Nötr barada açıklık olmadığında devre kesici nasıl ekleyebilirim?


11

Mevcut ana panelime 20 amperlik bir devre kesici eklemeye çalışıyorum. Ana panelde kesiciyi yerleştirmek için bir boş yuva bulunur, ancak nötr ve toprak çubuklarında daha fazla boş yuva yoktur. Benim sorum şu - yeni nötr ve toprak kablolarını mevcut yuvalara bağlayabilir miyim? Yani yuvalar zaten başka bir kesici tarafından kullanılıyorsa, yeni yuva ve topraklama kablolarımı bu yuvalara bağlayabilir miyim, çünkü daha fazla yuva yok mu? Nötr ve toprak tellerinin hepsinin iki çubuk üzerinde karıştırıldığını da görüyorum. Nötr tellerin ve toprak tellerinin iki çubuktan ayrı olarak bağlanmadığını söylüyorum. Sanırım ana panelde yapılırsa sorun yok.


1
Sorunu anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Bir fotoğraf ekleyebilir misin? - Sadece photobucket veya başka bir sağlayıcıya bağlantı ve burada birisi soru metninizde düzenleyecektir.
Chris Cudmore

1
Neden bir alt panel kurmuyorsunuz ve bunun yerine birkaç kesiciyi taşımıyorsunuz? Doğru bir şekilde yapıldığı sürece, kodlanıp kodlanmayacağı konusunda hiçbir soru yoktur.
maple_shaft

@maple_shaft Bir alt panel, sadece bir tel somun kullanmaktan kaçınmak için çok fazla iş / paradır. Bununla birlikte, bir tel somundan gerçekten kaçınmak istiyorsanız, üreticiden ek bir bara delme ve kılavuz çekme hakkında soru sorabilirsiniz. Hemen hemen tüm üreticiler bunu yapmanıza izin verir.
Michael

Panele ilave bir toprak barası ekler ve birkaç bara yeni bara giderdim. Nötrleri ana bağlı çubuk üzerinde tutmayı tercih ediyorum, ancak ana panelde hem nötrler hem de topraklarla onaylanmış ek çubuklar gördüm. Ana nötr veriyolunda nötrlerin solda veya sağda olmasının daha güvenli olduğunu düşünüyorum, çünkü bağlama jumperının bir sorun yaratma şansı yoktur.
Ed Beal

Yanıtlar:


9

NEC 2008

110.14 Elektrik Bağlantıları. (A) Terminaller. İletkenlerin terminal parçalarına bağlanması, iletkenlere zarar vermeden tamamen iyi bir bağlantı sağlamalı ve basınç konektörleri (ayar vidası tipi dahil), lehim pabuçları veya esnek kablolara ekler aracılığıyla yapılmalıdır. 10 AWG veya daha küçük iletkenler için, kablo bağlamalı vidalar veya bijonları veya eşdeğeri olan saplamalar ve somunlarla bağlantıya izin verilmelidir. Birden fazla iletken için terminaller ve alüminyum bağlamak için kullanılan terminaller bu şekilde tanımlanmalıdır.

Bu nedenle, bir pabucun altına birden fazla iletken yerleştirilebiliyorsa, panelde (veya panel belgelerinde) bir yerde söylemelidir.

408.3 Bara ve İletkenlerin Desteklenmesi ve Düzenlenmesi. (D) Terminaller. Santrallerde ve panolarda, topraklı devre iletkeni yük terminalleri dahil olmak üzere saha kablolaması için yük terminalleri ve yük ekipmanı topraklama iletkenleri için ekipman topraklama iletken barasına bağlantılar, yalıtılmamış topraklanmamış bir hat veriyoluna uzanmaya veya öteye ulaşmaya gerek olmayacak şekilde yerleştirilmelidir. bağlantı kurmak için.

resim açıklamasını buraya girin

Yukarıdaki şemadaki gibi panelin her iki tarafında bir bara varsa, nötrü bir baraya ve zemini diğerine bağlamamalısınız. Soldaki tüm devrelerden nötr ve topraklama sol baraya gitmeli ve sağdaki Nötr ve toprak iletkenleri sağ bara gitmelidir.

Topraklı İletken Sonlandırma. Her topraklanmış iletken, panel içinde başka bir iletken için de kullanılmayan ayrı bir terminalde sonlandırılmalıdır.

