.
18:21, Jemilianl

Yanıtlar:


17

Burada bir güvenlik sorunu var

Orijinal yükleyicinin toprak kablosunu 12/3 kablodan aldığını, bir anahtar toprak vidasının etrafına ilmeklediğini, ardından diğer anahtar toprak vidasına tuttuğunu görüyoruz. Bu, anahtarın ince bir şekilde topraklanmasını sağlar , ancak (metal) kutuyu topraklanmamış şekilde vida dişlerinden kurtarır. Bu çözüm, daha sonra biraz gevşek kalan mevcut topraklama kablosu kesmeye somun bunun kısa teller anahtar zemin vida ve kutunun arka deliğe bir topraklama vidası (10-32) için.

Siz oradayken, sıcak ve nötr olmayan kutunun içine bakarak bir sonraki sayfaya kristal netliğinde hale getirmek için beyaz teli siyah bantla sarmalısınız.

Kod gibi ... Bu kullanılan ancak artık, tamam olmak

2011 NEC'den önce, Kod tarafından böyle bir "eski stil" anahtar döngüsüne izin verildi - tek kutuplu bir anahtarın her zaman sıcak ve anahtarlamalı sıcak olması gerekir, böylece tek bir anahtar için 12/2 kablo kullanılabilir veya burada gördüğünüz gibi sıcak beslemeyi paylaşan bir çift anahtar için 12/3.

Bununla birlikte, uzaktan kumandalı anahtarlar, hareket sensörleri, zamanlayıcılar ve gelişmiş dimmerlerin artan prevalansı nedeniyle, hepsi içindeki elektroniklere güç sağlamak için anahtar kutusunda nötr olmaktan yararlanır, 2011 NEC 404.2 (C) ekledi nötrün, bu tür cihazlar için, dönüş yolu olarak toprak telini kullanma veya çalışma akımlarını yükten aldatma (2017 NEC'den alıntılanan), [köşeli parantez]):

(C) Aydınlatma Yüklerini Kontrol Eden Anahtarlar. Kontrollü aydınlatma devresi için topraklı devre iletkeni [nötr], banyolara, koridorlara, merdivenlere veya insan yerleşimi veya doluluk durumuna uygun odalara hizmet eden topraklı bir genel amaçlı şube devresi tarafından sağlanan anahtarların kontrol aydınlatma yüklerinin bulunduğu yere monte edilecektir. uygulanabilir bina kodunda tanımlanmıştır. Birden fazla anahtar konumunun, aynı aydınlatma yükünü odanın veya boşluğun tüm alanının tek veya birleşik anahtar konumlarından görülebileceği şekilde kontrol ettiği durumlarda, topraklı devre iletkeni [nötr] yalnızca bir konumda gerekli olacaktır. Aşağıdaki koşullardan herhangi biri altında aydınlatma anahtarı konumlarına topraklı bir iletken [nötr] monte edilmesi gerekmeyecektir:

(1) Kanalların, kablo kanalının topraklanmış bir iletken de dahil olmak üzere tüm iletkenler için yeterince büyük olması şartıyla, kablo kanalını çevreleyen kutuya girdiği durumlarda [nötr]

(2) Anahtarı kaplayan kutunun, kaplama malzemelerini çıkarmadan ek veya yedek bir kablonun takılması için erişilebilir olduğu yerlerde

(3) Entegre muhafazalı yaylı anahtarların 300.15 (E) ile uyumlu olduğu yerlerde

(4) Alandaki aydınlatmanın otomatik yollarla kontrol edildiği yerlerde

(5) Bir anahtarın bir hazne yükünü kontrol ettiği durumlarda

Topraklanmış iletken [nötr] gerektiğinde herhangi bir anahtar konumuna uzatılmalı ve anahtarın elektronik aksamını bekleme modunda çalıştırmak için hattan nötr voltaj gerektiren anahtarlama cihazlarına bağlanmalı ve 404.22 gerekliliklerini karşılamalıdır.

