Vidaları çatıdaki oluklu çeliğin üst kısımlarından mı yoksa alt kısımlarından mı geçiriyorum?


5

Diyelim ki oluklu çelik saclarla bir çatıyı örtmek istiyorum. Çatıya dökülen bir levha düşünün. Çatı yüzeyinden daha uzakta olan bölgeler ve "tabanlar" - çatı yüzeyine daha yakın bölgeler (çizgi, enine kesit, tavan, çizginin altında, dış mekân yukarıda hat):

enter image description here

Tabakayı tutan vidaları nereye koyduğuma karar vermem gerekiyor.

Çatı kayrak olması durumunda, kesinlikle onları "üst kısımlardan" (çizimdeki "B") geçiririm, çünkü su yağdığında "alt" boyunca ve orada bulduğu herhangi bir deliğe akar.

Bununla birlikte, oluklu çelikle ilgili tipik yaklaşım, vidaları beni çok zorlayan "alt" (çizimdeki "A") içinden geçirmektir.

Oluklu çelik durumunda hangisini - A veya B - seçmeliyim ve neden?

Yanıtlar:


14

bir

B'yi seçerseniz, çeliği kısaltırsınız, suya nüfuz etme noktası oluştururken görünümü bozarsınız, çünkü metalin ısınması ve soğuması nedeniyle genleşme ve büzülme, suyun girmesi için açık bir erişim noktası ve arkasına büyük bir açıklık yaratacaktır al onu.

Bununla birlikte, A, ahşap, ahşap-çelik vidaya sıkı ve sıkı bir sızdırmazlık sağlar - böylece genleşme / büzülme boşluklarına direnç gösterir ve böylece oluklu çeliklerin görünümünü koruyarak su girişine karşı çok daha etkili bir şekilde korur


8
+1 ve ayrıca su geçirmez bir rondela ile yalnızca uygun sac metal vidaları kullandığınızdan emin olun.
maple_shaft

Tercih neden çatı kaplamasına göre farklı?
sharptooth

1
Oluklu sac yükleme nedenini kayrak montajı ile karşılaştırdığın hakkında hiçbir fikrim yok. Farklı ürünlerdir ve böyle muamele görmelidirler.
The Evil Greebo

Her ikisinde de "üstler" ve "altlar" var, bu yüzden.
sharptooth

5
Slate taktığınızda, zona takıyorsunuz ve bunları zona üstünün altta kalan yüzeye (ahşap, katran kâğıt) dayandığı ve zona altının bir sonraki parkurun üst tarafında olduğu bir düzende üst üste yerleştiriyorsunuz. aşağı. Asfaltta olduğu gibi kayrak ile, kiremitin üst kısmını altına ahşapla sıkı sıkıya tutturursunuz ve sonra bu delikleri bir sonraki katmanla kaplıyorsunuz. Oluklu tabaka tamamen farklı şekilde çalışır. Yani zona unut - öğrenmek bu ürün.
The Evil Greebo

2

Çok uzun ve soğuk kışların yaşandığı bölgelerde, birçok insan vidaları tabana koymayı tercih eder çünkü tavan tırmıklarının vidaları vurması ve yerinden oynatması daha az olasıdır. Aynı sebep çatıya kürekle devam etmek için de geçerli.


0

Yatay oluklu kapatma şeritleri kullanmayı mı düşünüyorsunuz?

http://www.eplastics.com/Plastic/Corrugated-Fiberglass-Panels/FRPWOODCLOSURE-HORIZONTAL


bunlar, çatıyı kılıflara bağlamak için değil, uçları kapatmak içindir.
DA01

bu fikri nereden buldun?
Philip Ngai

Yanlış mıyım? Bunların kurulum için kullanıldığını hiç duymadım, ancak siding olarak kullanıldığında uçları kapatmak için. Ama belki de tamamen yanılıyorum!
DA01

Mesela, bu site onlardan hiç bahsetmiyor. Ancak, aynı zamanda en ayrıntılı talimatlar da değildir: corrugatedmetalroofing.net/installation.html
DA01

Bağlantım, "Her Çapraz Destekte Yatay Ahşap Şeritler" yazıyor. Aşağıdaki kılavuzun 2. sayfası da bunu bir resimde göstermektedir. eplastics.com/pdf/... Ancak bu cam elyafıdır ve belki de metal farklıdır.
Philip Ngai

0

Kıpırtıma kalıplama, metalin yüksek noktalarını tabakaya çivileme yapmadan vidalamanızı sağlar. Biraz daha pahalıya mal olur, ancak vidalı noktalarınızdan emin değilseniz ve daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, buna değer.


0

Su nereye gidiyor? En yüksek noktadan. Manuel somun sürücüsü ve yeterince uzun vidalar kullanın. Panellerin vadileri en büyük sızıntı kaynağı! Vidalı metal çatılar, düşünülenden çok daha az bağlantıya ihtiyaç duyar. Çatı daha az bağlantı elemanı ile daha iyi genişler ve daralır. - Hayır, tek bir vidalı kiremit çatıdan daha hızlı bir şekilde üflenmez (90 # ve artık çamur kullanmadığımız için). Sabitleyiciyi fazla veya az sıkmayın ve her 2 fitte bir kullanın. Köşelerde her kaburgada sabitlenir.


0

Ford Chevy veya cumhuriyetçi Demokrat kadar iyi olan bu argüman vida yüksek kaburga içindedir. Ne yaptığını biliyorsan, metali bozmayacaksın, eğer vidayı biraz gevşetirsen kemik kafasını biraz gevşet. her ikisi de kendi yolumdan iki yoldan da yaptım ve 15 yıldan fazla bir süredir bunu yapıyorum henüz bir sızıntı olmadı, öyleyse yapması gereken değeri al

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.