Açık havada kullanıma yönelik hangi PVC türü?


14

PVC borular kullanarak bazı yağmur varillerini tutturmaya bakıyorum. Güneşe / yağmura / sıcağa / soğuğa maruz kalacağını göz önünde bulundurarak bunun için en uygun PVC türü var mı? Birçok kişi "normal" beyaz PVC kullanıyor gibi görünüyor ama açık havada kullanım için düşünülmüş değildi.Boyanan tür.
Harper - Monica

2
Bu, orijinal poster için yararlı değildir, ancak diğer arama yapanlara yardımcı olabilir. UV dayanımı yüksek ve dış mekanda kullanıma uygun "PVC mobilya" diye bir şey var. Sadece sıhhi tesisat dışındaki kullanımlar için; mobilya veya bahçe çiti gibi şeyler inşa etmek için tasarlanmıştır. Mağazalarda bulmak zor, ancak çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz. Normal program 40 PVC'den önemli ölçüde daha pahalıdır, ancak çok daha hoş görünüyor. Bu, orijinal poster için yararlı olmaz, ancak "Dışarıda açık havada kullanım için hangi PVC türü?"
Jeffrey Barnes

Yanıtlar:


14

Tüm PVC, UV ışığı bozulmasına maruz kalır. UV korumasız PVC nihayetinde darbe dayanımı kaybına uğrayacaktır. Borunuz, esneklik yerine parçalanana veya çatlayana kadar bütün olacak.

Bazı PVC (PVC UVR) UV ışınlarına dayanıklıdır . Güneş ışığı hala PVC boruya zarar verir, ancak UV ışığı için rekabet eden diğer kimyasallar matrisindedir (hasar görmüş PVC'den çalınır). PVC UVR daha düşük bir hızda bozunur.

Daha kalın duvar borusunun başarısız olması daha uzun sürecektir, çünkü UV alt tabakalara nüfuz etmeden önce üst tabakalar tarafından yakalanacaktır. Boyanmış boru, boyalarınızın UV ışığını bloke etmesi veya yansıtması (ve neredeyse tüm boyaların yapması) başarısız olmaz.

Haklısın, birçok insan PVC boru kullanıyor, ancak çoğunlukla gömülü uygulamalarda (UV ışığından korunacak) kullanılması gerekiyor; ancak, gömülü olan bu uygulamaların çoğu bir noktada yerden çıkar. Tipik olarak toprak dışı kısımlar düzgün şekilde korunmaz, bu da nihai arıza için sadece bir zamanlayıcıdır.

Bazen bu cehaletten dolayı, bazen insanlar PVC'nin çok ucuz olduğunu rasyonelleştiriyor, gelecekte boru onarımı da ucuz olacak. Kendinizi iki kez yapmanın baş ağrısını kurtarın, PVC'nizi boyayın.


4
PVC boyamanın neden bu kadar önemli olduğuna dair büyük ek açıklama. UV ışınlarına dayanıklı PVC'ye bu kadar güvensiz olmam gerektiğini veya boyamanın bu kadar basit bir çözüm olduğunu bilmiyordum.
Jeremy W. Sherman

Adil olmak gerekirse, daha yavaş olan oranın sizi daha uzun süre koruyacağını düşünüyorum, ancak düzeltme çok kolay, neden olmasın?
Edwin Buck

5

Gri renkli Schedule 80 PVC boruyu deneyebilirsiniz. Bu, açık havada duracak çok daha ağır bir iş malzemesidir. Üreticiler tarafından tavsiye edilir. ABD Plastik Corp gibi, PVC boru ve bağlantı parçaları kurulumdan sonra UV dayanımı sağlamak için bir kat beyaz su bazlı lateks boya ile boyanabilir. UV ışığı, güneş ışığının PVC'yi parçalayabilen kısmıdır.

Üreticiye bağlantı PVC Boru Kataloğu: http://www.usplastic.com/catalog/item.aspx?itemid=23979&clickid=redirect

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.