Duvar kağıdını boyayabilir miyim?


12

Bu yüzden çok sert dokulu duvar kağıdı olan bir duvar var. Son zamanlarda duvar bir deliğe dönüşen bazı hasarlar aldı. Bütün yamalar yapıldı ve şimdi bunun üzerine resim yapmamız gerekiyor. Duvar kağıdını kaldırmak bir seçenek değildir.

Bunun üzerine nasıl boyayabilirim? Yağ bazlı bir boya mı yoksa lateks bazlı mı kullanmalıyım (veya önemli mi?) Duvar kağıdını boyarken kaçınılması gereken bazı şeyler nelerdir?

DÜZENLE: Doku gösterirse gerçekten endişelenmiyorum. Aslında dokuyu seviyorum, bu yüzden önemli değil.


5
Sadece kağıtların neden aşağı gelemediğini merak ettin mi? İşinizden kaçınmaya çalışırken daha fazla iş yapıyor gibisiniz.
Tester101

Duvar kağıdında ne tür bir doku var? Bir kalıp mı, yoksa kum veya kum gibi rastgele bir şey mi? Yamanın dokusu duvar kağıdıyla aynı mı?
aphoria

@ aphoria: Bu sadece rastgele oyulmuş bir doku. Hiçbir yama duvar kağıdına uymuyor ama küçük bir delik ve fazla farketmemeli.
Kredns

Yanıtlar:


8

Tabi ki yapabilirsin. Evin gelecekteki sahipleri size sonuna kadar yemin edecekler, ama bu onların sorunu değil mi? ;)


1
Onlardan biri "O zaman bilseydim ..." anları - eğer resim üzerine kayıyorlarsa başka nelere kayıyorlar? Bu evi satın aldığımdan bu yana projelerimin birçoğu ayakkabılı çalışmayı güncelliyor / düzeltiyordu ve salondaki duvar kağıdı üzerine bir duvar kağıdı uyardı.
overslacked

7

Bazı duvar kağıtlarının üzeri boyanacak şekilde tasarlanmıştır (çoğu zaman olmasa da eski sıva duvarları güçlendirmek ve sonra boyanmak için tasarlanmış duvar kağıdına sahip bir binayla uğraştım).

 • Gevşek parçaları çıkardığınızdan ve oluşan kabarcıkları kesdiğinizden emin olun.
 • Tüm düz olmayan noktaları yamalayın (kağıdın, dikişlerin ve diğer işaretlerin kesildiği yer).
 • Yamaları kuruduktan sonra zımparalayın.
 • Kaliteli bir yağ bazlı astar kullanın ve iyice sızdırmaz hale getirmek için tüm duvarı örtün.
 • Kağıt, boyanızdan çok farklı bir renkse, son boyanızla eşleşen bir astarla tekrar astarlayın (bu nedenle muhtemelen ikinci defa lateks astar).
 • Son renginizle boyayın.

BobVilla.com bir iniş kümesine sahip yağ bazlı astarların boyanmasına ilişkin notlar .


6

Bunu yapmayı asla tavsiye etmem, ancak bu size iyi sonuçlar verecektir:

 1. Soyulması gereken herhangi bir şeyi çıkarın.
 2. Yağ veya shellac bazlı bir astarla kapatın (kağıdı gevşeteceği için su bazlı değil).
 3. Kapatıldığında, dikişleri / tekstürü örtmek için yağsız duvarla kaplayın.
 4. Kumlayın, tekrar astarlayın ve boyayın.

Skim coat FTW (galibiyet için)
dbracey

6

Kaldırmak bir seçenek değilse, duvar kağıdındaki herhangi bir doku veya dikişi gizlemek için dokulu bir boya rulo denemek isteyebilirsiniz.

Ayrıca, su bazlı boya ve astar gerçekten duvar kağıdından sızıp duvardan gevşetebileceğinden, yağ bazlı bir astar ile başlamalısınız.


3

Duvar kâğıdını boyayabilirsiniz - bunu yapmak zorundaydık, şu anki evimize taşınırken - önceki sahibi duvar kağıdını doğrudan alçıpanın üzerine koydu.

Öncelikle, yağı, kiri, vb. Çıkarmak için mümkün olduğunca temizleyin. Tutarlı bir desen elde etmek için bunları tekrar tutkallayabilmenize rağmen, gevşek kağıtları çıkarın. Desen :)

Ardından, yağ bazlı bir astar / astar boya ile boyayın - duvar kağıdını boyamak için "tasarlanmış" bazı astarlar var, ancak anahtar "sızdırmazlık maddesi". Duvar kağıdının dokusuna ve / veya rengine bağlı olarak, bunun iki katına ihtiyacınız olabilir.

