Bir vidayı duvardaki delinmiş büyük bir deliğe nasıl takabilirim?


14

Duvara bir kör pencere takıyorum. Duvar bildiğim kadarıyla alçı levhadan yapılmış.

Duvarda vida boyutundan daha büyük bir delik açtım.

Duvardaki delinmiş deliğin çapı 6 mm'dir.

Takmaya çalıştığım vidanın çapı 3mm

İşte duvardaki delinmiş deliğin görüntüsü: delinmiş delik

İşte pencere kör tutucu ile vidanın görüntüsü:son sonuç

Vidayı duvardaki büyük delinmiş deliğe sıkıca ve güvenli bir şekilde nasıl takabilirim?


Metal braket gerçekte ihtiyacınız olandan daha fazla delik yeri sunuyor mu? Eğer öyleyse, belki sadece yeni bir delik
açabilirsin

1
@unutbu, duvar yapısı zayıf olduğu için üstteki delik konumu mümkün değildir. Bu yüzden daha iyi bir seçenek vidayı yan tarafa yerleştirmektir
hunterex

1
Duvarın neyden yapıldığını söylemek için sorunuzu düzenleyebilir misiniz ?
Martin Bonner, Monica

@MartinBonner - gerçekten. Bence pek çok kişi herkesin her yerde alçıpan / alçıpan kullandığını varsayıyor ... duvarın arkasında tuğla veya blok olacak gibi görünüyor; bu durumda cevap çok daha farklı olacaktır [çift yüzeyli delik ve daha sert alt tabakadaki bir ham tapaya ulaşmak için daha uzun vida]
Tetsujin

Yanıtlar:


41

Bunun için aşağıdaki resimlerde gösterildiği gibi duvar delme ankrajlarını kullanabilirsiniz. Duvar prizi veya ham priz olarak da bilinir. Bunları herhangi bir donanım mağazasından alabilirsiniz.

İki alçıpan çapa


5
Ayrıca, genel olarak, çapaların yük oranlarını kontrol etmek önemlidir . OP durumunda, braketi görebiliriz ve bu da vida boyutunu (ve ankraj derecesini) sınırlar, bu yüzden bir sorun değildir, ancak bazı panjurlar ağır olabilir ve alçıpan içine girer ve bir saplamaya değil daha büyük çapalara ihtiyaç duyar.
J ...

Eski bir hile, dişleri veya kibritleri (yanıcı malzeme olmadan) deliğe doldurmak için bir yapıştırıcı ile koymak ve vidayı içeri sokmaktır. Ancak önerilen fişler çok daha iyi bir çözümdür.
nivs1978

2
Bunlar gerçekten sıva için tasarlanmamıştır ve vidayı taktığınızda genellikle sıva çatlar. Bulduğum bir numara, sıvada daha da büyük bir tutuş açmak ve daha sonra hafif iş ihtiyaçları için bir bağlantı ile bir çapa 'yapıştırmak' oldu.
JimmyJames

@JimmyJames Mükemmel bir nokta. Alçıpan ankrajları alçıpan için gerçekten tasarlanmıştır - her şeyi bir arada tutmak için kağıt kaplamaya ihtiyaç duyarlar. OP'nin duvarının sıva / çıta veya alçıpan olup olmadığı açık değildir, ancak her ikisi de olabilir gibi görünüyor. Alçıpan değilse, bunlar kesinlikle uygun değildir.
J ...

@J ... Evet, 'alçı levha'nın tam olarak ne olduğu konusunda net değilim. Sadece alçıpan olabilir. Sıhhi tesisat erişim kapağı vardı kelimenin tam anlamıyla sadece bir gün duvardan düştü çünkü çatlamış sıva içine vidalarla sabitlendi. Geçiş cıvataları işe yaramaz, bu yüzden alçıpan ankrajlarından daha büyük delikler açtım ve bunları eklem bileşiği ile ittim. Paneli yerine yerleştirecek kadar iyi ama bu tekniği ağırlık taşıyan herhangi bir şey için kullanmam.
JimmyJames

22

Bu yerin arkasında hiçbir yerde ahşap yoksa, düz bir duvar çapası zamanla yırtılabilir - perde rayları ağır olabilen perdeleri tutar ve rüzgarda alçı yavaşça aşındıran titreşim yaratarak titreşebilir.

İşte alçıpan çapasının bazı daha iyi tasarımları (alçıpan / levha kaya / gibralter kurulu)

https://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2017/07/2017-07-26_0010.jpg

  • En ucuz standart duvar eklentinizdir. Vida ortasından geçerken flanşla dışarı çıkması beklenir. Mümkün olduğunca kaçının.

