Bir keresteyi büyük kereste ile dikmenin herhangi bir tehlikesi var mı?


11

Son zamanlarda kabarık zeminlere bir çözüm olarak kiriş kardeşi hakkında biraz araştırma yaptım. Mantık aşağıdaki ilkeler etrafında dönmektedir.

  1. Yük taşıma gerilimi açıklığın merkezindedir
  2. Uzun boylu bir kiriş için daha geniş olmaktan iyidir, yani 2'ye 12, çift ikiye altıdan daha iyi bir kiriş olacaktır.
  3. Kiriş kardeşi için kız kardeşi orijinal kirişten daha az geniş olabilir, ancak her zaman açıklığın ortasından kızkardeş olmalıdır.

Okuduğum şeylerin çoğu, orijinal çerçeveleme elemanına özdeş bir kereste parçasını yapıştırmayı ve çivilemeyi, yani orijinal ikiye sekizle ikiye bölmeyi içerir.

Ama benim başıma gelen bir şey vardı: eğer orijinal mesafeyi uzatmak zorunda değilse ve yük açıklığın merkezinde ise, daha fazla stabilite için neden büyük bir kereste kullanmıyorsunuz? 2'ye 12'ye orijinal 2'ye 8'de gitseydim, bu 2'ye 8 ile kardeş olmaktan daha güçlü olmaz mıydı?

Eminim görmediğim mantıklı bir sorun var. Büyük bir kereste parçasıyla kardeş olma fikrinin gizli tehlikeleri var mı?


Head room kaybı dışında tek, akla yatkın birini düşünemiyorum.
Evil Greebo

Yanıtlar:


14

Kirişlerin aynı yükseklikte ahşap kullanılarak yırtılmasının nedeni sadece boşluktur; genellikle fazladan yer yoktur. Aşağıda hiçbir şey yoksa ve yer varsa, daha uzun bir tahta parçası kullanamazsınız. Akılda tutulması gerekenler:

  • Yükü orijinal kiriş boyunca eşit şekilde aktarabilmeniz için olabildiğince çok mesafe kat etmek. Çok kısaysa, hala farklı bir noktada eğilecek ve mevcut kirişe ek stres ekleyeceksiniz.
  • Orijinal kirişi delik açarak veya keserek zayıflatmayın
  • Yapıştırıcı ve çivi yapmadan önce kirişi doğru konuma yükseltmeniz gerekecek, aksi takdirde sarkmış bir konumda katılaşacaksınız!
  • Almak istediğinizde eski kirişin yüzeyini yapıştırmak için uygun şekilde hazırlayın
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.