Bir dükkan için bir alt panel için doğru kapasite nasıl belirlenir?


9

Ahşap atölyem için bir alt panel kurmayı planlıyorum ve bu alt paneli tedarik etmesi gereken toplam kapasiteyi belirlemek istiyorum. Bunlar, muhtemelen aynı anda dükkanda çalışacak olan ana öğelerdir:

  • masa testeresi, 240v, 14 amp
  • toz toplayıcı, 120v, 9 amper
  • dondurucu, 14 cu ft (amperajım yok)

(Işıklar kendi devrelerinde çalışır.)

Alt panel için uygun kapasite nedir?

Yanıtlar:


11

Her şey Volt Amperlerle ilgili .

NEC 2008 konutta iş yapmamız için bize kolay bir yol sunuyor.

220.82 Daire.

(A) Besleyici ve Servis Yükü. Bu bölüm, tek bir 120/240-volt veya 208Y / 120-volt 3 telli servis seti veya 100 veya daha büyük bir amperlik ile besleyici iletkenleri tarafından sunulan toplam bağlı yüke sahip bir konut birimi için geçerlidir. Bu maddenin III. Bölümünde belirtilen yöntem yerine besleyici ve servis yüklerinin bu bölüme göre hesaplanmasına izin verilecektir. Hesaplanan yük, 220.82 (B) ve (C) 'den gelen yüklerin eklenmesinin sonucu olacaktır. Hesaplanan yükü bu isteğe bağlı hesaplama ile belirlenen besleme ve servis giriş iletkenlerinin, nötr yükün 220.61 ile belirlenmesine izin verilecektir.

(B) Genel Yükler. Hesaplanan genel yük, ilk 10 kVA'nın yüzde 100'ünden az, aşağıdaki yüklerin geri kalanının yüzde 40'ından az olmamalıdır:

(1) Genel aydınlatma ve genel kullanım prizleri için 33 volt-amper / m2 veya 3 volt-amper / ft2. Her katın taban alanı, konut biriminin dış boyutlarından hesaplanmalıdır. Hesaplanan taban alanı açık sundurmalar, garajlar veya ileride kullanılmak üzere uyarlanamayan kullanılmamış veya bitmemiş alanları içermemelidir.

(2) Her 2 telli, 20 amperlik küçük cihaz branşman devresi ve her çamaşır branşman devresi için 210.11 (C) (1) ve (C) (2) kapsamında 1500 volt-amper.

(3) Aşağıdakilerin isim plakası derecesi:

a. Yerine sabitlenmiş, kalıcı olarak bağlanmış veya belirli bir devre üzerinde bulunan tüm cihazlar

b. Sıvalar, duvar tipi fırınlar, tezgah üstü ocaklar

c. (2) maddesinde belirtilen çamaşır branşman devresine bağlı olmayan çamaşır kurutucular d. Su ısıtıcıları

(4) Madde (3) 'te bulunmayan, sürekli bağlı tüm motorların isim plakası amperi veya kVA değeri.

Bu nedenle, toz toplama, dondurucu ve prizler için ek bir devre bulmak için 220.82 (B) (2) kullanabiliriz.

1500VA * 3 = 4500VA / 120V = 37.5 Amperes

Daha sonra bunun için tablodaki isim etiketindeki değerleri kullanmanız gerekir (İsim plakasında bir Volt-Amper değeri listelenmelidir, daha doğru hesaplamalar için bu sayıyı kullanın). Bu yöntemi toz toplama sistemi ve derin dondurucu için de kullanabilirsiniz, çünkü bunların her ikisi de "kalıcı olarak bağlı veya belirli bir devrede olacak şekilde".

3360VA / 240V = 14 Amperes

Şimdi onları toplayacağız.

37.5A + 14A = 51.5A

Bu yüzden alt panelimiz böyle görünecek.

  • Ana panelde 60A çift kutuplu kesici.
  • 75 ft'ye kadar çalışma için 6 AWG besleme kablosu, 150 ft'ye kadar çalışma için 4 AWG besleme kablosu.
  • Alt paneldeki ana kesici.
  • Masa testeresi için 20A çift kutuplu kesici.
  • Toz toplayıcı için 20A tek kutuplu kırıcı.
  • Dondurucu için 20A tek kutuplu kesici.
  • Kullanışlı prizler için 20A tek kutuplu kesici.

