Boyanın donmasına izin vermenin sonuçları nelerdir?


10

Garajımı yalıtmak ve ısıtmak acı gibi geliyor. Su bazlı lateks boyaların kışın donmasına izin vermenin sonuçları nelerdir? Sonsuza kadar mahvoldu mu yoksa sadece ilkbaharda tonlarca ekstra karıştırmaya mı ihtiyaç duyuyor?


4
Donmuş boyayı fırçalamak veya rulo yapmak çok zordur !!!!!!!
shirlock evleri

Eski boyamın kutuda kurumasına izin verdim, böylece tüm donma problemlerinden kaçınıyorum. Evet, bazıları hala devam etmenin zor olduğundan şikayet edecek, ancak donma hiç sorun değil. :)

İhtiyacınız olduğunda sadece yeni boya almak daha mı ucuz olur? Boyanız donarsa ve atılması gerekiyorsa, kuruması için kapağı kapalı bırakın. Sonra çöp kutusuna atabilirsiniz ve artık tehlikeli atık olarak kabul edilmez.

Yanıtlar:


6

Senin için bir fikrim var. Birkaç galonluk boyayı kurtarmak için tüm garajı yalıtmak ve ısıtmak yerine, belki küçük bir yalıtımlı boya dolabı inşa edebilirsiniz. Tüm boyalarınızı saklayacak kadar büyük bir kutu veya dolap oluşturun. İç kısmı 2 inç sert köpük veya R-11 battaniye yalıtımı ile yalıtın ve yalıtımlı kapının veya kapağın etrafına sıyrılarak köpüklü bir hava koyun ve hava geçirmez olmasını sağlayın. Daha sonra ısı kaynağı olarak düşük watt'lık bir ampul takabilirsiniz. Honeywell, bu uygulamada harika çalışacak ucuz bir fiş = giriş / fiş çıkış besleme termostatı yapar. Teknemi motor bölmesinde üç adet 40 watt'lık kelepçeli aydınlatma armatürü çalıştırmak için kullanıyorum. Termostat, sıcaklık 35 ila 40F'ye düştüğünde ve 40 ila 50F'de kapandığında ışıkları açacak şekilde ayarlanabilir. Dolabı dondurmanın üzerinde tutacak şekilde ayarladınız. Keşke puter ile resim çizmede iyi olsaydım, ancak iyi bir tasarım, ışıklarınızı ve termostatınızı dolabın en altındaki bir havalandırma veya tel raf ile monte etmek olurdu, bu yüzden ısı dolabın ve ampullerin içinde yükselir boya kutuları ile çarpmaya karşı korunur. Tüm projeyi 100 doların altında bir fiyata inşa edebileceğinize eminim. Bonus, böyle bir şeyin bütün kış çalıştırmak için çok ucuz olacağıdır.


Dolabın zeminine monte edilen ısı bandının ampulden daha dayanıklı olacağını düşünüyorum.
BMitch

Bunu düşünüyorum, ama sadece boyanın donmasına izin vermekten daha kolay değil. Belki de kovadaki numarayı arayacağım.
ArgentoSapiens

@BMitch, garajı ateşe vermemek boyayı korumaktan daha önemli olduğundan, ampulden daha düşük güç yoğunluğuna sahip bir şey fikrini seviyorum. Bir çeşit ısı bandı tavsiye edebilir misiniz?
ArgentoSapiens

@ArgentoSapiens, Hangisi en iyi yorumlara sahip olursa olsun :) (Kişisel deneyimim yok ve marka önerilerinden uzak duruyoruz.) Satıcılar plastik borularla doğrudan temastan kaçınmak için bir folyo bant kullanmanızı tavsiye ediyor, bu yüzden köpük yalıtımının erimesini önlemek için bir ısı transfer plakası kullanarak soyunma tabanına monte etmek istiyorum.
BMitch

2
Bence küçük bir dolap içine yeterince ısı bandı almakta bir sorun olabilir. Borularda kullanılan bant türü hacimlidir ve havayı ısıtmak iyi bir iş yapmaz. Bu bir olasılık olabilir. Hala alt kısımdaki yalıtılmış bir bölmeye monte edilen anahtarsız bir fikstürün güvenli ve güvenli olacağını düşünüyorum. 25 veya 40 watt'lık bir kaba servis ampulü bol olacaktır. Sadece bir fikir, önerilere açığım.
shirlock evleri

6

Lateks boya, dondurulduğunda katıların genişlemesine ve karışımdan ayrılmasına neden olabilen bileşenlerin bir karışımından oluşur. Hasarlı lateks boya kullanmanın etkileri, ortama maruz kaldığında (güneş ışığı) vb. Eşit olmayan kaplama, daha az parlaklık, boyanın çatlaması ve soyulması gibi performansın düşmesine neden olabilir.

