Bir fişe bağlarken çok telli telleri lehimlemeli miyim?


13

Bir PC'den aydınlatma armatürlerini (230V, 30 ila 200 mA) kontrol edebilmek için evimde birkaç elektrik değişikliği yapmak üzereyim. Bükülü tellerin fişlere bağlanma şekli hakkında bazı şüphelerim var.

Örneğin, bir sonraki fotoğrafta gösterilen kabloları bağlama yolunun tehlikeli olduğunu düşünüyorum, çünkü bağlantı kolayca gevşeyebilir, değil mi? Fişi, fişin kendisi yerine tel ile birkaç kez çekmenin bağlantı üzerinde feci etkiler yaratacağı görülüyor.

Bükülü teller fişin konektörleri etrafında gevşek bir şekilde bükülür, vidalar nispeten işe yaramaz

Evet ise, sağlam hale getirmek için bükülü tel lehimlemeliyim? Öyleyse, bir reçine çekirdeği lehim kullanmanın yanı sıra nelere dikkat etmeliyim? Lehimledikten sonra, fişin metalik parçalarına nasıl bağlarım?


15
Bu fişle ilgili temel endişem, kablo tutamağının takılması. tutamak, kablolar üzerinde değil, kılıf üzerinde kavramalıdır ve ince bir kablo üzerinde iyi bir kavrama için ters çevrilmesi gerekebilir.
Peter Green

1
Vidanın biraz daha etrafına sarıldığını görmek istiyorum; dişlerin etrafına sarılmış uçlar hiçbir şey yapmaz.
Mazura

4
Resmi dahil ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu nasıl monte edileceği DEĞİLDİR. Vidalı terminalin teli sıkıştırma altında tutması ve iyi bir elektrik bağlantısı yapması beklenir. Teli böyle çatalların etrafına sarmanız gerekmez. Gerilim azaltıcı, kablonun fişe girdiği noktaya dahil edilmelidir, böylece kablodan çekseniz bile vida teli bağlantısına kuvvet aktarılmaz.
mkeith

@Mazura Telin vidanın etrafına sarıldığını sanmıyorum, tel vidanın yanında oturuyor gibi görünüyor.
Dan C

1
@ jpmc26: teşekkürler, değişti. Fransızca konuşan kişilerde yaygın olabilir, çünkü Fransızca'da kişi bu bağlamda birbirinin yerine “şüphem var” veya “şüphelerim” kullanmaktadır. Belki diğer dillerde de benzer şeyler vardır.
Arseni Mourzenko

Yanıtlar:


13

Bağlamadaki herhangi bir telin büküleceği verilir . Farklı bir hizmet için tasarlanmak, kordonu duvar içi kablolamadan farklı kılan şeydir ve neden birini diğeri için kullanmamalısınız.

Bu nedenle , birincil kullanımı kordon olan herhangi bir fişin telli tel ile çalışmak üzere tasarlandığı verilir . Burada, fişlerdeki talimatları ve etiketlemeleri izlemelisiniz , çünkü bu talimatları takip etmek, fişin NRTL'nizden aldığı test ve sertifikasyonun temelini oluşturur. (Ulusal Olarak Tanınan Test Laboratuvarı) gibi UL, CSA, TÜV vb.

Talimatlara uymamak "etiket dışı kullanım" dır (nazikçe belirtmek gerekirse) ve yasa dışı bir kurulumla ve yangın sigortasının ödenmemesi ile sonuçlanabilir.

Ödeme yapmamadan bahsetmişken, şebeke gücüne ve özellikle duvarlara inşa ettiğinize dikkat etmelisiniz. Digi-Key kataloğundaki rastgele elektronik bileşenler şebeke gücünde kullanım için uygun değildir. Şebeke kablolarında kullanım için yapılan ekipman, listelenen bileşenlerle oluşturulduysa sertifikasını / listesini daha hızlı alabilir, yani tüm bileşen listeleme araçlarıdır, bu, bileşenleri doğrudan kullanabileceğiniz anlamına gelmez.

Örneğin, "rastgele röle" şebekede kullanılmak üzere listelenmez, ancak aynı röleyi içeren bir "RIB" ünitesi kullanılabilir. (RIB ~ = Kutuda Röle).

Amacınız akıllı cihaz kontrolü ise, mevcut, listelenmiş / sertifikalı akıllı cihazları (yani Sonoff değil) kullanmak ve elektronik cihazlarınızın onlarla iletişim kurmasını sağlamak daha iyi olabilir. Genellikle, kurallar tamamen düşük voltaj olduğunda ve listelenen / sertifikalı bir duvar siğili tarafından beslendiğinde homebrew ekipmanı için büyük ölçüde gevşetilir.


