Toprak kablosunu bir devreye BAĞLAMAMANIN geçerli bir nedeni var mı?


11

Evimde bazı tadilatlar yapıyordum ve bazı elektrik prizlerini taşımak zorunda kaldım. Bunu yaparken, topraklama kablosunun devrede herhangi bir çıkışa (bir banyodan, daha az değil) bağlanmadığını fark ettim. Üç telli kablo, topraklama kablosu oradaydı. Her kutuya geri eğildi veya kesildi ve giden toprak hattına herhangi bir şekilde bağlanmadı.

2 telli kablo olsaydı, ucuz olan birine tebeşir verebilirdim, ama birilerinin o kadar tembel olduğunu hayal edemiyorum, onlar orada ve kullanılabilir olduklarında toprak kablolarını bağlamadılar. Evdeki diğer devrelerin çoğu doğru görünüyor, bu yüzden belki kasıtlı mı?

Biri bir kabloyu bağlamanız ve toprak kablolarını bağlamamanızın meşru bir nedenini bilen var mı?


1
Ne tür kablo? Zırhlı veya NM (metalik olmayan)? NM hakkında konuştuğunuzu varsayıyorum ama onaylamak istiyorum.
Jeff Widmer

Kesinlikle NM, bence NM 14-3 (ama NM 12-3 olabilir).
JohnFx

1
Oh, ve evin satın aldığım ev sahibi tarafından inşa edildiğini (ve muhtemelen kablolu olduğunu) eklemeliyim. O bir tamirciydi (ticaretle uğraşan bir müteahhit değil) ve o yere inşa ettiği başka dehşetler gördüm, bu yüzden işlerin nasıl çalıştığından habersiz olması akıl yürütmenin ötesinde değil. Ancak, o diğer odalarda doğru yaptı, bu beni hemen yetersizlik için reddetmeye tereddüt yaptı.
JohnFx

Bir elektrikçi olsa bile , önceki bir ev sahibinin kendilerini kabloladığı herhangi bir kabloya güvenmem . Örneğin, elektrikli süpürgeyi çalıştırabilmeniz için bunu hızlı bir şekilde yapmak için çok talep var.
Brad Gilbert

6
@Brad Gilbert bunu düzeltmek için çok fazla talep yok; böylece kişi bir aile üyesinin elektriğini kesmekten ya da komşularının evine ateş açmaktan sorumlu değil mi? Amatörler tarafından yapılan bazı kötü kablolama gördüm. Ama aynı zamanda profesyoneller tarafından yapılan bazı korkunç şeyler gördüm (muhtemelen patronlarının zaman baskısı altında). O kadar çok beklenmedik şeyle karşılaştım ki, hiçbirine gerçekten güvenmediğim bir noktaya geldim.
flamingpenguin

Yanıtlar:


21

Hayır, toprağın bağlı olmaması için hiçbir neden yoktur. Zırhlı (BX) kablo ile bile zemini bağlamalısınız. Zemin olarak geniş metalik bir şerit (iç kısım) kullanan eski bir zırhlı kablo vardır, bu da iyi bir bağlantı elde etmek zordur (sadece kutu konektörüne bağlanması gerekir). Ancak gerçek zırh topraklama için tasarlanmamıştır ve toprak olarak kullanılmamalı veya güvenilmemelidir (çoğu durumda, toprak olarak çalışması için elektrik bağlantısı mevcuttur).

Yine de açık olmama izin verin - telin diğer tarafında ne olduğunu kontrol etmeli ve gerçekten topraklandığından (veya muhtemelen bağlı olmadığından - tamir edebileceğinizden) ve kullanılmadığından emin olmalısınız. başka bir amaç. Sadece benim için kırmızı bir bayrak: Birisi yerden kesildiğinde, ne yaptığını bilmedikleri anlamına gelir, bu yüzden hiçbir şeyin doğru olduğunu varsaymayın.

Aranacak bir şey - evinizde sadece bir ortak zemin olmalı ve her şey birbirine bağlı olmalıdır. Örneğin, iki ayrı topraklama çubuğu ve devresi karışıksa, özellikle hassas elektronik cihazlarınız (TV'ler, amplifikatörler, bilgisayarlar) bağlıysa topraklama döngüleri ve gürültü sorunları yaşayabilirsiniz. Tüm topraklamalar ana panelde veya ana panelin yakınında birbirine bağlanmalıdır.

Aynı konuda, elektrik topraklama telinizi evinizdeki tüm bakır borulara ve herhangi bir gaz hattına bağlayan bir topraklama teline sahip olmalısınız. Yerleştirmeye dikkat edin, çünkü her iki boruyu birbirine bağlamak için iletken olmayan bir su sayacının etrafında dolaşmak için bir jumper teline ihtiyacınız vardır.


