Hareket sensörünü nasıl konumlandırmalıyım?


10

Bir güvenlik sistemi için hareket sensörü yerleşimini planlarken, pencerelere bakacak şekilde yerleştirilmesi tercih edilir mi, değil mi?

Yanıtlar:


7

Pasif kızılötesi veya PIR dedektörlerden bahsettiğinizi varsayarsak , pencerelerinizi göstermelerini istemezsiniz. Görüş alanındaki ortam sıcaklığındaki değişiklikleri algılarlar ve pencerelere işaret etmek birkaç soruna neden olur:

  • ısıtma kayıtları genellikle pencerelerin altında bulunur, bu nedenle ısıtma sisteminiz açıldığında ve kapandığında, sıcaklık hemen orada değişir.
  • Değişebilir havanız varsa, bulutlar güneşi bloke edip engelini kaldırırken büyük sıcaklık dalgalanmaları olabilir.
  • pencerelerden taslaklar perdeleri sallayabilir, pencerenin bir kısmını engelleyebilir ve engelini kaldırabilir.
  • PIR'lardaki lensler kızılötesi ışığı kabul edecek ve görünür ışığı engelleyecek şekilde tasarlanmıştır, ancak mükemmel değildir. Görüş alanında ne kadar fazla ortam ışığı olursa o kadar hassas olurlar.
  • pencereler genellikle evcil hayvanlar için bir mıknatıs olabilir ve evcil hayvan bağışıklık sensörleri mevcutken, genellikle PIR penceresinin aşağıya doğru bakan kısmını engellemeye güvenirler. Kedileriniz kanepenin arkasında yürüyorsa veya köpeğiniz bahçenizdeki sincaplara doğru yukarı ve aşağı atlıyorsa, onları doğrudan görüş alanına getirir.

Bir davetsiz misafirin ne alacağını ve evden nasıl çıkacaklarını düşünün (büyük ekran TV'yi taşıyan bir pencereden arka kapıdan çıkmak daha kolay), sonra geçecekleri alanları örtün.


8

IR hareket sensörleri, tek bir renk IR olan düşük kaliteli bir kamera olarak düşünülebilir. IR seviyelerinde ne zaman hızlı bir değişiklik olduğunu görmek için sürekli olarak bir şebekedeki IR seviyelerini karşılaştırıyorlar. Bir sensörün gövdesine baktığınızda, bu ızgarayı görebilirsiniz ve mega pikselli bir dijital kameranın aksine, bu sensörlerin sadece bir düzine ölçüm noktası vardır.

Bir sensöre doğrudan veya bir sensöre doğru hareket, IR'de aynı noktada sadece küçük bir değişiklik gösterecektir. Bu nedenle, genellikle sensör konumunun bir yandan diğer yana hareketi algılamasını istersiniz . Bunları ev ofisiniz gibi daha yüksek güvenlik düzeylerine ihtiyacınız olan yerlerde veya bir hırsızın merdiven veya merkezi koridor gibi geçmesi gereken yerlerde bulun. Ayrıca, bir evcil hayvanın, ya yüksek hedef alarak ya da evin kapalı olacak kısımlarına yerleştirerek yanlışlıkla tetikleyememesini istersiniz.

Ayrıca, bu sensörler sıcaklıkta bir değişiklik tespit ettiğinden, bunları HVAC havalandırma deliklerine veya diğer hızlı sıcaklık değişimi kaynaklarına yöneltmekten kaçının. IR onları camdan geçebileceğinden pencerelere yöneltmekten kaçının (yeni pencerelerdeki çeşitli kaplamalar bu sorunu azaltmalıdır).


2
hareketi yan yana algılamak , yerleşim için önemli bir noktadır.
Niall C.

4

Kısa cevap hayır, hareket sensörlerini koridorlar gibi açık alanları kaplayacak şekilde konumlandırmanız gerekir. Burada pencereleriniz olabilir veya olmayabilir. Pencereden uzağa bakacak olursanız, daha geniş bir kapsama alanı sağlarsanız, bu muhtemelen daha iyi bir yerleşimdir.

Camlar, kontak sensörleri ve isteğe bağlı olarak cam kırılma dedektörleri ile ayrı olarak sabitlenmelidir.


-1

Bir saldırganın hareket etmesinin / seyahat etmesinin en muhtemel olacağını tahmin ettiğiniz alana işaret etmek istiyorsunuz. Pencereler ve kapılar bunun için en önemli yerler arasında olacaktır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.