Metal çatıları kesmek için hangi aleti kullanmalıyım?


10

Bina projeme metal çatı kaplamaya hazırlanıyorum. Çiş! Ama nasıl keseceğimi bilmiyorum.

Çatı, 8ft kirişli, 20ft uzunluğunda basit bir beşiktir. Kullandığım çatı 3ft genişliğinde ve uzunluğu 1ft'lik artışlarla.

Tüm panelleri uzunlamasına kesmem gerekecek (bir inç kadar). 2 panel genişliğinde keseceğim. Ayrıca trim parçalarını da kesmem gerekecek.

Toplamda yaklaşık 60 doğrusal ayak kesimi yapıyorum. Hepsi düz ve neredeyse hepsi malzemenin kenarına kare.

Çatı 29ga çeliktir. Üreticinin ürün sayfası: http://www.championmetal.com/Default.aspx?Redir=ProductTypePage&id=1&Type=Ultra-Panel#

resim açıklamasını buraya girin

Arkadaşım yanımda bir hava kompresörü saklıyor, bu yüzden hava ile çalışan aletler bir seçenek. Yine de bağlantı parçaları ve bir hava hortumu almam gerekecekti.

Kırmızı (solda) havacılık makaslarım var, ancak bu kadar kesim için, kullanım kolaylığı için sarı (düz) makaslar alacağımı düşünüyorum.

Üretici bu rehberliği verir:

Çelik çatı ve kaplama, nibbler, kalay makası veya profil makası ile kesilmelidir. WA Şampiyon Metal olmasına rağmen. bir testerenin kullanımını savunmaz, gerçek şu ki birçok insan bir şekilde elektrikli testereyi kullanır. Testere kullanırken iki endişe vardır. İlk olarak, panelin uçlarında çapak kalmadığından emin olun. Pürüzlü kenarlar korunmaz ve paslanır. İkincisi, bıçaktan çıkan talaşlar sıcaktır ve panellerin yüzeyine yapışır ve bunlar paslanır. Yaprağın yüzeyini paslayacak ve çukurlaşacağı için tüm talaşların yüzeyden çıkarıldığından emin olun.

Sadece el makası kullanmalı mıyım? Matkap eki satın alıyor musunuz? Daire testere metal bir bıçak? Elektrikli veya havalı bir alet mi satın alıyorsunuz? Bir şey kiralamaya mı çalışıyorsunuz? Belki çatı satıcısı bir kesici alet ödünç verir?


Yanıtlar:


7

Daire testere üzerinde 7 1/4 "metal kesme tekerleği kullanıyordum. İyi çalışıyor, ancak tekerlek oldukça hızlı yıpranıyor. Matkaplara monte edilen bazı iyi kesme ekleri de var. Kesim yapmanızı tavsiye ederim Kesilen ucu tedavi etmek için biraz sprey boya veya astar var, çünkü paslanacak çünkü kesik uçları sırt kapağınızın altına üst tarafa koyarsanız, iyi olacaksınız. diğer alternatif ise panellerinizi işe başlamadan önce boyuna kesilmiş olarak satın almanızdır.Birçok üretim Everlast Metal Çatı Kaplaması gibi siparişe göre kesilmiştir.


Jay, 100'den fazla metal çatı kurdum, bu yüzden senin için birkaç ipucu daha var. Gerekirse, alttan başlayarak, 2 fit OC ile ekstra bir üstte çember takın. Önce damla kenarlarınızı takın. Sifon kenarları ve panelin üst kısmı için düzgün yönlendirilmiş, birbirinden dört ila altı panel istifleyin. Çemberleme merkezlerinize hizalamak için üst panel boyunca bir tebeşir çizgisi çekin ve mükemmel yerleştirme ve kolay başlangıç ​​için tüm desteyi 1/8 "bit ile önceden bükün. Panelleri yerleştirin ve sabitleyin. geri dönüp vidaları bitirin.
büzgülü evler

6

Kullanabileceğiniz birkaç farklı araç var:

En iyi araç / yol

1 - Elektrikli makaslar ve / veya kırıcılar . Bunlar bence satın alabileceğiniz en iyi araçlar. Kesiciler daha iyi oluklu veya kavisli paneller için tasarlanmıştır. Eğer bir profesyonel iseniz, satın almanız gereken budur.

metal çatı kesmek için nibbler metal çatıyı kesmek için makas

Amazon'da Fein Nibbler bağlantısı

Trumpf Tools (ikinci resim) de harika makaslara sahiptir, ancak doğrudan satın alamazsınız.

Amazon'da "benzer" araçları çok daha ucuza satın alabilirsiniz. Ne kadar iyi olduklarını bilmiyorum, ama bir zamanlar için buna değebilir.

resim açıklamasını buraya girin

Amazon şirketinde Link

Diğer yollar

2 - Düzenli uzun makaslar. Bu sayfadan 12 inçlik Andy snips , bulabileceğiniz en iyilerden biridir. 29 ölçüsü göz önüne alındığında, kağıt gibi kesebilmelisiniz.

resim açıklamasını buraya girin

bağlantı

Daha iyi bir şey istiyorsanız, ancak kullanmak için biraz daha deneyim gerektirdiğini söyleyebilirim:

resim açıklamasını buraya girin

bağlantı

3 - Öğütücü. Ama ben şahsen kullanmazdım.