İstisna: Paralel iletkenlere sahip devrelerin topraklı iletkenlerinin, terminal birden fazla iletkenin bağlantısı için tanımlanmışsa, tek bir terminalde sonlanmasına izin verilmelidir.

Panel, bir pabuç altında birden fazla iletkene izin veriyorsa, birden fazla ekipman toprak iletkenini tek bir pabuç altında sonlandırabilirsiniz. Ancak, olamaz çoklu topraklı iletkenlerin (tarafsız duruş) veya ekipman zemin karışımı ve topraklı (nötr) iletkenler için tek pabucu kullanın.

İşte tek bir terminalde birden fazla nötr bulunamaz.

Tek bir sonlandırmada birden fazla nötr iletken, devrenin izole edilmesi gerektiğinde önemli bir sorun yaratır. Devreyi izole etmek için dal kesici kapatılır ve nötr, terminalden çıkarılarak ayrılır. Terminal başka bir devreyle paylaşılırsa, diğer (hala enerjili) devredeki bağlantı da gevşer. Yük altında ikinci nötrün (nötr kaybı) gevşetilmesi bir güvenlik tehlikesidir ve nötr bir 120/240 Vac çok telli branşman devresinin parçasıysa, aydınlatma ve cihazlarda aşırı voltaj durumu oluşturabilir. Kaynak

Bu yüzden tek bir terminalde nötr ve topraklayamazsınız.

Nötr ve ekipman topraklama iletkeninin aynı sonlandırmada bağlanması benzer bir sorun yaratır. Atlama kablolarını, nötrleri ve ekipman topraklamalarını özel olarak düzenlemenin amaçlarından biri, ekipman topraklama iletkenini hala topraklama elektroduna bağlı tutarken devre izolasyonuna izin vermektir (bkz. UL 869A - Servis Ekipmanı için Referans Standart). Nötr bağlantısı kesildiğinde, amaç yine de ekipman topraklamasını topraklama elektroduna sağlam şekilde bağlı tutmaktır. Hem nötr hem de topraklanmış iletken aynı terminalin altındaysa, bu gerçekleştirilemez. Kaynak

Bununla birlikte, topraklanmış iletken çubuk / veri yolu (nötr çubuk) ekipmanın topraklama çubuğuna / veri yoluna bağlıysa, hem topraklı iletkenleri (nötrler) hem de ana topraklama panelindeki aynı baraya bağlı ekipman topraklama iletkenlerini kullanabilirsiniz ( farklıdır) bir alt panel ile uğraşıyorsanız, bar / otobüs bağlı olmayacağından ).

Uzun lafın kısası

Tek bir pabuç altında birden fazla iletkenin sonlanıp sonlanamayacağını belirlemek için panel belgelerini kontrol etmeniz gerekir. Eğer yapabilirlerse. Ortak bir terminale, ekipman eklemek için yeterli yer açması gereken birkaç ekipman topraklama iletkeni bağlayabilirsiniz.

NOT: Bu sadece bara terminalleri için geçerlidir, kesicilerin çoğu "çift dişli" olarak derecelendirilmez. Bu yüzden asla tek bir kesici kulp altında iki iletken olmamalıdır.


1
"Nötr bir otobüse ve zemini diğerine bağlamamalısınız ... sağ, doğru bara gitmelidir." Tüm servis panelleri şema gibi kurulmamıştır ve şemada bile, nötr ve / veya zemini altta ilmeleyebilirsiniz (servis giriş iletkeninin üstte olduğu varsayılarak). 250'ye ve birkaç bölüme baktım (408 dahil, ancak o zamana kadar yarı uyudum) ve ne yazık ki hiçbir şey bulamadım.
Michael

@Michael Tüm panellerin bu şekilde kurulmadığı doğrudur. Ama neden sadece zemini ve nötrü ayırmak için panelin iç kısmına ve çevresine bir tel sürüyorsunuz? Telin büyük bir israfı gibi görünüyor ve "daha düzenli" gibi görünmüyor. Nötr ve bitişik terminallerdeki topraklamayı sonlandırırsanız, temiz görünür ve daha sonra devreyi çıkarmayı veya değiştirmeyi kolaylaştırır.
Tester101

Diyagramınız için daha düzenli olmazsınız, ancak bir bara zaten herhangi bir sebeple doluysa, birini diğerine çevirebilirsiniz.
Michael

