Bir binanın elektrik sistemini çizmenin en iyi / resmi yolu nedir?


6

Ev otomasyon sistemleri kuruyoruz ve elektrikçilerle ciddi problemlerimiz var. Kısa: aptal ve tembeller. Yani bir şeyler yapmalıyız.

Bazı hikayeler var:

 1. Tüm cüzdanların, lambaların, anahtarların numaralandırılmış bir listesini içeren bir elektronik tablomuz ve ayrıca evin düzen haritasını, tüm cüzdanları / lambaları / düğmeleri / vb. bu kimlik numaralarıyla imzaladım. Elindeki bu listeyle, elektrik teknisyenimiz tüm kabloları sayılar yerine kendi sözcükleriyle işaretledi; "uyuma odası lambası düğmesi". Hiç bir kontrol listesi yapmamış.

 2. Rafta, kablolama rölelerinde çalışıyoruz. Cca var. Elektrik teknisyeni tarafından kurulan giriş / çıkışlar için odalardan gelen 200 kablo, ancak bir süre sonra yaklaşık 50 kablo eksik olduğunu, boş bırakılan çok sayıda röle olduğunu gördük. Elektrikçi diyoruz: “Teller için daha fazla yerim yok” diyor.

 3. (Benim hikayem değil.) Duvardaki tüm yerleri küçük yapışkan kağıtlarla işaretliyor ve üzerinde kimlik numaraları yazıyoruz. Kabloları kontrol ederken, "14" yerinde "4" numaralı bir kablo olduğu anlaşılıyor. Elektrikçi "ah," 4 "ten önce" 1 "i görmedim" diyor.

Ve bunun gibi. Elektrikçiler hiçbir belge yapmazlar. Elektrikçilerin alet kutusunda kalem ve kağıt eksik.

Yeterliyiz. Elektrikçiler için efsanevi zor zamanlar geliyor. İşlerini kusursuz yapmazlarsa ödemeyeceğiz (müşterilerden bunu yapmasını isteyeceğiz). Üzgünüm beyler.

Yani, ihtiyacımız olan basit bir şey, anlaşılması kolay grafik biçimlendirme sistemi elektrikçinin ellerine itip, şöyle diyebiliriz: iş bu , kardeşim, yap, daha fazla, daha fazla değil, daha az değil, aksi takdirde ödeme yapacaksın.

Bunun için herhangi bir standart var mı? Yerleşim planına çekmeliyiz. Yardımcı olursa, ayrı odalara ayrı odalar koymalıyız. Herhangi bir fikir, örneğin, açığız. "iki çizim yapın, biri cüzdanlar için diğeri lambalar için", "yalnızca kimlikler için asal sayılar kullanın", "çekmeyin, onay kutularını içeren ayrıntılı metin talimatlar listesini kullanmayın", ", planı ve koşullar "vs.

Çizim sistemi aşağıdaki öğe türlerini içermelidir:

 • butona basınız,
 • deklanşör düğmesi (iki yönlü, 3 tel: ortak + yukarı / dn),
 • cüzdan 220V,
 • IR / hareket sensörü,
 • panjur motoru (3 teller),
 • lamba 220V,
 • cüzdan 220V,
 • CAT5 ethernet kablosu (hem bilgisayar ağı hem de düğmeler için),
 • diğer güç kablosu (örneğin, 12V),
 • vb.

(Unuttuğum başka önemli gereksinimleriniz varsa soruyu güncelleyeceğim.)


5
Sana bir cevabım yok, ama sana bu soruyu cevaplamaya en uygun kişinin ... bir elektrikçi . Ve çeviri sırasında bir şeylerin kaybolması mümkün olsa da, göreviniz elektrikçilere hakaret ediyor, bu yüzden birinden cevap almayı beklemiyorum.
Mike Powell

8
Demek istediğim, bir düşünün: aslında söyledikleriniz "Elektrikçilere ne istediğimi söylemek için telafi ettiğim yöntemleri kullanmaya devam ediyorum ve yanlış yapmaya devam ediyorlar. Aptal tembel bir elektrikçi olmayan biri bana nasıl yapılacağını söyleyebilir mi? Onlarla konuş, böylece doğru yapacaklar mı? " Git, henüz hakaret etmediğin bir elektrikçi bul ve sor onları ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde nasıl anlatabileceğiniz.
Mike Powell

Elektrikçiye söyleyemem, bu mavi ve kahverengi telleri değiştirmez. Ona, deklanşör ortak olarak fazı (gücü) kullanmanın ve yukarı / aşağı olarak gnd kullanmanın uygun olmadığını söyleyemem. Ona söyleyemem, eğer bir sorun olursa, bizi araman ve donmamanız daha iyi olur. Bitirdikten sonra gücü kapatması gerektiğini ona öğretemem (raf geldiğimizde güçtü ve bahsetmedi). Neyse, zaten iyi elektrikçilerle tanıştık, ama bu bir azınlık. Her tür için hazır olmalıyım.
ern0