4 - Havacılık, yapmanız gerekebilecek küçük çentikler için kesiliyor. Farklı markaları deneyebilirsiniz, ama Wiss biraz daha fazla para, ama yine de favorim. Böyle bir sete ihtiyacınız olduğunu sanmıyorum, dürüst olmak gerekirse sarı olanları hiç kullanmadım. Yeşil ve kırmızıları ayrı olarak ve hatta yardımcı olan açılı olanları satın alabilirsiniz.

resim açıklamasını buraya girin

Amazon bağlantısı


3

Testere iyi çalışıyor, ancak uzun kollu ve koruyucu gözlüklere de ihtiyacınız olacak. Deneyimden konuşuyorum. Çelik çatıyı keserken metal parçalardan bulaşan her iki gözlü de neredeyse gözden kayboldum.


2

Ucuz bir daire testere bıçağından sac çatı kaplama için iyi bir kesme bıçağı yapabilirsiniz.

Eski kullanılmış dairesel ahşap kesme bıçaklarınızı, karbür dişsiz bulmaya gidin veya satın alabileceğiniz en ucuz daire testere bıçağını satın alın. İyi bir karbür diş bıçağını karıştırmanın bir anlamı yoktur. Kolayca yeniden bilenebilirler.

Daire testere bıçakları genellikle yaklaşık 1/8 inç genişliğinde kesilir. Onlara bakarsanız, 1/8 inçlik kesim yapmak için dişlerin dışa doğru açıldığını göreceksiniz. Ancak bıçağın kendisi yaklaşık 1/16 inç genişliğindedir.

Kullanılmış veya yeni bıçağı alın ve bir mengeneye yapıştırın. Tüm dişleri bıçağın geri kalanından daha geniş yapmak için açılı (yan) bir taşlama kullanın. Bunu yapmak kolaydır. Bir açılı taşlama makineniz yoksa (bir kaynak makinesinin kullandığı gibi), ucuz bıçağı daire testereye koyun ve bir taşlama taşına veya taşlama tekerleğine çevirin. İşiniz bittiğinde dişler 1/16 genişliğindedir.

Tüm taşlama dişlerin yanlarında olacaktır. Dişleri bıçaktan, sadece dişlerin yanlarından taşlamayın. Bitirdiğinizde, bıçağın dişleri daha ince olacaktır, ancak dişlerin uçları daha kısa değildir. Bu sadece birkaç dakika sürecektir. Bıçağı dişler dışında daha ince yapmayın. Bu bıçağın keskinleştirilmesine gerek yoktur. Metale vurur vurmaz matlaşır ve iyi keser.

Şimdi bıçağı testere içine monte edebilir ve çatı metalini kesebilirsiniz, ancak bir inçin sadece 1 / 16'sını çıkarırsınız, çok daha ince ve daha kolay bir kesim.

Kaburgalarla metal çatı kaplama arka taraftan (çatıya vidalandığında aşağı taraf) daha kolay keser. Kalem çizgileri kullanıyorum, pop çizgiler çok bulanık.

Bu ince bıçağı ileri veya geri çalıştırabilirsiniz, ancak birkaç kesim yaptıktan sonra dişler keskin değildir ve yön çok az fark yaratır.

Bu bıçak sonsuza dek sürecek. HERHANGİ bir bileme gerektirmez.

Ancak, kulaklıklara ihtiyacınız olacak. Metal çatıyı kesmek için en kolay yer çim üzerindedir. Metal levhalar bir tezgah veya masa üzerinde çok fazla kayıyor. Çimlerin üzerine 2x4 koyun ve metal panelin ucunu 2x4 üzerine asın. Şimdi bıçağınız keserken çim kazmıyor.

Boyalı ve boyasız Galvalume metal çatıyı bu şekilde kestim. Asılırsanız veya bıçak metal tarafından sıkışırsa, durun ve ayarlayın. Bıçağın hareket etmeye devam etmesi gerekir, böylece ısınmaz ve boyalı galvalumdaki boyayı kirletmez.

PS Kesim yaptığınız kenar boyunca 4 inç açılı taşlama taşı çalıştırarak temiz kenarlar elde edebilirsiniz. Bu, çapakların giderilmesi için HIZLI bir şekilde yapılmalıdır. Taşınmayı bırakırsanız, taşlama makinesi istemediğiniz yere kazacaktır. Tekerleği sertçe itmeyin - sadece kalan çapakları kesimden hafifçe çıkarın. Kesim düz olsaydı bu hoş bir kenar oluşturur.

Bu daha düzgün kesilmiş kenarlarda çok az pas buldum ve ıslak bir iklimde yaşıyorum. Galvalumdaki çinkonun bir şekilde kenara göç ettiğini düşünüyorum.


0

Metal sac kaplama ile çalışırken gördüğüm çatıcılar genellikle tek sacları kesmek için hava veya elektrikli nibbler kullandı. Kompozit levhalar (metal, yalıtım, metal sandviç) genellikle karbür uçlu daire testere ile kesilir.

Bir nibbler'e ek olarak, metal sac kesmek için bir öğütücü kullandım, ancak belirtildiği gibi, genellikle kesme kenarında biraz dağınık çapak bırakıyor.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.