AFCI kırıcı ve GFCI priz sıkıntısı açmasına ne sebep olabilir?


11

Sorun gidermenin zor olduğu kanıtlanmış çok sıra dışı bir dizi elektrik sorunum var.

Yeni inşa edilmiş bir evde yaşıyorum. Her yatak odasında AFCI kırıcılar vardır.

Orada yaşayan son 3 yıl içinde, yatak odamın AFCI kesici yaklaşık bir düzine kez attı. Hepsi gecenin bir döneminde meydana gelir. Her seferinde kesiciyi sıfırlamak sorunu çözdü. Bazen 1000W Lutron Dummer açıldığında kesici açılacaktır. Bazen uyurken gider.

Kesici açıldığında "Ark" ışığının aktive edilmediğini fark ettim ki bu AFCI kırıcısının toprak arızası nedeniyle açıldığını mu düşünüyorsunuz?

İlginç bir şekilde, bu hemen hemen her gerçekleştiğinde, biri mutfağımızda diğeri garajımızda olmak üzere iki GFCI çıkışı da açıldı, ancak çok daha az frekansla. Bizim durumumuzda bu, 3 yılda 4 kez (yılda 1-2 kez) olmuştur. Bu durumda her GFCI çıkışı farklı bir devrededir. AFCI kesici açılmazsa GFCI çıkışları açılmaz.

Ayrıca, bir GFCI devresi diğerinden farklı bir paneldedir.

AFCI kesicisini ve 2 rahatsız edici çıkışı değiştirebilirim. Aramam gereken başka bir şey var mı?

Bu soruna neden olabileceğini düşünebileceğim tek şey sıcaklıkla ilgili bir şey mi yoksa bir çeşit dalgalanma mı? mümkün mü?

Bir AFCI kırıcının açılmasına neden olabileceğini duyduğum şeyler:

  1. Isıtma üzerinde elektrik panelinde AFCI kırıcılar yığını (Ben üst üste 4, ortada Ana Yatak Odası ile
  2. Dimmer (Lutron hakkında bir şey)
  3. Sıkışmış veya zımbalanmış elektrik teli (bu sadece sürekli olarak açılmasına neden olur mu?)
  4. Elektrikli gizmoları şarj etme

Bir GFCI kırıcısının açılmasına neden olabileceğini duyduğum şeyler

  1. Besleme voltajındaki değişiklikler
  2. Dengesiz, geçici yükler (hiç yok)
  3. Cheap dalgalanma koruyucuları

Bir AFCI ve bir GFCI kırıcısının açılmasına neden olabilecek duyduğum şeyler

  1. Ucuz dalgalanma koruyucuları (açma yapan her AFCI ve GFCI çıkışında birkaç dalgalanma koruyucum var). Onları "ucuz" olarak değerlendireceğime emin değilim.

Bunlardan herhangi biri benden yukarı akış olabilir mi?


Tavan vantilatörünüz veya bunun gibi bir şey var mı?
Steven

2
Cömert bir iade politikası olan bir yerden bir isim marka AFCI ve GFCI satın almak kötü bir fikir değildir. Bunları değiştirin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.
Jay Bazuzi

1
Bu, gerçekten evin içinde yürümeden cevaplanması zor bir soru, çok fazla değişken olabilir. En azından ayrıntılı bir devre haritasında; takılı olan her şey dahil, sorunun bulunmasına yardımcı olabilir. Bilgisayarınız için bir UPS'niz varsa, çoğu veri kaydeder ve herhangi bir ani yükselme konusunda sizi bilgilendirebilir (en azından bu devrede olsa da, eğer genişleme veya dengesizlik sistemi genişse, onu alabilirsiniz).
Tester101

1
En son teori. "Açan" her AFCI ve GFCI çıkışında bir aşırı gerilim koruyucu bulunur. Şebekemdeki bir dalgalanmanın, bu dalgalanma koruyucularının her birinin dalgalanmayı ele almasına neden olabileceğini okudum, bu da AFCI ve GFCI'nin bir güç dengesizliği olduğunu ve dolayısıyla kesiciyi tetiklediğini hissetmelerini sağlayacaktır. Ayrıca, AFCI'lerin topraklama hatalarına karşı çok daha hassas olduklarını da okumuştum; Kontrol etmek için AFCI / GFCI'ye bağlı evdeki tüm dalgalanma koruyucularını çıkarıyorum.
Omar Shahine

1
Hem AFCI hem de GFCI'nın açılmasına neden olabilecek bir şey, nötrün yere değmesi.
Ekim'de Pigrew

Yanıtlar:


6

Bazı dalgalanma koruyucuları, dalgalanmaları ekipman topraklamasına "yeniden yönlendirerek" çalışır, bu da hemen hemen bir toprak arızasının tanımıdır. Bu durumda, aşırı gerilim bastırıcıların (yeterince büyük bir dalgalanma göz önüne alındığında) GFCI prizlerini / kırıcılarını açması kesinlikle mümkündür.

