İçerideki portatif bir klimayı havalandırabilir miyim?


7

Geçenlerde taşınabilir bir klima aldım ve kesinlikle dışarıya havalandırmanın gerekli olup olmadığını merak ediyordum. Herhangi bir zarar vermeden evin içindeki başka bir odaya havalandırıp açamayacağımı merak eden bir penceresi olmayan bir odada kullanmayı planlıyorum (örn. Evde küflenme gibi). AC'den çıkan havanın sıcak olacağını ve içine hava attığı odanın ısınacağını biliyorum.


Duvarda havalandırmak için bir delik açmanız yeterlidir. Bu mutlak en iyi yol.

2
Klimalar bir tarafı daha soğuk, bir tarafı daha sıcak yaparak çalışır. İki taraf da aynı odada olduğu için aslında işe yaramaz.
BrownRedHawk

3
Termodinamiğe göre, oda, klima ünitesi tarafından ısı olarak dağıtılan elektrik enerjisi miktarıyla ısınır. Böylece üzerinizde soğuk hava üflenirken, odanın geri kalan kısmı ısınırken, giderek ısınır. "Bedava Bir Öğle Yemeği Gibi Hiçbir Şey Yok - TNSTAFL"
Fiasco Labs

Birinin portatifin çıkış hortumunu merkezi bir AC'nin geri dönüş menfezine (çalışacak olan) geçirip çalıştıramayacağını merak ediyorum. Merkezi AC'nin daha fazla çalışacağına ve daha fazla enerji harcayacağına eminim ama bu yardımcı olabilir mi? Kris

Yanıtlar:


15

Bu mümkün, ancak a / c'nizin kendisiyle mücadele ettiği bir durum yaratıyor olacak, çünkü dışarıya koymak yerine evinizin içindeki ısıyı yeniden dağıtacaksınız.

Niye ya? Sıcak hava, soğuduğunuz odaya geri sürükleneceğinden, böylece klima büyük bir işe yaramayan bir makine gibi davranacak - yine de bir dereceye kadar.

Bununla birlikte, kalıp çok ilgili olmayacak çünkü bir odadan nemi alıp diğerine koymayacaksınız - sıcak odadaki havadaki nem biraz artabilir (çünkü sıcak hava Soğuk havadan daha fazla su buharı tutun, bu nedenle nem varsa, toplanacaktır), ancak bir odaya bir kurutucu havalandırıyorsanız, bir sürü YENİ tanıtacağınız dereceye kadar nem.

Bütün bunlar - Ben bu fikri tavsiye etmiyorum. Sıcak havanın olması gerektiği yere gitmesini sağlamak için dış duvarda bir havalandırma / açıklık (doğru, elbette, ancak bu farklı bir soru) oluşturmak daha iyidir.


3
kendine karşı mücadele Durumun iyi bir özeti. Bir taraftan soğuk hava alırsınız ve diğer odadan neyin çıkarıldığını temsil eden kondansatörden enerji kazanırsınız, ayrıca freonu sıkıştırmak için gereken enerjiden, artı içinde net bir termal enerji kazanımı için diğerinden çıkan kompresör motorundan ısı alırsınız. evin zarfı. TINSTAAFL.
Fiasco Labs

4

Nem bir sorundur. Klimalar soğutulmuş alandan nemi aktif olarak alır ve ısınmış alana iletir. Klimanın temel özelliklerinden biri nem almadır. Boşaltma odasındaki sıcak hava zaten neme aşırı derecede doymuş olabilir ve boşaltma kanalından gelen daha sıcak hava o neme ekleyecektir. Uzun süreli kullanım küf sorunlarına yol açabilir.

Ayrıca, evlerin iç duvarları nadiren yalıtılmıştır, bu nedenle, soğutulmuş oda ile şimdi süper ısıtılmış oda arasındaki duvarlar, ısıyı tekrar soğutulmuş odaya iletir. Ayrıca, hava sızıntıları bir miktar ılık havayı geri filtre eder. Bu, soğutma etkisinin tamamen üstesinden gelmeyecektir (genellikle bir odayı havalandırırız, diğerini değil), ancak ısıtılan oda normalde olacağından çok daha sıcak olduğundan, değeri ve verimliliği azaltır.

Genel olarak kötü bir fikir. Dışarıya havalandırmak için klimanın tahliye kanalını tutabilen bir pencerede küçük bir panel tutucu oluşturmak mümkündür.


5
AC sistemleri tarafından nem alma, yoğuşma tahliyesinden çıkan soğuk taraftaki yoğuşmadan kaynaklanmaktadır. Soğutma sıvısı hatları kapalı bir sistemdir, AC bobinlerinin soğuk tarafından sıcak taraflarına nem aktarılmaz.
BMitch

1
İç duvarlar için +1 yalıtılmaz.
BMitch

1

Evet, odanın soğutulması açısından çalışacak, ancak harici bir havalandırma kadar verimli olmayacak.

