Şehir suyunu ana hatta bağlayan bu plastik boru tehlikeli midir?


12

Ana su hattına bağlanmak için bir ev suyu filtresi aldım. Gelen tesisatçı, bakır boruya bağlanan yerden gelen boru plastik olduğu için onu monte edemeyeceğini söyledi.

Bu plastiğin genellikle ana hat için bu tür su basıncı için kullanılmadığını ve herhangi bir zamanda patlayabileceğini söylüyor. Su filtresini bağlamak için üstündeki boruyu kesmeye başlarsa, plastiğin tüm sallama vb. Nedeniyle kırılma / sızıntı yapma potansiyeli vardır. ev denetimini böyle geçtiniz mi?) ve önce buna dikkat edin.

Resim aşağıda. Siyah renk borusu söz konusu olanıdır. Plastik boruların yerden böyle ana boruya geldiğini gören var mı? Patlayacak mı?

resim açıklamasını buraya girin

Güncelleme - yeni resimler ve detaylar

Talep üzerine resimleri kapatın. Boruyu yakından baktım. 1 1/2 "0.1 / Plastik yazılmıştır. (Alttaki ilk halkanın üstünde, ikinci resimde görebilirsiniz). Ev 1993 yılında inşa edilmiştir.

img1

resim açıklamasını buraya girin

resim açıklamasını buraya girin


2
(yan not) Uzman değilim ama-- bu borulara topraklama yapmıyor, zira plastik bir boruya zemine giriyor mu?
Nicholas

Bu " 1 1/2" 0.1 / Plastik "kuplajdan (iki boruyu birleştiren siyah parça) veya siyah borunun kendisini mi
okudunuz

tamam, kaplin üzerinde okudum, borunun kendisinde hiçbir şey göremedim. Boruyu ayrıntılı olarak kontrol etmek için bugün bir kez daha deneyeceğim.
coder net

Topraklamasız elektrik sistemimden sıhhi tesisattan çok daha fazla endişelenirim.
Carey Gregory

Yanıtlar:


13

Tuhaf görünmesine rağmen, tesisatçı ne hakkında konuştuğunu biliyor olabilir. Bu bir Polibütilen boru ise, filtrenin montajı sırasında jostled ise gerçekten kırılgan ve başarısız olabilir.

Resimden ne tür bir boru olduğunu söylemek imkansız, ancak tesisatçılar endişesine dayanarak Polibütilen olduğunu tahmin ediyorum.

polibutilen

Polibütilen yaklaşık 1980-1994 / 5 arasındaki borularda kullanıldı ve 80'li yıllarda yaygın olarak besleme hattı olarak kullanıldı. (Bazı durumlarda) borunun kırılgan ve başarısız olmasına neden olan su kaynağındaki oksidanlarla reaksiyona girdiği bulunmuştur. Bildiğim kadarıyla bu tip borular artık kullanılmıyor. Ev inşa edilmiş olsa da; veya 80'li yıllarda tedarik hattı çalışması yapıldı, muhtemelen bu Polibütilen borudur.

Yüksek yoğunluklu polietilen

Polibütilen boruyu Polietilen boru ile karıştırmayın. Yüksek yoğunluklu polietilen günümüzde yaygın olarak su besleme hattı olarak kullanılmaktadır ve kararlı ve kullanımı güvenlidir.

Çapraz bağlı polietilen

Çapraz bağlı polietilen (PEX) , genellikle topraktaki minerallerle reaksiyona girebileceğinden tipik olarak bir yeraltı tedarik hattı olarak kullanılmaz. Yeraltında PEX kullanıldığında, negatif reaksiyonları önlemek için tipik olarak kum (veya diğer reaktif olmayan malzemeler) ile kaplanır. Bu nedenle PEX'i gömmek genellikle daha pahalıdır, bu nedenle bunun yerine başka malzemeler kullanılır.

Ne olduğunu nasıl anlayabilirim?

