3/4 “OSB 5/8” alçıpandan daha iyi bir ses yalıtım malzemesi mi?


9

Inşaat düzgün yapıldığını varsayarsak, 3/4 "OSB (yönlendirilmiş yonga levha, bir sunta gibi ama daha iyi) 5/8" alçıpan daha iyi bir ses yalıtım malzemesi?

Bu OSB'nin 0.90 R faktörü var, ki bu gerçekten iyi. 1/2 "alçıpan elbette 0.45'te dipsiz, ama aslında 5/8 alçıpan 0.5625 R faktörü ile çok daha iyi değil.

Bunu ortak tuğla ile karşılaştırın. Brick'in R faktörü 0.80'dir, bu nedenle OSB'nin tuğla duvar ritmi bile vardır.

1 "kontrplak aslında R faktörü 1,25, sadece bir yan not var.

Ses yalıtımı çeşitli unsurlara sahiptir:

  • kütle (ağırlık, yoğunluk)
  • hava geçirmez
  • emme (örneğin köpük [iyi] - ince çelik [kötü])
  • sönümleme (örn. yeşil tutkal)
  • rezonans (örneğin köpük [iyi] - metal [kötü])

Kitle görüşülemez. Yeşil tutkalla birlikte 1/16 inçlik iki plastik koyar ve hava geçirmez hale getirirseniz, hala çok fazla bir şey yapmaz. kötü bir tasarım.

OSB bunu kitle ile öldürüyor gibi görünüyor. Sadece alçıpan ile aynı fiyat değil, aynı zamanda 5/8 alçıpanın R faktörünün neredeyse iki katı vardır. Aslında, iki yaprak 5/8 alçıpana (yeşil tutkal olmadan) benzer.

OSB'nin tek yararı bu değil. Bir menteşeye koymak veya bir şey vidalamak istersem, OSB çok daha büyük bir malzemedir çünkü bir vidayı tutabilir ve kendi ağırlığı altında parçalanamaz. Alçıpan ile mümkündür, ancak bunun için sadece maliyeti ve rezonansı (her ikisi de kötü) arttırmakla kalmaz, aynı zamanda bir ton daha fazla çalışma olan tam bir çerçeve oluşturmanız gerekir.

OSB'nin dezavantajı onu bitiriyor, ancak bazı uygulamalar için önemli değil. En iyi yol, kurulumdan önce reçine veya kum ve boya ile mühürlemektir. Eğer bitirmeniz gerekmiyorsa, görebildiğim kadarıyla OSB'nin dezavantajı yoktur.

Ayrıca, şekil vermek daha kolay ve daha az dağınıktır. Bazı talaş var ama alçıpan yüklemek için daha dağınık olan alçıpan tozu var.

Bilmediğim tek şey OSB'nin rezonansı. Ancak, tutkal ile birleştirilmiş ahşap telleri olarak, daha iyi değilse, en azından alçıpan ile karşılaştırılabilir olması gerektiğini düşünüyorum - ama bu sadece bir tahmin, bu yüzden benim sözüme güvenmeyin.

Yeşil tutkallı iki OSB katmanı bile koyabilirsiniz ve anektoidal kanıtlar bunun aynı fayda olduğunu söylüyor - 3/4 OSB'nin 5/8 alçıpanın kütlesinin iki katına sahip olması, muhtemelen çok daha büyük ses azaltımı.

Peki, 3/4 OSB aynı kurulum için 5/8 alçıpandan daha iyi ses yalıtımı için daha iyi bir bahis olabilir mi?


2
Nerede kullanmayı planlıyorsunuz? Ses yalıtımı için çok daha iyi malzemeler vardır, ancak hepsi tüm uygulamalar için uygun değildir. Bir ev veya başka bir binadan bahsediyorsanız, yangına dayanıklı özellikleri nedeniyle alçıpan kullanmanız gerekebilir.
mrog

Zaten aşağıda cevaplandı, ancak bitirme OSB ile çok daha zor görünüyor. İki kat yapmaktan bahsederken, her zaman OSB üzerinde alçıpan yapabilir ve tüm finiş avantajlarını ve yapısal avantajları elde edebilirsiniz.
UnhandledExcepSean

Dairem için büyük bir pencere tapası oluşturuyorum. Temel olarak pencere hava geçirmez malzeme ile kaplıyorum. Alçıpan ilk düşündü, çift gg ile de düşünülmüş, OSB şimdi de bir seçenek. kontrplak muhtemelen daha yüksek rezonans nedeniyle iyi değildir, ancak OSB kontrplak değildir ve tutkalla birlikte tutulan teller, hepsi ses dalgalarını parçalamak için iyidir.
diy kullanıcısı

@UnhandledExcepSean evet bunu düşündüm ve iki kat yaparsam, OSB kadar iyi olmasa da, daha pürüzsüz olan kontrplak yapabilirim, onunla iyi eşleştirilebilir. Veya sadece iki kat 5/8 alçıpan. Ancak sadece daha iyi olacak bir katman, 5/8 alçıpan veya OSB
diy kullanıcısı

2
@ user2966384 Bir tıkaç oluşturmak için bir torba içinde bulunan genişleyen köpüğü düşündünüz mü?
UnhandledExcepSean

Yanıtlar:


8

3/4 ”OSB kartı 5/8” alçıpandan daha iyidir.

Ses kontrolü STC değerlerinde (ses iletim katsayısı) ölçülür.

Çeşitli malzemeleri test eden bir web sitesi: https://www.ecopacificinsulators.com/uploads/4/7/1/6/4716609/sound_transmission_stc_rating.pdf

Alçı levha OSB tahtası kadar iyi değildir. 1/2 ”OSB kartı 5/8” alçıpan'a eşittir.

Gördüğünüz gibi, 3/4 ”OSB kartı listelenmiyor, ancak OSB kartı her 1/8” kalınlık için +1 oranında artıyor. Bu nedenle, 3/4 ”OSB kartının +6 ve 5/8” alçıpanın +4 ve yangına dayanıklı alçıpanın sadece +5 olduğunu tahmin edebilirsiniz.


4

En iyi ses yalıtımı için farklı akustik özelliklere sahip katman malzemelerini deneyin. Örneğin, iki OSB katmanı arasında bir köpük tahta sandviç edebilirsiniz. Ses, malzeme geçişlerinin (havadan OSB'ye, OSB'den köpüğe, OSB'den köpüğe ve OSB'den havaya) her birine ulaştığında, büyük bir kısmı geri yansıtılacaktır . Ek olarak, köpük sesin bir kısmını emecektir. Köpük dolu sert panellerden oluşan bazı ticari ürünler tarafından kullanılan stratejidir.


1

Bu web sitesine göre ,

Ses yalıtımı gelince (OSB) alçıpan ve buna benzer kütle benzer sonuçlar verecektir.

Bu yüzden, daha kalın OSB'nin sesi daha iyi izole etmesini beklerdim.


0

Bunu destekleyecek bilimim yok, ama kitlesinden daha fazlası var. İç yapı da büyük bir faktördür. Alçı yumuşak olduğundan, iç rezonansa ve ses enerjisini yayma yeteneğine sahip olabilirken, kontrplak veya OSB sesi davul yoluyla yayma eğiliminde olabilir.

Alçıpanı ahşabın üzerine alırdım.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.