AFCI'lere gelince ... Elektrik kontakları ayrıldığında, genellikle kontaklar arasında bir ark oluştururlar. Bu ark, temaslar birbirinden çok uzak olana kadar boşluğu açar ve ark artık sürdürülemez. Teorik olarak, GFCI açma, AFCI'nin açılmasına neden olacak kadar uzun bir süre için yeterince büyük bir ark oluşturabilir. Düzgün çalışan bir GFCI'nin bunu yapması muhtemel değildir, ancak GFCI eski ve yıpranmışsa, temasları algılanabilir bir ark üretilecek kadar yavaş açıyor olabilir.

GFCI tetiklemesinin AFCI'nın tetiklemesine neden olup olmadığını belirlemek basit bir testtir. Sadece GFCI üzerindeki test düğmesine basın . AFCI açılırsa, sorunun yarısını çözmüş olursunuz. ACFI tetiklemezse, testi GFCI test fonksiyonlu bir priz test cihazı kullanarak tekrarlayabilirsiniz .

resim açıklamasını buraya girin

GFCI'nın AFCI kesicisinin devreden çıkmasına neden olduğu belirlenirse, GFCI yuvasının değiştirilmesi sorunun o kısmını çözebilir.

Dalgalanma önleyicinin GFCI'yi tetikleyip tetiklemediğini anlamak daha zor bir tekliftir. Muhtemel dalgalanmaları tanımlamak ve belgelemek için bir süre boyunca besleme voltajını izlemeniz gerekecektir.


1
İlginç bir şekilde, tüm AFCI ve GFCI korumalı devrelerden tüm dalgalanma koruyucularını çıkardım ve Eylül ayında yazdığımdan beri hiç açma yapmadım.
Omar Shahine

2

Sorun "yukarı akış" olabilir. Bu kesiciler radyo frekansı parazitinin neden olduğu voltajlar gibi gürültü ile tetiklenebilir.

Triyak bazlı dimmerler saniyede 120 kez gücü aniden açar ve kapatır, bu da yüksek frekanslı bileşenlere sahip anahtarlama gürültüsüne neden olur.

GFCI'ların "gizemli açılımları" nadir değildir. Temel nedene ulaşmak için ellerinizde özel ekipman, bilgi ve zamana ihtiyacınız olacaktır. Örneğin, olaya giden prizin hat voltajının bir izini yakalamak için bir dijital osiloskop. Bir sivri uç veya bazı garip sesler kaydediliyorsa, açma durumu açıklanır. Ancak, elbette, hala nereden geldiğini veya bu konuda ne yapılabilirse bilmiyorsunuz.


1

Kabloları tutan tüm vidaları sıkın. Biraz gevşek bir bağlantı farklı zamanlarda meydana gelen sorunlara neden olabilir.


1

Dolu bir vakumun motoru zorlayacağını duydum, fırçalarda / statorda daha büyük bir ark oluştu. Bu bir AFCI'yı açar.


7
Geceleri uyurken vakumu çalıştırmadıklarından şüpheleniyorum.
BMitch

-1

İlk düşüncem, devrede bir yerde, yükte eşitsizliğe neden olan ve bir yolculuğa, yani panelde veya prizde gevşek bir topraklama kablosuna yol açan zayıf bir topraktı.

İlgili bazı cevaplar için bu bağlantıya bakın. Size doğru yönde bir başlangıç ​​verecektir.

http://www.thecircuitdetective.com/afci_circuit_breakers.htm


3
Bağlantı bozulursa cevabınızın hala yararlı olduğundan emin olun. Nasıl cevap
verileceğini

2
Bir GFCI, sıcak ve nötr arasındaki akımı ölçer ve sadece kırık bir toprak nedeniyle açılmaz (toprak arızası, zeminin kırıldığı anlamına gelmez). Ark hataları ark oluşumunu algılar, bu nedenle zemine enerji verilmez, gevşek ve kemerli olmadıkça, gerçekten onu açacağını düşünmüyorum.
Steven
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.