Bunun ne tür bir boru olduğundan emin olmanın tek yolu, borunun kendisinde işaret aramaktır. Polibütilen işaretlenecek PB####, Polietilen işaretlenecek PE####, Çapraz bağlı polietilen işaretlenecektir PEX-x(burada x = A, B veya C).


2
Şimdi bu geçerli bir nokta - Polibütilen ise, hat kesilmeden hemen önce su ana hattını değiştirmeye yatırım yapmalısınız, çünkü bu sadece bir zaman meselesidir. (Burada konuşmanın deneyiminin sesi)
The Evil Greebo

@ Tester101, Cresline HD100 PE 3408 olarak işaretlenmiştir. Geri bildiriminize dayanarak, güvenli olduğunu tahmin ediyorum? filtre montajı için üst kısımda ne olursa olsun sallama / bozulma olursa olsun bu boruyu etkilemez mi?
coder net

1
@codernet Bir basınç hattındaki kauçuk kaplin hayranı değilim, ama bunun dışında borunun kendisi iyi olmalı . Bakır bir boru kesici kullanılarak kesilir , bu yüzden boruyu kesmek için bir duvardan (veya başka bir engelden) çekmeniz gerekmedikçe, çok fazla titreşim olmamalıdır.
Tester101

9

Evet, yaygın. Aslında, neredeyse tüm modern konut yapıları plastik PEX boru kullanır (ve bakırdan daha üstün kabul edilir).

Şimdi, belki senin plastik boru yanlış ... ama bütün bir su ana ... Eğer plastik borunun daha iyi bir fotoğraf çekilebilir miyiz yerine basit bir görev olarak bu ilginç olurdu?


5
Tüm plastik borular PEX değildir.
Tester101

1
Ayrıca neredeyse tüm modern yapıların PEX kullandığını kabul etmiyorum. Popülerliği artıyor olsa da, birçok montajcı hala CPVC'yi (sert, çok sayıda bağlantı parçası kullanıyor) veya bakırı (pahalı, çalınmaya eğilimli) tercih ediyor. PEX, her 8 'dirsek eklemi veya konektörü gerektirmeyen esnek bir hat olmasıdır - ancak yeni, birçok tesisatçı bu konuda şüphelidir (IMO'ya neden olmadan - sadece değişiklikten hoşlanmayın, biliyorsunuz, farklı ...)
Evil Greebo

@ Tester101 bu doğrudur, ancak genellikle insanlar "plastik boru" duvar içi konut dediğinde PEX hakkında konuştuğunu görüyorum.
Matthew

@EEvilGreebo PEX yeni değil, bu alanda daha yeni. Aynı şekilde, bazı "eski okul" inşaatçılarının kontrplak kullanmayı reddettiği bir zaman vardı. IMHO, PEX'e karşı direnç genellikle onunla çalışmaktan rahatsız olan insanlardan gelir. Yazımın noktası kesinlikle endişe sebebi değildir ve olması olduğunu oldukça yaygındır ve değildir tehlikeli.
Matthew

Orada çalışan tesisatçıların yaşına göre yeni. Herhangi bir büyük kutu mağazasına gittik ve bakır ve PVC'ye kıyasla rafların ne kadar PEX bileşeninin doldurmadığını görün.
Evil Greebo

9

Evinizin içindeki su sayacınız, kara şehir hattı beslenmiyor mu?

Su sayacının SONRA tüm ev su filtresi gitmemeli mi?

Hangi durumda siyah boru önemsizdir, değil mi?

Bu da beni düşündürüyor - farklı bir tesisatçıya ihtiyacınız var.


