Bu tür güvenlik cıvatası kafasına ne denir ve nasıl çıkarabilirim?


13

söz konusu cıvatanın fotoğrafı

Önceki bir sahip, yukarıdaki resimde bulunan ışık fitingini taktı ve bana cıvatayı çıkarmak için bir alet bırakmadı. Ampul patladı, bu yüzden üniteye girmem gerekiyor. Kafa çapı yaklaşık 12 mm'dir ve iki çentik arasındaki boşluk yaklaşık 6 mm'dir. Sadece bağlantı parçasını parçalamak ve / veya cıvatayı delmek yerine daha fazla incelik içeren bir teknikle çıkarmak istiyorum.

Umarım birisi cıvatayı tanıyabilir ve bana ucuz bir şekilde bu cıvata için Ebay İngiltere gibi bir yerden biraz satın almamı sağlayacak bir arama terimi verebilir.

Yanıtlar:


15

Buna anahtarlı oluklu (veya yarıklı anahtar) kafa denir. Yararlı site burada . İngiltere'de bulmak zor neden sahibi hayal bile edemiyorum bir kullandı. Screwfix onlara sahip değil. Bu site uluslararası olmasına rağmen yapabilir. Sipariş vermeden önce doğru boyutu bulmanız gerekir.

Alternatif olarak, doğru genişlikte gerçek bir ucuz düz uçlu tornavida alın ve doğru çentiğe ulaşıncaya kadar ortasından aşağı doğru dosyalayın.

Bir pense ile kavrayabilirseniz, bir çift kilitleme pensesini deneyin ve bu şekilde sökün, bu tür bir şey için mini bir mengene tutamağını kullanışlı tutuyorum.


11
Genellikle ataşları au şekline bükerim, iki ucu vida yuvalarına yapıştırırım, sonra bir pense seti alır ve ataçları vida yüzüne doğru tutarım ... sonra döndür.
Hightower

1
Çalışabilir, ne kadar sıkı vidalandığına bağlıdır.
GdD

2
Ayrıca iki ince tornavidayı bir çift odun parçası arasında sabitleyerek birbirine bağlayabilirsiniz (hizalamayı korumak için). Gerçekten inatçı ise, tornavidaların dökülmemesi için ahşabı oluklardan kesin.
Alex Feinman

4
Bunlarla herhangi bir düzenlilikle karşılaşırsanız, genellikle diğerlerine ek olarak birkaç boyutta anahtar biti içeren on dolar için "güvenlik bit kümelerini" çevrimiçi bulabilirsiniz. Bunlarla karşılaştığınız kapalı zamanlar için kullanışlı.
Mart'ta gregmac

Düz uçlu bir tornavida kullanarak, kafayı yuvalardan birine takıp yavaşça döndürmek için tornavidayla vurarak kolayca söküyorum. Cıvatayı geri vidalamak için, başını gördüm, normal bir düz başlı cıvata yapmak için düz başlı tornavidayı normal şekilde kullanabiliyorum.
MagTun


2

Çürük olmayan bir yapıya sahip bir makas bulun, doğru açıya açın ve noktaları iki yuvaya yerleştirin. Vida çok sıkı değilse, bu işe yarayabilir.


1

Somun anahtarı, yılan gözü veya domuz uçlu tornavida olarak bilinir. OP ile tam olarak aynı problemim vardı - Sanırım aynı ışık sabitlemesine sahibim. Muhtemelen garip bir sabitleme kullanma fikri vandalizmden korumaktır, ancak sonraki araç sahiplerine doğru aracı aktarmazsanız doğru bir acıdır.

Aylarca şişmiş bir ampulü değiştirmeyi bıraktım, doğru aracı aradım ama bir tane bulamadım. Elle sökmeyi denediğimde eski bir tornavidadaki bir deliği taşlamaya başlamak üzereydim ve sadece parmakla sıkıştırılmış olduğunu gördüm. Yani aynı problemle karşı karşıya olan herkese - elle sökmeyi deneyin !!!

Aksi takdirde, sabitlemeyi parçalayıp yeni bir sabitleme satın almanın, yurtdışından özel bir tornavida sipariş etmekten daha ucuz olduğundan şüpheleniyorum.


1
+1 "sadece parmakla sıkılmıştı".
Pete Becker

0

Basit bir tornavida (aslında AC test cihazı) aldım ve ortasını bir döner öğütücü ile kestim. Birkaç yılda bir takıldığımda bu vidaları açmak benim için çalışıyor. Bunun için nadir bitler aramaya gerek yok.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.