Sızıntı yapan yüksek su basıncı hakkında ne yapabilirim?


8

Duşlarımızdan birinde aralıklı bir sızıntı var ve bunun sıcak su ısıtıcısı açıkken olduğunu anladım. Sıcak su depomuzun soğuk besleme tarafında genleşme tankı yok, bu yüzden ısıtıcı açıkken artan basıncın sızıntıya neden olduğunu tahmin ediyorum.

Ucuz bir su basınç göstergesi aldım ve bodrumdaki bir eğimli lavaboda soğuk su basıncını 100 psi'de ölçtüm. Muhtemelen su ısıtıcısı açık olduğunda daha da yükselir.

Bir genleşme tankının bu sorunu çözeceğini düşünüyordum, ama şimdi su basıncı genel olarak çok yüksek gibi görünüyor. Başka bir şeye ihtiyacım var mı? Duş musluğunu tamir etmeli / değiştirmeli ve basıncı yalnız bırakmalı mıyım?

EDIT: Su hizmetinin girdiği evin içinde kesinlikle basınç düşürücü vana yoktur. Su sayacımız caddenin yakınında, küçük bir rögar kapağının altında. PRV orada da olabilir mi? İçeri girmenin bariz bir yolunu bulamadım, belki bir levye ya da başka bir şeye ihtiyacım var? Bu tesise nispeten yakın zamanda belediye su servisi kuruldu; ondan önce kuyu suyundaydı.

EDIT 2: Sıcak su ısıtıcısı açıkken soğuk hattı 170 psi'ye kadar ölçtüm. Açıkçası bu çok yüksek.

Ölçüm cihazım sokakta, bu kapağın altında (ölçek eldivenleri): resim açıklamasını buraya girin

Orada bir PRV olması mümkün mü? Bir tornavida ile kapağı kaldıramıyordum. Bu bağlantı parçalarından birine girmek için özel bir anahtara ihtiyacım var mı? O şeyi açmam bile gerekiyor mu?


Besleme basıncınız 100psi mi?
Steven

1
Ana su hattında bir basınç düşürme vanası var mı (metrenin yakınında olmalıdır)?
Tester101

@Steven: Evet, eğimli bir lavaboda 100 psi'lik bir basınç ölçtüm. Sanırım besleme basıncı biraz daha yüksek olabilir.
Hank

Su ısıtıcınız, su akışını geri almayı önlemek için bazı fiziksel cihazlara sahip olmadıkça, böyle bir geri akış koşulundan herhangi bir tehlike olmadığından hiç görmedim, basınç soğuk su beslemesinden daha yüksek olmamalıdır.
Brian White

@BrianWhite: Sokaktaki su besleme hattımızda bir çek valf olduğuna inanıyorum. Sıcak su ısıtıcı, ısıtma sırasında soğuk besleme hattındaki basıncı arttırmıyor mu? Tankımız, ısıtıcı açıkken damlayan bir basınç tahliye vanasına sahiptir.
Hank

Yanıtlar:


7

Bir belediye sistemindeyseniz ve bu kadar yüksek bir basınca sahipseniz, su sayacınızın yakınına zaten bir basınç düşürme valfi (PRV) monte edilmiş olabilir. Uluslararası Tesisat Kodu, 80psi üzerindeki su kaynaklarında PRV'ler gerektirir. Bu durumda, PRV'nizin ayarlanması yeterlidir. Yaşlandıkça, cihazın çalışmasını düzenleyen yay yumuşayabilir. Veya arızalı olabilir ve onarılması veya değiştirilmesi gerekebilir. Eğer bir tane yoksa, bir tane kurulu olmalıdır.

Bir basınç tankı ile kendi başınıza iseniz, pompa kapalı çalışmasını kontrol eden basınç anahtarının ayarlanması gerekir. Diğer sistem türleri basıncı kontrol etmek için benzer düzenlemelere sahip olmalıdır.

