Ev projeleri için akülü delme / vidalama makinesi mi? [kapalı]


9

Ev işlerinde çeşitli araçlar için en uygun araç hangisidir? Zaten ucuz bir akülü matkabım var ve pil sık sık ölüyor. Işık fikstürlerini, TV'leri, ürün montajını ve hatta düşen çit kazıklarını vidalamak için hangi aracın en iyi olduğunu bilmem gerekiyor.


Ne tür bir iş yapacağınıza dair daha fazla ayrıntı verebilir misiniz? Mevcut tatbikatınızda ne gibi sınırlamalar buldunuz?
auujay

2
Merhaba, ve Ev Geliştirme hoş geldiniz. Ne yazık ki, "alışveriş" soruları konu dışı burada. Bu forumdan nasıl daha iyi yararlanabileceğinizi öğrenmek için lütfen turumuza katılın.
Daniel Griscom

Orijinal yazımı düzenledim ve sorunuzu cevapladım
Bryan Hearn

1
Her ikisine de ihtiyacınız var: darbeli sürücü iyi sabitlenmiş vidaları gevşetmek, akülü matkap vidaları sürmek ve metal veya ahşapta (betonda değil) delik açmaktır. Betonda delik açmanız gerekiyorsa, bir 'çekiç' matkap almalı ve ayrıca widiam uçları kullanmalısınız.
DDS

@DDS Bu Makita dril ve darbe sürücü setinden birine sahibim . Akülü matkap "çekiç" ayarına sahiptir.
Aleks G

Yanıtlar:


10

Her iki şekilde de yanlış gidemezsin ...

Darbe sürücüsü genellikle vidaları sürmek için biraz daha iyi kabul edilir, matkap delik açmak için daha iyidir. Ama ikisi de evin genel DIY görevlerinin% 90'ı için yeterli, bu yüzden her iki şekilde de büyük bir şey olduğunu düşünmüyorum.

12V ve 18V'de darbeli sürücüler ve kablosuz matkaplarım var ve çoğu görev için en yakın olanı elde edeceğim. Kamyondan bir tane seçersem, 12V etkisi en fazla kullanımı sağlar - en küçük ve en hafif ve çoğu görev için yeterli olandan daha fazla.

Aynayı düşünün

Darbe sürücüleri 1/4 "altıgen mandren ile birlikte gelir, bu nedenle düzenli bir şaftlı matkap uçlarınız varsa, muhtemelen matkapla daha iyi durumdasınız, böylece matkap uçlarınızı değiştirmeniz gerekmez. (Matkap satın alabilirsiniz altıgen aynalar için mandren adaptörleri ve matkap mandrenleri için 1/4 "adaptörler, bu yüzden bir adaptörle maymun olmamayı tercih etsem de yine de bir anlaşma kırıcı değil.)

Matkaplar daha kontrol edilebilir

Değişken hızlı matkap üzerindeki tetik, incelikli bir sürücüden daha kolaydır.
Çoğu akülü matkap da çok kullanışlı bir kavrama ayarına sahiptir, torku ayarlayabilir ve aşırı sıkma, sıyırma vidaları, aşırı sürüş, kapak plakalarını kırma vb. )


Eğer hala çitin içindeyseniz, işte size tavsiye ederim. Yeni matkap uçları satın almayı düşünmezseniz, muhtemelen darbe sürücüsü ile giderim. Güzel ve kompakttırlar, altıgen mandren, bit değişikliklerini hızlı ve kolay hale getirir ve genellikle kullanımı kolaydır.

Küçük delikler ve kürek uçları için, etki delme için mükemmel derecede iyidir. Darbe sürücüleri uzun vidaları matkaptan daha iyi çalıştırır. TV'leri asıyorsanız, çarpma sürücüsü 1/4 "gecikmeleri çok kolay bir şekilde saplamalara sürecektir. Darbe sürücüsü ile çivi kullandığınız birçok görev için kendinizi vida kullanarak bulabilirsiniz.


6
Genel olarak katılıyorum, ancak iğrenç gürültüleri nedeniyle darbe sürücülerinden kaçınıyorum. Muhtemelen kulak koruması giymek istiyorsunuz ve ailenizi ve komşularınızı rahatsız edeceksiniz. Ayrıca, modern torx ve kare tahrik vidaları ile gerekli değildir.
Isherwood

5
Diğer yöne giderdim. Matkap, asılı parçalara (özellikle ankraj gerektiğinde sondaj delikleri) ve ürün montajına daha uygundur. Ayrıca bir altıgen adaptörü normal bir matkaba takabilirsiniz. Matkap hafif taşlama, parlatma, vb. İçin daha iyi bir bahistir. Bununla birlikte, darbeler masif ahşaptaki büyük vidaları sürmek için harika.
Matthew Gauthier

