Genleşme cıvataları için yük taşıyan beton kirişlerde küçük delikler açmak güvenli midir?


9

Yapının mukavemetinde herhangi bir azalma konusunda çok fazla endişe duymadan montaj aparatları için her türlü yapısal betonda küçük delikler açmak çok yaygın gibi görünüyor, ancak üzgünümden daha güvenli olmayı tercih ediyorum…

Bir çatıyı ve asma katın bir kısmını destekleyen bir beton kirişimiz (kabaca 285mm genişlik x 540mm yüksekliğinde alçı kaplama) var.

Kompozisyonu hakkında hiçbir şey bilmiyorum; çelik bir I-kiriş içerebilir (bina yapısının geri kalanı çelik I-kirişlerdir) veya basitçe betonarme olabilir. Bina 1960'lardadır, bu nedenle betonarme olması muhtemel değildir.

Sahne aydınlatmasını bağlamak için kiriş boyunca 2 m yatay uzunlukta bir çelik boru bağlamak istiyorum. Borunun kendisi yaklaşık 9 kg ağırlığında olacak ve ondan en fazla 10 kg aydınlatma ekipmanı asacağım.

Boruyu kirişe sabitlemek için kirişte sekiz adet 6 mm çapında, 20 mm derinliğinde delikler açmam gerekir (bağlantılar için borunun her iki ucunda dört tane). Bu deliklere, her biri 3.4 kN (346.7 kgf) kesme kapasitesi için derecelendirilmiş olan M6 Dynabolt genleşme ankrajlarını koyacağım, bu da beklenen yükün çok üzerinde bir güvenlik payı verdi.

Bu gibi küçük delikleri yapısal betona delmek ve içlerinde genleşme dübelleri kullanmak güvenli mi yoksa devam etmeden önce bir mühendisle görüşmeli miyim?


Alternatif olarak, kirişin etrafında kenetlenen bir şey kullanabilir misiniz?
Steven

Işının dört yüzüne de erişimim yok, bu yüzden etrafta dolaşamıyorum.
jbg

Yan tarafa mı gidiyorsun? Yoksa dibe?
Chris Cudmore

Kiriş metal ise, bazı büyük neodimyum mıknatısları deneyebilirsiniz (örn. Amazon.com/Applied-Magnets-Strong-Neodymium-Magnet/dp/… )
James Van Huis

@Chris Tarafın içine.
jbg

Yanıtlar:


4

Aslında bir kirişin ortasında, yük taşıma kapasitesini azaltmadan şaşırtıcı büyük delikler açabilirsiniz. Bunun nedeni, bu kapasitenin büyük ölçüde kirişin sadece üst ve alt kısımlarının ve birbirlerinden ne kadar uzakta olduklarının bir fonksiyonudur.

Özel zemin kirişleri buna iyi bir örnektir:
Mühendislik Zemin Kirişleri

Bu yük taşıyan kapasitesi azalacaktır tam olarak ne kadar söylemek yapısal mühendisi alacaktı, ama bu miktar büyüklük en az bir sipariş olacağını söyleyebilirim az ışın üretiminde hata için marjı daha.

Endişelenme. Bu şeyler bunun için yapılır.


Kiriş önceden gerilirse, kabloda olduğu gibi merkezde delme mutlak en kötü yerdir.
DA01

Yanılıyorsam beni düzeltin, ancak inşaatçılar 1960'larda ön gerilimli kirişler kullanmak için zamanlarının biraz ilerisinde olurdu, değil mi?
jbg

1
Önceden gerilmiş bir kirişteki kablolama, kirişin alt kısmında, gerginlik alabileceklerini düşünüyorum. Nötr ekseni önceden vurgulamak mantıklı olmaz.
Chris Cudmore


Tabanda yukarı çıkmadan bahsetmedikçe. Ama çekiç modunda bir duvar parçası olan bir matkabın çelik haline geleceğinden şüpheliyim.
Chris Cudmore

3

Kirişin bütünlüğünden ödün verildiğinden eminseniz, kirişe, beton kiriş varsa her iki uçtaki dikey desteklere uzanan kendinden destekli bir ahşap yapı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ardından aydınlatma çubuğunuzu ahşap yapıya takın.

Beton kirişi delerseniz, genişleme tipi bağlantı elemanlarının kullanımı sadece kirişin basınç yükü altında kalan kısmı için en iyisidir. Bu durumda bu, kirişin üst kısmında olacaktır.

Kirişin strese göre nötr bölgede olduğu bilinen kısmını bulmak ve daha sonra kiriş boyunca sonuna kadar delmek ve üzerinde basınç uygulayarak braketlerinizi yerinde tutan uzun cıvatalar kullanmak daha iyi bir strateji olabilir. Işın.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.