Topraklanmamış bir GFCI çıkışı, sıhhi tesisat topraklı GFCI olmayan bir prizden daha mı güvenli?


10

Amerika Birleşik Devletleri'ndeyim. Sadece emekleme alanına girer gibi yeraltı su ana topraklanmış olan üç uçlu çıkışları var. Tüm topraklama kabloları su ana hattındaki aynı kelepçeye evsel olarak çalışır. Bu, topraktan toprağa potansiyel farklılıkları ortadan kaldırıyor, ancak belki de topraktan nötr farklılıkları değil, çünkü panelin su ana şebekesine sadece kir yoluyla bağlı olduğuna inanıyorum.

Benim anlayışım (yanlışsam beni düzeltin), GFCI çıkışlarındaki toprak terminalinin, kapak plakası "EKİPMAN TOPRAK YOK" olarak işaretlendiği sürece güvenli bir şekilde bağlantısız bırakılabileceğidir. Bu, tarif ettiğim mevcut tesisat zemin durumundan daha mı güvenli?

Her iki seçeneğin de ideal olmadığını anlıyorum, ancak 14-2 NM'nin tamamını modern 14-2 / ​​WG ile değiştirmek şu anda bir seçenek değil.


Panel nasıl topraklanır? Toprakta toprak çubukları olduğu varsayılarak, su ana hattına ne kadar yakınlar ve toprağınız nasıl?
Jay Bazuzi

Panel modern ve iki ayrı topraklama çubuğuna sahiptir. Onlar su ana yaklaşık 20 metre. Toprak killi.
ArgentoSapiens

1
Benim oyum, temeli olmayan GFCI için olurdu. GFCI nihayetinde bir toprak arızası olduğunda devreye girer ve öldürülmenizi önlemelidir. GFCI ve su borusuna bağlı prizler olmadan, toprak arızası sizi öldürmeyebilir, ancak bir su birikintisinde dururken boruyu tutan tesisatçıyı öldürebilir.
Tester101

1
Topraklaması olmayan GFCI, topraklama tamamen kod uyumlu olsa bile topraklı GFCI olmayanlardan çok daha güvenlidir. GFCI, insanları elektrik çarpmasına karşı korumak içindir. Prizin sıcak ve nötr tarafları arasında bir voltaj dengesizliği varsa, yani elektriğin başka bir yoldan (örneğin kalbiniz) aktığı anlamına gelir, GFCI açılır. Topraklama kablosu biraz farklı bir amaca hizmet eder ve elektrik çarpmasına karşı bir garanti değildir. Benzer şekilde, GFCI, topraklanmış olmadığı sürece, takılı ekipman için herhangi bir topraklama sağlamaz.
Craig

NEC 2014'ten itibaren, devrenin sunulduğu panele geri dönerek, sadece bir topraklama telinin güçlendirilmesi yasaldır. Yani şehre git. İki devre (aynı panelden) bir toprak paylaşabilir. Sıhhi tesisat toprak noktanız iyi geliyor, ancak önce ana panelin toprak veriyoluna gitmeli ve orada nötr olarak bağlanmalıdır (sadece). Toprak ve nötr bara, alt panellerde değil, yalnızca ana panelde birleştirilebilir. Devre topraklamaları boruya değil ana panele gitmelidir.
Harper - Monica'yı

Yanıtlar:


5

Bu bir yarışma bile değil. Oradan aracılığıyla: olmayan bir GFCI çıkış mutlu bir hatalı veya yanlış kullanılan cihaz (batık tost düşünün) içine, sıcak aracılığıyla 1A gönderecek sana (başka zemine yapacak herhangi zemin, o aynı cihazının zemin olmak zorunda değildir ), hiçbir şeyin yanlış olduğunu fark etmeden. Bu arada sen birkaç kez öldün. Topraklanmamış GFCI korumalı çıkış OTOH, mevcut dengesizlik 30mA'ya ulaştığında açılır. GFCI'dan ayrılan tüm akım sonunda geri dönerse, kalbinizden geçecek hiçbir şey kalmaz.