3
Darbe sürücülerinin serbest bırakılmasından önce sadece birkaç yıl boyunca akülü matkaplara sahibim. Çeşitli boyutlarda ve kafa konfigürasyonlarında hem delme delikleri hem de vidalar için iyi hizmet etti. Sadece bir tane satın alacaksanız, matkapla devam edin - daha sonra bir sürücü ekleyebilirsiniz.
FreeMan

1
@İsherwood, yeni başlayanlar için darbe sürücüsüne gerek yok. Yüksek seslidirler ve sadece özellikle yüksek torka ihtiyacınız varsa kullanışlıdırlar.
jpa

Darbe sürücümü zamanın yaklaşık% 80'ini kullanıyorum, ancak bununla birlikte, sadece bir tane seçmek zorunda kalırsam, akülü matkap eller aşağı kazanacaktı. Darbe sürücüsü zayıf bir matkap yapar ve büyük gecikmeleri veya cıvataları sürmenin yanı sıra, iyi bir iki hızlı matkap hemen hemen herhangi bir vidayı sürebilir.
Gary Bak

17

Her ikisine de sahibim (her ikisi de Makita LXT araçları). Görsel benzerliğe rağmen çok farklı cihazlardır, ancak her ikisinde de birbirinin yerine kullanılabilir. Ayrıca bir sütun matkap ve bir ana SDS matkap var.

Ancak, sadece bir tane varsa, genel DIY için, akülü bir matkap alın (ve iyi bir marka alın), çünkü bir sürücü olarak bir darbeli sürücü bir matkaptan çok daha iyidir.

Akülü Matkaplar

Bir matkap mükemmel bir şekilde delebilir - hassasiyet veya güç için bir sütun matkap kadar değil (örneğin çelik deliyorsanız) ve beton / mühendislik tuğlaları için bir SDS kadar iyi değil, çoğu durumda oldukça iyi. Çelikteki daha küçük delikler için iyi bir akülü matkap hala iyi olmalıdır ve matkabınıza, delik boyutuna ve tuğlalarınızın sertliğine bağlı olarak tuğla / betonda iyi olabilir.

Ayrıca çoğu senaryoda vidaları iyi çalıştırabilir, ancak daha uzun vidalarla, örneğin döşeme ile mücadele eder. Soketlerle kullanılabilirler, ancak örneğin araba mekaniği için ne kadar iyi olacağını gerçekten söylemek için bu tür bir işten yeterince şey yapmıyorum.

Hız tetik basıncı ile ayarlanabildiğinden, düz pakete cıvataları monte etmek için mükemmeldir.

Darbe sürücüleri

Bir darbe sürücüsü , sürüş vidalarında mükemmeldir ve uzun vidaları bir matkaptan çok daha hızlı ve çok daha hızlı sürer. Bir çatı katına biniyorsanız veya zemin kaplaması yaparsanız veya çok sayıda vida içeren başka bir görev alırsanız bir tane alın.

Alçıpanda bir delik kolaylıkla delecek ve daha küçük uçlarla (daha pahalı altıgen matkap uçlarına ihtiyacınız olacak) ahşapta geçebilir, örn. Pilot delikler. Ancak vidaları çalıştırmak için bir matkap kullanmaya kıyasla bir matkap kadar iyi bir yere sahip değildir. Tuğla veya çelik için kullanmayın.

Ayrıca düz paket mobilyaları (bazı tiplerde) monte etmek için iyi değildirler - cıvataları aşırı sıkma eğilimindedirler ve mobilyaların ön yüzeyinden bir vida veya cıvata yerleştirilmesine neden olabilecek vidaları aşırı tahrik edebilirler (flatpack genellikle çok fazla vidalama için çok az boşluk) veya mobilya yüzeyini çatlamak (plastik veya kaplama kaplaması varsa).

Sonuç

Satın alma önerim:

  1. İyi bir akülü matkap

  2. SDS matkap - tuğla için ihtiyacınız varsa . İngiltere'de yaşıyorum, bu yüzden evler tuğla, ama yine de, birçok ev tuğla çekiç ayarında bir akülü matkap ile işlenebilir. Ne yazık ki, benimki çok zor.

  3. Darbe sürücüsü - olması güzel, ancak daha az kullanışlı; yüzlerce vidayı ilk kez kullanmanız gerektiğinde bir tane alın.

  4. Sütunlu matkap - ahşap işleri ve metal işleri için harika, ancak 'ev işleri' için bir DIY aracı değil.

Ödeyebileceğinizden iyi bir marka aldığınızdan emin olun - kişisel olarak, Makita'ya gittim, hangi arkadaşları ve yükleniciyi kullandığımı temel alarak gittim, ancak ucuz bir markaya sahip olmak, iyi bir marka gerçekten bir fark yaratıyor.

