Çok odalı ses için seçeneklerim nelerdir?


8

Çok Odalı Ses

Eşim tarafından çok odalı bir ses sistemi kurmakla görevlendirildim. Evi aşağıdaki bölgelere ayırdık:

 • Mutfak (Stereo)
 • Ofis (Stereo)
 • Ebeveyn Yatağı / Banyosu (Stereo x2)
 • Oğul Yatak Odası (Stereo)
 • Kızın Yatak Odası (Stereo)
 • Misafir Odası (Stereo)
 • Salon / Çamaşırhane (Mono x3)

Girdiler için aşağıdakiler var:

 • TV ne olursa olsun
 • Her iki telefondan da Bluetooth
 • Radyo
 • Bilgisayar

Bonus özellikleri şunları içerir:

 • Odalar arası interkom
 • Dokunmatik Ekran Kontrol Panelleri
 • Merkezi kontrol
 • Odadan giriş (çocuk bilgisayarları gibi)
 • Diğer harika şeyler

Her şeyi araştırmaya çalışıyorum ve işte bulduğum seçenekler:

Alıcı yığını

Tüm girişler tüm alıcılar arasında bölünmüş olarak, bölge başına bir alıcı. Bu, korkunç bir fiyat olmadan çok fazla yeteneğe sahip gibi görünüyor, ancak her şeyi merkezi bir kontrolden çalıştırmak zor olacak ve karısı bir yerde 7 alıcılık bir desteğin hayranı değil. Ayrıca çok güç dostu olmayabilir

Seçicili Çok Bölgeli Alıcı

Seçicilere çok aşina değilim, ancak üç bölgeli bir alıcı ve 7 bölgeye sahip 3 seçiciyle iyi bir özellik karışımı elde edebiliriz. Ses kontrolünün nasıl çalışacağı konusunda net değilim ve her şeyi kontrol edilebilir hale getirmek acı verici olabilir.

8x8 Matris Değiştirici

Yine, çok tanıdık değil, ama amplifikasyonun nereye gittiğinden emin değilim. Ayrıca uzaktan kumanda ile bunları bulmak biraz zor ve duvar içi düğmeler falan istemiyorum.

Çok Odalı İnterkom Sistemi

Harici hoparlörlerle, ekstra girişlerle entegre olacak veya çekici görünecek bir tane bulamadım.

Sonos

Oldukça pahalı (~ 500 $ / oda sadece amper için), tür ne gerek ve nasıl çalışır hakkında kafa karıştırıcı. Ayrıca IR uzaktan kumandaları kullanabilir miyim yoksa her şeyi kontrol etmek için her yerde telefonlara ihtiyacım var mı emin değilim.

Homebrew Tabletler ve Amperler

Bu biraz kırılgan olurdu, ancak diğer alternatiflerin çoğundan daha azı için, her oda için bir Nexus 7 alabilirim, duvara bir beşik monte edebilir ve sabit bir seviye amplifikatörü ile tabletin hacmini kontrol edebilirim. Sonra her odaya (tonlarca çevrimiçi içerik dahil) her şeyi aktarabilirim, ayrıca görüntülü interkom (skype aracılığıyla) ve diğer harika özellikler gibi şeyleri ayarlayabilirim. Olumsuz bu oldukça homebrew ve muhtemelen kırılgan olmasıdır. Ayrıca farklı odalardaki seslerin senkronize edilmemesi çok muhtemeldir, bu nedenle odalar bir veya iki saniye kapalı olabilir ve bu da rahatsız edici olacaktır.

Başka seçenek eksik mi?


Bunu yapmanın birçok yolu vardır, bunlardan istediğiniz birçok özelliğe sahip çeşitli ticari sistemler de vardır. Aklınızda bir bütçe var mı? Sonos aslında bazı sistemlere kıyasla oda başına oldukça ucuz ..
gregmac