Notlar:

Alt paneldeki iki bacak arasındaki yüklerinizi dengelemeyi unutmayın.


Yüklerin mükemmel dengelendiğini varsayarsak, toplam çekişin bacak başına 14A + (37,5 / 2) A olması gerekmez mi? (Eğer bacak başına 33A?) Öyleyse, bu kurulum 40A ana şalterlerle yapılabilir, değil mi? Ekstra kapasitede tasarlamam gerektiğini biliyorum; Sadece anlayışımın doğru olduğundan emin olmak istiyorum. Teşekkürler :)
bitsmack

9

Bu kodla ilgili bir cevap değil, sadece layman'ın matematiğini yapmaktır.

İlk önce Dondurucu özel bir devrede olmalıdır. Aşırı amper çekmesi nedeniyle değil, aynı zamanda masa testeresini ve toz toplayıcıyı aynı anda yakarsanız ve kırıcıyı patlatırsa, dondurucunun potansiyel olarak belirlenmemiş bir süre boyunca kapatılmasını, yıkılmasını istemezsiniz. içeride ne varsa.

Masa testeresi için 20A kırıcı (başka bir özel devre akıllıca olacaktır), toz toplayıcı için 15 ve dondurucu için 15 artı çeşitli çıkışlar için başka bir 15 rakamı verirseniz, 65A'ya izin vermek için 100A alt paneline bakıyorsunuz genişlemeye izin vermek için artıya ihtiyacınız var (CA'da kod tarafından gerekli, ABD'den emin değilsiniz, ancak genellikle paneli en baştan çıkarmak istemezsiniz).

Hangi soruyu gündeme getiriyor - ANA paneliniz ne tür bir amper taşıyor - bir 100A alt ekliyorsunuz, yani ev paneliniz 200A olsa bile yeterli olmayabilir.

---- Zeyilname ----

Lütfen dikkat - Bu cevaba hızlı bir akıl sağlığı kontrolü olarak kırıcılar ekliyorum.

Bir paneldeki tüm kesici limitlerini toplarsanız, bu kadar gelen kapsama ihtiyacınız olduğunu söylemeye çalışmıyorum.

Bu, herhangi bir zamanda pik yükünüzün ne olacağı ile ilgilidir - ancak 14A testere, 9A fan ile ve bir dondurucunun ne alacağını bilmiyoruz, ancak ilk döngü başlangıcı 10-12A'ya kadar sürebilir - bu sizin anlamına gelir 36A'nın periyodik piklerine (her üçü de çalışırken) bakacağız. 50A bunun için bol olurdu - ama başka çıkışlar da kuracağınızı varsayıyorum.


100A alt paneli, ana panel yalnızca 100A olsa bile iyidir. Ana panelin ötesinde herhangi bir noktada aşırı çekmek, ana kesiciyi açacaktır ....
Matthew

Atölyede çalışırken toplam ev çekilişi 100A'yı geçse bile?
The Evil Greebo

1
Bir güvenlik veya düzenleme sorunu yoktur. Sadece ana devre kesicisini açacak ... sanki tüm ev devrelerinden maksimum çekiyormuşum gibi ... 100A ana panelinde kesinlikle 10 20A devre kesici olabilir. Hepsini tam yüke çekmeye çalışın ve sadece ana yolculuğa çıkacaksınız.
Matthew

1
Kesicinin düzenli olarak açılması "iyi" değildir. Güvensiz olmayabilir, ama iyi değil. Düzenli olarak bu kadar fazla güce ihtiyacınız olacaksa (ve bir toz vakumu, masa testeresi ve dondurucu ile bireysel olarak çalışmayacaklarsa) o zaman yapılacak doğru şey, ihtiyacı karşılamak için paneli yükseltmektir.
The Evil Greebo

Tamamen katılıyoruz. Düzenli olarak ana panel derecelendirmesine yakın çekmeyi planlıyorsa , yükseltmelidir.
Matthew
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.