Bir tornavida için doğru uç nasıl seçilir


7

Sürekli olarak küçük elektronik cihazlar için ve evin çevresinde bir tornavida kullanıyorum, ancak çoklu bitlerin işe yaradığını düşünüyorum. Elbette, daha büyük veya küçük bir şey bir şeyi vidalarken veya sökerken farklı baskılar gerektirir, ancak belirli bir vida için doğru ucu bulurken herhangi biriniz belirli bir yöntemi kullanın. Küçük elektroniklerin kullanımına büyük ilgi duyuyor, çünkü kafayı soymak, olabilecek en kötü şey gibi görünüyor.

Doğru terminoloji kullanıp kullanmadığımdan emin değilim.

Yanıtlar:


7

Michael bu yanıtta çok iyi şeyler söyledi. Oku onu. Zeyilname olarak ....

Çoğu durumda, gevşek hissediyorsa, daha büyük bir sürücü kullanın. Bir tornavida, vidayı içine sokmaya zorlamadan sürdüğünüz vidanın girintisine sıkıca oturmalıdır. Olmazsa, yanlış olanı kullanıyorsunuz demektir. Eşleşen bir şekle sahip olmalıdır. Sadece yaklaşık olarak doğru şekle sahip bir şey kullanmayın ve sıkıştırarak içeri sokun. Bu nedenle, bir Allen kafa ucunu bir Torx vidasına sıkıştırmayın. Bu ne tür bir vida olduğunu bilmeniz gerektiği anlamına gelir. Vida türünü tanımıyorsanız / tanımıyorsanız, çevirmeyi denemeyin.

Kombinasyon başı olan bazı vidalar var. Örneğin, bazılarında Phillips sürücüsünü alacak, ancak aynı zamanda bir Robertson sürücüsü için kare bir girintiye sahip olan iki tane oluklu bir başlık vardır. Bu durumda, bir kare (Robertson) sürücü kullanın. Daha uygun olacak ve kayma ve kam çıkma olasılığı çok düşük. Daha da iyisi, en yüksek torku elde etmek için girintiyi tamamen dolduran bir şekle sahip, bu vida stiline uyacak şekilde tasarlanmış bir sürücüyü kullanmaktır.

Düz başlı bir vida için, tekrar yuvaya tam oturan en büyük sürücüyü kullanın. Bu, en yüksek kaldıraç miktarını sunacak ve böylece en büyük tornalama gücü için vidayı en büyük torkla çalıştıracaktır. Büyük yarıklara sahip büyük vidalar sürmek ve sökmek için büyük miktarda güç gerektirebileceğinden, bu sağduyulu gibi görünmektedir.


1
Ayrıca yıpranmış uç veya tornavida kullanmayın. Kullanımdan
yıpranıyorlar

5

Bir vidayı soymak gerçekten çok kötü bir şey. Soyulmuş vidalar sorununu ilk etapta soymayarak önlemek için en iyisidir, ancak bir başa çıkmanız gerektiğinde soyulmuş ya da paslanmış bir vida ile uğraşmaya da hazırlıklı olmalısınız.

İlk adımınız vidanın başına bakmak ve kendinize iyi geldiğini düşündüğünüz birkaç vidayı bulmak olmalıdır . Bir tanesini getirme ve çalışmaya zorlamaya çalış. Bir kaç tane getir ve en iyisini bulmak için elinden gelenin en iyisini yap.

Acele etmeyin. Bir makine vidasını açılan bir deliğe sürerken, hizalayın ve sürmeye başlayın, nazikçe ve vidanın çok fazla çaba sarf etmeyeceği varsayımıyla çalışmaya başlayın. Yine, çalışmak için "zorla" yapmayın. Çaba gerekiyorsa, vidayı çapraz şekilde sıkıştırdığınızı varsayalım ve geri çekin. Birkaç denemeden sonra, vidayı çarpmadığınızı belirlediyseniz, neden bu kadar çok güç gerekli olduğunu anlamaya çalışın. Açılan delik yeterince büyükse, basınçlı hava ile püskürtmeyi denemek isteyebilirsiniz. Bir damla kayganlaştırıcı, küçük bir WD40 spreyi koyup birkaç dakika bekletmeye çalışmayı ya da yakalanmayı önleyici (yaralamayı önleyen kayganlaştırıcı bileşikler) kullanmayı deneyebilirsiniz.

