Çatı katımdaki bu ışınlar ne için?


7

Çok iyi inşaat tecrübem var ama son zamanlarda aldığımız bir evde çatı katımla ne halt edeceğimi merak ediyordum. Başlangıçta küçük bir atölye / depoya dönüştürülmüş

Döşeme levhalarından tavanın ortasına kadar maksimum yükseklik 1.8 m'dir. Hemen ayağa kalktım. Önceki sahipler, çatı katını yürünebilir hale getirmek için bazı kesilmiş tahtaları bıraktılar.

İdeal olarak, uygun kontrplak parçaları döşemek ve tüm merkezi alanı düzleştirmek istiyorum, böylece çatı katına girebilirim, bir ucundan diğerine tekerlekler ve perdelerle bir sandalyeye otururum.

Sorun, çatı yapısının sola, merkeze ve sağına koşan bu tuhaf kirişler. Tamam - başlangıçta bunların destek kirişleri olduğunu düşünüyorsunuz - ancak her iki uçta da duvar yapısının içinde yatmıyorlar ve ortada, sanki geçicimiş gibi çok kötü bir şekilde birleştiriliyorlar. Bu kirişler, tüm kalasların vidalandığı ve tavan coplarının en altta olduğu asıl destek kafeslerinin üzerine vidalanmıştır.

Çatı katının yarısı ile birleştirilen "geçici" kirişler gösterilmiştir.

enter image description here

Merkezi kirişlere daha yakından bakın- Destek kirişlerinin üzerine vidalandıklarını ve başka hiçbir şeyin onlara dokunmadığını görüyorsunuz.

enter image description here

Bir başkası 45 derece gibi bir açıyla kapanıyor

enter image description here

Buradaki korkunç temsillerim için özür dilerim .. ama sadece örnek için.

  • KIRMIZI - En üstteki merkezi ışın
  • KAHVERENGİ - Taşıyıcı yapıdaki duvarın üst kısmında bulunan çapraz taşıyıcı mesnetler. Bunlara dayanabilirim, çökmezler.
  • YEŞİL - Evin çevresi duvar taşıma duvarları

Sağ ve sol kirişleri dar bir noktada oldukları gibi kaldırmak istemiyorum. Daha sonra orada bir dolap inşa edeceğim.

Tecrübelerden biliyorum ki bu kirişi evin çökmesiyle kaldırabilirim. Ancak, burada böyle bir şeyi daha önce görmediğim ve neden orada olduğunu ve herhangi bir yapısal amaca hizmet edip etmediğini bilmediğim için, burada diğer deneyimli insanlarla doğrulamak istedim.

Bu ışını kaldırabilir miyim (2 kiriş birleşti)?

enter image description here

Yanıtlar:


8

Sanırım kahverengi kirişlerin / kirişlerin dengelenmesi için oradalar. Tipik olarak, bir çatı katsız, kullanılmayan bir alandır. Kirişler arasında, evin yaşına bağlı olarak alçıpan veya diğer malzemelerle desteklenen yalıtım vardır (resim 2 ve 3'te olduğu gibi).

Tipik olarak biri yatay esnemeyi ve burulmayı durdurmak için kirişler arasında tıkanmaya neden olur.

enter image description here

Bir çatı katı genellikle kullanılmayan bir alan olduğundan, birinin kısa kestirdiğini ve sadece 2x4'leri kirişin üstlerine vidaladığını düşünüyorum. (Önemli emek tasarrufu!). Döşenmeniz muhtemelen esnek bir bakış açısıyla gereksiz hale geliyor, ancak hala burulma probleminiz var (özellikle şu anda kirişleri yüklediğinizden beri).

İyileştirmeler yapmaya gittiğinde, kirişçileri doğru şekilde engelle ama kısa vadede endişelenmem.


Evet, uygun blokları koyacağım. Artık fazladan yüke de bakmak zorunda kalacağım. Desteğe yardım edebilirsem fazladan makas kullanmam gerekebilir. Boşluklar normalden daha geniş görünüyor.
ppumkin

PS Ne kadar yük taşıyacaklarını kabaca nasıl hesaplayabilirim. Bunu daha önce hesaplamak zorunda kalmamıştım.
ppumkin

Gereksinim duyduğunuz 3 bit bilgi vardır: Kirişin boyutu, Boşluk ve açıklık.
Chris Cudmore

Ya- Alabilirim .. Peki güvenli bir yükü nasıl hesaplarım?
ppumkin

2
Hareketli yük = 40 psf. Ölü Yük 10 psf. Sapma Sınırı = L / 360. Buraya takın, ölçülen parametrelerle birlikte, fiili bilginiz yoksa, Ladin / Çam / Köknar'ı ağaç olarak kullanın (en zayıf). Bu size bu kirişlerin destekleyebileceği maksimum süreyi söyleyecektir. awc.org/calculators/span/calc/timbercalcstyle.asp
Chris Cudmore

2

Sanırım kirişleri eşit aralıklarla tutmak ve inşaat sırasında eğrilmeyi önlemek için var. Alçıpan yaparken bu önemlidir. Aksi takdirde, alçıpanın kenarı bir kirişin merkezi ile aynı hizada olmazdı ve alçıpanı yerleştirmek için bir nailerde kız kardeşi gerekir.

Ayrıca kirişlerin devrilmemesi için ilave bir stabilite vermek de olabilir, ancak bu genellikle kirişler arasında blok veya çapraz parçalar ile yapılır. Birkaç yerde ve bir ışında engellemek size aynı etkiyi verebilir, ancak bunu uygun engellemeye yükseltebilirim.

Kirişi çıkarırsanız, alçıpan içinde şeyler değiştikçe çatlama görebilirsiniz. Aksi takdirde, olabilecek başka bir şey düşünemiyorum, ancak bu onu kaldırmanızı önereceğim anlamına gelmiyor.


Evet, ayrıca çözgü yapmanın durduğunu da düşündüm .. ama katıldığım her yeni yapıda böyle ışınlar kullanmadık. Bu garip. Kirişleri kaldıracağım. Ama bu hantal kirişi değiştirmek için aralarına tahta bloklar yerleştireceğim.
ppumkin
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.