Bir anahtara birden fazla ışık fikstürü nasıl bağlanır?


12

Bodrumumu yeniden şekillendiriyorum, şu anda 5 ışık fikstürüm var ve her birinin kendi anahtarı var. Bunu yapmak istiyorum, merdivenlerin altındaki düğmeyi açtığımda tüm ışıklar yanıyor. Ayrıca birkaç ışık fikstürü daha eklemek istiyorum. Elektrik işlerinde yeniyim. Çerçeveleme ve alçıpan ile sağlam bir arka planım var. Bodrum bitmedi, bu yüzden tüm tavan bağlantılarına ve mevcut armatürlere büyük erişimim var. Çevrimiçi 2 tel nm hakkında okuyorum. Yine de bir armatüre kabloyu nasıl bağladığınızı, bağladığınızı ve sonra bir sonraki armatüre kabloyu nasıl çalıştırdığınızı merak ediyorum.


3
@ Tester101, eğer hiç acemi değilsen, nasıl başlayacaksın?
ArgentoSapiens

4
Eğer bir "acemi" Elektrikçi iseniz @ArgentoSapiens, bir konum Apprentice ve bir tarafından eğitildik Usta Elektrikçi . Ya da en azından, ne yaptığını bilen birinin seni izlemesi gerekir.
Tester101

1
@ Bu tür sorular sorması gereken yeni başlayanlar, bir evden ziyade bir kitapla pratik yapmalıdır.
Matthew

@MatthewPK, "elektrikçi çağırın" dan daha makul bir yanıt. Teşekkür ederim.
ArgentoSapiens

@ArgentoSapiens Katılıyorum. Eğer soru "bu görevi nasıl yerine getirmeliyim" ise, "gerekir" ifadesi etkin sözcük ise, bu kullanıcı bir elektrikçi çağırmalıdır. Belki de her zaman böyle olmayacaktır, ancak bence şimdiye kadar okuduğum şeye dayanarak bugün doğrudur.
Matthew

Yanıtlar:


15

Temel olarak, bir anahtarla başlamak istersiniz. Anahtar kutusunun altından (panelden) siyah beyaz bir kablo geçiriyorsunuz. Bu, 12/2 veya 14/2 kablo şeklinde olacaktır. Anahtar kutusunun üstünden ilk ışığa başka bir 12/2 veya 14/2 kablo geçirirsiniz. Siyah kabloyu anahtara bağlarsınız. 2 beyaz kabloyu birbirine bağlarsınız ve daha sonra anahtardaki diğer terminali bu bağlantı kutusunu ilk ışığa doğru bırakarak kablonun siyah teline bağlarsınız. Topraklama kablosu da bu şekilde, ancak anahtar üzerindeki topraklama terminaline bağlanmalıdır. Her ışıkta bir "kablo girişi" (anahtarı) ve "çıkışı" (anahtardan uzakta) bir kablo bulunur. Her ışıkta, giren ve çıkan siyah kabloları ve ışıktaki 1 terminali birbirine bağlayacaksınız. Aynı şeyi beyaz tellerle yapın. Işıkta bir toprak terminali varsa, bunu da yapın, aksi takdirde gelen ve giden toprak kablolarını birbirine bağlayın. Son ışıkta, gelen siyah kabloyu ışıktaki 1 terminale bağlayın ve ardından beyaz kabloyu diğerine bağlayın. Bu yönteme paralel kablolama denir, bu nedenle bir ışık patlarsa, akım onları aydınlatmak için diğer ışıklara devam edebilir.

Dikkat edilmesi gereken başka şeyler:

Çoğu ev kablolaması, sırasıyla 20 amp veya 15 amp devresine karşılık gelen 12 veya 14 gauge'dir. Maksimum "tasarım kapasitesi"% 80'dir. Diyelim ki 12 ayar telli 20 amperlik bir kesici kullanıyorsunuz. Bu devre 16 amperden fazla olmamalıdır. Diyelim ki 120 voltta 100 watt ampul kullandınız. 600 watt / 120 volt = 5 amper için watt / volt = amper kullanımı. Yani bu devrede başka ne olduğuna bağlı olarak 15 amperlik bir kesicide iyi çalışır. http://www.thecircuitdetective.com/ ayrıca acemi elektrikçiler için işlerin nasıl çalıştığı hakkında bir fikir edinmek için mükemmel bir referanstır.