Evet, GFCI gerektiğinde açılmayabilir (bu yüzden düzenli olarak test edin), ancak karşı itiraz, prizde bir topraklamanın, bir cihazdaki gevşek bir kablo, şasi. Bu nedenle yerel elektrik kodum, hasara neden olan tek bir arıza fikrinden hoşlanmıyor, bu nedenle tüm prizler hem GFCI korumalı hem de topraklanmış olmalıdır. Nedense tam anlamıyorum, aydınlatma armatürleri, ocaklar / fırınlar gibi bundan muaftır.


Güçlendirme topraklama kablosunu terk etmeyi önerdiğiniz anlaşılıyor. Bu doğru mu? Hiç bir değeri yok mu?
ArgentoSapiens

Anladığımdan emin değilim ... Sorunun özetine sadık kalıyorum: iki kötülükten daha azını seçin.
Bernd Jendrissek

Cevabınızın doğruluğunu takdir ediyorum. Ve bir başkasının yaptığı sarsıntılı güçlendirmeyi bırakma fikrini seviyorum.
ArgentoSapiens

3

Zemin ve nötr olmalıdır ana panelde birbirlerine bağlanması.

Bir GFCI, sıcak ve nötr arasında bir akım dengesizliği tespit ettiğinde alarm verir. Bu, mevcut dengesizliğin vücudunuzdan kısa bir süre geçebileceği anlamına gelir. Sana zarar vermesi muhtemel değil ama işte burada.

Topraklanmış bir priz, sıcak toprağa temas ederse ilgili kesiciyi tetiklemelidir. Eğer ekipmana dokunmasaydınız vücudunuzdan hiç akım geçmeyecekti.

Her şey amaçlandığı gibi çalışıyorsa. Yaralanma şansınızı artırabilecek arıza modları vardır. Örneğin, topraklama kablosu bir yere kopmuşsa, çok geç olana kadar bilemeyebilirsiniz. Aynı şekilde GFCI koruması başarısız olursa, siz de bilmiyor olabilirsiniz.


Anlaşıldı, ancak bu durumda topraklama kablosu panelin yanına gitmiyor.
ArgentoSapiens

Bu durumda, güvenlik nedenlerinden dolayı sahip olduğunuz düşünülemez ve cevabınız GFCI kullanmaktır.
Philip Ngai

Panelden aynı kelepçeye bir topraklama kablosu geçirmek daha iyi olabilir. Günümüzde kelepçe, su borusunun binaya giren ilk 5 feet içinde olmalıdır. Panel ayrıca bağımsız bir topraklama elektrodu ile topraklanmalıdır.
Jeremy W. Sherman

1
@ JeremyW.Sherman Doğru. Ama şimdi su borusunu bir topraklama elektrodu yapıyorsunuz (250.52 (a) (1) şimdi geçerli) ve panelden boruya ilettiğiniz tel bir Topraklama Elektrot İletkeni olacaktır. Dediğiniz gibi, sadece # 8 bakır olması gerekebilir, ancak borudan panele # 14 kullanamazsınız. Yapmaya çalıştığım tek nokta, telin buna göre boyutlandırılması gerektiğidir.
Tester101

1
@ Tester101 Gördüğüm # 14'ün ilk sözü senin. Topraklama iletkeninin uygun şekilde boyutlandırılması gerektiğini kabul ettim. Bir su borusu kullanıldığında, ilave bir elektrot bulundurma gereksinimi de geçerlidir (250.53 (D) (2)). Ancak sadece su borusuna topraklama büyük bir gelişme olacaktır.
Jeremy W. Sherman

2

Boru yer altı galvanizli çelik mi plastik mi? Çıkışların monte edileceği metalik bir kutuya metalik bir boru olduğu varsayılarak, kutudan GFIC üzerindeki toprak terminaline yeşil bir topraklama teli çalıştırabilirsiniz. Daha sonra uygun bir konektör ile panel toprakından su borusuna # 4 Bakır bağlama iletkenini çalıştıracağımdan emin olabilirim.

Ne olursa olsun, her zaman açık havada GFIC çıkışlarını kullanın. Toprak bağlı olmadan çalışırlar, ancak kutuları ve çıkışları yapıştırma / topraklama ekstra çalışması çabaya değer.


Boru bakırdır ve güçlendirme topraklama kabloları kutulara ve prizler üzerindeki topraklama terminaline kadar uzanır.
ArgentoSapiens
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.