1
Büyük bir kabloyla doğrudan birbirine bağlı olmaları koşuluyla birden fazla topraklama noktanız olabilir. Örneğin, nötr gelen su borusu ile bir bağlantı, bir toprak çubuk ile bağlantı, hepsi ana panelinize veya ana panelinize bağlı olarak bağlanır.
Brad Gilbert

@Brad: Teşekkürler, birden fazlasına sahip olup olamayacağınızdan emin değildi. Güncelleme sonrası
gregmac

4
Eviniz Pex'ten başka bir şeyle donatılmasa bile, evinize gelen borunun muhtemelen metal olduğunu unutmayın. Ana panelinize giden zemini borunun geldiği yere yakın bir yere bağlardım.
Brad Gilbert

10

Akla gelen iki olasılık var:

  1. Orijinal yüklenici ihmal edildi: devre topraklanmamış. Bunun nedeni, suçlu bir schmuck olması ya da GFI'nın bir şekilde topraklamanın bir yerine geçtiğini düşünmesi olabilir (bu neden sadece banyolarda olduğunu açıklar).

  2. Zırhlı BX kablosu kullanıyorsunuz, BX kablosunun metal kılıfı topraklanmış ve toprak kablosuna elektriksel olarak bağlı çıkış kutusuna elektriksel olarak bağlanmış, böylece çıkış gerçekten topraklanmış

Bir zamanlar eski bir Manhattan kumtaşında böyle bir kutuya rastladım (# 2). Hiç toprak ucu bulamadım, ancak bir çıkış test cihazını taktığımda, topraklanmış gibi görünüyordu, bu beni şaşırttı. Daha sonra kutunun kendisinin BX kablosunun kılıfı yoluyla topraklandığını fark ettim (tam olarak olması gerektiği gibi, kutunun içinde gevşek bir bağlantı durumunda korumak için) ve kutu topraklanırsa priz topraklanacaktır . Aslında bir toprak hattınız olsa bile, bunu bir pigtail ile metal kutuya bağlamak iyi bir uygulamadır.


Bir müteahhit değildi, bir günlük ev kitinden inşa eden bir do-it yourselfer'di (muhtemelen sorun orada). Ayrıca zırhlı kablo değil, sadece NM 12/2. Bununla ilgili daha fazla ayrıntı için orijinal gönderideki yorumlarıma bakın. Diğerlerine yardımcı olabilecek bazı iyi öneriler için hala +1.
JohnFx

1
Metal kutuları bağladığımda, her zaman kutuya giden bir pigtail var, kutudaki her bir çıkışa veya anahtara giden bir tel ile birlikte. Bir çıkış test cihazında GFCI test cihazı düğmesine basarsanız ve üç ışığın da yanarsa, kısmi bir zemine sahip olmak mümkündür.
Brad Gilbert

Bu sadece iyi bir uygulama değil: metal kutular topraklanmalıdır!
Jeremy W. Sherman

4
Joel, tarif ettiğin gibi daha eski BX kablosu ekipman topraklaması için güvenli değil . Kablodaki sırtlar önemli bir empedansa neden olur , yani çıkış test cihazınız sıcak ve toprak arasında 120V okuyacaktır (ve yanlışlıkla size doğru şekilde kablolandığını söyleyecektir) , eğer bir toprak arızası gerçekten meydana gelirse, empedans kesicinin cihazı sıcak bırakın ve bir daha dokunduğunuzda sizi şok etmeye hazır. Bu, daha yeni BX kablolarıyla ilgili bir sorun değildir çünkü bir bağlantı şeridine (temel olarak ayrı bir topraklama kablosu) sahiptir .
BlueRaja - Danny Pflughoeft

6

Zeminin hayat kurtarabileceğini unutmayın.

ABD'de yaşamıyorum, ancak ülkemde zemin kuralları çok katı. Eğer toprağa bağlanabiliyorsanız yapmanız gerekir. Aynı odada topraklanmış ve topraklanmamış ekipman bulundurmanıza izin verilmez.

Ancak gerçeklik genellikle farklıdır ...

Jusd'u evimizdeki elektriği değiştirip genişlettim. Kulübede bir şey topraklandı, ancak toprak teli bağlı değildi. Böylece teli taktım. Birkaç gün sonra (eve taşınma partisi sırasında) bir flaş gördük ve yüksek bir patlama duyduk. Bazı araştırmalardan sonra metal (şimdi topraklanmış) kasaya bağlanan, güzel ve muhteşem bir kısa devreye yol açan gevşek (ömürlü) bir tel olduğunu öğrendim.

Bu, toprağa bağlı olmasaydım, ışığın metal kasasının fark edilmeden 230 V AC'ye bağlandığı anlamına gelir. Muhtemelen ölümcül sonuçlarla herkes buna dokunmuş olabilir. Bu nedenle, tüm elektrik bağlantılarını inceleme ve düzeltme alışkanlığım olduğu için çok mutluyum.


Topraklama elektrik devrelerinin değerini tartışmıyorum. Sadece birisinin bunu yapması kolay olduğu zaman bunu ihmal etmiş olabileceğinin geçerli bir nedeni olup olmadığını soruyorum. Bu kablolama şekli, bunu yapmamak için kasıtlı bir karar gibi görünüyor.
JohnFx

4

Bunu daha önce kendi evimde görmüştüm. Önceki bir kişi bir yatak odasındaki kablolamayı topuz ve borudan romex'e yükseltti. Ancak Romax, bir düğme ve tüp devresine akış yukarı bağlandı. Topuz ve tüp devrelerinde topraklama kablosu yoktur.