  • Sağdan ikinci bir plastik geçiş. Bunlar oldukça iyidir çünkü yandaki iki bit katlanır ve alçı panelin içine doğru bastırır. İdeal olarak tahta kalınlıkları için boyutlandırılmalıdır.

  • Orta, birincisinin büyük yarıçaplı kaba iplik varyantını gösterir. Bunlar şaşırtıcı derecede iyi. Yarıçapın iki katı için tutma gücünün en az dört katı elde edersiniz.

  • Soldan ikincisi mafsallı cıvatadır. Bacakların geçmesi için biraz daha büyük bir deliğe ihtiyacı var, ancak duvarın içinde genişletildiğinde (resimde gösterildiği gibi, bir yay var) o zaman bir tutma alanı yığını var. Orta boy aynaları tutabilir.

  • En solda bir "mollybolt" ve bulmak daha zor eski bir tasarım. Bu, vida sıkıldığında duvarın içinde katlanan dört bacağı vardır. Kalınlık için uygun olmadıklarını unutmayın - kullandığınız duvar kaplamasının kalınlığı için bunları boyutlandırmanız gerekir. Resimdeki resim muhtemelen yarım ila 3/4 inç derinliğindedir. 1/4 inç veya 6 mm kalınlığında bir duvar kaplamasının üzerinde daha az sap bulunur.

Resimde olmayanlar, duman dedektörleri gibi birçok ucuz ürünle birlikte gelen süper ucuz tüplerdir. Tüm bunlara değmez.

Kurulduktan sonra, bu fişlerin hiçbirinin büyük bir delik bırakmadan çıkmayacağını unutmayın.


Diğer seçeneğiniz, perde rayı altındaki alanı takviye olarak bazı masif ahşap ile plakalamaktır. 10mm kalınlık minimum IMO olacaktır. Bunu geçtikleri saplamalara vidalayın ve sonra perde rayı kancalarını ihtiyacınız olan yere asabilirsiniz.


1
3 numara olağanüstü güçlü. Mümkün olduğunca onları kullanırım
Vikingsteve

1
Bir matkapla hızlı bir şekilde monte edebilmesinden dolayı orta ankrajı da (EZ Ancor) çok seviyorum. Her ne kadar "kendinden kılavuz çekme" olarak tanımlansa da, hizalama için onlara küçük bir pilot delik vermeyi tercih ediyorum ve sonra bir yüzey hazırladıktan sonra gerekli tüm ankrajları bir kerede delmeye devam ediyorum.
Zhro

1
Geçiş cıvatalarını alçı için iyi bir seçenek olarak buldum. Diğerleri sıva çatlaması ve düşmesi ile sonuçlanabilir.
JimmyJames

1
Alçıpan üzerinde standart fişler (en sağda) kullanmayı düşünmeyin. Çıkardıklarında tahtaya çıkarlar ve zarar verirler. Çok iyi tuttukları tuğlalarda kullanım içindir. Hafif beton bloklarda da çalışırlar, ancak açıkça beton bloklar için satılan ve çok daha iyi tutan özel versiyonlar (yukarıdakilerin hiçbiri) yoktur.
nigel222

3
@vikingsteve Hangi # 3? # 3 soldan mı yoksa # 3 sağdan mı?
conman

21

Bu kadar garip gelebilir, eğer orada bir saplama varsa, deliği doldurmak için kürdan kullanabilirsiniz. Kürdan vidaya ısırır ve çevredeki ahşaba sürtünme sağlar.

Bu sadece alçıpan ise, ayrıntılı olarak verilen diğer cevaplar gibi bir alçıpan çapası kullanın


7
Ahşap kibrit çubukları (ucu çıkarılmış halde) de iyi çalışır.
mpdonadio

2
İyi bahşiş. Bu plastik genişleyen tapalardan önce (50'lerde olduğu gibi), yuvarlak ahşap blokları deliklere döktüler ve içine bir ahşap vida koydular. Bunu eski binalardaki eski blok duvarlarda gördüm.
element11

1
Ben gofl tees kullanın :)
Quoc Vu

Benzer bir şey yapmak zorunda kaldım (ahşap, alçıpan değil) ve sadece ahşap bir dübel aldım, uzunluğunu kestim ve sonra ahşap tutkalı ile oraya sıkıştım, vida güzelce içeri girdi.
WELZ

20

Duvar sıva veya alçıpan (aka sheetrock) gibi görünüyor. Deliğe bir "çapa" yerleştirirsiniz ve çapaya bir vida geçirirsiniz. alçı veya alçıpan için plastik dübeller

Ancak sıvanın arkasında yeterli boyutlarda masif ahşap varsa, ahşaba diş açmak için yeterince uzun bir vida kullanın. Sizin durumunuzda, sıvanın arkasında iyi bir ahşabınız varsa, ancak vida için çok büyük bir delik açtınız, sadece bir inç veya daha fazlasını ahşaba ve vidadaki dişe sığacak kadar uzun bir çapa kullanın. Vida içeri girdiğinde ankraj genişler ve ahşaptaki deliğin kenarlarını kavrar.