Bütçe sorusu biraz açık. Daha fazla vızıltı patlaması özelliği ve kriterlerimiz ne kadar çok çözerse, o kadar çok harcamaya hazırız. Söyleyebileceğim kadarıyla, Sonos'a gidersek 7 Connect'e ihtiyacımız var: Amper ve baz Bağlantılardan bazıları. Oda başına giriş çıktı. Ama sonunda, Sonos sisteminin maliyetinin yarısından daha azına kadar bir yığın alıcı yapabilirim ve aynı hedeflerin çoğunu ve birkaç ekstraını gerçekleştirir. Tabletler, park dışı özelliklerin bir kısmı ile daha ucuz olacaktır. Çok pahalı göreceli bir terimdir. Bazı ticari sistemlerden bahsettiniz. Bakabileceğim zor öneriler var mı?
Hounshell

Profesyonel bir ev otomasyonu / av şirketinden bir teklif alın - muhtemelen sizin için ne istediğiniz için aşırı fiyatlandırılacak ve ödemeye hazırsınız, ancak alıntıdan bazı iyi fikirler alacaksınız - kaç alıcı, anahtar, amper, vs. öneriyorlar mı? Daha sonra bunu rehber olarak kullanarak kendi çözümünüzü oluşturabilirsiniz
Steven

Bu fikri seviyorum. Yeni inşaat ve henüz bitmedi, ama bir kez ben muhtemelen bunu yapacağım.
Hounshell

Oturup doğru yöne bakmadığınız sürece stereo ses gerekmez. Bahsettiğiniz ortam tipi tüm ev sistemi için muhtemelen fark etmeyeceksiniz bile. Çok sayıda kanal mono amplifikatörüne ve bir dizi ayrı stereo amplifikatöre sahip olmak daha basit / daha ucuz olabilir.
Hank

Yanıtlar:


1

Sizin için listelemediğiniz bir seçenek var. Evinizin telefon hatlarını kullanmıyorsanız, bunların yardımcı programla olan bağlantısını kesebilir ve sinyali bir oynatıcıdan (bilgisayar, mp3 çalar, vb.) Her stereoya taşımak için kullanabilirsiniz. Ardından, sesi bilgisayarınızdan kontrol etmek için "Yeniden Ayarla" veya "Uzaktan Kumanda" gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Bunu evimde yaptım ve hiç mutlu olmadım.

Kabloları kendiniz yapabiliyorsanız, harika. Değilse, aşağıdaki Kickstarter sitemden satın alabilirsiniz.

http://www.kickstarter.com/projects/301091594/stereophone-a-multi-room-sound-system

İyi şanslar!


Kutsal inek dostum. Harika bir fikir. Kickstarter'ı sadece bunun için destekliyorum. Kablolara bile ihtiyacım yok / istemiyorum. Ev her odada 2 CAT6e damlası ile önceden kablolanmıştır. Her odada 8 tel daha bırakarak, yüksek hızlı veri için hub'a bağlanan bu damlalardan birini aldım. Şu anda bunlardan 4 tanesi kullanmadığımız ses için bağlandı. Duvar jaklarını stereo girişi olan özel olanlarla değiştireceğim ve kullanılmayan 4 kabloyu doğrudan jakın içine bağlayacağım.
Hounshell

5

Kabloları odalara kolayca çalıştırabiliyorsanız, merkezi amplifikatör yığını yaklaşımı ile gitmenizi tavsiye ederim. Çok ucuz, kurulumu kolaydır, muhtemelen en iyi ses kalitesine sahiptir ve en güveniliridir.

IR tekrarlayıcılar

Tüm stereo alıcıları merkezi bir yere yerleştirerek başlayın (çamaşırhaneyi seçtim). Ardından, ses düzeyi ve kaynak üzerinde kontrol sahibi olmak istediğiniz her yere bir IR alıcısı kurun. Ben gibi bu olanlardan herhangi bir şey üzerine onlar ediyoruz ucuza ve sopa beri Ancak, yüklendiğinde çok profesyonel bakmak Decora plakaları var gerçekten güzel birimlerinizi alabilirsiniz. Tek bir marka ile uğraşmaktan endişe etmeyin - tüm sistemler birbirinin yerine kullanılabilir. Sağlamanız gereken tek şey 12V, toprak ve bir sinyal pinidir.

IR alıcılarını yönlendirme

Genellikle bu üç sinyali taşımak için kullanılan bir 3,5 mm stereo (yani kulaklık) jakı vardır - bu yüzden onları depolama odanıza geri çalıştırmak için gerçekten uzun kulaklık uzatma kabloları satın alabilir, 3,5 mm konektörü kesebilir ve bir kablo ya da ucunda 3,5 mm jak ile kendi kablonuzu oluşturun.