Tüm akülü aletlerinizi aynı setten satın alın, böylece pilleri paylaşırlar. Şimdi ~ 8 Makita LXT aracım var (el hoover dahil - evi temiz tutmak için harika!). Tüm araçlarınızın pilleri paylaşmasını sağlamak için çok para ve güç tasarrufu yapacaksınız.


7
ABD kullanıcılarının bir Matkap Presi olarak bir "Sütunlu Matkap" tanıyacağına inanıyorum.
JPhi1618

1
Ben de bir Makita çifti (bir etki, bir tornavida) sahibim ve en ağır görevler hariç herkes için mükemmel ve çok faydalılar. Pil paylaşımı için aynı modeli almayı kabul ediyorum. Eski 9.6V formatı için eksiksiz bir araç setim var
Tim Nevins

2

Eğer birini seçmek zorunda kaldıysanız eller aşağı, matkap. Darbe sürücüsünün kullanımı vardır, ancak normal çalışma için gereksiz ve rahatsız edici olan yüksek ve aksaktır.

Küçük projeler için bir etki sürücüsüne ihtiyaç duymanız nadirdir . 10 yıl içinde benimkini iki kez kullandım ve birçok DIY projesi yaptım. Gerçekten muhtemelen daha fazla kullanmış olabilirdim ama sanırım benim set ile gelmesine rağmen darbe sürücüsünü kullanma oluğuna hiç girmediğim için bunun yerine kullanışlı mengene kulplarımı veya başka bir aleti kullandım.

Başka bir kişi, tuğla veya beton için darbe sürücüsüne ihtiyacınız olabileceğini söyledi, ancak küçük projelerden bahsettiğinizden , bir matkabın hile yapmayacağı herhangi bir şeyden bahsettiğinizden şüpheliyim.

Genel olarak benim seçimim Matkap, birini seçmek zorunda kalırsanız. Bununla birlikte, küçük proje için her ikisiyle birlikte gelen başlangıç ​​kitlerinden birini de alabilirsiniz. Sadece benim 2c.


1

Tuğla ve beton duvar üniteleri (CMU'lar veya genellikle - ancak yanlış - cüruf blokları olarak adlandırılır) gibi daha sert malzemelerin delinmesi için bir darbe sürücüsünün kullanılması önerilir. Ancak ahşap, alçı ve alçıpan gibi yumuşak malzemeler için bir darbeli matkap aşırıya kaçma olarak kabul edilir; basit bir matkap yeterli olacaktır. Genel olarak 18 voltluk çekiç / matkap / sürücü gibi tüm üsleri kapsayan bir araç kullanmanızı öneririm. Bir araç size üç seçenek sunar. Ve herhangi bir tüketici ürününde olduğu gibi, daha kaliteli bir ürün için biraz daha fazla ödeme yaparsanız, ucuza gitmek ve üç kez değiştirmek zorunda kalmadan genellikle uzun vadede buna değer olacaktır.


1

Evin ne?

Tüm alçıpandan yapılmış duvarlarınız varsa, çekiçli bir akülü matkap ihtiyacınız olan tek şey olabilir. Tuğla duvarlarınız varsa çekiç eylemine ihtiyacınız var. Sert tuğla, taş veya beton ise, SDS + uçları olan bir elektro-pnömatik matkap gerekir! (Ya da sıradan bir çekiç hareketi ile çok keskin TCT bitleri ve hızla körelir).

Eski evimde ilkel çekiç eylemli bir akülü matkap vardı ve plastik duvar tıkaçları (çapalar) için yumuşak tuğla duvarlara delikler de dahil olmak üzere istediğim her şeyi yaptım. Hareket ettiğimde, sert tuğla ve taş duvarlara bir şeyler yapıştırmaya çalışmak için bir çikolata demlik kadar kullanılıyordu. Dışarı çıktım ve hayatı yeniden kolaylaştıran elektrikle çalışan bir elektro-pnömatik matkap (Bosch'un en ucuz ve en az güçlü) aldım.

Eski matkap bir tornavida olarak yumuşak ahşap veya plastik tapalara hala yeterlidir. Bir etki sürücüsü için ne kullanacağımdan emin değilim. Garaj mekaniği için olduklarını ve paslanmış çelik vidaları ve somunları kesmeden önce çıkarmaya çalıştıklarını düşündüm?


