10 "masa testeresinde 8" dado bıçak seti kullanabilir miyim?


9

10 " masa testere var ... bu muhtemelen aptalca bir soru, ama bu testere 8" dado bıçak seti kullanabilir miyim? Bir 10 inç testere sadece 10 inç bıçak kullanmak gerekiyor mu? Bazı yüklenici blogunda sadece belirli bir masa testere (testere belgelerine göre) kabul edilebilir bıçak boyutları aralığında testere bıçakları kullanmak gerektiğini okudum. .. ama hayatım boyunca bu gece bu testere için izin verilen bıçak boyutlarından bahsetmeyi bulamadım.

Yanıtlar:


15

10 inç testerede 8 inç dado bıçağı kullanmakta sorun yoktur. Aslında, bunu yapmak oldukça yaygındır. Delta yüklenicimin testeresinde 8 inçlik bir yığın kullanıyorum ve bundan önce 8 inçlik yalpalama dado kullandım.

Kesinlikle 10 inçlik bir testere üzerinde 12 inçlik bir bıçak kullanmak istemezsiniz, çünkü büyük bir bıçağın ayarlandığı gibi boşluk sorunları olabilir. Daha büyük bir bıçağın kullanılması da biraz daha yüksek uç hızlarına neden olur, bu da sorunlara neden olabilir. (Muhtemel, ancak mümkün, çünkü uç hızındaki fark sadece% 20 olacaktır.) Belki de bu konular yazarın bu ifadeyi yaparken ne anlama geldiğidir.

Yine de daha küçük bir bıçak çapına giderken, tek soru bu bıçağın masanızın yüzeyine ulaşıp ulaşamayacağıdır. 8 inçlik bir bıçakta sorun yoktur.


Çapın küçük olması nedeniyle ucun rölanti hızı daha yavaştır. Yük altındaki gerçek uç hızı daha yüksek olabilir, çünkü daha küçük bir çaptaki iddia edilen kuvvet (tork) daha yüksektir.
maddrag0n

10

Ne için değer ben herhangi bir sorun olmadan yıllarca 6 "yığılmış dado benim küçük 10" set kullandım. Anladığım kadarıyla dado bıçakları, sadece testere çentik genişliğini kesmek için geniş bir dado kesiminin artan yükü nedeniyle her zaman testerenin nominal bıçak boyutundan daha küçük olmalıdır. Daha küçük çap, testerenizin dişlere daha büyük çaplı bir bıçakla olduğundan daha fazla güç uygulayabileceği anlamına gelir.

Gördüğünüz blogun , testerenin nominal boyutundan daha büyük bıçaklar kullanmamaya işaret etmediğinden emin misiniz ? Bununla ilgili sorunları görebiliyordum, ancak daha küçük bir blade kullanarak sorunun ne olabileceğinden emin değilim.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.