1
Duvar siğili söylemek ve hatta sertifikalı olarak adlandırmak için +1 :) Hayatımda kaç kişinin bir duvar
siğilinin

1
@noybman Harper'ın "duvarda bir siğil olduğu onaylandı" yerine "güvenli olduğu onaylandı" anlamına geldiğini düşündüm?
user1686

Gerçekten @grawity, bunu anladım. ancak onlar sertifika olarak çirkin ve bu nedenle takma addır. Hiç bir duvar siğilinin içini veya gerçek bir transformatör-regülatör filtreli güç kaynağını görüp görmediğinizi bilmiyorum, ancak laboratuvarların aslında duvar siğillerini sertifikalandırması neredeyse korkutucu. İşlerini yapıyorlar ve ucuzlar. Onlar sadece süreçte iki yuva israf (genellikle)
noybman

23

Bir gerektiğini asla mahsur tellere kurşun alaşımı lehim uygulamayın bir vida altında sıkılır edilecek olduklarını (genellikle "kalay kaplama" olarak adlandırılır). Sonunda, lehim basınç altında soğuk akacak ve vidalı bağlantı gevşeyecektir .

Bu bir gecede olmaz; aylar veya yıllar alabilir. Şahsen bunun birkaç kez olduğunu gördüm.

Vidayı sıkarken bükülmüş tel tellerinin bir arada tutulmasına yardımcı olmak için sadece ucunu kalaylamak iyi olabilir. Bununla birlikte, sadece ekstra telin dışarıda bırakılması ve vidayı sıktıktan sonra bunu akıtmak için tercih edilir.


1
Bu, bir elektrik panelindeki standart bir geçmeli devre kesiciye bağlı telli tel için geçerli midir? Kanalda daha kolay darbe için telli tel kullanma ile ilgili buradaki bazı önerileri okuduğuma inanıyorum. Böylece telli tel kesicilere, gnd ve nötr çubuklara ve prizlere ve anahtarlara bağlanır. AFIK kalayından bahsedilmiyordu.
Jim Stewart

3
@JimStewart Evet. Muhtemelen THHN telini düşünüyorsunuz. Asla konserve edilmemelidir, özellikle orada.
Mike Waters

THHN'yi hiç kullanmadım. Bir kere, ince tellerle tel şerit yapmak zorunda kaldığımda rahatsız oluyorum. Her zaman bazı ipleri keserim. Ne kadar iplik kesme kabul edilebilir? THHN akım kapasitesi için katı tel gibi AWG tarafından belirtilmiş mi? NM kablosu neden katı tel kullanıyor ve bükülmüyor?
Jim Stewart

1
@JimStewart CHSP özel bir cihazdır ve 50A kesiciyi tipik olarak kesicilerden farklı bir amaç için kullanır. Küçük telli tel kullanımı bu özel uygulama için uygundur. Bükülü tel baralara girmek için iyidir - uçları vidalamadan önce sıkıca bükmeyi seviyorum. Lehim ile kalay yapmak Mike'ın belirttiği nedenlerden ötürü değil, geçici bir düzeltme yapılmadan akım çekmeyen CHSP cihazı için iyi bir fikirdir, daha az tehlikeli ve potansiyel olarak cihazın tam kapasitesini sınırlıyor.
J ...

3
Kod durumları sadece lehim kullanılmayacak ve zeminde lehim olmamalıdır, 480 3 fazlı 60-500 amp kablolar kurarım ve güç lehimlenir, ancak toprak NEC & mfg talimatlarına göre sıkıştırılır. Katı tel gelince, konutta düzenli olarak bulabilirsiniz, ancak ticari veya endüstriyel olarak değil. Bir katı teldeki bir Nick, birkaç ince ipi kesmekten daha kötüdür, çünkü nick katı tel için kırılma noktası haline gelir. Arka bıçaklar çok daha sık başarısız olur, ancak özellikle yüksek titreşim bölgelerinde kırık teller oluşur, bu nedenle telli tel daha iyidir ve daha kolay çeker.
Ed Beal

17

Bu terminal tarzı ile telleri lehim ile çözdüğünden daha fazla soruna neden olacaktır.

Ancak resimdeki fiş bana doğru bağlanmamış görünüyor.

Öncelikle teller vidaların etrafına sarılmalı, sadece bir tarafını aşağıya doğru akmamalıdır. Vidayı döndürmek, vidanın etrafındaki teli sıkacak şekilde sarılmalıdır.

İkincisi, kablo tutamağı doğru takılmamış gibi görünüyor. Tek tek iletkenleri değil, kılıfın üzerine kenetlenmelidir ve ince bir kablo üzerinde iyi bir kavrama sağlamak için ters çevrilmesi gerekebilir veya ince kablolar için hiç uygun olmayabilir. Kablonun dışarı çekilmesi elektrik terminallerine baskı yaparsa kablo tutamağı düzgün bir şekilde çalışmaz.


8

Lehimi kullanmazdım - kavramaya çok fazla yardımcı olmaz (tartışmalı, telli tel aslında deforme olduğunda vidayı daha iyi kavrayabilir) ve muhtemelen kötü bir iletken olmasa da, bakır yenmez.

Önemli olan teli vidaların etrafına doğru yönde sarmaktır. Harper'ı başka bir cevaptan alıntılamak için (ve bunun birkaç kez bahsettiğini gördüm): Teli vidanın etrafına saat yönünde asın, böylece vidayı sıkmak daha fazla sarılmasını sağlar.