Kablolamayı kim yaptıysa, toprak kablolarını bağlamadı çünkü yukarı akışta bağlı olmadıkları için hiçbir şey yapmazlardı.

Bunun tembellikten mi yoksa topraklamada gelecekte kablolama üzerinde çalışan herkese dostça bir sinyalden mi kaynaklandığından emin değilim.

Nedeni ne olursa olsun, hem benim durumumda hem de sizde bir kod ihlali olduğunu varsayıyorum.

Sorunuzu cevaplamak için, banyonuzda topraklama kablosunun bağlantısının kesilmiş olması için iyi bir neden yoktur.


2
+ 1'leyin. Sahte zeminler zeminsiz olmaktan daha kötüdür.
Bryce

1
Evet +1. Soru, geçerli bir neden olup olmadığını soruyor. Diğer herkes sadece toprağa bağlanmanız gerektiğini söylüyor. Bir toprağa sahip olmamak ve bir GFCI kullanmak, telin gerçekte topraklanmadığını açıkça belirtmek için topraklama kablosunu kırpmak için geçerli bir neden gibi görünebilir.
ThePopMachine

4

Ulusal Elektrik Kanunu 2014

Madde 406 - Prizler, Kablo Konnektörleri ve Eklenti Fişleri (Kapaklar)

406.4 (D) (2) Topraklama Tipi Prizler.

(b) Topraklama tipi olmayan bir priz (ler) in bir topraklama arızası devre kesici tipi priz (ler) ile değiştirilmesine izin verilecektir. Bu prizler “Ekipman Topraklaması Yok” olarak işaretlenecektir. Toprak arızası devre kesici tipi prizden, toprak arızası devre kesici prizinden sağlanan herhangi bir prize bir ekipman topraklama iletkeni bağlanmamalıdır.

(c) Topraklama tipi olmayan bir priz (ler) in, bir topraklama arızası devre kesicisi ile beslendiğinde, topraklama tipi bir priz (ler) ile değiştirilmesine izin verilir. Toprak arızası devre kesicisi üzerinden sağlanan topraklama tipi prizler “GFCI Korumalı” ve “Ekipman Topraklaması Yok” olarak işaretlenecektir. Topraklama tipi prizler arasına bir ekipman topraklama iletkeni bağlanmamalıdır.

Her iki bölümde de topraklama iletkeninin bağlanmadığını söyler.

Toprak arızası devre kesici tipi prizden, toprak arızası devre kesici prizinden sağlanan herhangi bir prize bir ekipman topraklama iletkeni bağlanmamalıdır .

Topraklama tipi prizler arasına bir ekipman topraklama iletkeni bağlanmamalıdır .

Buradaki temel fikir, panele geri giden sağlam bir topraklama yolu yoksa, topraklama iletkeninin bağlanmaması gerektiğidir. Topraklama iletkeninin bağlı olmadığı bir durumla karşılaşırsam, yeterli bir topraklama yolu olmadığını varsayarım.

2 uçlu prizlerin değiştirilmesi hakkında daha fazla bilgi için bu cevaba bakınız .


1

Kasıtlı olarak zemini kaldırdığımı duyduğum tek zaman, karıştırma bantları ve canlı bantlar için ilgili ekipman (ekolayzerler, kompresörler) söz konusudur. Bazen zemini kaldırarak çözülebilecek gürültü vardır. Bu yüzden, yatak odanızda canlı gruplar yapmadıkça, ona karşı tavsiye ederim. (Ayrıca, zemini kaynağa değil, münferit ekipman parçasına çekmedik.)


Tehlikeli zeminlere sahip kurulumlarda, zemini hassas ekipmanlara izole etmek kısa vadeli bir çözümdür, ancak şov devam edebilir. Yine de, bu durumda bile, iyi performans için bağlı tüm ekipman birlikte topraklanmalıdır. Özel etkinlik tamamlandıktan sonra, orijinal zeminin neden gürültülü, DC önyargılı veya sorunun gerçekte ne olduğunu bulmak ve düzeltmek için yoğun çaba sarf edilmelidir. Çelik fabrikası bilgisayar odasında, bir zamanlar odanın karşı tarafındaki topraklar arasında 75 volt ölçtüm. Elektrikçi, bilgisayar ekipmanı ile ne yapacağını bilmediğini söyledi.
wallyk

1

Düşünebileceğim tek meşru sebep: Romex başka bir yerde topraklanmamış bir devre uzatırsa.

Şimdi, bu bir banyo için kötü bir fikir (belki de ışık devresi hariç). Ve bunu yaparsanız, lütfen durumu açıklamak için kabloyu etiketleyin. Ya da, daha iyisi (yaptığım gibi) çalışma için gerçek iki iletken teli kurtarın.


0

NEC'de olmayacak her şeyi topraklayın Elektrik çarpması veya evinizin yakılması gibi kötü bir şey olmadıysa.


1
Bu soruya cevap vermiyor.
Doresoom
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.