Lateks boyayı aşırı sıcaklıklara maruz bırakmanız önerilmez. Muhtemelen bir kez kurtulabilirsin. Donmuşsa, çözdürün (oda sıcaklığına maruz bırakın) ve çözüldükten sonra boyayı karıştırın. Boya pürüzsüzse, iyi olmalısınız; ancak, boya yumrulu ise (katılar donarak hasar gördüğü için karışımdan ayrılırsa) kötü bir karışımınız olur.

Bazı karışımlar, boyayı donma sıcaklığından korumak ve karışıma zarar vermek için kullanılan propilen glikol içerebilir.


1
Bu cevap yardımcı olur, ancak basit görünüyor. Katı maddeler süspansiyondan düşerse, sulandırmak için yeterli bir karıştırma meselesidir. Hala topaklıysa, sadece daha iyi karıştırma meselesi değil mi? Şüpheliyim ama bilmiyorum, gerçek daha derinlerde yatıyor. Boya gibi bir şey, dondurulduğunda tamir edilemez şekilde kırılan karmaşık organik moleküllerin bir parçasından oluşur. Hiçbir miktar kırılan parçaları birleştirmeyecek ve bu da belirtilen performansın düşmesine neden olacaktır. Böyle özel bilgileri olan var mı?
bcworkz

4
Sadece anekdot: dondurulduktan sonra, lateks artık bükülemeyen granüllere yeniden birleşiyor gibi görünüyor. Ben remix olup olmadığını görmek için bir kez bir sopa üzerinde 5 dakika boyunca bir blender kullandım. Gitme. (Bunu karımdan bahsetmediğiniz için teşekkür ederiz)
HerrBag

Boya sadece kurumakla kalmaz, polimerize olur, yani kutu “ellere” geçen ve çok uzun moleküller haline gelen kısa moleküllerle doludur. Ama sadece çok belirli bir zamanda, yani kutuda değil ve bir şey boyadıktan birkaç dakika sonra. Bu süreç kırılgandır.
Harper - Monica'yı

5

Ben 5 galon boya dondurma vardı ve hiçbir miktarda topaklar dışarı çıkardı! Bir saatten fazla karıştırdım, fark yok ... harap!


2

Yanlışlıkla 5 galonluk bir boya kovasını dondum. Onu atmak istemedim, bu yüzden çözdüm ve matkabı üzerinde karıştırmak için bir boya karıştırıcı kullandım. Hala topaklıydı, bu yüzden eski bir ekran kullandım ve tüm topakları süzdüm. Oğlumun oturma odasını boyamak için kullandım. Bu arada, dondurulmamış boyaya benziyor. Süzme işleminde bir miktar boya kaybettim, ancak donmuş boyanın çoğunu kurtardım ve kalan tüm boyayı kullandım. Bu marka boya yaklaşık 32 dolar galon olduğu için denemeye değerdi.


1

Lateks boya için (suda çözünür) Su ekledim ve aslında 3-4 dakika boyunca bir el blenderi kullandım, sonuç düzgün, pürüzsüz bir boya oldu. Boya daha önce tamamen granüle edildi.

Ahşapta kalıp kalmayacağı birkaç yıl içinde belirlenecek ...

EDIT: Boya en az iki kez tamamen donmuştu!


1
Merhaba, neredeyse 3 yıl geçti, bir güncellemeye ne dersin? : D
taber

1

Boyayı kışın depolamanın en kolay yolu atölyedeki eski bir buzdolabında, izolasyona sahip, vb. Ünite içindeki sıcaklık, ayarladığınız değerin altına düştüğünde, ışık yanar. Eğer gerçekten endişeleniyorsanız, bir tane yedek da da için diğerinde başarısız olduğunda / yıl boyunca iki ampul kullanın ve yılın geri kalanında, içinde bira tutun! :-)


0

Kışın dondurulan 2 kutu rustoluem yağ bazlı boyam var (ve dondurularak yaklaşık bir ay boyunca -20'nin altına düştüler .. Onları bir saatten fazla boya tineri ile karıştırdım, İYİ DEĞİL! Boya FREEZE !!! Yaparsanız, çöp kutusuna atabilirsiniz !!!


-1

Asla lateks boya kullanmam çünkü donar ve bundan sonra iyi değildir, bu yüzden içte ve dışta yağ bazlı bir boya kullanırım. Bir fan kullandığınızda kuruması yalnızca birkaç dakika sürer.


1
Bu soruya cevap vermiyor ve bir cevaptan ziyade bir yorum olarak ait
Doresoom
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.