Bir PRV nasıl ayarlanır. Tipik olarak, üzerinde ayar vidası ve kilitleme somunu bulunan çan şeklinde bir muhafaza bulunur. Kontra somunu gevşetin ve ayarlayıcıyı az miktarda saat yönünün tersine çevirin. Ayarlama oldukça hassas olabilir. Sistemin yeni basınç ayarına eşitlenmesini sağlamak için evinizdeki muslukları ve tuvaletleri çalıştırın. Yeni bir basınç okuması alın. Ne kadar değiştiği size daha fazla ayarlama yapılması gerektiğine dair bir fikir verecektir. Tipik su sistemi basınçları 40-60 psi aralığında bir yerde olmalıdır. Yüksek 50'ler için ateş edin.

PRV bir yangın fıskiye sistemine tedarik kontrol ediyorsa (normalde olmamalıdır), besleme basıncını azaltıp azaltamayacağınızı ve ne kadar azaltabileceğinizi belirlemek için bir yangın söndürme uzmanına danışmanız gerekir.

Yeni bir PRV'ye ihtiyacınız varsa, belediyenize danışın, bazen maliyetin bir kısmını azaltmaya yardımcı olmak için indirimler sunarlar.


Bodrum katında PRV yok, sokaktaki bir kasada olabilir mi? Soru düzenlemeye bakın.
Hank

Lütfen IPC'de PRV gerektiren bölümü verebilir misiniz?
Tester101

Referans için. 2012 IPC 604.8 Su basıncı düşürme valfi veya regülatörü. Bina içindeki su basıncının 552 kPa statik değerini aştığı durumlarda, bina suyu dağıtım borularındaki basıncı 80 psi'den fazla olmamak üzere ASSE 1003 veya süzgeçli CSA B356'ya uygun onaylı bir su basıncı düşürme valfi takılmalıdır. (552 kPa) statik.
Tester101

Şu anda 50 psi olarak ayarlanmış bir PRV kurulmuştu. Hala sıcak su genleşme tankı yok ama basınç şimdi makul bir aralıkta ve damlayan duş durdu.
Hank

Bu kod evrensel mi? Bizim su basıncı 100psi (ölçülen), hiçbir PRV, ve biz satın almadan önce ev muayene bir ihtiyaç duyulan söz vermedi.
Michael

3

Su basıncınız her zaman yüksekse, bcworkz (+1) 'nin önerdiği gibi bir PRV'ye ihtiyacınız vardır.

Su ısıtıcı çalışırken su basıncınız önemli ölçüde artarsa, bir genleşme deposuna ihtiyacınız vardır. Şüphem belediyeler tarafından kurulan yeni sayaçların (genellikle uzaktan sayaç okumak için) çek valfleri içermesidir. Yani daha önce hiç bu sorunu yaşamamış olan insanlar, sayaçları değiştirildikten sonra bu sorunu yaşıyor olabilirler.

Her zaman yüksek su basıncınız varsa ve su ısıtıcı çalışırken önemli ölçüde artarsa, her ikisine de ihtiyacınız vardır (bir PRV ve genleşme tankı).


Su basıncınız her zaman yüksek olmasa bile, bir PRV'ye ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde, bir gün su şirketiniz bazı sistem yükseltmeleri yapabilir ve ertesi gün evinizde büyük bir sızıntı olabilir.
David Schwartz

Su basıncınız her zaman yüksek değilse, su kaynağı bir sorun değildir ve bir PRV eklemek gereksizdir. Metre yükseltmeli bir çek valf takan su şirketi PSI'ı değiştirmez. Yerleşim, basıncınızı değiştirmek için daha yeni ve daha yüksek bir su kulesi kurmak gibi bir şey yapmalıdır.
BMitch

Ya da, benim durumumda olduğu gibi, evinizin yeterince yüksek olduğuna ve yakınınızdaki evlerden şu anda bir pompaya ihtiyaç duyulacağına karar verin. Aniden su basıncım sürekli yüksekti. Ve, yaralanmaya zarar vermek için, şimdi evime su kaldırma maliyeti için ekstra bir "yükseklik ücreti" ödüyorum! PRV'ler ucuz sigortadır - su şirketiniz 130 PSI gibi bir şeye kadar yüksek basınç için hiçbir sorumluluk kabul etmez, bu da PRV'si olmayan birçok eski evde sızıntıya neden olur.
David Schwartz
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.