elektrikli el aletleri için öngörülenden daha yağlı / daha uzun uzatma kablosu kullanmak doğru mu?


8

15A (125V) değerinde bir elektrikli testere satın almak istiyorum. Üretici maksimum 50 'uzatma kablosu belirtir (ayar spesifikasyonu yoktur). 15A / 125V olarak derecelendirilmiş 50 '14 ayar uzatma kablosu vardır. 100 '10 veya 12 kalibrelik kablo kullanabilir miyim? Temel sorun sadece kablodaki direnç nedeniyle ısı + güç kaybı mıdır? İyi çalıştığından emin olmak için volt ölçüm cihazımla yapabileceğim herhangi bir ölçüm var mı?

Motorlu testereyi kısa süreliğine ve soğuduğunda aşırı ısınmayı önlemek için kullanmayı planlıyorum. Çıkış ana panelimin hemen altında. Başka ipucu var mı?


İpucu: motorlu testereler bir direğe monte edilmedikçe ve ne kadar küçük olursa, hangi kordonu kullandığınız önemli değildir.
Mazura

5
Basitliği seviyorum ve bir gaz motorunun gücüne ihtiyacım yok. Gaz testereleri taze gaz, "kışlama" artı şanssızsanız daha fazlasını gerektirir.
TimCO


3
@ Mazura: Hayır, gazla başa çıkmak çok korkunç. Kirli, duman, yağ karışımı, eski, ağır ve içten yanmalı motor vb. Elektrik tek makul seçimdir.
R .. GitHub DURDURMAK BUZA YARDIMCI

Beygir gücü tek mantıklı düşüncedir, ancak her biri kendi başınadır.
Mazura

Yanıtlar:


13

Burada sorun testereyi besleyen devrede voltaj düşmesidir. Testere motorunun optimum voltaj aralığı vardır ve voltaj çok düşükse iyi çalışmaz. Gerilim, uzatma kablosunun uzunluğu üzerine düşer; kablo ne kadar uzun olursa, damla o kadar büyük olur. Bununla birlikte, daha ağır bir ölçüm kablosunun daha hafif bir ölçüm kablosundan daha az voltaj düşüşü olacaktır.

(Gerilim düşümü, uzatma kablosu olmasa bile, prizde doğru bir faktördür - panelden prize giden kablonun ölçüsü ve uzunluğu, o şube devresindeki yük, tüm hizmetinizdeki yük, ölçer ve uzunluğu servis iletkenleriniz / besleyicileriniz, komşuların servis yükü bile prizdeki voltajınızı etkileyebilir.)

Üreticiden 50 'maksimum uzatma kablosu için bir ölçü belirterek bahsetmediniz, diyelim ki 14 kalibrelik bir kablo kullanacağınızı düşünelim ve testerenin tam 15A çektiğini varsayalım (muhtemelen değil). 15 amperdeki 14 gauge kablo için voltaj düşüşü yaklaşık 3.79 volttur. 15A'da 100 'uzunluğunda 12 ayarlı bir kablo yaklaşık 4.75 volt düşecektir. Bu yüzden 12 kalibrelik 100 'kabloya tamamen güveniyorum - bir volt ihmal edilebilir.

Gerilim düşüşünü gerçekten test etmek istiyorsanız, kablonun ucundaki test size hiçbir şey söylemez çünkü voltajın yük altında ne olduğunu görmeniz gerekir. Bunu gerçekten test etmek istiyorsanız ve bunu güvenli bir şekilde yapabiliyorsanız, bir yuva ayırıcı veya güç musluğu (elbette yük için derecelendirilmiştir) takabilir ve birisi testere tam delikli kesme odunu çalıştırırken voltajı kontrol edebilirsiniz.


1
Bölücü hakkında iyi bir nokta, bir kablo satın aldığımda test edebilir. Soruma gösterge spec eksikliği eklendi.
TimCO

4
Burada "tam geçişli" iş yapmak (kütük kesmek) anlamına gelir. Sadece döndürmek nispeten az akım çekmesi ile sonuçlanır.
Isherwood

3
P3 Kill A Watt'ı öneririm . Bu ölçümleri önemsiz hale getireceğinden eminim.
MonkeyZeus

2
Ben mfg devlet orada izmaritleri kapsayacak bir arbatary 50 'düşünüyorum. Evet voltaj düşüşü uzun bir kablo ile ilgili bir sorun olabilir, testerenin çekişine bakarım ve düşüş% 5'ten az olduğu sürece kablo boyutumu motorun FLA'sına dayandırır. zincirli testere sürekli bir çekiş olmayacak veya tam olarak katıldığımdan başka bir zamanda birkaç dakikadan fazla tam yükte bir testere görmedim. + ayrıca @isherwoods tek kordonlu öneri +
Ed Beal

1
@marcelm, teşekkürler, haklısın, bu bir yazım hatasıydı, düzeltildi.
batsplatsterson

6

Evet, kritik sorun, hem iletken boyutunun hem de fiş bağlantılarının bir fonksiyonu olan direnç nedeniyle voltaj düşüşüdür. Örneğin, bir 100 '# 12 kablosu iki 50' # 12 kablosundan daha iyidir, çünkü daha az temas bağlantısı olacaktır.