Soğutulmuş odanın kapısını kapalı ve mümkün olduğunca hava sızdırmaz hale getirmişseniz, bitişik odanın sıcak olması evin dışının sıcak olması gibidir. Evet, bazı istenmeyen ısı transferleri olacak, ancak yine de bir sıcaklık farkı olacak. En iyisi denemek ve sizin için yeterince soğuk olup olmadığını ve güç maliyetinin buna değip değmediğini görmek.

Nem hakkındaki sorunuza gelince, cevabı "bağlıdır". Tipik bir tam ev AC, soğuk taraf ile sıcak taraf arasında nem bağlantısı yoktur. Soğutulan havadan çıkan tüm sular bir damlama tepsisine gider ve sonra bir tahliye olur.

Daha modern pencere AC, damlama tepsisinden gelen suyun, SEER'lerini iyileştirmek için kondenser bobinlerine vurabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Bu, egzoz için bir nem yoludur.

Bazı portatif AC'de boşaltma hortumu vardır ve bu, egzozda ilave nem olmadığı anlamına gelir.

DeLonghi portatif klima cihazları, sıcak nem dolu havayı egzoz hortumlarından dışarı atar, bu nedenle elle boşaltmak için daha az yoğuşma vardır. Ancak bu, egzozun soğutulmuş havadan uzaklaştırılan ekstra neme sahip olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, soğutulmuş oda sabit bir ek nem kaynağına sahip değilse, bu, egzozu alan oda için bir sorun olmayabilir. O odada bir ya da iki tane açık pencere olsaydı en iyisi olurdu.


0

Hayır, o zaman bir AC olarak çalışmayacak. Neden istiyorsun Penceresiz mi? Listelenen kapasitenin ötesinde geniş bir alanı soğutmaya mı çalışıyorsunuz? Ya da sadece harici bir açıklığa ulaşacak bir kanal uzantısına sahip değil misiniz?


OP, penceresiz bir odada kullanmak istediğini açıklıyor.
Niall C.

Alınan nokta. Zemin ünitesinin standart dışı kullanımının herhangi bir nedenine yönelik operasyonel yanıt "Hayır" kısmıydı (OP'ler AC iklimlendirilmiş hava için belirtilen birçok "uygunluk" nedeninden biriydi). Bundan kolayca anlaşılacağı gibi, odanın içinde bir havalandırma deliğinin bulunması veya üretilmesi gerekecek; veya odanın dışında bir yerde - ilave kanal alımı gerekli olsa bile ... ancak o zaman oda kendi kendine kapanmaz. Tekrar teşekkürler.
Lex

0

Portatif klimayı pencerenin dışında tutmaya ve sadece soğuk havayı içeri almaya ne dersiniz? Geleneksel portatif kanalların tam tersi. Bu, tüm gürültüyü ve ısıyı pencerenin dışında tutacak ve sadece soğuk havanın kanaldan girmesine izin verecektir.


Sorun OP'nin penceresiz bir odayı soğutmak istemesidir. Sizin çözümünüzle kanal için duvarda bir delik açmaları gerekirdi.
Doresoom

-1

Aynı durum var, sadece sürgülü cam bir kapı. Yanında, kışın sıcaklığın ortaya çıktığı bir yer havalandırması bulunur.

Sorunu gidermek için havalandırma kapağını çıkardım ve kanal çalışmama üflemek için sıcak hava akış kanalını zemine bağlıyorum. Hava aslında başka bir odaya gelmeden soğur.

AC'yi bir ön tavaya koydum ve sürgülü cam kapının dışına yuvarlak bir drenaj hortumu koştum. Kapı yaklaşık bir inç kadar açık kalıyor ve ben de kapıdan bir köpük köpük koyuyorum. Sonra kapıyı kamalamak için bir parça süpürge suyunu kestim, böylece güvenlik amacıyla açılmayacak.


1
AC'ler soğuk oluşturmaz, ısıyı hareket ettirir ve bu sırada motor ve diğer hareketli parçalar bir miktar atık ısı oluşturur. İçeri girerek, bir odayı soğutmak için evinizi ısıtıyorsunuz.
BMitch

-1

Havalandırma hortumunu suyla dolu bir kovaya koyun, hava odayı değil suyu ısıtır. Su, klima için nem oluşturarak buharlaşacaktır. Sadece gerektiği kadar su ekleyin. Odam için yaptığım şey bu. Yine de güvenlik nedenleriyle pencereyi havalandırmam.


3
-1, AC'ler soğuk yaratmadığından, yalnızca ısıyı hareket ettirir, içerisine havalandırmak, odaya pompa ve fanlardaki sürtünmeden bir ısıtıcı ekler. Bu yapmak istediğinin tam tersi. En iyi ihtimalle, çok pahalı bir bataklık soğutucusu yaratmış olabilirsiniz, ancak bu yalnızca yazın ekstra nemin karşılandığı kuru iklimlerde çalışır.
BMitch

-3

Çıkış hortumunu pencere taraması ile kapattığınızdan emin olarak tavan arasına havalandırın.


Bu korkunç bir fikir.
The Evil Greebo
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.