Varsa hangi NEC bölümü kendi evini kablolayan bir sahibi kapsar?


8

Karl Katzke tarafından cevaplanan bir soru şunları söyledi:

KENDİ konutunuzda elektrik izni almanıza izin verilir

Birisi bana bu etki için NEC'de dil olup olmadığını söyleyebilir ve eğer öyleyse bölüm numarası nedir?


1
Aşağıdaki yanıtlardan birine giderseniz, bir konum sağlarsanız (şehir muhtemelen yeterlidir) yargı
yetkinizle

Cevabınızın Elektrik Servis Sağlayıcısını da içermesini istiyor musunuz? Benim bölgemde, elektrik sağlayan elektrik şirketi , lisanslı elektrikçiden kabloyu metreden servis kesme kutusuna geçiren bir etiket gerektiriyor. Telin bu ayağı etiketlenmeden, elektrik şirketi bir metre takmayacaktır.
Keeta - Monica'yı

Yanıtlar:


17

Genel olarak, NEC (veya bu konuyla ilgili başka bir kod) işin nasıl yapılması gerektiğini belirtir , ancak işin kim tarafından yapılması gerektiğine değinmez . Yerel yasalar (şehir, ilçe veya eyalet) tarafından kapsananlar. İzinler ve lisanslar tamamen eyalet, ilçe veya şehir yapılarıdır ve çeşitli yargı daireleri NEC'nin farklı versiyonlarını kullanır.


Tamamen katılıyorum + OP orada yer listeliyorsa yerel gereksinimleri sağlayabileceğime eminim.
Ed Beal

6

NEC'in hükümetin bir başkasına belirli bir hizmeti satmasına izin verdiği lisanslama ile karıştırdığınızı düşünüyorum . Birçok eyalet elektrik yüklenicilerine lisans vermektedir ( örneğin California ) ve bu lisansı olmadan yasal olarak işe yaramazsınız. Elektrik izinleri yerel yönetimler tarafından yerel yasalara uyulmasını ve işi yalnızca lisanslı kişilerin yapmasını sağlamak için kullanılır. Gördüğüm her elektrik izni, ev sahiplerine değil, profesyonellere yöneliktir.

Kendi mülkünüz üzerinde çalışan bir ev sahibi olarak, daha önce var olan yapılar üzerinde çalıştığınız (veya küçük iyileştirmeler yaptığınız sürece) genellikle bu gereksinimlerden muaf olursunuz. Evinizi yıkıp sıfırdan yeniden inşa ederseniz, yerel hükümet kendi elektrik yükleniciniz olarak hareket etmenize izin verebilir veya vermeyebilir. Birçoğu teftişte ısrar edecek ve lisanslı bir elektrik yüklenicisi imza atacak.

Ancak çoğu bölge, kendi inşaat izninizi çekmenize izin verecektir .

Bunu bir fıkra ile açıklayayım. Bu kırsal Florida yani YMMV, ama orada diğer yerlerden daha az düzenleme var. Kayınpederim kendi evini inşa etti, ama yine de elektrikle olduğu kadar bina denetimleriyle de yüzleşmek zorunda kaldı (küçük kasaba ama hala yeni yapılara dikkat ediyorlar). İşini yapmasına izin vermek isteyen lisanslı bir elektrikçi buldu ve elektrikçi basitçe kontrol edip elektrik denetimini ayarladı. Sahibi / inşaatçı olarak bile kendi elektrik iznini çekebileceğine inanmıyorum.


Bazı belediyeler DFW alanında ormanların boynunda sizinle aynı fikirdeyim ama hepsi ev sahibinin yüklenici olarak kendisini temsil etmesine ve tüm izinleri almasına ve tüm işleri yapmasına izin vermeyecek. Ancak ev sahibi kendi işlerini yapmalı, tüm denetimleri geçmeli ve yardım dışında kiralamamalıdır (bu, önyükleme yapar). Bu yüzden dışarıdan yardım alması durumunda lisanslı bir yüklenici tarafından yapılmalıdır.
Emekli Usta Elektrikçi

3

NEC "nasıl" diyor, yerel kabul eden tüzükler "kim" ve "ne zaman"

