Betonla çalışırken cilde temas etmesini önlemek için eldiven giyilmeli mi?


13

Son zamanlarda bana betonun biraz aşındırıcı olduğu söylendi.

Beton kullanırken eldiven giyilmeli mi yoksa düzenli olarak yapılmadığı sürece betonu kullanmak iyi mi?


4
Herhangi bir kaykaycı, cildin üzerinde betonun cehennem olduğunu doğrulayabilir.
Chris Cudmore

Özellikle ıslak betondan bahsediyorum.
PriestVallon

beton ile karıştırılmış su, çimentoun hidroksitler (kalsiyum / sodyum) oluşturmak için reaksiyona girmesine neden olur ve bu süre zarfında pH çok aşındırıcı olan 11-13 civarındadır.
ron

gereken eldivenler evet yıpranmış olması. ıslak [çimento] 'yu yaklaşık 12 pH değerinde düzgün bir şekilde kürlemek, ellerin pürüzlülüğüne bağlı olarak acil bir yanma değildir ve iyi bir yargıya sahip eldiven olmadan uzaklaşabilir. Tam mukavemetli ağartıcı kullanmak gibi bir şey.
ron

Yanıtlar:


8

Çimento (betonun aktif bileşeni) cildi tahriş edebilecek bir bazdır ( alkali ). Çok güçlü değildir ve maruziyet kısa veya aralıklıysa, hassas ciltler dışındaki tüm problemlerde olmamalıdır. Çok fazla maruz kalma varsa gözler ve burun pasajları için çok tahriş edici olabilir.

Eldivenler kötü bir fikir değildir (örneğin, tek kullanımlık nitril), ancak beton dökücüler ve DIYers her zaman az kötü etkiyle (yine kısa pozlama için) idare eder.


"Kısa pozlamanın" "düzenli temel" in tersi olmadığını unutmayın. Biri frekans, diğeri süre.
Jay Bazuzi

2
iyi bir nokta. Tekrarlı maruz kalma veya uzun süre her ikisi de ekstra koruma gerektirir.
bib

Cildinizin tokluğuna bağlı olarak, bir alkali olan Portland Cement oldukça iyi yağsızlaştırıcı bir maddedir. Bundan elde ettiğiniz kaygan his, tüm cilt yağlarını ortadan kaldırmasıdır. Bir el arabası çimento karıştırıp hemen yıkarsanız, sorun değil. Uzun süreli bir temel döküyorsanız, eldiven giyin.
Fiasco Labs

7

Aşındırıcı? Emin ol. Islak beton kimyasal yanıklara, 3. derece yanıklara, göze kaçarsa körlüğe neden olabilir. Ne sıklıkta beton kullanırsanız kullanın eldiven giyin. Şimdi, eldivensiz betonla çalışırken cildinizin neye dönüştüğünü sevmiyorsanız, devam edin.


"Eldiven giyin" in "göze kaçarsa körlüğe neden olabilir" e uygun yanıt olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Jay Bazuzi

2
@JayBazuzi Bence öneri, insanların özellikle tahriş olduklarında gözlerini sık sık elleriyle ovmasıdır, bu nedenle ellerinizin körlüğe neden olabilecek bir maddeyle kaplanmasını istemezsiniz. Ancak göz koruması ve toz maskesi takmak, özellikle karıştırırken kötü bir fikir olmaz.
BMitch

Örnek olarak, bazı bireyler 2 saat kadar kısa bir süre için ıslak betonda diz grafiğinin kaplanmasını gerektiren 3. derece yanıklara yakalanmıştır.
AaronLS

