Soyulmuş bir deliği alüminyum bir parçaya nasıl sabitleyebilirim?


10

Alüminyumdan yapılmış bir tripod kafam var. Kafada, hızlı serbest bırakma plakasını sabitleyen küçük bir vidayı barındıran küçük bir delik vardır. Bir süre sonra delik soyulur ve vida artık tutmaz. Bunu düzeltmenin basit bir yolu olmadığından şüpheleniyorum, ancak varsa, ne düşündüğünüzü görmek istedim!


1
Daha geniş bir vida mı kullanıyorsunuz?
Nişancı

1
Evet, bu bariz bir çözüm, ama bu pes ediyor
Jakub Kaleta

Eminim vida kolayca mevcut bir boyut ve ipliktir.
dbracey

Açılı olarak zorlayın. Metal ile, bu bazen daha büyük bir vida kullanıldığında bir seçenek değildir ( örnek ). Ayrıca civatalar kıvrımlı ve geri gelmeye devam etti çünkü zip bağları delikten geçirerek tripodlar sabit var.
19565

Kludgery: Aynı çap / diş sayısına sahip bir vida bulun. Vidayı hafifçe yağlayın. Deliği ve vidayı epoksi ile katlayın ve yerine vidalayın. Başlığı vida deliğine sıkıca vidalamayın. Epoksi kurulduktan sonra, vida başlığına bir mengene tutamağı uygulayın ve döndürün. Bu, bir süre sürecek yeni bir iş parçacığı seti vermelidir. Muhtemelen vida deliğinin her iki tarafından fazla epoksiyi çıkarmanız gerekecektir. Bir tıraş bıçağı genellikle bunun için iyi çalışır.
Wayfaring Stranger

Yanıtlar:


12

Vidanın boyutuna ve ne kadar malzeme ile çalışmanız gerektiğine bağlıdır. Bu bir kelepçe cıvatasıysa, ucuz tripodlar doğrudan döküm içine giren vidaları kullanır. Kaliteli birimler, yakalanmış bir somun, Nyloc somunu ve eksantrik mafsal veya dişli düğmeli bir dişli cıvata kullanır.

Bu, deliği çevreleyen makul miktarda metal içeren bir plaka ve yeterince derinse, bir Heli-Coil kiti alırım . Bu kitle birlikte verilen matkapla büyük boyutlu delik açar, birlikte verilen musluğu ve ardından sarmal ek parçayı takmak için aracı kullanırsınız.

resim açıklamasını buraya girin

Başka bir iplik onarımı, daha büyük bir cihaz olduğu için daha fazla metaliniz varsa, yerinde tutmak için Red Loctite'ın hassas kullanımını gerektirmeyen bir kilitleme eki olan Keensert'tir .

resim açıklamasını buraya girin

Yukarıdakilerin tümü, dişli deliğin yedek metal içermeyen bir dökümde olması durumunda önerilmemektedir, bu nedenle daha büyük bir cıvata için sondaj ve daha büyük bir delik delme için önceki öneriler en iyi olabilir. İplikler cihazlar arasında ortak fotoğrafçılık standardı ekleri ise bu bir çözüm olmayabilir.


2
Bu harika bir cevap. Sadece daha büyük bir vida kullanmaktan başka seçenekler olduğunu biliyordum. Ayrıca, kafa ile birlikte gelen vidayı gerçekten tutmak istiyorum - bir alternatiften daha uygun ve ergonomik. Sanırım Heli-Coil'i deneyeceğim.
Jakub Kaleta

Heli-coil kullanacaktım, ayrıca yeni dişler orijinalden daha güçlü çünkü insert daha büyük ve şimdi çelik. Helikopterleri metale koyduğumda, yerleştirmeden önce genellikle dişlerin dış tarafında bazı dişli kilitleri kullanacağım, bu gerçekten ince plakalara yardımcı olur veya deliğin altına hiçbir şey girmez, böylece kesici uç kürlendikten sonra kalır.
Ed Beal

4

İki seçenek şunlardır:

Deliği daha büyük bir vidayla yeniden takın (daha büyük bir vidayı hasarlı bir yere zorlamayın). İplik boyutunu istediğiniz boyuta yükseltmek için bir Raybalama / Tap aracı kullanın ... (ayrıca, helezon bobini kullanmak için) deliği raybalamanız / dokunmanız gerekecektir.