NEC'in kendisinin bir model Kod olarak tek başına hukuki bir gücü yoktur. NEC'yi benimsemek , elektrik işinin hukukun gücünün nasıl yapılacağı ile ilgili kurallarını vermek sizin şehrinize, ilçenize veya eyaletinize bağlıdır . Bölgenizde NEC'yi (veya genel olarak bina kodlarını) kabul eden tüzük veya mühimmat, daha sonra kalan boşlukları doldurmalıdır:

  • Tüm çalışmaların izni ve denetimleri gerektirmesi ve izin almanın maliyeti
  • Profesyoneller lisanslarını nasıl alıp elinde tutuyorlar ve gerektiğinde nasıl alınabilecekleri
  • Kod ihlalleri ve uygunsuz çalışma nedeniyle verilen cezalar
  • Kim hangi koşullarda işe yarayabilir?
  • Ve bir yargı bölgesinde NEC'de yapılacak herhangi bir yerel değişiklik

Sonuç olarak, kendi konutlarında iş yapan ev sahiplerinin detayları değişir:

  • Çoğu Kuzey Amerika ülkesi, herhangi bir mülk sahibinin veya mülk sahibinin temsilcisinin yapabileceği bir "de minimis" izin muafiyeti kavramına sahiptir (örneğin bir kabın veya anahtarın "beğenmek" gibi). Bu, müfettişlerin önemsiz görevlere doymaktan kaçınmak için yapılır (bir ampulü değiştirmek için elektrik iznine ihtiyaç duyduğunuz bir dünya hayal edin ve neden kimsenin bunu bu şekilde yapmadığını anlayacaksınız :)
  • NYC ve Chicago gibi çok yoğun şehirler bu kadar katı olmasa da, birçok yargı yetkisi, elektrik lisansı olmadan sahipler tarafından gerçekleştirilebilecek yeni / yeniden biçimlendirme çalışmalarına sahiptir . Bununla birlikte, bunun için ve denetime tabi olan çalışma için bir izin alınmalıdır. Ayrıca, bu belirli iş kalemlerini (ana elektrik servis panellerindeki çalışmalar gibi) içermeyebilir.
  • Bazı yetki alanları, mülk sahiplerinin mülkleri üzerinde lisanssız çalışma yapmasına izin vermek yerine veya bunlara ek olarak, mülk sahipleri için basitleştirilmiş bir lisanslama prosedürü sağlar, böylece küçük bir ücret karşılığında konuşabilmeleri için "teste girmelerine" izin verir. geçerse kendi mülkleri üzerinde çalışmak için sınırlı bir lisans.
  • Ayrıca, tüm işlerin bir lisans sahibi tarafından gerçekleştirilmesini gerektiren ve aynı zamanda sahip-sahiplerine sınırlı lisanslar vermeyen birkaç yargı yetkisi vardır. Bu durumda, tüm işler için veya en azından izin alınması gereken herhangi bir iş için bir elektrikçi tuttunuz.

Tabii ki, kiralarsanız, bunların hiçbiri geçerli değildir - çoğu yargı alanı, bir ev sahibinin, ticari mülkler veya kurumsal bir mülk üzerinde herhangi bir çalışma için lisanslı elektrikçiler gerektirmesinin yanı sıra, kiralık mülklerle ilgili tüm çalışmalar için lisanslı elektrikçi kiralamasını gerektirir.


0

İlk bölümün ilk kısmı tüm bunları kapsar.

Şebeke kablolarındaki NEC 110.2 ekipmanı yerel makam tarafından onaylanmalıdır. Hepsi Underwriters Laboratories'e (UL) veya ona eşittir. CE bir değil.

NEC 110.3, talimatlara ve etiketlemeye göre yüklemenizi gerektirir, freestyling bir kod ihlalidir. Bu aynı zamanda Digi-Key kataloğundan rastgele elektronik bileşenler kurmayı bir codevio yapar.

NEC 110.12, tüm işlerin düzgün ve ustaca yapılması gerektiğini söylüyor. Bunu aşırıya kaçmayın, örneğin bağlantı kutuları ve panellerindeki "fazla" uzunluğu geri almak size daha sonra mal olacak ciddi bir hatadır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.