Bunun gibi bir şey, nihai sonuç için aradığınız şeydir:

resim açıklamasını buraya girin


5
Tek bir devreye kaç ışık bağlayabileceğinizi nasıl belirliyorsunuz? Hangi boyutta tel kullanacağınızı nasıl belirlersiniz? Kabloyu vidalı terminallerin etrafına hangi şekilde sarıyorsunuz? Toprak kablosunu bağlantı kutularına bağlamalısınız ve eğer öyleyse bunu nasıl yaparsınız? Kabloyu kutular arasında ve kutularında nasıl sabitlersiniz? Bağlantı kutusunun içinde ne kadar tel açılmalıdır? Kabloyu fiziksel hasardan nasıl korursunuz? Kabloyu çalıştırırken bir saplama / kiriş yolunuzdaysa ne yaparsınız?
Tester101

5
@ Tester101 42. Yeşil. 7. Bağlıdır. Hayır. Mor. Aaron'un cevabı kötü değil, ancak Tester101'in bir noktası var, bu da sizi izleyen, yapabileceğiniz hataları düzelten yetkili bir elektrikçiye ihtiyacınız var. Muhtemelen ayaklarınızı ıslatmak için konut kablolaması konusunda bir ders almalısınız ve sonra nasıl çalıştığını daha iyi anlayacak ve yapılacak ve yapılmayacak şeylerden bazılarını öğreneceksiniz. Elektrik işleri affetmez.
Michael

Şematik ve ayrıntılı talimatlar için teşekkür ederiz. Sadece bodrumuma 4 tavan armatürü ekledim ve bunları eski bir kapının arkasında (gerçekten) olduğu gibi yeniden yerleştirmek zorunda kaldım. Bağlantının nasıl yapılması gerektiğini anladıktan sonra basit, bu yüzden bu harika bir referans. Yukarıdaki yoruma gelince: Bu gibi basit şeylerin yarım beyni olan biriyle güvenli bir şekilde yapılabileceğini kabul ediyorum. Sonuçta bu benim evim ve kendime yapabileceğim bir şey yapmak için bir elektrikçinin gelmesini göze alamıyor ve bana büyük bir fatura bırakıyor. Ancak endişe I h

0

Elektrik işi yapmak yerine, kablosuz uzaktan kumandaları olan anahtarlı uzatma kabloları vardır. Belkin ürünü oluşturur ve Office Depot veya Zımba'da satılır.

Belkin Açıklama:

Tüm Elektronik Sistemlerinize Bekleme Gücünü Kontrol Edin.
Artık tüm elektronik sistemlerinizin gücünü tek bir tıklamayla kontrol edebilirsiniz. Uzaktan Kumandalı Koruma Anahtarı AV Dalgalanma Koruyucusu, kablosuz uzaktan anahtara tek bir dokunuşla tüm eğlence elektroniğinize gücü (bekleme gücü dahil) kapatmanızı sağlar.

Tek Tıkla Kontrol.
Kablosuz uzaktan kumanda, TV, DVD oynatıcı, VCR, oyun konsolu ve daha fazlası gibi tüm eğlence bileşenleriniz için altı adet Uzaktan Anahtarlamalı çıkışı kontrol eder. DVR'niz gibi sürekli güce ihtiyaç duyan cihazlar için her zaman Açık iki çıkış açık kalır. Enerji tasarrufu sağlamak için uzaktan kumandayı bir masaya veya rafa yerleştirin veya duvara monte edin.


2
Işık fikstürleri güç çubuklarına takılmaz.
gregmac

-3

Yeni başlayan bir kişi olarak, bir kitap, tavsiye için bir elektrikçi arkadaşı, büyük dikkat ve 1/2 beyin kullanarak, evime komple bir panel bağladım, garaj aydınlatması ve cihazlar için birkaç başka devre ekledim. Bölgemizde saat elektrikçi başına 80-90 $ oranında kendimi binlerce $ kurtardım. Elektrikçiler lisans almak için çok fazla eğitim ve OJT'den geçtiler. Ancak, bir ticarette çok fazla eğitim alan herkes gibi, çoğu zaman kendimizi şişirmiş hissederiz ve aynı şeyi yapmadıkça başka hiç kimsenin işimizi yapamayacağını veya yapamayacağını hissederiz. Ama sonuçta, eğer eviniz elektriklenirse ve iyelikçi elektrikçiler için endişelenmeyin. Kendinizi, ailenizi, başkalarını ve mülkü korumak için güvenli bir şekilde yapın. Bir planeli kablolamak ve anahtarlar / çıkışlar için devreler eklemek gibi basit şeyler için bir esinti.


1
Merhaba, Stack Exchange'e hoş geldiniz. Kendi kablolarınızı yapmanın getirdiği tehlikeler hakkında biraz havadarsınız. İnsanlar yetkin elektrikçiler olmadığı için evlerini yakıp sevdiklerini kaybetti. Sadece resmi olarak eğitilmiş elektrikçilerin elektrik işleri yapması gerektiğini söylemiyorum, ama kesinlikle herkes için değil.
Daniel Griscom
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.