2
Neden sadece bir bara uzantısı eklemiyorsunuz? Bunların birçoğu ticari olarak model olarak temin edilebilir.
BrownRedHawk

6

Evet, nötr ve toprak tellerinin birbirine karıştırılması iyidir. Toprak ve nötr çubuk ve her ikisi de servis panelinin içine bağlanır, böylece topraklama kablolarının tümü topraklama çubuğuna giderse ve tüm nötr kablolar nötr bara giderse bile, yine de bağlantı teli üzerinden elektriksel olarak bağlanırlar. Hizmet panelinden sadece bir kez çıktıktan sonra çeşitli nedenlerle ayrılmaları gerekir. Bununla birlikte, görünüş nedenleriyle, nötr ve toprak telleri belirlenen çubuklarına giderse kesinlikle daha düzenli görünüyor.

Ana sorunuza cevap vermek için hayır, nötr veya topraklama barası üzerindeki iki vidanın aynı vidaya gitmesi genellikle kabul edilemez. Bu durumun tek istisnası, bara bu amaç için UL listeli olup olmadığıdır. Öğrenmek istiyorsanız üreticiyi arayın, ya da sadece güvenli oynayabilir ve iki kabloyu tek bir kabloda birleştirmek için tel somunlar kullanabilir ve ardından bu tek kabloyu baraya bağlayabilirsiniz.


2
Hmm - Son paragrafınızla ilgili kodu gerçekten bilmek istiyorum. Kutumda G / N çubuklarında birkaç "paylaşılan vida" var. Hepsi lisanslı elektrikçiler tarafından kuruldu.
Steve Fallows

1
@SteveFallows Bazen yanlış kelimeleri kullanıyorum ve durum burada. Gerçekten bir vidanın altında iki kablo göreceğiniz doğrudur, ancak ondan dokuz kez, bu bir ihlaldir. Vidanın altına ekstra tel koymanıza izin verilir, ancak parça bu amaçla UL listesinde yer alıyorsa.
Michael

@Michael - Boşluk açmak için baradaki mevcut pabuçlarından 2-3 topraklama telini çıkarmayı planlıyorum. Ardından yeni nötr kabloyu bir pabucuna takın. Ardından, topraklama kablolarını somun ile kalan pabuç / noktalara pigtaile edin. Bu durumda, yeni nötr kabloyu ayrı bir kulp içine koydum. Bu iyi mi? Ek olarak, ana panelin kapısını kontrol ettim ve otobüs terminali vidalarındaki kabloları öğrendim. Terminal vidaları başına bir (1) # 14-4 kablo veya 2-3 # 14-10 kablo kablolamaya izin verdiğini söylüyor. Lütfen bunun ne anlama geldiğini söyle? Teşekkür ederim.
Rolando

@Rolando 12/2 ve 14/2 yaygın Romex elektrik teli tipleridir, ancak bundan bahsettikleri şey bu değildir. Bu durumda, pabuçların altına ne tür teller koyabileceğinizi ifade ederler. İlk sayı telin ölçüsüdür (AWG'de [düşük sayılar daha büyük tellerdir]) ve ikincisi bunların sayısıdır: AWG14 ila AWG4 (# 14-4) boyutunda bir (1) tel; veya AWG14 ila AWG10 (# 14-10) boyutunda iki ila üç (2-3) kablo Baraların çoğu AWG12 ve AWG14 olacağından, baralarınızın birden fazla kabloyu kullanabileceği anlaşılıyor. (Referans olarak bilinen boyutta bir tel kullanın.)
Michael

Planınıza gelince, sorun yok, ancak pigtailed kablolara uyacak tel somunlara sahip olduğunuzdan emin olun. Tel somunlar ayrıca paketlerinde ne ve kaç tel barındırabileceğini açıklayan bir açıklama içerecektir, bu nedenle uygun boyutta tel somunlar seçmelisiniz. Ayrıca, diğer kablolarda çalışırken GND / N kablolarının hiçbirinin canlı elektrikli parçalarla temas edebileceklerinden dolayı etrafta dolaşmayacağından emin olun. Panele bakım yapmadan önce tüm elektriği keserseniz en güvenli olur. Yanlış gidebilecek hiçbir şeyden sorumlu değilim!
Michael
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.