2
Dahası - resme daha yakından bakıldığında, su sayacı bir sıkıştırma bağlantısı kullanılarak bağlanır, böylece tüm tesisatçınızın tüm ev filtresini güvenli bir şekilde monte etmek için yapması gereken ana kapanır, sıkıştırma bağlantı parçasını sökerek bağlantısını kesebilir, sonra hiç neredeyse hiç titreşim ile montaj parantez kaldırarak duvardan bakırı çıkarmak - ve boru sonra kendisinin de onu sallayarak olmadan ihtiyaçlarını her yerde boruyu kesmek için bir boru kesici kullanabilirsiniz duvarın serbesttir ...
Evil Greebo

2
Bana filtre koymak istemeyen bir tesisatçı gibi geliyor ... Lol
UNECS

boruyu çeken ve ya da çarptıran sayacın ağırlığından korkuyor olabilir
Kendrick

@Kendrick Ölçüm cihazı her iki uca da bağlanır - aynı şekilde - basit bir çözüm, önce emme hattının bağlantısını keser.
Evil Greebo

Söylediği şey, yukarıdaki bakır boruyu keserse, bu plastiği sallayabilir ve sadece herhangi bir olası hasara neden olmak istemez ve daha sonra bir sızıntıya neden olmak istemez. Yapabileceğini söyledi ama benim için tavsiye edilmez.
kodlayıcı ağı

2

Bu plastik boruya çok benziyor, suyu evime getiriyor. Ne kadar görünür olduğuna bağlı olarak, size bu konuda daha fazla bilgi verecek bir yazı bulabilirsiniz. Benzer görünen farklı borular, farklı PSI'lar için derecelendirilebilir. Bizimki yere sızıntıları bir çift vardı ve (iirc) 100psi için derecelendirildi. Biz koymak yeni boru neredeyse aynı görünüyordu ama biraz daha kalın ve 200psi için puan.

Benim hat değiştirme yapan çocuklar eski şeyler kuyu için Tamam ama şehir psi çok daha yüksek olduğunu ve ayrıca şehirde, gece ve diğer zamanlarda daha az talep olduğunda psi yükseldi söyledi.

Gerçekçi olarak, ikinci bir görüş alırım. Suyu kapatmak ve tüm ev filtresini takmak, mevcut şeyleri tehlikeye atacak bir neden görmüyorum. Suyu kapattıktan sonra, plastik boruya giden sendikalardan birinin bağlantısını kesersiniz, böylece plastik boru üzerinde hiçbir şekilde kıpırdamayacaksınız. Meşru bir endişe olabilir, ancak daha sonra satırda karşılaşabileceğiniz sorunlar için de kancada olmak istemiyor olabilir. Sizi tedarik hattını değiştirmeye ikna etmeye mi çalışıyor, yoksa sadece bir filtre takmaktan mı bahsediyordu?


Filtreyi takarken bir sorunu olmadığını söyledi. Ancak boru kesme / çalkalama vb. Nedeniyle düzeneğe yanlışlıkla zarar verebiliriz ve herhangi bir hasardan sorumlu olmak istemez. Bu yüzden önce bu sabit almak ve daha sonra filtre yüklemek benim çıkarımdır.
kodlayıcı ağı

0

resimden anlatmanın yolu yok. bu beyaz borunun ne olduğu gibi sched40 / 80 sert plastik boru ise, doğru olabilir. çoğu mobil ev ve bazı yeni kurulumlar zırhlı ve toprağa gitmek için yapılmış, yer altı raited pex gibi bir boru kullanıyor. ağaç kökleri tarafından bile tahrip olması muhtemel sert plastik koyarlarsa. Bunu ilk 2k su faturanızdan sonra öğrendiniz ...


O daha eşit akıllıca uydurma yanı farklı bir tipte olacağını diğer PVC basınçlı boru gibi sırt değil boru eğri bakılırsa vb şebeke kanalizasyon yeraltı için kullanılan pe benziyor bunun gibi görünmüyor
UNECS

evime taşındıktan sonra hiçbir şey almayı öğrendim. fotoğrafta gösterildiği gibi düz olmayan bir görünüm veren biraz erimiş ve bükülmüş pvc, buz yapıcıyı kapatan 45 bir kabuk çıkar ... Kimin açıkça görülebildiğini gösteren tanımlama işaretleri olmadığından.
Kendrick
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.