Şimdi, herhangi bir kusurları doldurabilir ve gerçekten ondan kurtulmak istiyorsanız, doku üzerinde çamurlaşabilirsiniz. Hatta daha az farkedilir hale getirmek için örtüşen dikişleri zımparalayabilirsiniz. Zımparalanmış veya doldurulmuş lekelerin üzerine astarlayın.

Şimdi boyamaya hazırsın. Son olarak, spotu gizlemek ve bir dahaki sefere biraz savunma yapmak istiyorsanız, duvara yapışan ve kapı kolunun başka bir delik açmasını engelleyen plastik koruyucular satın alabilirsiniz.


3

İngiltere'de kağıda boyamak normaldir, boyanacak şekilde tasarlanmış “astar kağıdı” bile vardır.

Alabileceğiniz 3 sorun var:

 • Yeni boyadaki su, kağıdı duvardan mı keser?
 • Yeni boya kağıda yapışır mı?
 • Birinin yapması gerektiğinde kağıdı çıkarmak daha zor, diğer cevaplar gibi yağ bazlı bir boya kullanıyorsanız çok daha zor.

Ancak, kağıdı sökerek zarar görmesi muhtemel eski sıva varsa, odanın yeniden sıvanmasını istemediğiniz durumlarda, kağıdın üzerine boyamak en iyi seçenek olabilir.


3

Şu anda benzer bir projenin ortasındayım! Duvar kağıdının kontrplak üzerine, belki de 1/4 inç, fakat oldukça yumuşak bir RV'ye sahiptir. ama bu, 22 yaşındaki RV'nin hakettiğinden daha büyük bir proje.

Bir boya işinin kalitesi büyük ölçüde hazırlığa bağlıdır. Armatürleri ve elektrik prizlerinin ön plakalarını çıkarın. Vida ve tırnak deliklerini doldurun ve macunun iyice kurumasını sağlayın. Pürüzsüz kumlayın. Lekeleri bulmak için yandan parlak bir ışık kullanın.

Duvar kağıdının gerçekten iyi hazırlanması zordur ve bu da son işinizin o kadar iyi olmayacağı anlamına gelir.

RV'de kağıt mendil kullanmayı deneyeceğiz. İlk olarak, astarlayın ve iyice kurumasını bekleyin. Bir boya katmanı, sonra ıslak boyaya bir kağıt mendil katmanı koyup, başka bir boya katmanı üzerine rulo. Bu, duvar kağıdındaki lekeleri kapsayacak ve sonunda ilginç bir doku sağlayacaktır. Nasıl sonuçlanacağını bilmiyorum ama birkaç gün içinde tekrar sor. :-)

DÜZENLE: Sonuç çok iyi görünüyordu. Ayrıca beklediğimden daha dayanıklı (kolay talaş olacağını düşündüm). Kırışıklıkları ve dokuyu ince yapmak daha sonra temizliği kolaylaştıracaktır.


Bu iş? Bilmemize izin ver!
samthebrand

2

Aşağıdaki yöntemle kaldırılamayan hemen hemen tüm duvar kağıtlarını güvenle kapatabilirsiniz:

 1. Kenarlarınız pürüzsüz olana kadar alınabilecek tüm kenarları / soyma noktalarını sıyırın.

 2. ZINSSER BINS SHELLAC TABANLI PRIMER SEALER ile mühürleyin ve astarlayın.

 3. Garip bölgeleri sıva ile doldurun ve bitirmek için düzleştirin.

 4. Doldurma yamalarınızın herhangi birini BINS ile kaplayın.

 5. Boya.

Bu 'sonsuza kadar' sürecek. Shellac bazı, duvar kağıdınızın uygulandığı su / yağdan daha küçük bir moleküle sahip olan alkoldür. Lateks veya yağ için güzel bir boya yüzeyi yapan bir kabuğa sertleşir. Ayrıca ara sıra duvar kağıdını ve desenlerini maskelemek için son boya katına doku üzerinde bir rulo da ekledim.

Tabii ki bu sadece benim görüşüm, ama farklı ısıtma / soğutma / orijinal malzemeler / vb. BINS biraz daha pahalıdır, ancak tüm primerlerin en iyisini buldum.

Şerefe ve iyi şanslar!

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.