Çok uzun bir çıkış devresinin sonunda olmadığınızı varsayarak, testerenizi 100 '# 12 veya # 10 kabloda kullanmaktan çekinmeyin. Nominal (120v) değerin yaklaşık% 5'inde olduğunuzdan emin olmak için fiş kontakları arasındaki voltajı kontrol edebilirsiniz. Yorumlarda belirtildiği gibi, bu araç yük altında iken yapılması gerekir.


2
Kablonun ucundaki voltajın kontrol edilmesi, yalnızca testere kullanımdayken yapılması durumunda anlamlı sonuçlar verecektir. Yüksüzken, kablonun uzunluğu boyunca ölçülebilir bir voltaj düşüşü olmayacaktır.
brhans

"Tereddüt etmem" +1. Gerilim düşüşleri yaşadığım tek zaman, birbirine bağlanmış birkaç yüz metrelik bok kordonu olduğu zamandır.
Mazura

1

Belirli bir kılavuz tel için maksimum kablo uzunluğunu belirlerken, kendiniz için kullanmanız gereken maksimum kablo uzunluğunun ne olduğuna karar verebilirsiniz:

V düşmesi = (K x P x U x A) / (M) Nerede:

 • K = ayak başına ohm dairesel mil cinsinden yaklaşık özgül direnç

 • P = faz sabiti (2 köknar 1 faz, 3 faz için 1.732)

 • L = Kablo uzunluğu (tek yönlü orada ve arkada değil)

 • A = amper cinsinden akım

 • M = dairesel değirmenlerde tel alanı

K değerleri:

 • Katı veya çok telli bakır için 11 77-121 F

 • 12 katı veya çok telli bakır 122-167 F için

 • Katı alüminyum 77-121 F için 18

 • 19 telli alüminyum 77-121 F için

 • 20 alüminyum 122-167 F için 20

Tel dairesel millere kolayca bakılabilir.

V düşüşünün% 2 veya daha az olmasını istiyorsunuz.

Bunu (V drop) / (V input) ile hesaplayın

Size 3 soruya cevap ...

 1. 10 veya 12 ayar kablosu kullanabilir miyim?

  • 10 ayar = (11 x 2 x 100 x 15) / 10400 = 3.17308 V ve 3.17308 / 120 = 0.026442 (% 2.64)

  • 12 ayar = 9 (11 x 2 x 100 x 15) / 6530 = 5.0536 V ve 5.0536 / 120 = 0.042113 (% 4.21)

Bu yüzden Hayır diyorum (% 2'den daha büyük bir düşüş ekipmanın verimliliğini ve ömrünü ciddi şekilde azaltır.)

 1. + powerloss büyük sorun mu? Yine hayır,% 2'den daha büyük bir düşüş motorlu testere motorunun ömrünü kısaltacaktır.

 2. Voltmetre ölçümleri. Evet, motorlu testerenin şimdiye kadar kullanacağı maksimum akım çekişini bulmak için kilitli motor akımını ölçebilirsiniz, ancak bu irl'in şansı azdır. Kesin bir sayı elde etmek için yükte koşan çekişi de ölçebilirsiniz, ancak bu küçük bir getiri için iyi bir iştir.

Genel olarak, güç kaynağınızı yaklaştırın (bir jeneratör?), Bir gaz testere alın veya kısaltılmış yaşam beklentisiyle yaşayın.


formül için teşekkürler. Ayrıca, spesifikasyon başına izin verildiğinden (14 ölçer olduğunu varsayalım) 50 'kablosundaki voltaj düşüşünü hesaplamalıyız ve bunun 100' ile nasıl karşılaştırıldığını görmeli miyiz? % 2 voltaj düşümü bildirimini yedeklemek için kaynağınız var mı? % 3 ve% 5'inden bahsettiğimi gördüm, ancak NEC dışında hiç kimse bu sayıları nasıl bulduğunu söylemiyor.
TimCO

Birkaç yıl önce bir ağır inşaat robotu için 1000 ayak menzili belirtmek zorunda kaldım ve bilgi arayışımda bu formülü Thomas Glover tarafından Pocket Ref'de buldum. Kitap, bilginin NEC'den geldiğini söylüyor ve NEC'i kontrol ettiğimde şimdi% 5 diyorlar, bu yüzden değişmiş olabilir ama yine de% 2'yi tercih ediyorum, bir güvenlik marjı olarak şimdi% 2-5'in tamam olduğunu söyleyebilirim. Ve emin olmak için 50ft 14 ga'yı karşılaştırmak zarar vermez. İşte grafik engineeringtoolbox.com/awg-wire-gauge-circular-mils-d_819.html
Karæthon
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.