Her şeyi birbirine bağlama

Tüm bu farklı IR alıcılarını merkezi konumunuza çalıştırdığınızda, her şeyi paralel bir veriyoluna bağlarsınız, yani tüm 12V kablolarınızı birbirine bağlar, tüm toprak kablolarınızı birbirine bağlar ve tüm sinyal kablolarınızı birbirine bağlarsınız.

Genellikle, bu hedefe ulaşmak için bu kitinki gibi bir bağlantı bloğu kullanırsınız . Tek yaptığı, IR alıcılarını bir güç kaynağına bağlamak ve sinyallerini IR vericilerine yönlendirmektir. IR vericileri (sektördeki "IR blaster" olarak adlandırılır) tüm cihazlarınıza (amplifikatörler, sinyal kaynakları, vb.) Takılır.

Bu karmaşık görünebilir, ancak çok basittir - bir bağlantı bloğuna paralel olarak bağlanmış bir düzine kadar IR alıcısı olabilir ve birden fazla bağlantı bloğunu birbirine bağlayabilirsiniz.

Sistemin nasıl çalıştığını anlama

Sinyal hattı, her bir alıcıdaki çekme dirençleri ile 12V'a kadar çekilir. Uzaktan kumandanızda bir tuşa basmaya başladığınızda, IR alıcısı bu dijital kodu alır ve sinyal hattını aşağı çeker ve dijital 1'ler ve 0'lar oluşturmak için ileri geri serbest bırakır. Birden fazla IR alıcısının paralel olarak bağlanmasına izin veren budur, ancak bilinen bazı sınırlamaları da vardır

Bir şey daha

Merkezi bir konuma sahip olmak güzel, ancak her şey aynı IR veriyolunda olduğu sürece, otobüsün herhangi bir noktasında kablolu olan her şeyi kontrol edebileceğinizi unutmayın. Örneğin, IR alıcısını sadece merkezi konumunuza kadar uzanan bir kabloya bağlamak yerine, oradaki odaya başka bir bağlantı bloğu koyabilir, DVD oynatıcıya veya TV'nize bazı IR patlayıcıları koyabilirsiniz. ve ardından sinyalleri merkezi konuma geri getirmeye devam edin. Bu, bu cihazları evin herhangi bir yerinden kontrol etmenizi sağlar. Bu, müziği çok yüksek, çok geç patlatan çocuklarınız varsa yararlı olabilir. Birden odanızdaki stereoyu odanızdan kapatabilir (veya kapatabilirsiniz!). Bir mesaj gönderir.

Bilinen Sınırlamalar

Her şey tek bir otobüste olduğundan, sistem komutun hangi odadan geldiğini "bilmez", yani aynı marka olan bir dizi Sony alıcısı varsa, o zaman uzaktan kumandanızı her kullandığınızda, hepsini etkiler.

Birden fazla aynı model alıcıyı bağımsız olarak kontrol edebilmek istiyorsanız, tüm sinyalleri bir bağlantı bloğuna bağlamak yerine, ayrı bağlantı bloklarına bağlayın.

Ses Yolu

Pekala, bir yığın alıcınız var - ve sanırım bir yığın sinyal kaynağı var. Açıkçası, stereo alıcılarınızın her birinde birden fazla giriş varsa, her bir sinyal kaynağından çıkışı girişlerden birine yönlendirirsiniz.

Bununla birlikte, çoğu ses kaynağında birden fazla çıkış yoktur. Farklı stereo alıcılarınızı çalıştırmak için her bir kaynağın çıkışını bölmek için Y kablolarını kullanabileceğinizi görebilirsiniz. Bununla birlikte, kaynak ve amplifikatörlerinizin çıkış empedansını ve giriş empedansını nasıl kullandığına bağlı olarak, bunu yaparken düşük ses kalitesi fark edebilirsiniz.

Girmek gerçekten önemli değil, ancak temel olarak, amplifikatörünüz kaynağı aşağı yüklüyorsa, aynı kaynağa kadar birden fazla amplifikatörü bağlamak daha fazla yükleyecektir. Kaynak sadece çok fazla yüklenmesini "bekliyor", bu yüzden çok fazla yüklenirse, frekans tepkiniz kaçabilir. Endişelenme! Hiçbir şeye zarar vermeyeceksin. Ama kulağa hoş gelmeyebilir.