SDS matkapları tipik olarak pnömatik değildir. Sonuna bir çekiç vurmasıyla biraz vuruyorlar. Bu çekiç genellikle bir elektrik motoru tarafından tahrik edilir. "Pnömatik", "basınç altında gazla çalıştırılan" anlamına gelir.
Martin Bonner, Monica

Elektro-pnömatik: ucu düşürmek için gaz basıncı üretmek için elektrik motorunu kullanır. AFAIK tüm SDS + matkaplarının çalışma şekli budur. Kaçırdığım forst oluşumunu düzenleyecek.
nigel222

Büyüleyici! Farkında değildim. Teşekkür ederim.
Martin Bonner Monica

0

Muhtemelen her birine iyi bir örnek istiyorsunuz:

Matkaplar delikleri kesmek, parlatmak, vb.İçin iyidir, çünkü pürüzsüz hareketleri tamamen tahmin edilebilir ... en azından malzemede sert bir noktaya (ahşapta düğüm vb.) Vuruncaya veya kırılmak üzeresiniz diğer taraf. Bir vidanın kolayca girip durduğunu biliyorsanız, tork limiti de yararlı olabilir.

Darbelere karşı sıfır tork süresi, ucun vida kafasına geri oturmasına izin verdiğinden, darbeler (ahşap vidalar gibi) tamamen sert olan vidaları sürmek için iyidir. Bu, bir şeylerin yanlış olduğunu kaydetmeden önce "dışarı çıkma" ve kafayı soyma olasılığını azaltır.
Etkilerin kendileri aynı zamanda, düzgün hareket eden bir matkabın basitçe "yalın" olacağı ve hiçbir yere varamayacağı korozyonu ortadan kaldırmak için de yararlı olabilir.

Her iki durumda da, yine de dikkat etmeniz gerekir. Hem matkaplar hem de etkiler aceleyle sizden uzaklaşabilir ve elinizdeki "hisleri" her zaman doğru değildir. (Vida yüzeyini bir ahşap yüzeyin altına bir inç (2 cm) gömdüm ve farklı hissetmedim.) Bu yüzden hala izlemek ve doğru zamanda durmak zorundasınız. "Kısma" yeteneği de iyidir - maks.


Siz istemediğiniz bir nokta daha var, ancak bence bahsetmek önemlidir: Her iki türden kablosuz araçların genellikle frenleri vardır, ancak kablolu araçların genellikle yoktur.

Bunun nedeni, akülü aletlerin DC pillerle çalışması ve bu nedenle genellikle sabit mıknatıslı DC motorlara sahip olmasıdır. Bu tip motor da otomatik olarak bir jeneratördür ve terminalleri boyunca (akü bağlantısı kesilmiş) fren olarak kısa devre yapılabilir. Bazı kontrol şemaları bunu yine de otomatik olarak yapar, ancak bir üreticinin eklenmesi zor değildir ve çok daha fazla kontrol edilebilirlik sağlar. Tetiği bıraktığınızda, şimdi durur !

Kablolu aletler AC üzerinde çalışır ve bu nedenle genellikle "üniversal" veya indüksiyon tipi olan AC motorlara sahiptir. Bunların hiçbiri otomatik olarak jeneratör değildir, ancak her ikisi de bunu yapmak için yapılabilir. Ne yazık ki, bu sefer aslında biraz zaman alıyor - bazı ciddi, kasıtlı mühendislik - ve bu yüzden el aleti pazarının çoğu için yapılmadı. Yani bunun yerine duracaklar.

Aleti doğru zamanda geri çekmekte, birikirken işten hızlı bir şekilde ayrılmak veya hala "bu yük" ile nasıl biriktirileceğini tahmin etmekte iyiyseniz, o zaman kablolu bir araç kesin bir zamanda çalışmayı durdurmak için yapılabilir. Aksi takdirde, çoğu zaman bir AC adaptörüyle kullansanız bile kablosuz kullanın.


0

Evin / bahçenin etrafında: -

Darbeli matkap harika - bir akü cihazı yerine şebekeye takılan bir matkap alın; Bazı duvar parçaları satın aldığınızdan emin olun.

Düzinelerce vidayı vidalamanız gerekmediği sürece mütevazı bir elektrikli tornavida (pille çalışır) yeterlidir.

Bir dizi el tornavidası şarttır.

Asla bir "darbe sürücüsü" kullanmadım - eğer bir etki bırakmanız gerekiyorsa, her zaman bir çekiçle inatçı vidayı vurabilirsiniz!


Bir darbe sürücüsü vidayı döndürür . Bir çekiçle bir vidaya vurmak yapmaz.
Martin Bonner, Monica

Bir çekiçle büyük bir vidayı vurmak genellikle bir tornavida kullanımına izin verecek kadar gevşetmek için yeterlidir.
Jeremy Boden

1
Her zaman altıgen üzerinde bir anahtar bulunan bir altıgen bit sürücü kullanmanın vidayı çıkarmak veya kesmek için yeterli tork geliştirdiğini bulduk ... bir dahaki sefere ikinci sonuçtan kaçınmaya yardımcı olması durumunda önce bir çekiçle atmayı deneyecek .
nigel222

Yolunuz daha iyi geliyor!
Jeremy Boden
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.