Yeniden iplik takmak için bir rayba aleti kullanma

Helicoil - iplik boyutunu bir kez daha azaltmak için bölgeye bir kesici uç yerleştirir. mevcut vida ile boyut ve iplik desenini eşleştirmeniz gerekecektir. bu yüzden vidayı örnek olarak almanızı öneririm.

resim açıklamasını buraya girin resim açıklamasını buraya girin


1
Not: Helicoil ile deliğin boyutu artar, ancak diş adımı aynı kalır. Bu, helikopter bobinlerini takarken helikopter bobini musluğunu kullanmanız gerektiği anlamına gelir.
Peter Green

2

Alüminyum yumuşak bir metaldir ve sıyırma vidaları çok yaygındır. Çizgili bir deliği daha küçük, yeni metalde kaynaklamadan sonra delme ve kılavuz çekme yapmak için herhangi bir yol bilmediğim için, tek çözüm vidayı büyütmektir. Şimdi # 6 vidalıysanız, şimdi # 8 kullanın. Orijinali bir sonraki daha büyük göstergeyle değiştirin. BTW, pes etmiyor, sorunu ekonomik bir şekilde çözüyor.


2

Vida, gireceği delikteki basamakları çıkardıysa, çok az seçenek vardır. Delik artık çok büyük, şimdi etkili bir şekilde çok küçük bir vida için. Biraz çalışma yapmadan bunu "düzeltemez".

Daha büyük bir vida, böylece daha büyük çaplı bir vida kullanabilirsiniz. Bu, yeni vida çapı için deliği yeniden vidalamanızı gerektirir. Kullanacağınız musluğa bağlı olarak, daha fazla büyütmek için bekletmeyi önceden delmeniz gerekebilir.

Alüminyum bir "kaynak" malzemesi kullanarak deliği tamamen doldurabilirsiniz . Teorik olarak, bu malzeme şimdi yeniden delinebilir ve daha sonra sahip olduğunuz vida dişi için hafifçe vurulabilir. Alüminyum gövdeyi aşırı ısıtmamaya dikkat edin.

Her iki durumda da, onarılması biraz çaba gerektirecektir.


1

Nutsert, dişleri hemen hemen her malzeme ve kalınlıkta geri yükleyen veya monte eden bir iplik onarım sistemidir. Dişler çeliktir, böylece tekrarlanan kullanımda dayanırlar. Bunlar "Fastenal" bayilerinde / mağazalarında mevcuttur. İnce malzemeler için flanşlı ve daha kalın malzemeler için flanşsız iki tip vardır. Flanşlı üniteler, olağan pimin olacağı dişlere sahip büyük bir perçine benzer. Bir perçin, pimi perçin kafasına çekerek genişlerken, somunlar eki genişleten dişli bir kesici uç kullanır ve daha sonra dişleri olduğu gibi bırakarak çıkarılır. Yerel satıcınız tripodunuzda nasıl çalıştıklarını gösterecek olursa şaşırmam.


Deliği dişli bir uçla perçinleme fikri de vardır ( hansonrivet.com/w65.htm )
Hightower

Paylaşılan teknoloji gibi görünüyor, ancak farklı isimlerle
mikes

1

Aynı sorunu yaşadım ... bir kız olarak açık oje aldım ve vidanın etrafına katladım. Birkaç dakika bekledikten sonra tekrar vidalamaya çalıştım. Hala 'katı' değildi ama fanı düşükte açtım ve bu Lehçe kurudu ve sıktı ve şimdi gayet iyi çalışıyor0

soyulmuş iplikler sadece küçük bir miktar oyun ise, sadece süper tutkal veya süper tutkal jel kullanın, küçük bir lehim ve havya kullanın. bu vidanın tutulması, kolay sabitlenmesi için dişlerinizi sıkacaktır

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.