Tahtaya sürülen daha büyük (1,5 "-3,5") vidaları sıyırıyorsanız, vidanın kuvvete dayanabileceğini düşünüyorsanız, bir darbe sürücüsü kullanabilirsiniz. (18V dik açılı darbeli sürücüler, standart bir darbeli sürücünün koyacağı 1300-1400 inç kuvvetini alamayan vidalar için yaklaşık 500 inç lbs kuvvet kullanırlar.) Eğer sürüş biti serbest bırakmak üzere. ve vidayı çiğneyin, vidayı bir inç dışarı çıkarın ve tekrar deneyin. İlk geçiş bir çeşit "getto" pilot deliği görevi görür. Hepsi başarısız olursa uygun bir pilot delik açın. Pilot deliği delme ve ardından vidayla takip etme sürecinde onları sabit tutmak için her iki ahşabı birlikte tutmanız gerekebilir. İş parçalarını sabitlemek için olası seçenekler arasında C-kelepçeleri, geçici vidalar, geçici çiviler, mengeneler,

Bir vidayı çıkarırsanız, çıkarın ve değiştirin. (İnşallah yenisini bulmak zor değildir.) Çıkarma seçenekleri arasında (1) dremel aleti ile bir yarık oyuk açma ve vidayı çıkarmak için yarıklı bir tornavida kullanma, (2) Eazy-Outs / Alden'in "GrabIt!" Uygulamasını kullanarak / diğer vidalı çıkarma kitleri ve (3) delikte hala bir vidanın olup olmadığına bakılmaksızın, kafanın vidadan kesilmesi / taşlanması ve daha sonra deliğin açılması ve tekrar açılması. Matkap ucunu çiğneyin.


2

Halen, küçük elektronik ve ev eşyalarında kullanılan en yaygın kullanılan vida tipi Phillips kafası gibi görünmektedir (mucit Henry F. Phillips). Bunlar çeşitli boyutlarda gelir. En yaygın boyut bir # 2 kafa, ancak birçok öğe daha küçük # 1 ve hatta # 0 boyutunu kullanır. Özel setlerde çok küçük vidalar için daha küçük boyutlar mevcuttur, ancak bunlar genellikle tüketicinin erişebileceği alanlarda değil, elektronik ekipmanın iç kısımlarında bulunur (dikkate değer bir istisna, küçük elektronik cihazların pil bölmesidir). Daha büyük 3 ve 4 numaralı başlıklar bile var, ancak bunlar genellikle sadece en büyük vidalarda ve ev eşyalarında çok daha az kullanılıyor.

Odun talaşlarının belirttiği gibi, daima kafaya uyan en büyük bıçağı kullanmanız gerekir. Çok küçük veya çok büyük bir sürücü kullanmak sürüş girintisini çiğneyebilir. Standart sürücü boyutlarından her birinin birinin mevcut olması ve hangisinin girintiye tam olarak oturduğunu tam olarak test etmek iyi bir fikirdir.

Oluklu vida başları ile ilgili olarak, bıçak ucunun mil üzerinde daha fazla yükseldiği düz uçlu tornavidalar vardır. Yine, mevcut en sıkı fitting kullanılmalıdır, ancak bu tip blade üzerindeki parlama, slot yeterince derinse, daha sıkı bir fitil verir.


2

Phillips vidalarına benzeyen ancak aynı olmayan birçok vida başı tipi vardır - Reed & Prince, JIS, Pozidrive, vb. JIS vida başlığının elektronik cihazlarda bulunması muhtemeldir.

Vida Sürücüleri Listesi

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.