2
Hiçbir iletişim yöntemi veya şema sistemi fakir bir elektrikçiyi iyi bir sisteme dönüştürmez. Zavallıların payından daha fazlasını bulmuş gibisin.
Mike Powell

1
"uyku odası lambası anahtarı", 15 yıl sonra kablolamada kazı yapan, e-tablonuzun çeşitli şifreleme kodunu kaybettikten uzun bir süre sonra bir anlamı olacaktır.
Kaz

Yanıtlar:


12

Devam edip cevaplayacağım çünkü temel sorunuzun iyi olduğunu düşünüyorum. Şirketinizin kurdukları gibi oldukça karmaşık bir ev otomasyon sistemi gibi görünüyorsun ve kablolama yapmak için konut elektrikçileri işe alıyorsunuz. Bunun yerine, bunun gibi uygulamalar için ihtiyacınız olan şey endüstriyel otomasyon tecrübesi olan bir elektrikçi. Gün boyu sorduğunuz her şeyi yapıyorlar - kabloya monte edilmiş PLC'ler ve röleler, kabloları bir diyagramdaki ID numaralarına göre etiketleme, yüksek voltaj ve düşük voltaj kablolaması ve sonlandırma.

İhtiyacınız olan başka bir şey bir sözleşmedir. Devrelerinizi ve tellerinizi belli bir şekilde işaretlemeniz sizin için önemliyse, sözleşmenizde bunu belirtmeniz gerekir. Elektrikçinizin, devrelerinizdeki kimlik numaralarını tercih ettiğini bileceğini, sadece kimlik numaraları olan bir levhaya sahip olduğunu, çünkü normal müşterileri kimlik numaralarının ne anlama geldiğini bilmediği bir konut elektrikçisini bildiğini varsayamazsınız. Ve sonra, sözleşmede yazdıklarınıza göre bir şey yapılmadıysa, onu işaret edebilirsiniz ve elektrikçi düzeltecektir. Bahsettiğiniz diğer öyküler, elektrikçi tarafından düzeltilmesi gereken hatalar gibi geliyor, yanılıyorlardı (200 tel için yeterli odaya sahip olmayan röle paneline siz mi sipariş ettiniz?). Neyse, herkes şimdi ve sonra hata yapar.

Özel sorunuza cevap vermek için, elektrik devrelerini diyagramlamak için zaten bir sistem var. Muhtemelen zaten aşina olmalısın bu semboller eğer ev otomasyonu kuruyorsanız.

ABD'de çalışıyorsanız, elektrikçinizle iyi iletişim kurmanız için son bir tavsiye: (bu olmayabilirsiniz): Bu cihazlar dediğiniz şeyin bu cihazlar için ABD terminolojisi ile eşleştiğinden emin olun. Örneğin, ABD’de, hiçbir zaman "yukarı" ve "aşağı" konumu olan bir düğmeye basmayacaksınız. Burada, bir buton bastığınız bir düğmedir içine üzerine monte edildiği yüzey. Yukarı / aşağı anahtarları normalde en azından bir evde anahtarları olarak adlandırılır. Bir cüzdanın ne olduğunu bilmiyorum, belki duvar prizi? Ve olurdu çok 220V lamba devresine sahip olmak olağandışı.


1
Verdiğiniz link dışında her şeyle anlaştınız - bunlar devre şemaları, taslak üzerinde elektik işaretleme için standart semboller değil. Görmek the-house-plans-guide.com/electrical-blueprint-symbols.html (ve tam olmasa bile, üzerinde dörtlü kutular, vb. yok.) Ne yazık ki, lise taslak sınıfım ethernetten önceydi, bu yüzden bu damla türlerini nasıl işaretleyeceğimi bilemedim.
Joe

Bağlandığınız semboller @Joe, konut kablolaması için doğru olanlardır, ancak OP'nin uygulamasının endüstriyel otomasyon diyagramından daha fazlasını gerektirdiğini düşünüyorum. Bu diyagram türü çok daha ayrıntılıdır ve tipik olarak bireysel iletkenleri, anahtar terminallerini vb. Gösterir.
Mike Powell

Ev sahibiyle anlaşıyoruz, ev otomasyonu genellikle evin içinde ve çevresinde çalışan projelerden sadece biri: yeni pencereler, yeni ısıtma sistemi, yeni zemin, duvarları yeniden düzenleme vb. (Üzgünüm, bilmiyorum) bu işlerin tam İngilizce terimleri).
ern0

@Joe: Avrupa'da elektrik sembollerinin tamamen farklı olduğuna dikkat edin.
Torben Gundtofte-Bruun
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.