Bir banyo egzoz fanı etrafındaki boşluğu nasıl kapatabilirim?


8

Egzoz fanımı banyonun tavanına taktım, şimdi etrafındaki boşluğu en iyi nasıl kapatacağımı merak ediyorum. Fan muhafazası açık bir şekilde sac metaldir ve tavanda alçıpanın üstünde plastik buhar bariyeri vardır. Metal bant bunun için çalışır mı yoksa kullanılacak daha iyi bir şey var mı?

Fan R40'a kadar kaplanabilir, böylece fiziksel boşluk kaplandığında yalıtımı geri doldurabilirim. Sadece hem sac hem de plastik tabakaya neyin güvenilir bir şekilde yapışacağını merak ediyorum.

Yanıtlar:


5

Buhar bariyerinin kapatılması

Buhar bariyerini OSI® SC-170 ™ gibi akustik bir sızdırmazlık maddesi veya benzer bir ürün kullanarak fan gövdesine kapatmak istersiniz (bunu yukarıdan yapmanız gerekebilir). Sızdırmazlık maddesinin buhar bariyeri ile kullanım için onaylandığından emin olun, bazı sızdırmazlık maddeleri buhar bariyerine iyi yapışmaz.

Muhafazanın yan tarafını yaklaşık bir inç kadar yukarıya sarmak için yeterli plastik varsa, bu basit bir görev olacaktır. Plastiği gövdeden geriye doğru katlayın, gövdenin etrafına bir parça sızdırmazlık maddesi uygulayın, ardından plastiği dolgu maddesine itin.

Fana takmak için yeterli plastik yoksa, bir conta yapmanız gerekir. Fan muhafazasından daha büyük bir plastik kare kesin, ardından fana uyacak bir kesme yapın. Plastiğinizin gövdesine takabilmeniz için bölmenizdeki fazlalığı bağlı bırakın. Contayı mevcut buhar bariyerine takmak için ev şeridi bandı kullanın, ardından plastiği fan muhafazasına kapatmak için yukarıdaki adımları izleyin.

Alçıpanın yaması

Fanı çevreleyen boşluğun boyutuna bağlı olarak, doldurmak için farklı yaklaşımlar kullanmanız gerekir.

Çok küçük boşluk

Eğer boşluk gerçekten küçükse; alçıpan temelde fan muhafazasının yanlarına dokunur gibi, bitti. Sadece fanları yüzüne takın ve keyfini çıkarın. Gerçekten isterseniz , muhafazanın etrafında bir silikon kalafat boncuk çalıştırabilirsiniz.

Küçük boşluk

Boşluk ~ 1 "veya daha az ise, eklem bileşiği ile kolayca doldurabilmeniz gerekir. Boşluğu doldurmak birkaç kat sürebilir, çünkü gerçekten kalın koymak istemezsiniz veya Boşluk doldurulduktan sonra, bileşiği çevreleyen duvarla karıştırmak için yumuşatın. Bunun için 10 "-12" bantlama bıçağı kullanabilirsiniz.

Orta boşluk

~ 1 "-2" boşluğuna sahip olduğunuzda, deliği büyütme ve başka bir alçıpan parçası ile yama yapmayı düşünmeye başlama zamanı. Boşluğu eklem bileşiği ile doldurabilirsiniz, ancak daha küçük boşluklardan çok daha zor olacaktır.

Büyük boşluk

Boşluk 2'den büyükse, deliği küçültmeden önce büyütmek zorunda kalacaksınız. Fanın etrafındaki bir kirişin merkezine ulaşana kadar fanın etrafında bir alçıpan kare kesin. Az önce yaptığınız deliğe uyacak şekilde yeni bir alçıpan parçası kesin, ardından bu parçadaki fan muhafazanıza uyacak bir delik açın. Fan deliğinin fan muhafazasının dış boyutlarına çok yakın olduğundan emin olun, böylece çok küçük bir boşluk elde edersiniz. Ek yerleri, astarı ve boyayı bantlayın ve çamurlayın Son olarak, "Çok Küçük Boşluk" bölümündeki adımları izleyin.


Metal bandı denedim çünkü elimde vardı ve oldukça iyi çalışıyor gibiydi, ancak conta + sızdırmazlık maddesi daha iyi geliyor.
Brad Mace

@BradMace Metal bant muhtemelen tutacak, ancak muhtemelen uzun vadede olmayacaktır. Akustik sızdırmazlık maddesi, uzun süre dayanması gereken hava geçirmez bir conta oluşturacaktır. Esnek kalır ve fan muhafazasının genişlemesi, daralması ve titreşimini daha iyi idare eder.
Tester101

5

Great Stuff gibi bir sprey köpük yalıtımı kullanabilirsiniz. Hemen hemen her şeye yapışır ve boşlukları doldurmak için genişler.


Bu alanın etrafında sprey köpük dolgu macunu kullanmanın yangın koduna kadar olmadığından eminim. Akustik sızdırmazlık maddesinin de yangına dayanıklı olduğundan emin değilim.

2
@ user12205, yangına dayanıklılık gerekiyorsa (tek bir aile biriminde gerekli olduğundan emin değilsiniz, ancak yerel kodlarınızı kontrol edin) turuncudaki genişleyen köpük (tipik sarı köpükle karşılaştırıldığında) yangına dayanıklıdır.
BMitch
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.