7

Lütfen, lütfen eldiven giyin! Özellikle bir DIYer iseniz ve iki kilodan fazla çimento içeren bir proje üzerinde çalışacaksanız. Uyarıyı dinlemedim ve eldivensiz ıslak çimento ile çalıştım. Çatlamış ve iki gün boyunca yaklaşık 5 saat geçirmiş bir havuzun dibini dolduruyorduk. Çalışırken hiçbir şey fark etmedim, ama ellerimi durulayıp temizlediğimde, çakılın cildimde yediği çok sayıda küçük delinme yaraları ve yaraları buldum! Marangozun elleri olan babamın bile aynı yaraları vardı. Çimento ile bir saatten fazla çalışan herkese tavsiyem eldiven giymektir. Ucuz tek kullanımlık çeşitler bile büyükbabamın ve erkek kardeşimin yaşadığımız acı ve tahrişten kaçınmasına yardımcı oldu. Çimento da cildinizi gerçekten kurur, bu yüzden şimdi yaraların üstünde, '

Sadece eldiven giyin!


1
Beton etrafında çalışan herkes bunu en az bir kez yapar. Herhangi bir miktarda beton işi yapıyorsanız, yedek parçada yedek eldiven takımları almayı öğrenirsiniz.
Fiasco Labs

5

Diğer cevaplardan da görebileceğiniz gibi, bir dizi görüş var.

Bazı insanların betonları çıplak elle ele aldıklarını gözlemlerken, diğerlerinin cildi çok kötü tepki verdiğini gözlemledim. Örneğin, komşum çit direklerini ayarlarken betona maruz kaldığında çok hızlı yaralar aldı. Bu tür yaraların çok yavaş iyileştiğine dair haberler duydum.

Eldiven giymek istemiyorsanız, onlarsız deneyin ve nasıl gittiğini görün.

Bazı faaliyetler betonla diğerlerinden daha fazla temas gerektirir. Örneğin, bir odun kâgir duvar inşa ederken, genellikle avuç tarafından beton yerleştirirsiniz. Literatür, ağır lastik eldiven giymenizi ve ellerinizi önceden koruyucu bir yağla kaplamayı önerir.

Akciğerlerini unutma. Beton tozunu solumak, hemen tespit edemeyeceğiniz şekillerde zararlı olabilir. Özellikle iç mekanlarda karıştırırken bir toz maskesi düşünün.


2

Eldiven giyin .

Benzer bir hata yaptım. Yaralanmalarım bu adam kadar şiddetli değil ama yine de doğada benzer. Kumun aşındırıcı etkisi mi yoksa çimento / kireçin kostik etkileri mi olduğundan emin değilim, ancak muhtemelen bu karmaşaya neden olan ikisinin bir karışımı. Bu yaralanmaları çimento / betonla çalışırken 2-3 saat içinde almaya başladım. Ayrıca, kendi başına cildinize zarar verme potansiyeline sahip olan yağları cildinizden emen son derece basittir.

Başlangıçta reddit'ten : resim açıklamasını buraya girin


1
Duvarcılık yapıyorum, bu yüzden tonlarca eldivene giriyorum ve bir kişi boynunuzu soluduğunda, şiddetli çimento yanığının ne kadar iyi olabileceğini bilseniz bile, dişlileri değiştirirken kontaminasyonu kolayca kirletebilirsiniz, çünkü bu, tabanı nötralize edecektir. kireç durulayın ve o adam gibi bitmeden tripalbiyotik merhem koyun.
Nick

@ İyi fikir. Sanırım bunu denemeliydim.
horta

2

Son 2 gündür çimento ve betonla çalışıyorum. Onu karıştırmak için çıplak ellerimi kullanıyordum ve bir süre sonra ellerim iyiydi. Biraz kurumuşlar. Arkadaşım bizim bodrum kat bölümlerini doldurmak için kullanıyordu ve o onun parmak uçları kimyasal yanıklar aldı ve sızmaya. Birkaç dakika bile beton veya çimento kullanacak olmanız durumunda eldiven giymek benim önerim.


Merhaba, ve Ev Geliştirme hoş geldiniz. Cevap için teşekkürler; gelmeye devam et. Ve muhtemelen turumuza katılmalısınız, böylece burada en iyi nasıl katkıda bulunacağınızı bileceksiniz.
Daniel Griscom
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.