Klima montajı bir DIY projesi mi?


8

Yepyeni bir 6.2kw Split Sistem İnvertör Klima üzerinde bir pazarlık yaptık.

Kurulum için aldığımız teklifler neredeyse birim maliyet kadar.

Bu kendimi denemek için yeterince cesur olmam gereken bir şey mi? Arka arkaya kurulum.

Yanıtlar:


11

Araçlara ve bilgiye sahip değilseniz, profesyonellerin bunu kullanmasına izin verin. Bunun gerçekten bir DIY projesi olduğunu düşünmüyorum, kurulum maliyetinin çok yüksek olmasının bir nedeni var.


4

Tavsiyem: HVAC'li biriyle arkadaş olun.

Hemen hemen bir Cumartesi günü ucuza nakit iş yapacağını bildiğim herhangi bir tinbender :)


3

Bölünmüş bir sistem büyük bir proje değildir. bakır için küçük delikler açmanız, iç üniteleri duvara monte etmeniz ve dış üniteyi monte etmek için bir plaka dökmeniz gerekir. Daha sonra üniteye elektrik vermeniz gerekir (kablolama ve elektrik kodundan memnunsanız DIY veya o parçayı kiralayın).

Yine de, kurulduktan sonra sistemi şarj etmek için bir profesyonel kiralamak isteyebilirsiniz.


2
Soğutucu akışkan yalnızca lisanslı kişiler tarafından kullanılabildiğinden, sistemi şarj etmek için bir profesyonel kiralamanız gerekecektir.
Shimon Rura

1

Bir klima takmanız gereken iki araç (diğerlerinin yanı sıra) vardır: bir boru bükücü ve bir vakum pompası.

Duvardan duvara kurulum için bile boru bükücü gerekebilir (çıkış / giriş konumlarınıza bağlıdır).

Vakum pompası sistemden su buharı izlerini gidermek ve sızıntıları test etmek için gereklidir. Vakumu en az 15 dakika tutmalısınız. Sistemde su kalırsa ve soğutucu akışkanla karışırsa, donanımınız bir sezonda mahvolur. Bu özellikle inverter sistemleri için önemlidir.

Bu araçlara sahipseniz veya bunları kiralayabiliyorsanız ve kullanabiliyorsanız, bölünmüş bir sistemin kurulması diğer hidrolik / gaz sistemlerinden daha zor değildir.


0

Bu tür bir kendin yap klima kurulumuna başlamak üzereyim. Fabrika bakım teknolojisi olarak çok fazla elektromekanik iş yaptım ve sanırım yapabilirim. YouTube videolarını izlemek ve HVAC kitaplarını okumak için uzun saatler harcadım. Bilmeniz gereken en önemli şey, atmosfere soğutucu havalandırmanın yasadışı ve ahlaksız olmasıdır. Bunu yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, yardım isteyin. Gezegene zarar verme!

Ben yukarı ve aşağı ayrı ac ​​birimleri ile iki hikaye ev var. Son birkaç yıldır üç farklı hizmet şirketi sistemlerime bakmıştı ve hiçbiri onları tatmin edici bir şekilde çalıştıramadı. Ortaya çıkan son şirket, sistemde bir sızıntı olabileceğim için soğutucuyu garanti olmadan şarj etmek istedi.

Bunun saçma bir fiyat olduğunu bilerek, Amazon'a gittim ve bir manifold gösterge seti (200 $ için profesyonel bir) ve 107 $ için 25 lb R410A soğutucu bidonu sipariş ettim. Ayrıca 22 $ için bir elektronik kaçak dedektörü ve 30 $ için bir IR Temp silahı emretti. Sistemimi üreticinin spesifikasyonlarına göre şarj ettim ve şimdi yıllar içinde olduğundan daha iyi soğutuyor. Sızıntı bulamadım ve basınçlarım ve sıcaklıklarım sabit kaldı. Yani yaklaşık 350 dolar için her iki sistemimi de şarj ettim ve neredeyse hiç soğutucu kullanmadım. Zaten sahip olduğum şeyle ikisini de 10 kez daha şarj edebilirim.

Şimdi 2. aşama için: (henüz gerçekleştirilmedi)

Birimlerim 15 yaşında, bu yüzden değiştirme planım üzerinde çalışıyorum. Acdirect.com'da tam 2.5 tonluk bir sistemi (kondenser ünitesi, fırın ve evaporatör) 1700 $ karşılığında satın alabilirim. İki tane lazım yani toplam 3400 dolar. Eminim bazı misc parçaları ve benzeri gerekir, ama bunun için Home Depot var. Soğutucu hatları hala iyidir (sadece bakır boru), bu yüzden onları tekrar kullanıyorum.

Şimdi ek ekipman için ihtiyacım olacak. Tüm bu şeyler Amazon ve sadece mükemmel değerlendirmeleri olan seçilen ekipman fiyat. Verilmiş, düşük uçlu ekipman ama işi yapmalı.

Vakum pompası 200 $, Kurtarma sistemi 400 $, Kurtarma tankı 90 $, Boru terleme (lehimleme) 100 $, Azot tankı 100 $.

Soğutucu akışkanı sistemden çıkarmak için geri kazanım sistemine ihtiyacınız vardır. Soğutucu tekrar kullanılabilir.

Elektrik işleri yaptım, bu yüzden elektrik bağlantısı kolay olmalı. Benim için zor kısım sadece fırını ve evaporatörü tavan arasına monte etmektir. Yine de, büyük sorunlar beklemiyorum.

Sonra tüm boruları birbirine bağlayacağım ve bağlantıları terlemeden önce sistemi azotla basınçlandıracağım. Azot içeride kirlenmemesine yardımcı olur. Havamız zaten azot olduğu için işiniz bittiğinde azotu havalandırmanız uygundur. Ekstra bakır boru satın alıyorum, böylece vaktinden lehimleme alıştırması yapabilirim. Bunda yeniyim.

Bağlantıları lehimledikten sonra vakum pompasını bağlayacağım ve sistemi tahliye edeceğim. Şarj etmeden önce sistemde hava veya nem bulunamaz. Vakum tutarsa ​​ve sızıntı yoksa, geriye kalan tek şey soğutucu ile doldurmaktır.

Bu nedenle, iki yeni sistem için 3400 dolar ve ileride sistemlerimi korumak ve gidermek için kullanabileceğim yaklaşık 1000 dolar harcadım.

Round Rock, TX'deki Church Services bana her iki ünitenin yerini almak için 22.600 dolar verdi.

Ne yanlış gidebilir ki?

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.