Merkezi klima kompresörü fan motorumu ve kapasitörü nasıl teşhis edebilirim?


9

Evimde 15 yaşında Bryant Central Air birimi var. Dün çalışmayı bıraktı. İşte kontrol ettiklerim.

 1. Bodrum katındaki devre kesici açılmaz.
 2. Fırın termostattan iyi çalışıyor.
 3. Üfleyici, fırın tarafından alt katta AC açıkken çalışır ve oda sıcaklığına hava üfler, ancak kompresördeki fan dönmüyor. Kompresördeki fan, bir çubukla manuel olarak döndürdüğümde serbestçe dönüyor.
 4. Dış kutudaki sigortalar kontrol edildi. Dışarıda sigorta yok, sadece kapatmak için baş aşağı çevirmeniz gereken iki metal plaka ile bir açma / kapama çekme şey.
 5. Kapasitör üstte düz değil, ama youtube'da gördüğüm üflemeli AC çift kapasitörlerin örneklerinden çok daha az yuvarlak.
 6. Kontaktöre 220v giriyorum.
 7. Kontaktörde 220v çıkış var.
 8. Termostattan 24v alıyorum.
 9. Termostatta hava açıkken kontaktör solenoidi içeri girer, hava kapalıyken dışarı çıkar.
 10. Termostatta hava açıkken dış kompresörden gelen bir vızıltı duyuyorum ama vızıltı kaynağının ne olduğunu söyleyemiyorum.
 11. AC kapalıyken solenoidi içeri itersem, kompresör çalışmaz ve fan dönmez, sadece vızıltı duyuyorum.
 12. AC açıkken kompresör dışında birkaç saniye beklersem, yaklaşık 3 saniye boyunca sönüp durur. Çalışırken AC'yi dinlemekten, bu kompresör ve fan genellikle devreye girmeden önce sönen vızıltı sesi.
 13. Tanı koyarken çalışmayan birimi birkaç dakika açık bıraktıktan sonra kompresör fan motorunun üstündeki metalin dokunmak için ÇOK sıcak olduğunu fark ettim. AC kapatıldıktan sonra soğutuldu.

Kompresördeki fan motorunun öldüğünü veya kapasitörün kötü olduğunu düşünüyorum. Hala ünitedeyken kapasitörü ve fan motorunu kontrol etmenin bir yolu var mı? Tabii ki güç kapalıyken. Herkes bunun başka bir şey olduğunu düşünüyor mu? Overpriced (üretici fan motoru için 485 $ ve çift kapasitör için 200 $) yedek parçayı üreticiden satın almalı mıyım yoksa üçüncü taraf bir üretici kullanabilir miyim? Başka herhangi bir yardım mutluluk duyacağız. Buraya bir HVAC adamı getirmeyi çok isterdim ama karşılayamıyorum. Ya AC olmadan gidiyorum ya da kendim düzeltiyorum.

DÜZENLEME: AC açıkken, kompresördeki fanı manuel olarak açtım ve fan dönmeye başladı ve AC ünitesi ateşledi.

Yanıtlar:


8

Sonunda kapasitörü çekip ohm ölçüm cihazımla test ettim. Öldü. Yerel HVAC kaynağına kolayca gidebilir, 30 dolarlık yeni bir kapasitör satın alabilir ve kendim kurabilirim. Ama aynı zamanda basıncı test etmek istediğim için fırımı kuran kişiyi aradım. Benim “iyi yaptığımı” teyit etti, bu kapasitördü. Tanısal çalışmanın çoğunu yaptığım için beni çok iyi kesti.

Sonunda, en önemli kısım, nemin% 70 olduğu 95 derecelik bir günde, mutlu bir eş mutlu bir hayattır. ;)


2
Cevabı kabul ettiğinizden emin olun, böylece gelecekte başkaları bunun çözüm olduğunu görebilir. İyi iş! (95 ve 70 kötü bir gün? DC'den olmamalısın ...)
Aaron

0

resim açıklamasını buraya girinSadece ileride başvurmak için.

Kompresör 2 sargıya, bir Run sargısına ve bir Start sargısına sahiptir, Ortak terminal, kompresör sargısının her ikisinin de bağlandığı noktadır, dolayısıyla "Ortak" atamasıdır. Örneğin, Run sargınız için 3 ohm direnç okuduğunuzu (Common to Run) ve Start sargınız için 5 ohm direnç okuduğunuzu varsayalım (Common to Start). Bu, Çalıştır ve Çalıştır terminalleri arasında 8 ohm okumalısınız anlamına gelir, çünkü Çalıştırmak için Çalıştır her iki sargının toplam direncini okur, eğer kavga etmezlerse bir sargı kendisine veya toprağa veya diğer sargıya kısa devre yapar. Bu, Ortak ve Çalışma terminallerine kompresörlere güç gönderirseniz bir kompresörün çalışırken bir şut çekip çekemeyeceğinin iyi bir göstergesidir.

resim açıklamasını buraya girin

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.