7

Lehim kullanmamalısınız. Düz başlı vida, telli kabloyu yerinde tutacak şekilde tasarlanmıştır. Diğer cevapların söylediği gibi, lehim kullanılması vida başının tüm tel telleri üzerinde iyi bir kavrama olmasını önleyecek ve sonunda gevşek çalışacaktır.

Yaptığınız hata, kablolardan çok fazla yalıtım çıkarmak ve daha sonra vidayı vida başlarının altına girdikten sonra pimi uçların etrafına sararak eklemi daha güçlü hale getirmeye çalışmaktı.

Doğru yol, vidanın etrafında bir döngü yapmak için sadece yeterli bir yalıtım yapmaktır, bir tam turdan biraz daha az (bir dönüşün yaklaşık 3/4'ü iyidir), böylece tel vida başının altında örtüşmez. Teli vidanın etrafına sarın, böylece vidanın sıkılması teli sıkılaştırmak yerine vida başının altına çeker.

Resminizdeki teller doğru taraftan vidaya doğru geliyor, ancak vidanın etrafına yeterince sarılmıyorlar, çünkü bunun yerine ucu konektör pimlerinin etrafına sarmanız gerektiğini düşündünüz.


Tam olarak ve bu vidalar - veya olmalıdır - başlı vidalardır. Kabloyu tutmaya yardımcı olan ipliğin yakınında bir alttan kesime sahiptirler.
Mike Waters

4

OP görüntüsündeki özel bağlantı için, vidalanmaları amaçlandığından, tel üzerinde halka terminalleri kullanmanızı öneririm:

image_from_https: //tech.txdi.org/electricalconnections


Bu mükemmel cevabın daha fazla oyu olmadığına şaşırdım, çünkü bu vidaların altında telli tel kullanmaktan daha üstün bir yöntem . Bu fotoğraf yalıtılmış halka terminallerini göstermektedir. Mümkün olduğunda, yalıtımsız kıvrımlı tip halka terminalleri yerine kullanılmalıdır. Ancak, ikincisi için yeterli alan yoksa, ikincisi ile ilgili yanlış bir şey yoktur.
Mike Waters

1

Genel olarak, hayır. Vidalar kabloları yerinde tutacak şekilde tasarlanmıştır.

Fiş vidalarının yeterli olduğunu hissetmiyorsanız, daha yeni bir tane satın alın. Bununla birlikte, hepsi bağlamak için vidalar kullanır.


0
  1. Elektrikli tel yüksüklerini kullanın :

"Bir elektrikli tel yüksük (bazen uç terminal) telleri bir vidalı terminal içinde sabitlemek için telli tel üzerine kıvrılmış bir metal borudur ."

  1. Kablo tutamağı sadece tek iletkenleri değil, tüm kablonun kılıfını kelepçelemelidir.

  2. Belki de en önemlisi: Topraklama veya topraklama sistemi bağlı değil! Toprak / toprak için üçüncü bir iletken kullanın veya uygulanan voltaj ve akım için bile izin veriliyorsa, tasarım gereği sadece iki iletkeni olan bir fiş kullanın.


1
Yüksükler, bu terminal tarzı ile kullanım için uygun değildir ve akış aşağıdaki ekipman sınıf 2 ise toprak bağlı olmayan bir fişe sahip olmak normaldir, istemediğiniz şey toprak bağlı olmayan bir sokettir.
Peter Green

Cihazda sadece canlı ve nötr kablolar varsa, toprak pinini ICC fişinden çıkarabileceğimizi düşünüyorum. Ama amaç ne? Hiçbir şeye bağlı değilse (çift yalıtımlı toprak gerekmez) hiçbir sorun yoktur. Bir tel gevşerse ve toprak pimine doğru kayıyor olsa bile (oldukça zor ama imkansız değildir) gerçekleşecek en kötü şey cihazın çalışması, atmış bir sigorta veya açmadır.
Tim

-2

Kalıcı bir taksit ise lehimleme iyidir. Nedeni, sık sık yaptığım şey telli teli teneke ve vidayı çıkardıktan sonra pime lehimlemektir. Bu şekilde, asla zarara uğramayacak. Açıkçası amaçlanan yol değil, vidalar sağlandığı için, ama bence, daha iyi bir elektriksel ve muhtemelen fiziksel bir bağlantı. Ayrıca belirtildiği gibi, dış kılıfın kelepçenin altında olması gerekir, böylece fişi tel ile çekmekte ısrar eden insanlar iç kısımlara fazladan yük yüklemez.


Lütfen bunun neden kabul edilebilir bir şey olmadığını sadece ölümlü bir kişiye açıklayın. 40 yıldır benim için çalıştı!
Tim

2
Potansiyel olarak , özellikle titreşime maruz kalırsa yanıltıcı olabilir . Bunu yapmanın "standart" yolu, hızlandırılmış arıza koşullarında test laboratuarları tarafından belirlenecektir.
pjc50

@ pjc50 - yeterince adil, ancak bu fiş / prizler titreşim durumlarında kullanılmak üzere tasarlanmamıştır - o zaman kendiliğinden ayrılırlar! Düzgün lehimlenmiş, teller hiç bu kadar uzun sürmedi. Ne kadar sürmeli ..?
Tim
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.