İstisna: Bağlantı şartı 1 Ocak 2020'de yürürlüğe girecektir. 404.2 (C) 'nin yerel olarak benimsenmesinden önce ve topraklanmış iletkenin [nötr] bitiş malzemeleri çıkarılmadan uzatılamadığı yerlerde takılan değiştirme veya sonradan değiştirme anahtarları için geçerli olmayacaktır. . Bir branşman devresindeki elektronik aydınlatma kontrol anahtarlarının sayısı beşi geçmemeli ve bir sistemin veya ana bağlantı atlama telinin yük tarafındaki herhangi bir besleyiciye bağlı olan sayı 25'i geçmemelidir. Bu istisna için nötr bir bara, 200.2 (B) 'ye uygun olarak ve bir ana veya sistem bağlama jumperının bağlı olduğu, bağlı olan elektronik aydınlatma kontrol anahtarlarının sayısı ile sınırlı değildir.

Bilgi Notu: (Gelecekteki) topraklanmış bir iletken [nötr] için hüküm, elektronik aydınlatma kontrol cihazları için bir devre yolunun tamamlanmasıdır.

ve 2017 NEC bunu, nötr yerine toprak üzerinden dönen akımın kesilmesi için bir faz çıkışı sağlayan 404.22 ilavesiyle takip etti:

404.22 Elektronik Aydınlatma Kontrol Anahtarları. Elektronik aydınlatma kontrol anahtarları listelenecektir. Elektronik aydınlatma kontrol anahtarları, normal çalışma sırasında ekipman topraklama iletkenine [toprak] akım vermemelidir. Ekipman topraklama iletkenine [toprak] akım vermeme gereksinimi 1 Ocak 2020'de geçerli olacaktır.

İstisna: 404.2 (C), İstisna kapsamındaki uygulamalar için, ekipman topraklama iletkenine [toprak] akım veren elektronik aydınlatma kontrol anahtarlarına izin verilecektir. Ekipman topraklama iletkenine [toprak] akım veren elektronik aydınlatma kontrol anahtarları, yalnızca değiştirme veya sonradan takma uygulamalarında kullanılmak üzere listelenecek ve işaretlenecektir.


4
Ancak iki bağımsız ışığa güç vermek için iki anahtar için 12/3 kablosunun bu kullanımı mükemmel bir şekilde güvenlidir ve "dedesi", değil mi? Sahibi, en azından eski moda anahtar döngülerine kadar kabloları mevcut koda getirmekle yükümlü değildir, değil mi?
Jim Stewart

6
@JimStewart - güvenli ve mevcut yüklemeler için büyükbabam var, sürece orada akıllı bir anahtar
itmeye çalışmıyorsun

1
ThreePhaseEel, bu yorumun cevabınızdaki ilk cümle olması gerektiğini düşünüyorum.
Jim Stewart

1
Soru, bireysel faktörler olarak hem güvenlik hem de kod uyumluluğunu soruyor ve bu cevap bunlardan sadece birini ele alıyor. Bunun güvenli olduğunu ima eder (çünkü eskiden kodlardı ve kod değişikliğinin nedeninin güvenlik standartlarında bir artış veya yaklaşımda bir güvenlik açığı keşfi olduğu belirtilmedi), ancak belirtilmelidir. açıkça, yorumunuz ima özellikle beri akıllı anahtarları hakkında endişelere ek olarak, bu şekilde de en az saf- olduğunu er .
KRyan

1
@supercat, bu hakkında spekülasyon yapmak zorunda olmadığımız şeylerden biri. Plastik anahtar plakalı bir anahtarın iki vidasının kafalarına multimetre uçlarının keskin oluklarını (ohm modunda) bastırın. Az önce yaptım ve 1 ohm aldım. Bu, birkaç yıl önce koyduğum topraklı bir anahtardı ..
Jim Stewart
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.