Kısılabilir ve kısılamaz CFL ampuller arasındaki fark nedir?


9

Yemek odasında kısılabilir tavan armatürüm var. Birkaç ay önce CFL ampulleri taktım. Her şey yolunda gibi görünüyor, sorun değil. Dün bir donanım mağazasına gittim ve "kısılabilir" olarak etiketlenmiş CFL ampuller olduğunu gördüm. 100 W akkor ampule eşdeğer ışık veren bir ampul için ~ 10 dolardılar.

Kısılabilir ve normal CFL ampul arasındaki fark nedir? Gerçekten kısılabilir olana ihtiyacım var mı? Normal CFL ampulüm şu anda iyi çalışıyor gibi görünüyor.


Cevabı bilmiyorum ama aşağıdaki bağlantılara göz atmak isteyebilirsiniz: en.wikipedia.org/wiki/Compact_fluorescent_lamp#Components | dimmablecflblog.com
Mike B

4
Vay canına, karartılamayan kişinin dimmer üzerinde çalıştığına gerçekten şaşırdım. Sönmeye çalıştığınızda vızıltı veya titriyor mu?
Eric Petroelje

1
Kabul ediyorum, ampulün bir dimmer ile hiç çalışması şaşırtıcı. Sanırım CFL aynı ampulü hem kısılabilir hem de kısılabilir olmayan ambalajlarda satıyor (kısılabilir olanlar için sadece bir prim alıyor).
myron-semack

Yanıtlar:


10

Dimer ile kısılamaz CFL kullanmayın. CFL'nin ömrünü kısaltır ve nadir durumlarda CFL'yi çalıştıran bir dimmer yangına neden olabilir. Güvende olmak için bir anahtarla değiştirin.

Kısılabilir CFL'ler karartma için akkor kadar iyi değildir. En düşük ayarları akkor olanın yakınında değildir, ancak güç tasarrufu yapma ve yine de ışığı kısma seçeneğine sahip olmak istiyorsanız iyidir. Bazen ışığı tekmelemek ve daha sonra karartmak için ışığı açmanız gerekir. Ayrıca en düşük ayarlarında duyulabilirler. Biraz satın alırsanız, makbuzlarını sakıncalarını beğenmeyeceğiniz için kaydedin.


2
Ayrıca, dimmer ile kısılabilir olmayan bir cihaz kullanılması garantiyi geçersiz kılar.
myron-semack

3
Ampullerin garantileri var mı?
Joe Phillips

4
Akkor ampullerle garanti gerçekten düşündüğünüz bir şey değildir. Ancak CFL ampuller daha pahalıdır ve daha uzun ömürlüdür. Yani, eğer ölürse, garantiyi önemsemeye daha yatkınsınız. Birkaç ay sonra açık hava Feit CFL başarısız oldu. Onları aradılar ve bana yeni bir tane yolladılar. (Ve ben bir sönük ya da elektronik zamanlayıcıda kullandım sormak DID :-)
myron-semack

LED ampuller daha pahalıdır (bir dimmer fiyatı ile karşılaştırılabilir), ancak genellikle bunlar herhangi bir yan etki olmaksızın kısılabilir.
9000

@ 9000 - Ancak, her türlü karartma akkorunun yerini alacak LED'ler mevcut değildir. Örneğin, 100W A21 ("standart" 100w lamba ampulü) için bir LED eşdeğeri görmedim. CFL'ler, dezavantajlarına rağmen, daha fazla ampul şekli ve daha yüksek watt eşdeğeri olarak mevcuttur.
KeithS
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.