Daire testere ile kesilmiş yarıkları nasıl karıştırabilirim?


5

Bu yuvaları oluşturmak için bir testere kullandım:

enter image description here

Dairesel bıçak sayesinde, burada daha kolay görülebileceği üzere ahşabın bir kısmı yerinde bırakılmıştır:

enter image description here

Sorum şu, bu yuvaları nasıl temizleyebilirim? Tabii ki dosyalamayı düşündüm ve en iyi seçenek buysa uygun bir dosya almaktan memnuniyet duyarım. Fakat orada çok fazla odun var ve bence dosyalama çok uzun sürecek.

Ayrıca keskilemeyi düşündüm. Yine, uygun bir keski yok, ama satın almak için mutluyum. Ancak, nasıl çalıştığını göremiyorum. Tabii, yuvanın kenarlarını keskiyor olabilirdim, ama o zaman ahşabı biraz nasıl keserdim? Yuvayı sığdırmak için küçük bir keski gerekir - 5mm ya da daha az.

Başka seçenekler var mı?


testere kullanarak birden fazla kesim yapın
jsotola

Yanıtlar:


12

İki tarafı da tam derinliğe kadar çekmek için her iki tarafta bir el testeresi kullanın, ardından iki testere kesiminde kalanları çıkarmak için bir keski kullanın.


1
Tam olarak ne teklif edecektim.
Michael Karas

2
Bunu kesmek için tahtayı atık kısmı yukarı bakacak şekilde düz bir şekilde yerleştirin. Keski kenarını, yuvanın bitmesini istediğiniz çizgiye, yani bir el testeresinden diğerine geçirin. Bir işaret yapmak için aşağıya basın. Çizgini kontrol et. Keskiyi, konik yuvaya doğru gelecek şekilde tekrar sıraya yerleştirin. Sonra bir tokmak, ölü çekiç veya pençe çekicinin tarafı ile keskiye dokunun. Tahıl kolayca bölünmeli ve fazladan atık ortaya çıkacaktır.
JimmyJames

4

Bir el testeresi veya yapboz işi yapar, ancak bu genellikle daha az keskin final kesimlerine neden olur. Mükemmel bir şekilde paralel kalmak çok zordur ve genellikle bu testerelerle daha fazla çatırtı alırsınız.

Sık sık basitçe bıçağı tekrar yarıya kaldırın ve iş parçasının ön kısmını, kesme yayıyla sabitlemek için yukarı doğru eğin Bıçak Parçanın alt kısmında da bir kesme işareti bulunmasına yardımcı olacaktır.

Kesme derinliğini kontrol etmek için dönüşümlü olarak tahtanın üst ve alt yüzlerini izleyerek yavaşça hareket edin. Doğru kombinasyon bulunana kadar bıçak yüksekliğini ve tahta açısını adım adım ayarlayın.

İş parçasını çite dayandırın veya yana kaymasını önlemek için bir pergel blok kullanın. Kepçe, testere atlama ve kopukluğu önlemek için iş parçasına takılıyken bıçağı tam hızda döndürün.


1
Bu yöntemi kullandım ve birçok gönye testeresinde ayarlanabilir bir duruş var, bu yüzden endişeleniyorsanız bıçağın çok derin gitmemesi.
JPhi1618

1
Her şeyi bir çentik yapmak istiyorsan, bir sürü yarık daha kes, bir çekiçle çıkar ve sonra tekniğini kullan ama ileri geri oynat. Çite karşı tut ve elleriniz bağlandığında testere ile çarpışacakları yerlerden arındırırlar.
Mazura

2

Bunu bir el testeresiyle yaparsanız, tipik bir el testeresi gibi set ile açılı değil, bıçağın dişlerini düz bir şekilde bilenmiş bir tane kullanın. Bu, yuvanın kenarlarında bile kalan daha yumuşak bir kesime yol açacaktır.

Diş setinde gördüm:

enter image description here

(Resim kaynağı: http://workshopcompanion.com/KnowHow/Tools/Sharpening/8_Sharpening_Hand_Saws/8_Sharpening_Hand_Saws.htm )

** Diş setinde ayarlanmamış testere: **

enter image description here

(Resim kaynağı: http://www.blackburntools.com/articles/saw-tooth-geometry/index.html )


DIY.SE'ye Hoşgeldiniz! Cevabınızı gösteren veya gösteren bir şey ekleyebilir misiniz?
Machavity

0

Eğer bıçağı daha önce tam derinliğe ayarlamamışsanız, bu neredeyse dikey bir kesim yapar. Kesimi iki taraftan çizginize yapın. Yuvada, cetvelin etrafına sarılmış bir dosya veya kaba zımpara kağıdı ile temizleyebileceğiniz çok küçük bir tahta noktası olmalıdır.


-1

Yuvaların kenarlarındaki yüksek noktaları çıkarmak için kullanılabilecek küçük dairesel testereler vardır. Bunlardan biri daha fazla materyali de kaldırabilir.

Ancak bunlardan birini satın almadan önce, yuvaya tam oturan bir tahta parçasının etrafına sarılmış kaba zımpara kağıdını denerdim. Ya o ya da bir törpü (tahta bir dosyanın adı).

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.