Çoğu ses kaynağının herhangi bir seri dirence sahip olmayan MOSFET çıkış aşamaları olduğu, yani çıkış empedansları olmadığı ve düzinelerce amplifikatörü sorunsuz bir şekilde çalıştırabildiği göz önüne alındığında, bu pek olası değildir.

Eğer Ancak, do sorunları var, bir sinyal kaynağını almak ve birden müzik setleri için sürücü tasarlanmış bir ses dağıtım amplifikatörü, satın alın.

Çeşitli Düşünceler

 • Bu video ile de harika çalışıyor - TV'leri birden fazla odaya koyabilir ve Ethernet üzerinden HDMI'yı merkezi bir konuma geri çalıştırabilirsiniz
 • Bu eyleme yüksek teknolojili bilgisayar tabanlı bir medya merkezi bulamayacağınızı düşünmeyin; Üzerine takılı bir IR blaster'ım olan Windows Media Center USB tabanlı bir IR alıcısı kullanıyorum. Dört Windows Media Center uzaktan kumandası alıp evin her yerine koydum. Müziği veya filmi evin herhangi bir noktasından kontrol edebilirsiniz
 • Açıkçası, istediğiniz herhangi bir uzaktan kumandayı kullanabilirsiniz - süslü bir dokunmatik ekran işi istiyorsanız, gidin süslü bir dokunmatik ekranlı uzaktan kumanda edinin. IR sinyalleri gönderebildiği sürece, gitmeye hazırsınız.
 • Elektrik Mühendisliği alanında doktora alıyorum, burada Kablosuz Mesh Ağları ve bunun gibi yüksek teknoloji ürünleri üzerinde çalışıyorum - ama yine de kabloların her zaman kablosuzdan daha iyi olduğunu biliyorum. Basitliği nedeniyle, bu sistem asla çökmez ve asla ilgilenilmesi gerekmez. Sadece çalışıyor.


0

Ben Avustralya Tabanlı Ev Otomasyon ve Sistem Entegratörü'yim, Russound markasına ve özellikle dahili 8 Bölge Amplifikatörü (stereo), 8 IR Girişi ve 8 IR Çıkışı ile 8x8 Ses Matrisi olan MCA-C5'e göz atmanızı öneririm. , 8 Kaynak Cihazlardan Ses Girişi.

MCA-C5'in maliyeti 2000 $

Eğer bir Russound alamıyorsanız (sadece satıcı oldukları için) benimle iletişime geçin ve ben size Russound ile iletişime geçeceğim.


0

Logitech Media Server (LMS) tabanlı çok odalı bir ses sistemi kurdum. Gerçek oyunculara SqueezeBox / Squeeze Player denir.

Bu hizmet ile mp3, Spotify, web radyosu, ayar, sky.fm ve daha fazlasını çalmak mümkündür. Evdeki her oyuncu farklı müzikler çalabilir veya aynı müziği senkronize olarak çalabilir. Müzik ve oynatıcılar bir Iphone / Android uygulaması veya tarayıcı aracılığıyla kontrol edilir.

Kurulumumda 5 oyuncu var: Salon, Yatak Odası, Balkon, Tuvalet / Sauna, Salon. Bu odalardaki her oyuncu aslında bir stereo veya küçük 5v hoparlörlere bağlı bir Raspberry Pi'dir. Raspberry Pi daha sonra yerel ağa WiFi veya ethernet kablosu ile bağlanır.

Ahududu Pis'in nasıl yapılandırılacağı hakkında daha fazla bilgi: http://www.gerrelt.nl/RaspberryPi/wordpress/tutorial-instal-squeezelite-player-on-raspbian/

Logitech Media Server'ın şu Raspberry Pis ürünlerinden birine nasıl yükleneceği hakkında bilgi: http://allthingspi.webspace.virginmedia.com/lms.php

Artıları: Ucuz, DIY, kurulumu kolay, mevcut hoparlörleri kullanarak.

İNŞAAT: Hizmet ne yazık ki Logitech tarafından durduruldu, ancak yazılım açık kaynak kodlu olduğu için bu gerçek bir sorun değil.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.