10

Ahşaptaki büyük delikler için, tutkal kaplı bir dübele hafifçe vurun ve vida deliğini yeniden çevirin. Bu, deliğin bir sonraki mevcut dübel boyutuna genişletilmesini gerektirebilir. Arkalıksız alçıpandaki delikler için bir çapa kullanın. (Donanım mağazanızın çeşitli türleri olacaktır, ancak basit plastik olanlar genellikle hafif yükler için iyi çalışır.) Söz konusu delik önce bir çapa takmayı deneyin. Arkasında bir çapa kullanımını önleyen ahşap varsa, dübel kullanın ve alçıpan yüzeyine düz bir şekilde kesin. Dübel ve alçıpan arasındaki boşlukları, spackling, alçıpan çamuru veya donanım mağazanız tarafından önerilen başka bir dolgu maddesi ile doldurun.


Tutkalın kurumasını bekledikten sonra, örneğin Geceleme.
Harper - Monica

5

Dübel yerine delikte biraz ahşap tutkalı fışkırttı ve artık sığamayana kadar ağaçlık kürdan koyabilirsiniz. Birkaç saat bekleyin ve kürdanları alçıpan ile aynı hizada kesin. Orijinal vidayı kullanabilmeniz gerekir. Ben bir bitiş marangozuyum ve bunu daha önce yaptım.


Sadece kürdan söz de aşağıdaki yazı gördüm. Delikler ahşapla dolu olduğu sürece vidalar sıkıştırma üzerinde çalışır
Scottieboombox

1

Büyük deliği bir macunla kapatabilir ve kuruduktan sonra vidasını vidalayabilirsiniz. Daha iyi duvar kavraması için her zaman plastik bir çapa kullanılması önerilir.


1
Macunla yapılan bir onarımın içine batırmayı mı öneriyorsun? Macun kozmetiktir ve bir vida tutmaz, Bunu deneseniz bile hepsi delikten çıkar.
JPhi1618

@ JPhi1618'de, genel olarak kullanılan alçıpan derz bileşiği, uygun şekilde uygulandığında alçıpanın kendisi kadar serttir.
sleblanc

Bu cevabın doğru olduğunu düşünüyorum, ancak hangi macun türlerinin uygun olduğu ve herhangi bir teknik (bantlama, vb.) Gerekiyorsa çok fazla açıklamaya ihtiyacım var.
Adonalsium

1

Zaten bahsettiğim çapaları kullanmanın en iyi çözüm olduğunu düşünüyorum. Daha önce bahsedilen cevapların yanı sıra, kullanabileceğiniz birçok farklı seçenek vardır:

  1. Brakette 8 mm'lik bir delik açın ve 6 mm'lik deliğe 7 mm'lik bir vida kullanın.

  2. Brakette orijinal delikten yaklaşık bir santimetre uzakta başka bir delik delin ve bu delikten bir vida takın. Genel olarak, braketteki delik vidanın çapından 1 veya 2 mm daha büyük olmalıdır.


0

Deliğiniz bir duvar fişi veya çapa almak için çok büyükse, en iyi çözümünüz deliği dolgu maddesi (örn. Polyfilla) ile doldurmak, tamamen sertleşmeye bırakın ve ardından deliği doğru boyuta yeniden döndürmektir. Deliği mükemmel bir şekilde doldurmak için çok fazla endişelenmenize gerek yok - yine de plaka tarafından kaplanacak.

Deliğinize baktığınızda, sadece daha büyük bir çap isteyebileceğinizden şüpheleniyorum.

Alçıpan / alçıpan içindeki tüm vidaların, alçıpan için bir tür uygun duvar fişi veya ankraj kullanması gerektiğini unutmayın . Bazı vida üreticilerinin sahte iddialarının aksine, bir vidayı doğrudan alçı panele güvenli bir şekilde sabitlemek mümkün değildir. Vida dişi üzerindeki nokta yükleri daima alçı levhayı zayıflatır ve sabitleme çok uzun sürmezse kaçınılmaz olarak gevşer. Bu özellikle körlüğünüz için bir sorun olacak - düşmesini istemiyorsunuz!


0

İşte 80 yaşında bir amcamdan öğrendiğim bir teknik.

Deliğe dövülebilecek bir tahta parçası bulun.

çekiç ve dışarı yapışan kısmı kırmak.

Bitti, vidayı deliğe delme zamanı.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.